Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy

12.12.2014
piątek

Nowy rok, stare czasy

12 grudnia 2014, piątek,

Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim zabawne wiadomości. Choć te z zakresu humory makabrycznego.

Pierwsza dotyczy najczęściej nowelizowanej ustawy na świecie – czyli ustawy o VAT. Jaśnie oświecony legislator ma pomysł, by przedsiębiorca przy każdym zakupie deklarował, w jakim procencie będzie go używał w celach prywatnych. Oczywiście odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w zakresie firmowego użytkowania. Tyle teorii.

Teoria może i słuszna, ale co z praktyką? Podatnik zadeklaruje, a kto to potem sprawdzi? I w jaki sposób. Wystarczy zadeklarować przy każdym zakupie 99 proc. użytkowania na cele firmowe i bez długotrwałej obserwacji udowodnienie nieprawdziwości deklaracji jest niewykonalne. W końcu nawet przedsiębiorca przyłapany na użytkowaniu jakiejś rzeczy do celów prywatnych może wskazać na to, że kontrola trafiła właśnie na ten 1 proc.

Więc albo rozbudowa aparatu urzędniczego i obdarowanie go wywiadowczym sprzętem, co nie ma szans się zapłacić dodatkowymi wpływami nawet w ułamku, albo pozostawienie przepisu martwa literą. Pierwsze to absurd, drugie zaś ośmiesza system prawny i dalszą jego degrengoladę. Z dotychczasowych doświadczeń drugi scenariusz wydaje się znacznie bardziej prawdopodobny. Przepis zaś zostanie co najwyżej wybiórczo użyty jako pałka przeciwko tym, którzy podpadli.

Skąd to przeświadczenie? Z drugiej wiadomości. Liczba kontroli zakończonych znaczącym mandatem ma w przyszłym roku wynieść 80 proc. wszystkich przeprowadzonych. Dziś w niektórych urzędach to „tylko” 50 proc. Niestosujący się do zaleceń mają być karani – na przykład obcięciem liczby etatów.

Czego się zatem możemy spodziewać? Pewnie tego, ze urzędnik będzie siedział w firmie tak długo, aż coś znajdzie. A jak nie znajdzie to przeinterpretuje przepisy tak, by mandat wlepić (to moda ostatnich lat – zmienić interpretację obowiązującą od lat i wlepić karę za 5 lat wstecz). A to, czy wyniki kontroli utrzymają się w sądach, na razie nikogo nie interesuje.

Rok nadchodzi nowy, czasy jakby coraz starsze.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 128

Dodaj komentarz »
 1. Więcej fabryk produkujących z tego co w Polsce, przez Polaków, dla Polaków a nie firm i galerii handlowych oferujących w większości towar z importu. Dobrze byłoby, gdybyśmy wytwarzali coś, na co znajdą się chętni za granica. Zarabiając na eksporcie zdobędziemy środki na import tego, czego sami nie wytwarzamy wzbogacając nasz rynek.
  Jeśli już na kredyt to tylko to, co pozwoli nam wytworzyć coś lepiej, więcej by przychody ze sprzedaży tego pozwoliły na spłatę kredytu.
  Zasady te są proste jak konstrukcja cepa i rozumie to każda przeciętna gospodyni domowa a nie rozumieją tego nasi politycy i doradzający im „eksperci”.
  To jest tylko kolejna próba dorwania się do chudych i tak portfeli drobnych przedsiębiorców i obywateli.
  Czy zastanawiał się ktoś na kosztami funkcjonowania takiego systemu ?
  Być może będa one większe jak korzyści. !
  Wrzucić w koszty i podnieść cenę !
  Tylko czy przeciętnego konsumenta stać będzie nas to, jak państwo „doi” go na każdy możliwy sposób ?
  Zamiast skupic sie na tym, co zrobić aby „miski były pełne” cały czas kombinują co by z tych mich ukraść lub kolejne gęby do nich przypisać.

 2. Powtarzam zarys mojego programu ratowania Polski. Ciekawe, czy doczekam się choćby tylko jednego komentarza ad rem…
  1. Zmniejszenie bezrobocia do (realnie!) mniej niż 5% siły roboczej.
  2. Podniesienie podatków dla najbogatszych oraz jednoczesne ograniczenie VATu do góra 10%.
  3. Wyjście z pułapki zadłużenia poprzez odmowę obsługi długów zaciągniętych przez skarb państwa w prywatnych bankach na wyraźnie lichwiarskich, a więc nielegalnych warunkach.
  4. Odbudowa polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej oraz nauki.
  5. Prawdziwa reforma systemu edukacji oraz służby zdrowia.
  6. Rezygnacja z drogiego, a nieprzydatnego w polskich warunkach uzbrojenia typu samolotów F16, używanych, poniemieckich czołgów, dużych okrętów wojennych etc.
  7. Rozwiązanie problemu mieszkaniowego.
  8. Sprowadzenie do Polski przynajmniej sporej części osób, które z niej wyjechały po roku 1980.
  9. Reforma biurokracji, polegającej na jej racjonalizacji, czyli głównie przesunięciu urzędników do pracy produkcyjnej, po ich odpowiedniej resocjalizacji.
  10. Zniesienie senatu, ograniczenie ilości posłów do 100, połączenie urzędu premiera i prezydenta (tzw. executive president), ograniczenie zarobków polityków oraz wyższych urzędników, ograniczenie ilości ambasad przy poprawieniu sieci konsulatów – szczególnie zaś tam, gdzie żyje Polonia.
  Bowiem jak na razie, to owo otwarcie Polski na świat i sojusz z USA oraz generalnie z tzw. Zachodem, które tak tu zachwala Gospodarz blogu, przyniosło nam głównie ruinę naszego przemysłu, a co za tym idzie olbrzymie bezrobocie, ogromne zadłużenie państwa i jego obywateli oraz masową ucieczkę Polaków z Polski . Dane są tu nieubłagane – oto trochę konkretnych liczb ilustrujących tragiczną sytuację gospodarczą współczesnej, „wolnej”, prozachodniej, „otwartej na świat” Polski (według CIA):
  Dług publiczny (public debt): 48.2% PKB (2013), 48.3% PKB (2012)
  Bilans rachunku bieżącego (current account balance): -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
  Export: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
  Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
  Deficyt handlowy (trade deficit): $5.1 mld (2013), $6.7 mld (2012)
  Dług zagraniczny (foreign debt): $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/2/2012)
  Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka.

 3. Gospodarz
  Racja – rok nadchodzi nowy, czasy jakby coraz starsze – wróciły bowiem do Polski tortury oraz tajne policje będące ponad prawem! Mieliśmy stać się po zwycięstwie „Solidarności” demokratycznym, niepodległym państwem prawa, z kwitnącą gospodarką, a okazaliśmy się być biedną amerykańską kolonią, w której wolno jest bezkarnie łamać elementarne prawa człowieka, i w której politycy oraz służby specjalne, w tym też amerykańskie, stoją ponad prawem. Boję się mieszkać w takim państwie. Chyba na starość znów będę musiał poprosić o azyl polityczny. 🙁

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @kasjot
  Premierm jest lekarz pediatra. Zainstalowana przez dezertera Donka. Obylo sie bez wyborow. Czego oczekujesz od lekarza pediatry na stanowisku premiera ?

 6. kagan
  12 grudnia o godz. 10:45
  To nie jest program tylko lista zyczen. Niektore dane powaznie odbiegaja od rzeczywistosci. Np dlug publiczny to juz 62% PKB. Skad wzieles 48% Pezciez w czasie donkowej dyktatury przekorczono tzw progi 54% i 57% co bylo nielegalne.

  Zeby zrobic z listy zyczen ‚programm’ powinnes przedstawic w jaki sposob zrealizowac kazdy z postulatow. I poprzec to budzetem.

 7. @Kasprowicz.
  Ciagle nie potrafe zrozumiec dlaczego przedsiebiorcy nie potrafia sie zorganizowac. Co poza tchorzostwem stoii na przeszkodzie ?

 8. Wraca nowe. Ten system pozwala rządowi upiec kilka pieczeni na jednym ogniu:
  1. Umożliwia zwiększenie liczby urzędników, czyli liczby potencjalnych wyborców wraz z ich rodzinami w przyszłych wyborach.
  2. Umożliwia praktycznie zwolnienie z podatków członków kliki i ich rodzin, bo oni nie będą kontrolowani ze względu na ewentualne oszustwa, albo oszustwo nie będzie odkryte.
  3. „Swoi”, bezkarni przedsiębiorcy będą rodzajem marchewki dla tych prywatnych idiotów, którzy będą im chcieli dorównać w błyszczeniu majątkiem. Zostaną bezlitośnie wykryci i zlikwidowani a ich dorobek przysłuży się wszechwładnej biurokracji.
  4. Planowana liczba karnych mandatów skłoni najbardziej ambitnych urzędników do przekraczania tej liczby podobnie jak w stalinowskiej Rosji, gdzie przekraczano plany osób rozstrzelanych.
  5. Porówna sytuację osób prowadzących legalną działalność z sytuacją ludzi działających na czarnym rynku, w podobny sposób jak los hodowlanych zwierząt rzeźnych z dziką zwierzyną łowną. Zwierzyna łowna ma szanse uniknąć śmierci, zwierzęta hodowlane nie mają tej szansy.

 9. badnick
  te same wypociny na innych blogach polityki tez już pisałeś , wymyśl w końcu coś nowego .

 10. axiom1 – ale to się przecież dzieje od 25 lat a nie tylko Donek i lekarz pediatra !!!
  O kierunku reform zadecydowali historycy ( sorry Herstoryk – bez urazy ) i pomocnik elektryka po OHPie. ” Nic z tego nie rozumiem ale mi się podoba ” – ponoć powiedział Kuroń po zapoznaniu sie z planem Sachsa.
  Jedwabny sznur, który sułtan turecki wręczał swym wezyrom, którzy przegrali bitwę tez mógł się podobać lecz jego zadanie do zachwytów nie nastrajało.

 11. @axiom1: Przedsiębiorcy (rzemieślnicy) mają od wieków swoje stowarzyszenia, czyli cechy rzemieślnicze. Tylko że członkowie tych cechów są członkami różnych partii i rzemieślnicy o dłuższym stażu w cechu bardziej ndbają o swoje interesy często kosztem innych członków. Jak wskazuje historia, członkowie takich cechów jednoczyli się we wspólnym froncie przy zagrożeniu zewnętrznym, ale przy rozgrywkach wewnętrznych sam fakt bycia rzemieślnikiem-przedsiębiorcą nie był powodem tworzenia wspólnego frontu. Myślę, ze to sprawa konkurencji między rzemieślnikami-przedsiębiorcami.

 12. Axiom
  Celowo podaję dane nieco zaniżone, aby nie było możliwe zarzucenie mi manipulowania owymi danymi. A co do dopracowania metod osiągnięcia tych celów, które przedstawiłem – to wymaga czasu i pieniędzy oraz nie jest tematem tego wątku. Niemniej podaję poniżej zarys sposobów przeprowadzenia tej reformy:
  1. Zmniejszenie bezrobocia do (realnie!) mniej niż 5% siły roboczej. Wymaga to przed wszystkim odbudowy polskiego przemysłu – patrz punkt 4.
  2. Podniesienie podatków dla najbogatszych oraz jednoczesne ograniczenie VATu do góra 10%. Tu wystarczy tylko zmiana prawa, a ona praktycznie nic nie kosztuje, a da ona w rezultacie zwiększenie dochodów skarby państwa, także przez rozruszanie konsumpcji, co da wyższe dochody z VATu, pomimo zmniejszenia jego stawki.
  3. Wyjście z pułapki zadłużenia poprzez odmowę obsługi długów zaciągniętych przez skarb państwa w prywatnych bankach na wyraźnie lichwiarskich, a więc nielegalnych warunkach. Tu podałem sposób wyjścia Polski z pułapki kredytowej, w którą znów ona wpadła pod nierządami „styropianu”, a aby z niej wyjść, to wystarczy tylko zmiana prawa, a ona przecież praktycznie nic nie kosztuje.
  4. Odbudowa polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej oraz nauki. Wymagać to będzie oczywiście interwencji państwa w gospodarkę, podobnie do Planu Kwiatkowskiego z lat 1930tych, czyli odbudowa takich fabryk jak n.p. FSO, Ursus, Jelcz, Zamech, Pafawag, Cegielski, Kasprzak, Diora czy Elwro – oczywiście z technologią XXI wieku. Pieniądze na te fabryki weźmie się głównie opodatkowania nieprodukcyjnego majątku, ze zmniejszenia wydatków militarnych, na biurokrację oraz polityków oraz z rezygnacji z obsługi długu zagranicznego a także z rezygnacji z płacenia składek do UE, ONZ czy NATO oraz z opodatkowania firm, które dotąd były z podatku zwolnione (głównie chodzi tu o firmy zagraniczne).
  5. Prawdziwa reforma systemu edukacji oraz służby zdrowia – tu też wystarczy zmiana prawa, gdyż wydajemy na te cele wystarczająco dużo, tyle, że wydajemy je nieracjonalnie, n.p. na drogie operacje typu przeszczepów serca, które z definicji dostępne są tylko dla wybrańców zamiast na profilaktykę dostępną dla wszystkich.
  6. Rezygnacja z drogiego, a nieprzydatnego w polskich warunkach uzbrojenia typu samolotów F16, używanych, poniemieckich czołgów, dużych okrętów wojennych etc. Tu też wystarczy tylko decyzja polityczna, a na niej przecież zaoszczędzimy, gdyż w naszych warunkach nie ma sensu wydawać na zbrojenia więcej niż góra 0.5% PKB, jako że tak czy inaczej nigdy nie dorównamy wydatkom zbrojeniowym Niemiec czy Rosji, z Ukrainą wygramy każdą wojnę, gdyż jest to tylko pseudo-państwo będące od chwili jego powstania po rozpadzie ZSRR w stanie permanentnego upadku, a nikt inny nie jest na świecie naszym wrogiem, nawet potencjalnym (poza Izraelem, ale on nas najwyżej zaatakuje rakietami z głowicami nuklearnymi, a nie to tak czy inaczej nie mamy przecież sposobu).
  7. Rozwiązanie problemu mieszkaniowego też nie wymaga zwiększenia nakładów na budownictwo mieszkaniowe, a tylko racjonalnego ich wydawania, czyli nie na luksusowe apartamenty dla garstki bogaczy, a na zwyczajne mieszkania dla uczciwych ludzi pracy.
  8. Sprowadzenie do Polski przynajmniej sporej części osób, które z niej wyjechały po roku 1980, co będzie jak najbardziej realne po zlikwidowaniu w Polsce bezrobocia (patrz punkty 1 i 4). A że brak bezrobocia (lub jego niski poziom) oznacza także wyższe place, to Polska stanie się wtedy atrakcyjna dla Polaków zmuszonych do emigracji przez nierządy „styropianu”.
  9. Reforma biurokracji, polegająca na jej racjonalizacji, czyli głównie przesunięciu urzędników do pracy produkcyjnej, po ich odpowiedniej resocjalizacji. I tu też wystarczy zmiana prawa, a ona praktycznie nic nie kosztuje.
  10. Zniesienie senatu, ograniczenie ilości posłów do 100, połączenie urzędu premiera i prezydenta (tzw. executive president), ograniczenie zarobków polityków oraz wyższych urzędników, ograniczenie ilości ambasad przy poprawieniu sieci konsulatów – szczególnie zaś tam, gdzie żyje Polonia. I tu też wystarczy zmiana prawa, a ona praktycznie nic nie kosztuje.
  Starczy?

 13. @Badnick: Pomijając wszystko inne musiałbyś zmusić do bezpowrotnej emigracji co najmniej 90% urzędników wszelkich urzędów (albo zabić ich) i sprowadzić z księżyca wysoko kwalifikowanych fachowców, bo przez ostatnie pokolenie nikt nie szkolił wykonawców. Nauczycieli zawodu, etyki, ogólnokształcących i przedmiotów ścisłych też nie wiem skąd byś wziął. Jeśli chodzi o cywilizację w stosunku do reszty Europy to jesteśmy mniej więcej na poziomie Rosji w czasach Piotra Wielkiego. No i musiałbyś wyprać mózgi Polaków z nostalgii za czasami demokracji szlacheckiej i uwielbieniem ustroju pańszczyźnianego, co być może jest najtrudniejsze do wykonania.

 14. Kissa
  Urzędników to zre-edukował bym w odpowiednich, nazwijmy je „pensjonatach”. Fachowców, a w tym nauczycieli zawodu, etyki, ogólnokształcących i przedmiotów ścisłych etc. znalazł bym zaś wśród Polonii. Tzw. demokrację szlachecką wybił bym zaś z Polakom głowy odpowiednią (re)edukacją.

 15. @badnick: Dzięki Bogu że nie masz władzy! Wizja polski pod Twoimi rządami jest skrzyżowaniem niemieckiej okupacji z reformą inteligencji Pol Pota. Ciekawe, kto z zagranicy chciałby tu przyjechać i ryzykować życie? I skąd by tam się wzięli ci polonijni nauczyciele nie wychowani na Sienkiewiczu?

 16. PS. I zapomniałeś o „ostoi polskości” – Kościele Katolickim.

 17. Badnick – w wielu przypadkach ” to se ne wrati ” Nie wyobrażam sobie, że HCP wznowi produkcję silników okrętowych, gdyż nie ma już ludzi, którzy potrafiliby to prace wykonać, obsłużyć istniejące obrabiarki. Po prostu 60 lat doświadczenia poszło się j…ć !!!
  Jeśli uda się uruchomić produkcję, pewne jest, że produkcja może być skierowana tylko na własny rynek ze świadomością technicznego zapóźnienia i niskiej jakości bo na rynkach światowych nie ma co szukać. Ale, że „ćwiczenie czyni mistrza ” trzeba wierzyć w postęp. Pamiętam czasy, gdy używano określenia ” japońska tandeta” – dziś już nikt tak nie powie. Podobnie z koreańską a obecnie chińską, Musimy mieć tego świadomość ale też być optymistami. Aby było to realne, trzeba zgodzić się na ograniczenie swobody wymiany handlowej, która musi być pod kontrolą i zbilansowana. Jeśli chcemy osiągnąć sukces to musimy chronić początkującego zawodnika a nie rzucać go na głęboką wodę do rywalizacji z wytrawnymi, wytrenowanymi zawodnikami.
  Warunek konieczny – fachowe, kompetentne elity władzy a nie ( jak to określił śp. gen. Petelicki) miernoty niezdolne do zrobienia keriery nigdzie indziej niż tylko w polityce, w Polsce.

 18. @kaesjot: Odbudowę polskiej gospodarki i stworzenie nowoczesnej polskiej mentalności możemy wybić sobie z głowy. Z tym jednym Tusk miał rację, że polskość to nienormalność. Nie osiągnie sukcesu nikt twierdzący że martwy lew jest cenniejszy od żywego psa. a gospodarczo nie mamy szans z Chińczykami. Być może się mylę, ale moim zdaniem jedynym wyjściem jest oddanie rządów w Polsce obcokrajowcom. Z prawem karania śmiercią za korupcję, sabotaż i niegospodarność. I oczywiście przywrócić kary dla fałszywych donosicieli. Nie rozumiem dlaczego Polacy tak boją się obcych rządów i wolą zarządzanie polskich elit, które NIGDY w historii nie zdały egzaminu. Uważam, że ten „patriotyzm” jest niepatriotyczny, bo nie dba się o Ojczyznę, tylko o portfele polskich oszustów w nadziei, ze i dla kolesi coś skapnie.

 19. W Polsce zadne pozytywne reformy nie sa mozliwe. Istniejacy kartel partii sejmowych ma monopol na wladze absolutna bo finansuja sie z budzetu podczas gdy inni moga w polityce istniec tylko na wlasny koszt. Czyli musza zniknac. Czterech partyjnych dyktatorow decyduje o wszystkim. Wszelkie instytucje wlaczne z Sejmem sa tylko fasada.
  Z drugiej strony olbrzymia wiekszosc polakow nie posiada poziomu rozgarniecia spodziewanego od ludzi doroslych. To panszczyzniane chlopstwo, im bardziej sa jebani przez wladze tym bardziej to lubia.
  Panszczyzniane chlopstwo nigdy nie zrozumie ze okupanci stanowisk publicznych powinni spelniac wymog kwalifikacji. Bez wykwalifikowanej wladzy nie ma szansy na jakakolwiek poprawe. W Polsce kazdy pies i kot moze w Polsce byc premierem, nawet historyk i nawet lekarz pediatra.

  Tepo zadluzania (odnosnie tylko dlugu publicznego) jest 3-4 krotnie szybsze od tepa wzrostu PKB. To prowadzi do oczywistej zaglady. Koszty dalszego zdluzania beda rosly. Bedzie rosla szara strefa, i emigracja, beda rosly deficyty. Anarchia i zapasc finansow sa nie do unikniecia. I tak musi sie stac. Przyjdze moment ze rezim nie bedzie w stanie wiecej pozyczyc i wtedy anarchia stanie sie ustrojem w Polsce.

 20. @badnick: „. Zmniejszenie bezrobocia do (realnie!) mniej niż 5% siły roboczej.”

  Dekretem. Panstwo powinno tez zadekretowac ze kazdy bedzie mial pensje 5 tysiecy na reke. I kazdy bedzie zdrowy I bogaty.

  Jak czytam to co Pan napisal, to mam wrazenie ze @axiom1 nie tak bardzo sie mylil w sprawie Panskich dyplomow. Zwlaszcza tego z ekomomii.

 21. @kasejot: „Badnick – w wielu przypadkach ” to se ne wrati ” Nie wyobrażam sobie, że HCP wznowi produkcję silników okrętowych, gdyż nie ma już ludzi, którzy potrafiliby to prace wykonać, obsłużyć istniejące obrabiarki. Po prostu 60 lat doświadczenia poszło się j…ć !!!”

  A TEWA produkcje tranzystorow, ELWRO komputerow, a Zajakdy Ceramiki Radiowej – kondensatoorow. Cale doswiadczenie pzremyslowe Polski poszlo do kibelka I spuszczono po nim wode. I juz nigdy nie wroci.

 22. Kissa – proponujesz ponowne rozbiory ?
  Nie do końca się z Tobą zgadzam – przykład PRL-u pokazuje , że jednak można. Kłopoty zaczęły się, gdy poluzowano rygory i pozwolono idiotom ( o czym przekonujemy się dopiero dzisiaj ) drzeć mordy. No i oczywiście 45 lat to za mało, by utrwalone przez 400 lat warcholstwo szlachty i niewolniczą zawiść i gnuśność chłopstwa pańszczyźnianego przekształcić w zaangażowane postawy prospołeczne i samorządność.

 23. @badnick: „odbudowa takich fabryk jak n.p. FSO, Ursus, Jelcz, Zamech, Pafawag, Cegielski, Kasprzak, Diora czy Elwro – oczywiście z technologią XXI wieku. Pieniądze na te fabryki weźmie się głównie opodatkowania nieprodukcyjnego majątku, ze zmniejszenia wydatków militarnych, na biurokrację oraz polityków oraz z rezygnacji z obsługi długu ”

  Tzreba jeszcze meic ludzi ktorzy beda UMIELI zorganizowac fabryki na miare 21 wieku. Inzynierow potrzeba, inzynierow, takich ktorzy umieja. Skad ich wziac po totalnym rozp…. system edukacji? Z Wyzszych Szkol Gotowania Makaronu? Zaimportowac z zagranicy? A jaki by owa zagranica miala interes aby budowac komkurencje pod bokiem? Jaki interes mialby inzynier z Intela aby przyjechac do Polski I tu uruchamaic produkcje? Za jakie pieniadze? I w jakich warunkach? I PO CO?

  A pieneidze?… Niech Pan pogogluje aby sie dowiedziec ile kosztuje nowoczesna fabryka produkujaca polpzrewodniki. Opodatkowanie bogaczy nei wystarczy

  Dla Pana wygoglowalem („fab” to okreslenie zakaldu produkujacego polprzewodniki)

  Fabs require many expensive devices to function. Estimates put the cost of building a new fab over one billion U.S. dollars with values as high as $3–4 billion not being uncommon. TSMC will be investing $9.3 billion in its Fab15 300 mm wafer manufacturing facility in Taiwan

 24. A.L.
  1. Odpowiedni ludzie są do dyspozycji, nawet w Polsce, a szczególnie poza jej granicami. Jeśli będzie dla nich ciekawa i dobrze płatna praca, to oni do Polski przyjadą, szczególnie, że w USA, Kanadzie, Australii oraz oczywiście Europie Zachodniej jest dziś recesja, w więc o dobrą pracę jest tam dziś bardzo trudno.
  2. Inżynier zwolniony w ramach recesji z Intela i wyświetlający, jak w jednej z powieści Kurta Vonnegutta filmy pornograficzne w podejrzanym „kinie”, z chęcią do Polski przyjedzie, jeśli będzie mieć on szanse pracy w swym wyuczonym zawodzie.
  3. Pieniądze się znajdą – pisałem już o tym, n.p. z zamknięcia luk w prawie podatkowym, podwyższeniu opodatkowania najwyższych dochodów, z podatku od nieprodukcyjnego majątku, z rezygnacji z obsługi długu państwowego czy też wreszcie z oszczędności na administracji, politykach i wojsku itp. itd.
  4. W polskich warunkach taka wytwórnia mikroprocesorów (proszę nie zaśmiecać polskiego blogu tym ohydnym amerykańskim żargonem pseudo-fachowym) to będzie kosztować najwyżej miliard USD. Przypominam, że PKB Polski to jest dziś ponad 500 miliardów USD, a więc koszt takiej wytwórni to będzie góra 0.2% polskiego PKB! „Cuś” mi się widzi, że ty nie w USA, a w UA (czyli na Ukrainie) siedzisz…

 25. A.L.
  Chyba napisałem, w jaki sposób chcę walczyć z bezrobociem – przez tworzenie realnych, produkcyjnych miejsc pracy, a nie dekretami czy też przy pomocy tzw. urzędów pracy. I proszę nie udowadniać, że „nic się nie da zmienić”…

 26. @kaesjot: Czy chcemy, czy też nie, to obca władza zapanuje w Polsce. Bo natura nie znosi próżni. Szczególnie tej w głowach Narodu i polityków nią rządzących. Słusznie zauważyłeś, że dopóki w Polsce po odzyskaniu niepodległości rządzili ludzie wychowani i wykształceni w obcych krajach (bo Polski nie było na mapach), to jakoś wszystko się w miarę logicznie rozwijało. Strach przed Piłsudskim też wiele znaczył. Potem, gdy do władzy doszli ludzie wychowani i wykształceni w kraju wszystko zaczęło się rozłazić. Podobnie w PRL, gdzie elitami stały się słabo wykształceni ludzie z niższych warstw Polska rozwijała się szybciej, niż po 68-ym roku, kiedy wypędzono Żydów i Polacy zaczęli się rządzić według własnych pomysłów. i pseudo rozwój za Gierka, gdy zaskakiwano ludzi ofertą austriackich szczotek klozetowych w sklepach GS za cenę średniej tygodniówki. Kanalizacji nie było, ale szczotki owszem. Zakupów patentów i maszyn nie dokonywali ludzie znający swój fach, tylko partyjniacy dla których wyjazd za granicę był nagrodą, a nie wyjazdem handlowym. Pamiętam słowa kolegi pracującego w jednym z biur projektów. Mieli oni płacony procent od wysokości ceny projektu, więc nic dziwnego, że każdy projekt był najdroższym z możliwych. Wańkowicz już przed wojną pisał o drożyźnie pracy polskich specjalistów, gdy polskie projekty (przedwojenne) były o wiele droższe od zamawianych za granicą. nazywał to polskim kundlizmem cechującym wszystkich prawie Polaków za biurkiem. I ten kundlizm pozostał i jest powodem, ze jesteśmy narodem podludzi.

 27. Kissa
  Daj sobie spokój z tą rasistowską, antypolską propagandą.

 28. A.L. – ok. 280 mld PLN, NASZYCH pieniędzy trafiło do OFE. Miały pracować na nasze emerytury, miały być INWESTOWANE – co z nich pobudowano ?
  Ale skoro mianem inwestycji nazwano spekulowanie akcjami na giełdach co warte jest tyle, co przerzucanie kutasa z jednej nogawki do drugiej efekt znany. Pożyczają nam ( zakup obligacji państwowych ) nasze pieniądze, każą nam je spłacać z odsetkami i twierdzą, że dla nas zarabiają !
  Oni nie DLA nas lecz NA nas zarabiają !
  Wzorcowy przykład PASOŻYTNICTWA.
  Co do kadr – w mieszczących się w Polsce zagranicznych fabrykach pracują polscy pracownicy – ma kto, czego i do kogo się uczyć. Tak ponoć robią CHIŃCZYCY.

 29. @badnick: To nie ja uprawiam antypolską retorykę, to Polacy sami są antypolscy. Nie zauważyłeś jeszcze polskiej służalczości wobec obcokrajowców? O polskim zainteresowaniu opiniami o Polakach i Polsce? To odwieczna cecha Polaków, którzy przy wyjazdach na Zachód Europy kazali słabo przymocowywać srebrne i złote podkowy swoich koni, aby „zgubione” podkowy zadziwiły cudzoziemców. W tym samym czasie poddani tych polskich bogaczy żarli korzonki na przednówku.

 30. Kissa
  Zdecyduj się wreszcie jaki są twoje poglądy, bo je zmieniasz od wpisu do wpisu.
  Kaesjot
  Zgoda! Balcerowicz wmówił polskim ekonomistom, że inwestowanie to nie jest budowanie fabryk, ale spekulowanie na giełdzie. I zgoda co do kadr – one w Polsce już są, tyle, że pracują na zachodnich kapitalistów.

 31. Kissa
  Tak samo jak w Polsce, wyzyskiwano chłopów na zachodzie Europy. Inaczej nie było by tam buntów chłopskich.

 32. Kissa – pogodzić się z tym, czy próbować zmienić ?

 33. @badnick: ” Jeśli będzie dla nich ciekawa i dobrze płatna praca, to oni do Polski przyjadą, szczególnie, że w USA, ”

  Rozsmieszyl mnie Pan szczerze. Ciekawe jaka by to miala byc owa „ciekawa I dobzre platna praca”. W szczegolnosci „dobzre platna”

 34. @badnick: I jeszcze jedno: pamiętasz, jak pod koniec wojny Amerykanie i Rosjanie polowali na niemieckich uczonych i fachowców wszelkich branż? A pamiętasz co Niemcy i Rosjanie zrobili z polskimi inteligentami? Różnica jest taka, że niemieccy uczeni byli cenieni, a polskie elity uznano za NIEPRZYDATNE do niczego! To nie moja opinia, tylko samo życie udowodniło, ze żaden polski wynalazca nie znalazł uznania w kraju. Tylko wyjazd za granicę i praca w tamtych warunkach pozwoliła Polakom wykazać swe umiejętności. W Polsce pierwszy lepszy bydlaczek zza biurka rzucał im wszelkie możliwe kłody pod nogi. I tak pozostało do dziś. „Jeśli jesteś coś warty – wypadaj z tego kraju!”

 35. @badnick: „ramach recesji z Intela i wyświetlający, jak w jednej z powieści Kurta Vonnegutta filmy pornograficzne w podejrzanym ”

  Intel zatrudni dowolna ilosc inzynierow. W kazdej chwili. Musza to byc jednak DOBRZY inzynierowie

 36. A.L.
  Pewien jesteś? Masz na to jakieś dowody?

 37. Kissa
  Niemcy czy Rosjanie nie „polowali” na niemieckich urzędników czy też filozofów albo filologów, a tylko na niemieckich inżynierów, fizyków czy chemików.
  A.L.
  Koszta życia w Polsce są niższe niż w USA. Poza tym, to co ty wiesz o USA, skoro piszesz z Ukrainy?

 38. A.L.
  Masz jakiś pomysł na ratowanie Polski? Nie. To daruj sobie więc te swoje trollowanie na tym blogu!

 39. @kaesjot: Albo sami zrozumiemy swoje wady i braki i postanowimy się zmienić, czyli przestaniemy być Polakami, albo siedząc bezczynnie poczekamy, aż obcy wykorzenią z nas szlachecko-magnackie ideały i też przestaniemy nimi być. Amerykańscy Indianie zrozumieli, że muszą żyć jak inni Amerykanie i dopiero wtedy stali się pełnowartościowymi obywatelami. Jest jeszcze trzecia możliwość. Żyjemy w upadającej cywilizacji i być może nasze zapóźnienie i nasze cechy narodowe staną się pożądane w cywilizacji, która nadejdzie. Gdy ludzie zrozumieją, że życie tylko po to, aby robić pieniądze i w tym celu produkować śmieci materialne i ludzkie nie ma sensu i przestaniemy zwalczać się wzajemnie, zapanuje nowa, lepsza cywilizacja. Czego sobie mi wszystkim życzę.

 40. Kaesjot
  Widzisz sam, że jeśli ktoś przedstawi na tym blogu jakiś pozytywny program, to staje się zaraz ofiarą trollingu i ataków ad personam. Ciekawe, kto opłaca n.p. takiego A.L., wszechobecnego na prawie wszystkich blogach i forach POLITYKI?

 41. @badnick:”Niemcy czy Rosjanie nie “polowali” na niemieckich urzędników czy też filozofów albo filologów, a tylko na niemieckich inżynierów, fizyków czy chemików.” A gdzie ja wspomniałem o filologach i urzędnikach? I dlaczego wszyscy olewali polskich chemików, inżynierów, czy fizyków? nie było ich?

 42. Badnick – chyba jednak arystokracja na Zachodzie bardziej od naszej miała świadomość, że owce się strzyże a nie goli. Nasi, niestety, w większości golili – do gołej skóry.
  Popatrz na Ślązaków i Wielkopolan – pruski zaborca. można powiedzieć, że wymusił pewne prospołeczne, racjonalne zachowania. Ja pamiętam, jak jeszcze w lata 60-tych tak jak żandarm pruski w sobotę po południu robił obchód i sprawdzał, czy wokół posesji posprzątane. Innym pozytywnym elementem był zakaz dzielenia gospodarstwa rolnego. Mogło je przejąć jedno z dzieci a pozostałe musiały znaleźć sobie inny fach.
  Na to wystarczyło 150 lat zaborów. Trzeba dodać, gwoli prawdt, iż to nie tylko zasługa zaborcy. W pamiętnikach J.Ch. Pasek z czasów potopu szwedzkiego pisał o swoim zdziwieniu, że wtedy we Wielkopolsce zagrody chłopskie nie różniły się od zagród szlachty kresowej. Niestety – po 1918 ci z kresów przejęli w Polsce ster rządów.

 43. Oczywiście w latach 60-tych to PRL-owski milicjant jak pruski żandarm…

 44. Kissa
  1. To jest skrajny rasizm napisać, że „Amerykańscy Indianie muszą żyć jak inni Amerykanie aby stać się pełnowartościowymi obywatelami”. Przypominam ci więc, że to właśnie ci. Tak przez ciebie pogardzani, Amerykańscy Indianie są prawowitymi właścicielami olbrzymiej większości USA (wraz z Eskimosami i Hawajczykami), że najeźdźcy z Europy i innych kontynentów są tam tylko niepożądanymi okupantami. Osobny problem to Murzyni, którzy w USA znaleźli się nie ze swej woli.
  2. Ale zgoda, że żyjemy w upadającej cywilizacji tzw. Zachodu a więc nasze zapóźnienie i nasze cechy narodowe staną się zapewne pożądane w cywilizacji, która nadejdzie (p. n.p. opowiadanie S. Lema p.t. „Prof. A. Dońda”). Tak więc kiedy ludzie zrozumieją, że życie tylko po to, aby ‚robić’ pieniądze i w tym celu produkować śmieci materialne i ludzkie nie ma sensu i wtedy przestaniemy zwalczać się wzajemnie, to wtedy zapanuje nowa, lepsza cywilizacja, czego też sobie i wszystkim życzę.
  3. Znów przeczysz samemu sobie i to w tym samym wpisie… Tak więc zgadzam się z Tobą, a nawet i nie zgadzam! 😉

 45. KSJ
  Pruski żandarm przestrzegał prawa, w odróżnieniu od agentów CIA.

 46. badnick
  12 grudnia o godz. 21:58
  Uznaj. że tych ataków ad personam nie widzisz i nie reaguj na nie.
  To dla zdrowia.

 47. Kissa
  Polskich chemików, inżynierów, czy fizyków było po prostu bardzo mało, ale oni przecież byli. N.p. prof. J. Groszkowski, który „rozpracował” elektronikę pocisków V2. Albo prof. L. Infeld, bliski wpółpracownik A. Einsteina. A z późniejszych czasów prof. S. Kaliski.

 48. Kaesjot
  Rada słuszna, ale niezbyt łatwa w implementacji…

 49. @kaesjot: A słyszałeś, jak po zdobyciu Śląska przez Prusy cesarz Fryderyk Wielki zwiedzał nowe ziemie i spostrzegł wiele kurnych chat zamieszkałych głównie przez Polaków? Zdjęty litością i dbając o zdrowie swych poddanych wydał zakaz budowy kurnych chat i nakazał dobudowanie kominów do już istniejących. I rzeczywiście, w rok, czy dwa później kurne chaty znikły z śląskiej panoramy i każda chata miała komin. Tylko Fryderyk nie wiedział, że opierający się germanizacji Polacy kominy wybudowali, ale nie podłączyli ich do paleniska nadal mieszkając w kurnych chatach! „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz!”. To jest najlepszy symbol obrony „polskości”!

 50. Kaesjot:dam Ci przyklad jak zaczeli=uruchomiono AGH w Krakowie; bo tam nie bylo hut i kopaln=Tj.rekord swiata glupoty.
  Potem uruchomiono Nowa Hute:zeby,twierdzono oficjalnie,zeby rozbic drobomieszczanstwo krakowskie.
  W 2014 rzad PL zahamowal plany zmniejszenia zuzycia brudnej energii w UE:ogloszono dalsze palenie /rzecz jednorazowa w UE/ palenie w piecach w domach weglem za sukces ,a przebudowe zacofanego systemu energ.za racjonalne.Za 20-30 lat znowu bedzie to przeklinane!Dalej tak .do nikad!

 51. @badnick: Powoli zniechęcasz mnie do odpowiadania na twoje posty. Bo gdzie widzisz rasizm w twierdzeniu, ze Indianie Amerykańscy muszą żyć jak inni Amerykanie, a nie galopować na mustangach i z wyciem skalpować podróżnych? I jeśli ktoś nie odróżnia opisu czasów współczesnych od dywagacji na temat PRZYSZŁEJ cywilizacji, to ja nie widzę możliwości porozumienia. Każdy post będę zmuszony tłumaczyć jak dziecku? czy tylko chodzi Ci o to, aby w każdym poście wykazać swoja wyższość intelektualna robiąc idiotę z interlokutora? Tak lubisz dyskutować z idiotami?

 52. KSJ
  Zgoda, że arystokracja na Zachodzie bardziej od naszej miała świadomość, że owce się strzyże a nie goli i że nasi, niestety, w większości, golili je – do gołej skóry. Ale bunty chłopskie wybuchały raczej na Zachodzie niż u nas…
  Zgoda też, że Piłsudski i jego kumple opóźnili Polskę o co najmniej dwie dekady, podobnie jak „solidarnościowcy” od Wałęsy i ski.
  Także Witos w swych pamiętnikach pisał, że chłop galicyjski wolał CK administrację austriackiego zaborcy od polskiej. Niemniej w PRLu próbowano jakoś nadrobić to cywilizacyjne zapóźnienie Polski i Polaków. A dziś religia znów wróciła w Polsce do szkół państwowych… 🙁

 53. Kissa
  1. Kurna chata, w ówczesnych warunkach braku bieżącej wody i WC była bardziej higieniczna niż taka z kominem, jako że dym zabija większość zarazków. Widzisz teraz, że niepełna wiedza jest gorsza od jej całkowitego braku!
  2. Powtarzasz „argumenty” europejskich, głównie anglosaskich kolonizatorów. Indianie żyli po swojemu, w zgodzie z naturą, a skalpowanie było odpowiednikiem oślepiania, praktykowanego jeszcze w XVII-wiecznej Europie. A w XIX-wiecznej Europie to niby nie było tych „zbójców na drogach”, opisanych przez Mickiewicza?
  3. Na ataki ad personam nie reaguję, zgodnie z radą KSJ-a.

 54. Luap
  Huty były wtedy tuż pod Krakowem (Jaworzno, Siersza) oraz w pobliskim Zagłębiu i na Górnym Śląsku, gdzie z kolei nie było tradycji akademickich, a Nowa Huta miała przecież zaplecze naukowe w AGH. Kopalnie zaś były tuż pod Krakowem. Cytuję z Wikipedii: Zagłębie Krakowskie zaczęło się kształtować w początkach XIX wieku. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego powstała w 1792 w Jaworznie, 12 następnych w latach 1805–1815, pierwsze huty cynku w latach 1808–1811 w Jaworznie i w Sierszy, w 1823 roku było czynnych 12 kopalni galmanu. Właściwy rozwój Zagłębia Krakowskiego w końcu XIX w. wiązał się z szybkim wzrostem wydobycia węgla, które w latach 1855–75 wzrosło z ok. 61 tys. ton, do ok. 312 tys. ton, osiągając w 1913 roku blisko 2 mln ton, produkcja cynku w latach 1875–1913 wzrosła z ok. 1,6 tys. ton do ok. 15,2 tys. ton, wydobycie rud ołowiu w latach 1870–1912 z ok. 0,6 tys. ton, do ok. 7,3 tys. ton.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C5%82%C4%99bie_Krakowskie

 55. @badnick: Miałem rację. Cześć!

 56. Luap – a może na Śląsku nie było odpowiednich warunków i kadr, które były w Krakowie. Pociągi już jeździły, zaczęły funkcjonować telefony, wcześniej telegrafy, coraz więcej samochodów więc w czym problem ?
  Co do opalania piecy węglem – po prostu jest to obecnie najtańszy sposób ogrzewania, wielu Polaków takie systemy ma a na modernizację na bardziej proekologiczne większości zwyczajnie nie stać. Decyzja władz jest w tym przypadku wyjątkowym uwzględnieniem stanu realnego.

 57. Kaesjot:to AGH stworzyl facet z Lwow.
  Ci sami,nieco pozniej,stworzyli UNI Wroclaw.Porownaj osigniecia naukowe UNI Wroclaw i Breslau.Na UNI Breslau nie bylo wydzialu Gorniczego,bo…tj…..
  Kaesjot:raz cos sprawdz,co pisze na temat ktory znam na wylot.A wiec sprawdz czy np.ceny /koszty / wegla sa prawidlowo wyliczane.Przeciez rozbudowa kopaln to wynik tego ,ze PRL nie byla zdolna wyeksportowac do owczesnych krajow dewizowych zadny ch urzadzen przemyslowych.
  Piszace tu …… nie przyjmuja tego do wiadomosci,a o przyczynach tego ,z wyjatkiem podskakiwania ,nic tu od 2 lat nie powiedziano.Taka dyskusja w historii Polityki jeszcze sie nie odbyla!I nie odbedzie!

 58. @badnick: „Koszta życia w Polsce są niższe niż w USA. Poza tym, to co ty wiesz o USA, skoro piszesz z Ukrainy?”

  „Masz jakiś pomysł na ratowanie Polski? Nie. To daruj sobie więc te swoje trollowanie na tym blogu!”

  „Ciekawe, kto opłaca n.p. takiego A.L., wszechobecnego na prawie wszystkich blogach i forach POLITYKI?”

  Merytoryczne posty @badnicka wprost powalaja. Moze jednak pozostanie Pan przy analize Lema?

 59. @kasejot: „Co do kadr – w mieszczących się w Polsce zagranicznych fabrykach pracują polscy pracownicy – ma kto, czego i do kogo się uczyć.”

  Przykrecania srubek na tasmie? Drugiej Japonii tak nie zbudujemy

 60. A.L.
  Są też w nich polscy inżynierowie i technicy. Bez przesady!
  Luap
  Znów bredzisz…
  Kissa
  Masz coś do powiedzenia ad rem?
  DOBRANOC!

 61. Kaesjot:od niepamietnych czasow przeczytalem post Kagana:Wez mape do reki i zobacz gdzie lezy Jaworzno!Byc moze wtedy zrzumiesz dlaczego nazywam go pieniaczem:fakty go nie interesuja!Przeczytaj jego http!

 62. @Luap UNI Breslau skonczyl sie chyba w 1944 roku. Co z czym porownywac?

 63. AL:Noblem!!!!Slaskiem!!!!!!!!!!!!!!!

 64. Luap
  Jaworzno nie leży ani na historycznym Śląsku, ani też w Zagłębiu Dąbrowskim. Dawniej było ono głównym miastem Zagłębia Krakowskiego, obecnie jest zaś głównym miastem Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. W latach 1815-1846 Jaworzno było częścią Rzeczypospolitej Krakowskiej – stanowi więc ono część historycznej Małopolski a także Galicji. W roku 1767 w obecnej dzielnicy miasta – Szczakowej powstała pierwsza polska kopalnia węgla kamiennego i od tego czasu do dzisiaj w mieście wydobywa się ten surowiec. W roku 1898 powstaje w Jaworznie pierwsza elektrownia, a wydobycie węgla w tym mieście stanowi 84% wydobycia w całej Galicji, powstaje też Huta Szkła Okiennego „Szczakowa”. Do roku 1975 Jaworzno było jednym z ważniejszych miast ówczesnego Województwa Krakowskiego. Po reformie administracyjnej 1975 roku zostało przyłączone, głównie ze względu na silnie rozwinięty przemysł, do Województwa Katowickiego. Kolejna reforma administracyjna z 1999 nie przywróciła miasta do historycznej Małopolski (jak to się stało z pozostałymi miastami dawnego powiatu chrzanowskiego: Chrzanowem, Trzebinią, Libiążem), włączając Jaworzno do woj. śląskiego jako miasto na prawach powiatu. (Wikipedia).

 65. Luap – spójrz na stronę http://www.viessmann.pl . pokazują tam przeciętne koszty ogrzewania domu 160 mkw oraz wytworzenia 1 kWh energii z różnych źródeł energii.
  Najtaniej wychodzi gruntowa pompa ciepła zaraz potem drewno i węgiel. Dalej gaz ziemny, elektryczne kumulacyjne a najdrożej olej opałowy i LPG. Do tego dodaj koszt nowej instalacji. W przypadku pompy gruntowej to wydatek rzędu 50 000 – 60 0000 PLN. Na to stać tylko nielicznych.

 66. KSJ
  Gruntowa pompa ciepła jest najtańsza tylko wtedy, kiedy się nie liczy kosztów jej amortyzacji. To jest więc najdroższe z możliwych źródło ciepła.

 67. @Luap: Nie rozumiem co Pan napisal. To o Noblu, to znaczy ze ktos z UNI Breslau ostal Nobla? Kto? A „Slask”? Wymyslili Slask?

 68. @Luap: Jednym z prominentnych pracownikow UNI Breslau byl niejaki Fritz Haber ktory wslawil sie Wynalazkiem militarnej wersji chloru uzywanego podczas poerwszej wojny jako gaz trujacy. Potem wynalazl gaz Zyclon-B uzywany do usmierdania w obozach koncentracyjnych.

  Drugi to byl niejaki Lenard, osobiscie naznaczony przez Hitlera do usuniecia z nauki „elementu zydiwskiego”. To on przyczynil sie do tego ze Einstein opuscil Niemcy

  Mam wymieniac dalej?

 69. A.L.
  Haber, a dokładniej jego działalność to kolejny dowód na to, że Holocaust był żydowskim dziełem…

 70. A.L.
  Śląsk był, jak zresztą cała obecna Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, większość b. Jugosławii oraz wschód i północ Niemiec aż po Lubekę (Ljubice, Bukowiec) zasiedlony oryginalnie przez Słowian Zachodnich. Wiadomo, że praktycznie wszyscy tzw. Niemcy z b. NRD i płn.-wsch. NRF mają korzenie, a często nawet i nazwiska słowiańskie, np. Schabowski, Krenz (Kręcik) oraz ci wszyscy junkrzy pruscy z nazwiskami kończącymi się na -ski (np. Zelewski) oraz generalnie wszyscy Niemcy z nazwiskami kończącymi się na -ke, np. Handke, Lubke etc.

 71. A.L:dopiero teraz kapnalem ,ze stosujesz z braku dokladnej wiedzy metode Kagana!
  Jeszcze o podatku koscielnym:to ci najlepiej wyosle.Stopa % jest rozna w roznych Landach od 8-12%.I dalej ,co ten pisarczyk nie napisal:odrowadzona suma podatku kosc.w nastepnym roku zmniejsza kwote do opodatkowania.
  Ty ,jak Kagan,wiesz ,ze dzwonia ,chwytasz za line i juz wydaje ci sie ,ze wszyscy cie musza sluchac.
  UNI Breslau wydalo kilkunatu noblistow i to w naukach scislych,m.innymi dlatego ze Slazacy przodowali w technice,czego polska szlachta zagrodowa nigdy w 19 wieku nie kapnela!
  A co do F.Habera:inni Polacy na innym blogu,podkreslali inne zastosowanie wynalazkow Habera=Kagan sie klania!Ciagle Hitler!!!????Zawsze do tylu????
  Przyjrzalem sie twoim postom:zawsze Kagan=szybka zmiana na swoje kopyto!Nie jestes czasem warszawiakem????Z dobrego domu????????
  Kagan juz widzi Slowian w Berlinie:co bylo przedtym ,to co????Polglowek?Nie :pieniacz!

 72. AL:ty i ten pisarczyk,zeby ci to dokladnie wyoslic=W USA wykonuje sie wyroki smierci,co????Tak jest,bo tak masli 99,9999% Polakow,co!Jest to Prawda????!!!

 73. kaesjot z 13.12 13.16!Tj.dziedzina ktora od dawna mnie interesuje,ale na tym blogu to sie nie nadaje do dyskusji bo tu pisze sie na to samo pieniackie kopyto od 3 lat!Dodam tylko,ze jest to dziedzina ktora PL ze wzgledu chyba na brak fachowcow jeszcze,np.w porownaniu z Niemcami nawet nie ruszyla.Przyklad ktory moze cie zaskoczy:nie zmieniona od czasu Chrobrego gospodarka przestzrenna i energia!!!

 74. @Kuap: „AL:ty i ten pisarczyk,zeby ci to dokladnie wyoslic=W USA wykonuje sie wyroki smierci,co????Tak jest,bo tak masli 99,9999% Polakow,co!Jest to Prawda????!!!”

  Nei rozumiem tego co Pan napisal. Ale proaktywnie odpowiadam: Tak, w USA wykonuje sie wyroki smierci

 75. #KuaP: „.Stopa % jest rozna w roznych Landach od 8-12%.I dalej ,co ten pisarczyk nie napisal:odrowadzona suma podatku kosc.w nastepnym roku zmniejsza kwote do opodatkowania”

  No tak ten afcio napisal: podatek jest rozny w roznych kandach. O odliczaniu nei mai lco pisac, bo to jest trywial: an calym swiecie takie podatki odlicza sie od podstawy opodatkowania. JA na przyklad place podatek od neiruchomosci, I ten podatek odlicza sie od podstawy opodatkwoana. Co za rewelacja?

  „UNI Breslau wydalo kilkunatu noblistow i to w naukach scislych”

  Kilkanascie t oznaczy wiecej niz 10. Prosze o liste 10 PRACOWNIKOW UNI Breslau ktorzy dostali Nobla w naukach scislych. Nie inteersuja mnei osobnicy ktorzy tam studiowali, albo spedzili meisiac wizytuajc

  „A co do F.Habera:inni Polacy na innym blogu,podkreslali inne zastosowanie wynalazkow Habera=Kagan sie klania!Ciagle Hitler!!!????Zawsze do tylu????”

  Haber mial niekwestionowane inne zaslugi, ale przypomina sie stare polskie przyslowie o lyzce dziegciu w beczce miodu. Haber dostal wielkie odzanczenai za zaslugo w Pierwszej WOjnie, wszczegolnosci za „tworcze „zastosowanei gazow trujacych. Gdy juz opuscil Niemcy I wyladaowal w Angjii, tamtejsze srodowisko naukowe sie od Habera ocielo. Rytheford wrecz odmowil podania mu reki.

  Jest obszerna lietratura na temat nazistowskich uczonych; slyze tytulami w razie czego. Ostatnia pozycja wydana miesiac temu

  „Kagan juz widzi Slowian w Berlinie:co bylo przedtym ,to co????Polglowek?Nie :pieniacz!”

  Komentarze na temat postow Kagana prosze adresowac do Kagana

 76. @Luap: „Dodam tylko,ze jest to dziedzina ktora PL ze wzgledu chyba na brak fachowcow jeszcze,np.w porownaniu z Niemcami ”

  Chodzi o brak fachowcow od palenia piecach? To kazdy potrafi. Natomiast wiele problemow sprawia upadek profesji zwanej „zdunstwem” czyli umiejetnosci budowy I naparwy piecow kaflowych. Dokonac tego pozradnie to naprawde sztuka. Brak jest na rybku wytworcow kafli I cegly szamotowej

 77. Kwasniewski i Miller zrobili z Polski sprzedajna kurwe. Obydwaj zaprzysiezeni postrzegac prawo i konstytucje. I wystarczylo $15 mln lapowki aby mec w dupie i prawo i konstytucje. Shanbili Polske, polakow, Europe i cywilizacje. Jest cudem ze ten bandycki duet jeszcze nie odpowiada przed sadem.
  Podobie winni sa Kaczynski i szczegolnie Tusk za sabotaz w sledztwie. Unia musi rozliczyc za to Tuska zanim zdazy skazic urzedy europejskie swym lajdactwem.

 78. @axiom1: „Kwasniewski i Miller zrobili z Polski sprzedajna kurwe. ”

  Prosze zauwazyc ze Polska byla wyedy czloniem NATO. Dosyc swiezym. USA, po 9/11 skorzystaly z NATOwskiego paragrafu 5, ktory mowi ze w przypadku ataku na jednego z czlonkow NATO, inni czlonkowie NATO zobowiazani sa do pomocy. Na jakiej podstawie Polska mogla odmowic?

  To takie Polackie, kundle myslenie: jak ktos NAS zaatakuje, to USA bedzie NAS bronic. Jak ICH zaatakuja, to my powiemy POCALUJCIE NAS W D…

  Poza tym, jak juz idzie o „wiezienia CIA”: jako Polak dumny jestem ze Polska wziela udzial w walce z terroryzmem

 79. „Na jakiej podstawie Polska mogla odmowic?”

  Na podstawie prawa !!!

  Wlasnie z powodu prawa obowiazujacego w USA Bush nie torturowal w USA. Wymusil lamanie prawa przez swoich wasali.

  „jako Polak dumny jestem ze Polska wziela udzial w walce z terroryzmem”

  Nie jestes polakiem. Jestes bandyta. Zaslugujesz na takie samo traktowanie jak nieszczesnicy w rekach amerykanskiego gestapo. Kto sympatyzuje z amerykanskim gestapo sam jest bandyta.

  Senacki raport stwierdza jednoznacznie. To nie byla walka z terrorystami. To bylo masowy gwalt na prawach czlowieka. Zaden z torturowanych nie stanal przed sadem !!! 26 zabito w czsie tortur. Co za skurwialy charakter z ciebie ze ci sie to podoba. Ublizasz cywilizacji.

 80. @axiom1: „Senacki raport stwierdza jednoznacznie. To nie byla walka z terrorystami. To bylo masowy gwalt na prawach czlowieka. ”

  Tak zwana „akcja senacka” to labedzi spiew demokratycznego Senatu. Pzregrali wybory, urzeduja do konca roku, weic myslac o przyszlych wyborach, organizuja zadyme. Te, tak zwane „raporty” znane byly od dawna. Teraz zrobiono zadyme. To wierna kalka PiSowskiej akcji o „sfalszowanych wyborach”

  A jak idzie o „prawa czlowieka”. Jakoc P.T. Terrorysci nei pytali o prawa czlowieka prawie 4 tysiecy ludzi ktorzy zgineli w WTC. Jakos nei pytaja o prawa czlowieka tych ktorym obcinaja glowy.

  AJ byle mna Manhattanie dzien po 9/11. Dziecko rodzinne chodzilo do szkoly 500 metrow obok. Potem sei zastanawialo „Sakad sei tam wtedy wzielo tyle ptakow”. Nikt nei tluamczyl dziecku ze to nei byly ptaki, a ludzie wyskakujacy przez okna.

  Wygodne genetpwac takie pierdoly jak aksjom siedzac na fotelu, sluchajac bolszewickej propagandy I nei meic z terroryzmem nic wspolnego

  Czlowiek ktory zdecydowal o zrzuceniu bomby atomowej na Hiroshime powiededzial: „zdecydowalbym sei rzucic, gdybym wiedzia lze to ocali zycie chociaz jednego amerykanskiego zolnierza”. Mam taki sam poglad w sprawei walki z terroryzmem

  „Nie jestes polakiem. Jestes bandyta. Zaslugujesz na takie samo traktowanie jak nieszczesnicy w rekach amerykanskiego gestapo. Kto sympatyzuje z amerykanskim gestapo sam jest bandyta. ”

  Neich Pan uwaza, bo takei wypowiedzi moga miec konsekwencje prawne

 81. @AL: Ty piszesz o konsekwencjach prawnych?! Takich faszystów jak ty powinno się wyprowadzać za śmietnik i rozstrzeliwać jak wściekłe psy! Sam się o to prosisz!

 82. @axiom, kissa: „Ty piszesz o konsekwencjach prawnych?! Takich faszystów jak ty powinno się wyprowadzać za śmietnik i rozstrzeliwać jak wściekłe psy! Sam się o to prosisz!”

  Znakomita ekspozycja poziomu umyslowego.

  Z holota sie nei zadaje. Zegnam. Naparwiajcie Polske sami. Mocni w gebach I chamstwie

 83. I mocni w prawie, bo zdajemy sobie sprawę, że zbrodniarze wojenni nie tylko osobiście zabijają i torturują, ale i przyklaskują z boku! Ale normalni ludzie zabijają zbrodniarzy zgodnie z prawem i nie torturując ich. Dlatego proś Boga abyś nie wpadł kiedyś w łapy takich „bohaterów” jak TY!

 84. A.L.
  13 grudnia o godz. 19:53

  Bandyto, powinnes uczyc sie ynteligencji od motlochu.

 85. @ bandyta AL

  9/11 Toronto Hearings

  Posiadasz yneligencje ponizej tej motlochu. Ale sproboj sie zapoznac sie z ta praca naukowa.

 86. Luap
  Przed Słowianami to w Berlinie była tylko rzeka, łąki i jeziora – ładnie więc tam było, ale też i nie było tam osadnictwa. Berlin jest przecież typowo słowiańską nazwą miejscowości (Lublin, Dęblin, Modlin), stąd też Hitler, po wygranej wojnie, miał w planach zmianę nazwy tego miasta na Welthauptstadt Germania – http://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Germania
  A.L.
  NIE jesteś Polakiem, a tylko pochodzącym z Polski rezydentem jakiegoś tam zagranicznego pańtewka. Poza tym, to walka z terroryzmem NIE polega na stosowaniu terroru. W ten sposób, stosując prymitywna, biblijną zasadę „oko za oko, ząb za ząb” nakręca się tylko spiralę przemocy, przy okazji łamiąc prawo: tu USA i Polski. Walka z terroryzmem może być wygrana tylko przez usunięcie powodów, dla których ludzie uciekają się do terroryzmu, czyli przez usunięcie przemocy na tle ekonomicznym, społecznym czy też religijnym. Pamiętajmy, że zarówno Piłsudski (dokł. bojówki ówczesnego PPS) jak też i AK oraz NSZZ Solidarność dokonywały ataków terrorystycznych (np. AK na dworce kolejowe w Berlinie a PPS na rosyjską kolej zaś Solidarność na PRLowskie ambasady).

 87. @axiom1: Nie o to chodzi. Gdy tłusty Amerykanin siedząc w bezpiecznym miejscu w Stanach atakuje za pomocą drona afgańską wioskę, to jest bohaterem walczącym za ojczyznę, ale gdy biedny Afgańczyk w swoim własnym kraju rozwali bombą najeźdźców i sam przy tym zginie, to nazywany jest terrorystą! Ludzie! Trochę samodzielnego myślenia zamiast ślepego łykania medialnej papki podszczuwaczy! To AMERYKANIN jest w tym przypadku terrorystą i jak każdy złodziej woła „Łapcie złodzieja!” I znajdują się miliony durni popierających bandytów walczących z patriotami. A katowski pachołek Kwaśniewski z nawołującym do zabijania podejrzanych bez sadu za 30 melonów jak Judasze sprzedali Polskę Żydom, którzy odtąd będą mieli dowód, że Polacy współpracowali z Niemcami w Holokauście. Bo jeśli prezydent z premierem godzą się na tortury niewinnych ludzi, to cały naród mógł zwalczać znienawidzonych Żydów!

 88. Errata: Bardzo przepraszam, że pominąłem Millera w tym liście gończym.

 89. A.L:
  -znowu wolta z ta religia:uwazaj co piszesz =osmieszasz sie;znowu znasz sie na podatkach???Kagan sie klania!
  -Google UNI Breslau:Nobelpreisträger
  -Kara smierci=we wszystkich stanach???
  -o energetyce nie masz pojecia,to wiem z wypowiedzi o kopalniach,ale jak Kagan musisz pisac!

 90. Panowie – zostawić Was na chwile samych to już szczacie jeden drugiemu do piaskownicy.

 91. Kissa
  Racja!

 92. Kaesjot
  Gołym okiem widać brak gospodarza na tym blogu.

 93. Luap
  A na czym ty się znasz? Na pewno nie na najnowszej historii gospodarczej Polski ani tez na jej geografii gospodarczej…

 94. Bandzior AL nie jest wyjatkiem. To polska natura niestety naturalnego bandyty pozujacego rowniez jako meczennik gdy wygodnie. Polski wasal na bazie swego panszczyznianego uksaztalotwania zawze wyslugiwal sie panu mordujac na polecenie i nawet tylko po to by sie podlizac. Historia jest pelna takich wydarzen. Np Saragossa, Jedwabne, bylo tysiace takich Jedwabnych. Jednakze wyslugiwanie sie imperialiscie zza oceanu w odleglych od Polski terrytoriach na koszt polskiegop podatnika jest wyjatkowym przykladem dupolizostwa ! Jak rowniez pozwolenie wykorzystania Polski jako katowni. Szczegolnie ze Kwach i Miller domagali sie lapowki w gotowce co dostali. Po czym polskie prawo, konstytucje, prawa czlowieka i cywlilizacji mieli w dupie. Jak rowniez przysiege w ktorej sie zadeklarowali postrzegania prawa i konstytucji. Dlatego zwolennicy takiego bezprawia i korupcji sa smieciami. AL jest smieciem, to parobek, wasalski bandycki charakter, nic wspolnego z cywilizacja.

 95. @axiom1: To nie chłop pańszczyźniany przejawiał od wieków służalczo-lokajskie nawyki. To szlachta od wieków cierpiąca na kompleks niższości i chcąca przypodobać się cudzoziemcom. Człowiek z kompleksem niższości zrobi wszystko, aby przypodobać się swemu idolowi. Już Rej pisał o chęci zaimponowania obcym narodom posiadaniem własnego, polskiego języka.
  To dlatego Polacy w delegacjach zagranicznych podkuwali konie srebrem, czy wręcz złotem, to polską szlachtę obowiązywał zwyczaj „zastaw się a postaw się”. Przeczytaj opis forsowania przez Polaków Niemna za czasów napoleońskich w „Wojnie i pokoju” Lwa Tołstoja i porównaj z opisem tego samego faktu z „Cesarskiego pokera” Łysiaka. Znajdziesz tam pięknie opisaną służalczość Polaków która zaowocowała niepotrzebnymi ofiarami tylko z powodu chęci zaimponowania Napoleonowi. Ten sam kompleks niższości zaowocował straszliwymi, zbędnymi całkowicie ofiarami w Powstaniu Warszawskim. Głównym powodem takich zachowań jest moim zdaniem katolickie wychowanie, gdy mały Polak od najmłodszych lat obserwuje w każdą niedzielę służalcze gimnastyki kościelne swych rodziców w stosunku do kapłana i pokorne jedzenie z księżowskiej ręki. Jak psy!

 96. Nie rozumiem !
  Dlaczego wyznawcy liberalnej wiary nie protestuja. Straszne rzeczy sie dzieja. Kanadyjakie piachy produkuja rope na subsydiach. Podobnie amerykanscy lupkarze i glebokowodni ropniacy w zatoce Meksykanskiej i morzu Polnocnym. Jak to mozliwe w gospodarkach wolnorynkowych ja sie pytam ? Gdzie sa liberalni prorocy ? Gdzie jest Kasprowicz ? Gdzie jest liberalna religia. Przeciez nalezy dzialac, zamykac, sprzedawac i niszczyc bo nierentowne. Ale nic z tego. Wrecz przeciwnie, sa subsydia. Wrog No1 liberalow a oni z nim nie walcza.
  http://3.bp.blogspot.com/_QxBGECHecpA/TQ18QvDCwCI/AAAAAAAABa4/_XDVDrY-mVs/s1600/murphyfig_1.png

  W polskiej prasie to samo, bezmozgowie na fali rsusofobi.
  Niskie ceny ropy-Rosja traci. Rusofoby sie ciesza.

  Ale amerykanski sojusznik traci znacznie wiecej. Polski rusofob cieszy sie ze ameryka traci nawet wiecej. Oj, nie dorze bedzie gdy amerykanski pan sie pogniewa.

 97. @axiom1: Zbyt trudny temat rzuciłeś na dzień święty, który należy świecić!

 98. Axiom
  Ameryka chce zbankrutować Rosję sztucznie subsydiując ceny ropy naftowej i gazu, ale w ten sposób zbankrutuje ona tylko siebie, a zmniejszając zależność gospodarki Rosji od eksportu ropy i gazu, przyczyni się ona tym samym do modernizacji, a co za tym idzie, wzmocnienia Rosji.

 99. Nie rozumiem dlaczego Dr Kasprowicz nie protestuje.

  Rezim lekarza pediatry przyjal budzet na rok 2015, nastepne 47 mld zl deficytu, w wyniku czego Dr Kaprowicz dostanie nastepne 3600 zl darowizny. Bo gdyby budzet byl zbalansowany Dr Kasporiwcz (i kazdy pracujacy) musial by zaplacic 3600 wiecej podatku.

  Panie Kasprowicz. Rezim lekarza pediatry jest dobry. Daje pieniazki. Ale jest to niemoralne do deficyty powodowane ulgami podatkowymi obciazja polskie dzieci i pokolenia jeszcze nie urodzone. Te 3600 zl ktore pan dostanie w 2015 pochodzi ze zlodziejstwa na polskich dzieciach i pokoleniach jeszcze nie urodzonych.

  Takie praktyki sa gwaltem na religi liberalnej. Gdy cos nie jest w stanie samo siebie utrzymac to powinno zdechanc. A tu juz przez 25 lat rezimowe lajdactwo na koszt innych, co gorsze na koszt dzieci. Dlatego ze dzieci sa nie swiadome to mozna je wyjebac co rezimy ostatnich 25 lat konsekwentnie robia.

  Nie potrafie zrozumiec. Dlaczego ynteligenty wyksztaciuchy nawet po 25 latach nie widza ze jest problem. Polski model gospodarczy nie jest w stanie sam siebie utrzymac. Dlaczego ynteligeny wyksztalciuchy tego nie widza, nie proponuja zmian, naprawy,…. ?

 100. kaesjot:ostatni,lagodny bastion centralizmu polityczno-gosp.w swiecie padl wczoraj!Zostalo jeszcze tylko <Krolestwo Warszawskie od 1919 zarzadzane jak szlachecki folwark 17-wieczny!
  Dla mnie osobiscie cos sie zmienilo,bo 1 Poznaniak ,o ile sie nie myle tam ur.,napisal na ten tema kt.mnie od 50 lat interesuje.W 100% sie z nim zgadzam,ale ,niz umarl,warszawskie urzedniki lub ,jak chcesz,salon warszawski go odstawil na boczny tor!Myslalem ,ostatnie 50 lat,ze sam sobie cos wymyslilem!

 101. Luap
  Co ty zażywasz, że tak to źle wpływa na stan twego umysłu?
  Axiom
  Cały problem z tm deficytem budżetu leży dziś w tym, że kapitalizm na Zachodzie funkcjonuje od wielu lat na kredyt, co wiele razy, ale, jak widać, bezskutecznie, starałem się wytłumaczyć na tym blogu. Sedno problemu, w wielkim skrócie, leży bowiem w tym, iż dług publiczny bierze się z tego, że politycy siedzą w kieszeniach bankierów, a więc zupełnie niepotrzebnie zadłużają oni państwo u tych bankierów, aby owi bankierzy mieli jeszcze większe zyski. Pisał o tym dawno temu Marx w „Wojnach klasowych we Francji”.
  Nic więc prostszego, aby w Konstytucji zakazać rządowi zadłużania się w prywatnych bankach, a wydatki państwa finansować z podatków nałożonych na najbogatszych, czyli tych, których jest najbardziej stać na ich płacenie i w których interesie najbardziej przecież jest utrzymanie obecnego systemu. Zgoda więc, że dalsze zadłużanie się państw w prywatnych, a często, jak to się dzieje n. p. w Polsce, zagranicznych bankach, to prosta droga do bankructwa, tyle że nie tylko państwa, a przede wszystkim, tak na tym blogu zachwalanego, kapitalizmu.

 102. @badnick: Już dawno stary Gandhi nauczał, ze wszelki sprzeciw i walka tylko wzmacniają zło. Aby więc najłatwiej zwalczyć kapitalizm, należy popierać go z całych sił, a tym szybciej się zawali. Sam przeprowadziłem na wszelki wypadek próbę nie na ludziach, ale na innych organizmach żywych. Wziąłem więc roztwór cukru w wodzie i drożdże i stwierdziłem, że próbka, która miała najbardziej optymalne warunki dla rozwoju drożdży sfermentowała najszybciej, po czym drożdże ZDECHŁY pozostawiając w spadku smaczny i pożywny płyn (szczególnie po przedestylowaniu), który po spożyciu odpowiedniej jego ilości pozwala zapomnieć o kapitalizmie, a nawet wspominać go przyjemnie. Próbki, w których walczyłem z drożdżami nieodpowiednią temperaturą, czy nieodpowiednim stężeniem cukru w roztworze fermentują do dziś utrzymując kapitalizm.

 103. Kissa
  Tyż racja!

 104. @kissa
  Nie ludz sie ze cos co nie istnieje zostanie zniszczone. Kapitalizmu o ktorym Markx pisal juz dawno nie ma. System zachodni nie jest zadnym kapitalizmem. To zorganizowany system przestepczy.

  Np rzady zachodnie i Polski pozyczja no konto innych (glownie dzieci) i hulaja, lajdacza sie. Obarczajac dlugami wszystkich i szczgolnie mlodych a nawet pokolenia jeszcze nie urodzone. To nie jast kapitalizmem tylko skurwysynska orgia ludobojstwa. Bo dzieci nie maja juz po co sie rodzic.

  W tzw sektorze prywatnym kapitalisci w sensie filozofi markisitowaskiej to dzis tylko wlasciciele malutkich biznesow. Ten sektor jest wazny bo pozwala wegetowac, przetrwac duzej czesci spolecznestwa. Ale ma znikomy wplyw na PKB.

  Wilelki biznes natomiast nie ma nic wspolnego z kapitalizmem. To bizness fundowany za pieniadze spoleczne ktore zakumulowane w sektorze finansowym sa zarzadzane przez zarzady korporacji dla glownie swych (tych zarzadow) korzysci. W tym wlasnie tkwi zrodlo wyzysku !!!

  Kissa, kegan poproscie kogos by wam to mlotkiem wbil do glowy. Powtarzam jezcze raz,… 1) Pieniedze wszystkich (kapital) zakumulowane w sektorze finansowym staja sie do dyspozycji zarzadow wielkiego biznesu i te zarzady operuja tym kapitalem ale glownie dla wlasnego (zarzadow) dobra.
  2) Rzady natomiast pozyczaja na konta innych (dzieci) bez ich zgody ani swiadomosci.

  Wiem ze to jest bardzo trudne, wymaga ynteligencji co najmniej 5%.
  Pisalem o tym poprzednio bez zrozumienia nawet przez ynteligenta kagana. Co zrozumiale. Niestety bez wprowadzenia sie w tematyke ‚public & corporate finance’ nie daje sie tego wbic do umyslow.

  Ale to powoduje ze wysilki typu ‚walka z kapitalizmem’ to nic innego tylko walka z wiatrakami.

  Zaluzmy ze recerz kagan rozpedza sie na kobyle i wbija wielka dzide w serce znienawidzonej przez niego korporacji. I co ?

  1) 20 tys ludzi o kotrych byt on rzekomo walczy traci prace.
  2) Zawala sie system emerytur obecnych i poprzednich pracownikow tej korporacji.
  3) Z rynku gina produkty tej koproracji co powoduje pustki na sklepowych polkach.
  4) Miliony ludzi traci oszczdnosci ktore zostaly posrednio zainwestowane w te korporacje w roznych formach.
  5) Tysiace dostawcow traci wielkiego klienta i zwalniaja swych pracownikow.

  I co dalej ? Recerz kegan powinien sobie wtedy strzelic w leb. Don Kichot by tak zrobil. Ale po co przechodzic przez takie doswiadcznie. Rycerz kagan powinien strzelic sobie w leb juz teraz aby nie spowodowac cierpien milionow ludzi.

 105. Axiom
  A co, jeśli ów „Kagan” uspołeczni tękorporację, tak że zacznie ona być własnością ludzi pracy, a zyski z jej działalności będą sprawiedliwie rozdysponowane? Nie rozumiem, dlaczego zakładasz, że przejście z kapitalizmu do socjalizmu ma oznaczać zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw, a nie ich uspołecznienie? Ty przyjąłeś metodę argumentacji zwaną „man of straw” („słomiany ludzik albo „chochoł”) – tworzysz sobie takiego „chochoła” z absurdalnymi poglądami, a potem go demolujesz… 🙁 Ale to NIE jest uczciwy sposób prowadzenia dyskusji!

 106. @axiom1: Niepotrzebnie denerwujesz się nazewnictwem. Czy dany ustrój nazwiesz kapitalizmem, komunizmem (czyli kapitalizmem państwowym), albo feudalizmem, czy monarchią, to każdy z wymienionych ustrojów jest i był nastawiony na PASOŻYTNICTWO i WYZYSK. Dla szarego człowieka jest obojętne czy tyra na kapitalistę. arystokratę, czy towarzysza sekretarza. Warto tylko zastanowić się, czy warto cokolwiek zmieniać, bo jak pokazało doświadczenie – ludzie CHCĄ wyzysku i pasożytnictwa. Jesteśmy gatunkiem optymistów-krótkowidzów i każdemu człowiekowi wydaje się, że to on będzie wyzyskiwał. Trzeba byłoby całkowicie zmienić mentalność gatunku ludzkiego, aby doszło do istotnych zmian. Taki człowiek przyszłości nie będzie już człowiekiem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa i żadne elity w żadnym z ustrojów nie dopuszczą do tego, aby cokolwiek się zmieniło i aby straciły uprzywilejowaną pozycję. Co najwyżej nastąpi wymiana elit nieistotna tak naprawdę dla przeciętnego człowieka.
  @badnick: Ty naprawdę wierzysz w „sprawiedliwy” podział zysków? Nie zdajesz sobie sprawy, że SPRAWIEDLIWOŚĆ, PRAWO, WOLNOŚĆ, DEMOKRACJA, BÓG, HONOR, OJCZYZNA tak naprawdę nie istnieją i są tylko ludzkim wymysłem? Moim zdaniem należałoby zastanowić się nad systemem anarchii, ale na ten temat nie mam dostępu do żadnej literatury. Coś groźnego musi w tej anarchii być, jeśli boją się jej wszystkie elity we wszystkich ustrojach. No i podstawowa sprawa: CZY WARTO ZASTANAWIAĆ SIĘ NAD POPRAWĄ BYTU BANDYTÓW ZWANYCH LUDŹMI? Przecież ludzie to najgorsza swołocz w przyrodzie i sami stworzyli sobie swołoczeństwo wraz z prawami swołecznymi.

 107. badnick napisał :”Otóż kilka lat temu, niejaki dr prof. AHE Makary K. Stasiak, założyciel łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, ówczesny rektor a obecny jej prezydent, ex Przyjaciel Adama Michnika i wielu innych polskich notabli, który do dziś jest mi winien ponad 50 tys. zł z tytułu zapłaty za przeprowadzone przeze mnie zajęcia w w/w AHE, zaproponował mi minimalną ustawową pensję na etacie adiunkta (a wiec wymagającym doktoratu i dorobku naukowego) plus umowa śmieciowa, z której się on zresztą nie wywiązał, wiedząc, ze nie mam szansy w procesie cywilnym przeciwko jego AHE, dysponującej wieloma prawnikami oraz funduszami na procesowanie się. Niestety, ale obecna Polska jest z punktu widzenia pracownika krajem bezprawia, a pozwala na to obecne prawo, które toleruje umowy śmieciowe, pozbawiając tym samym pracowników praktycznie wszelakich praw. A dalsza redukcja praw pracowniczych jest przecież w programie zarówno Korwina-Mikkego, jak tez i PO oraz Ruchu Palikota, a zapewne także i PiS. :-(„

 108. „A co, jeśli ów „Kagan” uspołeczni tę korporację, tak że zacznie ona być własnością ludzi pracy”

  Tak wlasnie jest na calym swiecie. Zarownao GE, FM, Ford i Orlen i Nasa, i Boeing,….i Airbus i Pessa i wszystkie wieksze korporacje sa wlasoscia spoleczna.(jeszcze raz polecam poczytac i zrozumiec corporate finance). Problem lezy w tym ze zarzady maja za duzo przywilejow i nie ponosza odpowiedzialnosci. Natomiast inwestorami sa cale spolecznestwa. Powtarzm, sektor finansowy akumuluje kapital nalezacy do wszystkich i inwestuje.

  „Dla szarego człowieka jest obojętne czy tyra na kapitalistę. arystokratę, czy towarzysza sekretarza. Warto tylko zastanowić się, czy warto cokolwiek zmieniać, bo jak pokazało doświadczenie…”

  Oczywiscie ze tak jest. Dla pracownika nie ma to znaczenia. Jednakze w Polsce polak czuje sie lepiej gdy nie tylko tyra ale daje sie rowniez wyjebac przez pana z zachodu.

  Co do sprawiedliwego podzialu zyskow.

  Oczywiscie ze zysk powinien byc dzielony sprawiedliwie i proporcjonalnie do wkladu. Wkladem moze byc kapital lub praca. Pracownik pracuje i dstaje za to zaplate. Ja oszczedzam a bank inwestuje moje oszczednosci. Ja dostaje za to odestki. A gdybym zainwestowal w akcje dostawal bym dewidendy.

  A sama korporacja to rowniez osobowosc i zasluguje na swoja dzialke zyskow ktore wytworzyla. Dlatego 2/3 zysku zostaje w korporacji. Jest to konieczne dla dalszego istnienia. I rezim dostaje CIT od korporacji i PIT sciagany od pracownikow. Dewidendy i odsetki rowniez sa opodatkowane.

  To wszystko jest sprawiedliwe. Nikt nic i za nic nie dostaje. Reformie powinny podlegac tylko upranienia i odpowiedzialnosci zarzadu.

  Jest przeciez skandaliczne ze nikt nie odpowiedzial karnie za spowodowanie kryzysu. Bandyckie decyzje podejmowaly zarzady ale ukarano korporacje, czyli ukarano wzystkich akcjonariuszy podczas gdy czlonkowie zarzadu nawet nie musza byc akcjonariuszmi.

 109. wczoraj tyrał dla wschodu , a dziś tyra dla zachodu, tylko z tą jedną różnicą ze dziś pójdzie do sklepu i bez kolejki kupie to co chce.

 110. @axiom1:Spróbuj odrzucić w swoich rozważaniach pojęcie sprawiedliwości, dobra, zła i sku..syństwa. Wtedy zobaczysz, że zachowujemy się dokładnie według takich samych praw jak cała przyroda ożywiona. Zżerana sarna będzie traktowała zżeranie jako sk..syństwo, a jedzący sarnę drapieżnik będzie ten fakt uważał za szczęście i dobro. Podobnie z odpowiedzialnością. Uważana za szczytowe osiągnięcie ludzkości demokracja tak naprawdę jest zdjęciem odpowiedzialności ze sfer rządzących. Gdy wyborcy narzekają na skutki rządów, odęty dostojnik zauważa, że na tym stanowisku postawiła go wola ludu i należy do tego ludu mieć pretensje a nie do niego. A słyszałeś o jakiekolwiek odpowiedzialności za bankructwo banku, firmy,czy korporacji? To tylko w Chinach powód bankructwa czy niedopatrzenia dostaje kulę w łeb i dlatego Chiny gonią światową czołówkę, bo tam istnieje ODPOWIEDZIALNOŚĆ, Nasi kurduplowie nawet na pospolite przestępstwa ustanowili sobie immunitety i olewają odpowiedzialność. I dlatego Polska musi upaść, albo już zginęła chociaż my żyjemy.

 111. Axiom
  Nie pisz bzdur. Korporacje NIE należą do pracujących w nich pracowników najemnych, a tylko do ich właścicieli. To, że mała część tych pracowników posiada czasem akcje tych korporacji nic tu nie zmienia, jako iż aby wpłynąć na politykę korporacji oraz aby żyć z tylko z tytułu posiadania ich akcji, to trzeba w te akcje zainwestować miliony dolarów, euro czy funtów, co oznacza, że tylko mała garstka bogaczy, w tym członkowie zarządów i dyrekcji tychże korporacji, ma na nie realny wpływ oraz że tylko garstka ludzi żyje dziś z kapitału.
  Mylisz też zysk firmy, czyli wartość dodatkową „m” z płacą roboczą czyli „v”. Od razu widać, że masz ogromne braki w znajomości teorii i praktyki e k o n o m i c z n e j… 🙁
  A odpowiedzialność społeczna biznesu oraz etyka tegoż biznesu, to są tematy na osobną dyskusję…

 112. Kissa
  Wszędzie na świecie, może poza Chinami Ludowymi (ChRL), to władze są doszczętnie przeżarte korupcją. Taka bowiem, czyli korupcjogenna, jest (wszech)władza pieniądza, czyli inaczej kapitalizm. 🙁

 113. @badnick: Zgadza się! Tylko drakońskie kary mogą OGRANICZYĆ korupcję. Kraje demokratyczne, gdzie praktycznie odpowiedzialność rządzących nie istnieje, MUSZĄ być skorumpowane. Zresztą korupcja nie jest wynalazkiem demokratycznym.Jedna z bajek 1000 i jednej nocy opowiada o biedaku, którego dopuszczano przed oblicze władcy w zamian, za podzielenie się korzyściami uzyskanymi przez biedaka w wyniku audiencji. Na pytanie władcy jakiego wynagrodzenia biedak oczekuje, ów odparł, że prosi o sto kijów! I kazał je wypłacić odźwiernemu.

 114. Kissa
  Racja – tzw. demokracja burżuazyjna zawsze rodzi powszechną korupcję.

 115. @badnick: Najsmutniejszym jest fakt, że jedynym celem naszej chrześcijańskiej cywilizacji okazała się pogoń za pieniądzem i gromadzenie ich.Ludzie, którzy nie poddają się społecznej presji zdobywania pieniędzy uważani są za nieudaczników, pogardzani, wyśmiewani, a czasem nawet zabijani. A poza pieniądzem nie ma NIC! Bo i władza służy tylko zdobywaniu pieniędzy i tolerowaniu przestępstw, arogancji i chamstwa.Nawet religie też służą tylko temu celowi. I dlatego żadne drakońskie kary nie zapobiegną zdobywaniu pieniędzy WSZELKIMI sposobami.

 116. No cóż – chrześcijaństwo jest przecież tylko heretycką odmianą judaizmu!

 117. @badnick: Żądza pieniądza to nie wszystko. Równie ważną przyczyną większości zła jest chęć wywyższenia się ponad innych zwana AMBICJĄ. od najmłodszych lat wpaja się dzieciom odrazę do inności wraz z chęcią dominacji w tłumie SWOICH. Doszło do takiego paradoksu, że mówimy o elitarnych jednostkach wojskowych gdy są one najskuteczniejszew zabijaniu, określamy przymiotnikiem „najlepszy” najskuteczniejszego zabójcę, czy aferzystę. Z podziwem słuchamy o wyczynach różnych sprzedawców Kolumny Zygmunta, czy Szpicbródkach i pogardzamy jednocześnie najlepszymi mechanikami, czy krawcami, bo oni zarabiają na życie zwyczajną pracą zawodową. Uwielbiamy natomiast zawodowych zabójców. Gdyby ludzkość pozbyła się AMBICJI, to mielibyśmy szansę wyzwolić się z niewoli pieniądza.

 118. Chora „cywilizacja” bożka mamony… 🙁

 119. Co specjalista od lemologi nie-stosowanej jest w stanie stworzyc, wyprodukowac i sprzedac ? Nic.
  Dlatego lemolog chcialby aby korporacje uspolecznialy zyski aby on mogl wlozyc morde do koryta. To az tak proste. A gdy korporacje maja straty to nie, tego nie powinny uspoleczniac. I to cala logika chlopka roztropka.

  Ale jest rozwiazanie. Lemolog powinien sie poddac regulacji rynku. Jezeli rynek nie potrzebuje lemologow to kagen nie powinien studiowac lemologi. Ale skoro juz to zrobil to pwinien sie przekwalifikowac na cos pozytecznego.

 120. Dlaczego liberaly nie protestuja ? Swiete reguly wolnego rynku sa w chamski sposob atakowane po przez unijne sybsydia.
  http://tvn24bis.pl/wiadomosci-gospodarcze,71/dokad-plyna-pieniadze-z-brukseli-najwiecej-na-drogi-i-kolej,482174.html

  Z tresci linku wynika ze finansowanie przez Unie polskich projektow siega 80-85%. Pomimo tak znaczacej sie pomocy z zagranicy (okolo 50 mld Euro rocznie) polski budzet systematycznie notuje 45-50 mld zl deficyty. Tepo zadluzania przekracza 3-4 krotnie tepo wzrostu PKB. To wiecej niz tragedia.

  Polska gospodarka jest jak dzikie zwierze przyzwyczajoane do karmienia przez darowizny. A gdy dokarmianie sie skonczy,… wiadomo co sie stanie.

 121. Axiom:te 50mld,to skad???,twoj mozg kolibra wciaz jest chory!!!!!!!!!!!!!!!

 122. Ten blog zdycha, jako ze opanowaly go dwa chamy: luap i axiom. 🙁

 123. P.S.
  Najwiekszy popyt jest zawsze na kurwy.

 124. @Luap
  Oczywiscie pomylka, 50 mld zl.

  @kagan, zrob cos pozytecznego i sie pochwal. Jest tyle tajemnic, problemow wymagajacych rozwiazan. Np tajemnicze zaginiecia MH370. Sily poza ziemskie sa podejrzewane. Gdyby Lem zyl na pewno juz by to rozwiazal.
  A ty jestes specjalista od Lema. Rynek doamga sie wyjasnienia tej zagadki.

 125. teaktartar:wyskoczyles z szamba i nie otrzasles sie jeszcze z lajna??,co????????????slownik jak….

 126. axiom
  Oba te malezyjskie samoloty zestrzelili Amerykanie (pierwszy byl za bisko ich tajnej bazy, a drugi zapewne przez pomylke), stad tez szybko sie tu prawdy nie dowiemy.

 127. Luap
  Spadaj szwabski gnojku z tego blogu!

 128. A propo jeszcze ogrzewania węglem, to już niedługo prawdopodobnie się to skończy, bo kierunek rozwoju polityki Unii Europejskiej jest prosty i raczej się nie zmieni – odejście od węgla w stronę rozwiązań ekologicznych. Stąd wspominane wcześniej pompy ciepła będą prawdopodobnie niedługo przeżywać swój renesans (więcej na temat możliwych oszczędności przy takim ogrzewaniu można znaleźć tutaj: http://www.sunday-ogrzewanie.pl/ogrzewanie-nadmuchowe.html i w innych publikacjach). Przydałoby się jeszcze, żeby rząd wreszcie się ogarnął i wprowadził rozwiązanie prawne pozwalające na sprzedaż energii przez prosumentów. Ale to pewnie nie stanie się zbyt szybko.

css.php