Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy

4.12.2014
czwartek

Barbórka

4 grudnia 2014, czwartek,

W kraju wiekopomne wydarzenia. Odchodzi poseł Girzyński, wybory sfałszowane, pociski czołgów nie przebiją rosyjskich pancerzy. Tymczasem dziś święto! Święto wszystkich górników. A jest co świętować – pobiliśmy rekord! W tym roku KHW zamknie rekordową stratą ponad miliarda złotych.

Powody są znane. Sytuacja na rynku międzynarodowym i spadające ceny węgla doprowadziły do sytuacji, w której cena jest niższa od kosztu wydobycia. I tak na Śląsku tona węgla z Rosji może kosztować 200 złotych, za to tona z hałdy kosztuje już 280 złotych. A i to po dotacjach budżetowych dla kopalń – jawnych i ukrytych. Szacuje się, ze średnio każdy z nas dopłaca do polskiego górnictwa średnio około 1800 złotych rocznie, co należałoby dodać do ceny węgla. Przekłada się to na jej wzrost o następnych 80 złotych za tonę.

Nawet ukryta pomoc PKP windującego ceny za transport nie wyrówna takiej różnicy. Górnicy próbują blokować import, twierdząc, że rosyjski węgiel ma niższą jakość. W tym celu nawet politycy, solidaryzując się z górnikami, zapowiedzieli wprowadzenie norm środowiskowych, których celem miało być właśnie chronienie krajowego wydobycia pod przykrywką ochrony środowiska. Jakaś cisza zaległa potem nad tym tematem. Okazało się, że węglowe instytuty nie były w stanie opracować tak skonstruowanych norm, które dopuszczałyby polski węgiel, a nie dopuszczały rosyjskiego, bo ten ostatni we wszystkich istotnych parametrach środowiskowych jest od naszego lepszy. Jak żyć, Pani Premier?

W tej sytuacji rozwiązania są dwa: albo zaprzestać wydobycia, albo obniżyć koszty. Problem polega na tym, że obniżenie kosztów częściowo jest niewykonalne. Złoża na Śląsku znajdują się na głębokości kilometra, zaś dominujące kopalnie na świecie wydobywają metodą odkrywkową z płytkich złóż – dużo tańszą i efektywniejszą. Z geologią, tak jak matematyką, wygrać trudno. Póki nie pojawią się inne metody wydobycia, mamy utrudnioną sytuację.

Jest też problem trudniejszy niż geologia – górnicze przywileje. Jak każdy relikt epoki minionej są nam kulą u nogi. Koszty osobowe to 50 proc. całości kosztów kopalni i żeby nie było wątpliwości, to one dziś stanowią o być albo nie być górnictwa. Kopalnie prywatne nieobciążone tym bagażem nawet w naszych, trudnych warunkach potrafią być rentowne. Bogdanka jest solą w oku związkowców, bo od lat pokazuje, że można bez państwowych dotacji. Jednak dziś wydaje się, że bardziej prawdopodobna jest kopalnia odkrywkowa na Śląsku niż naruszenie górniczych przywilejów.

Grupą odpowiedzialną za tę sytuację są niewątpliwe politycy. Jedynie rząd Jerzego Buzka, pochodzącego nota bene ze Śląska, zrobił coś konstruktywnego w temacie górnictwa. Kosztem horrendalnych odpraw obniżył zatrudnienie i pozamykał najgorsze kopalnie. Mogło się to wtedy wydawać niesprawiedliwe, ale pieniędzmi rozbroił przynajmniej część bomby. Wszyscy inni ograniczyli się do konserwowania patologicznego układu, dosypując pieniądze. W 2003 roku było to ponad 2 proc. PKB, czyli więcej niż na obronę narodową (o takich „drobnych” wydatkach jak nauka czy kultura nie ma nawet przy tym co wspominać).

Najbardziej idiotycznym pomysłem było połączenie kopalń w holdingi. Idea była taka, że kopalnie lepsze będą finansować te gorsze i będzie możliwe doprowadzenie do łagodnej restrukturyzacji. Faktycznie jednak najsłabsze kopalnie wciągnęły te lepsze pod wodę i całość tonie. Są wątpliwości, czy KHW utrzyma płynność. Kopalnie podzielone zaś mogłyby upadać pojedynczo w możliwych do zamortyzowania wstrząsach.

Upadek KHW jest niewyobrażalny. I tak politycy stali się zakładnikami molocha, którego sami stworzyli. Okup za zakładnika zaś jest opłacany naszymi pieniędzmi.

Zaś postawa związkowców jest jasna: nie oddadzą ani guzika. Zostali nauczeni, że karna ekspedycja do Warszawy załatwia wszelkie problemy – czemu dziś miałoby być inaczej? Z argumentacji widać wyraźnie, że chodzi wyłącznie o zachowanie miejsc pracy. No cóż takie wilcze prawo związków zawodowych i taka ich rola. Jednak w normalnej sytuacji te apetyty są ograniczane przez wydolność przedsiębiorstwa – jeśli upadnie miejsce pracy i tak nie będzie dla nikogo, więc ze związkowcami daje się dogadać. Tutaj kopalnie są zbyt duże, by upaść – podobnie jak amerykańskie banki. Jak wielkie kryzysy wywołuje taka sytuacja, odczuwamy do dzisiaj.

Ale powoli wychodzi na to, że jeśli najważniejsze są etaty, to lepiej wysłać tych górników do sprzątania miast i innych prac publicznych. Skończą się tragiczne wypadki, skończy się dewastowanie środowiska i skończy się dopłacanie do tego, by pozbywać się narodowego bogactwa (czyli złóż węgla) – za to będzie znacznie czyściej. Jako obywatel-właściciel kopalni dopłacający do interesu 1800 złotych rocznie, jako klient przepłacający za węgiel wprost i w formie ukrytej i jako mieszkaniec rejonu górniczego uważam, ze to świetny pomysł.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 158

Dodaj komentarz »
 1. Znów sponsorowane przez amerykańskie giganty naftowe nawoływanie do zamknięcia polskiego górnictwa węglowego, aby uzależnić Polskę od dostaw nośników energii z zagranicy? Co tu robią polskie służby specjalne? Jak długo można tolerować takiego sabotażystę jak dr Kasprowicz?

 2. P.S.
  Dr Kasprowicz nie nadaje się nawet do sprzątania miast i innych prac publicznych. Jak to by zdiagnozowali go CK wojskowi medycy „Niżej podpisani lekarze sądowi ustalają całkowitą tępotę umysłową i wrodzony kretynizm przedstawionego wyżej wymienionej komisji Tomasza Kasprowicza, która to tępota wyraża się takim słowy jak np. zawartymi w jego blogu, co samo przez się wystarcza do oświetlenia stanu umysłowego Tomasza Kasprowicza jako notorycznego matołka. Niżej podpisana komisja proponuje zatem: 1. Umorzyć dochodzenie przeciwko Tomaszowi Kasprowiczowi. 2. Odesłać Tomasza Kasprowicza do kliniki psychiatrycznej dla ustalenia, jak dalece jego stan umysłowy może stać się niebezpieczny dla otoczenia.

 3. Mialkosc tego artykulu wiecej niz zadziwia.

  Aby budzet rzadu byl zbalansowany Kasprowicz (i inni pracujacy) powinien zaplacic 3125 zl wiecej podatku w tym roku.

  Na to Kasprowicz nie narzeka, jest zadowolony ze za jego mniejszy podatek polskie dzieci, niemowlecia i pokolenia jeszcze nie urodzone beda zniewolone. Sam Kasprowicz dostaje wiec doplate i od dzieci, niemowlat i pokolen jeszcze nie urodzonych. Wstyd i hanba !

  Pomimo ze Kaprowicz ‚placi’ 1800 zl dla kopalni to sam dostaje ulge warta 3125 zl. Kasprowicz wychodzi to zyskiem 1325 zl !!! Hipokryzja nieslychana !

  Samo zaproponowanie zamykania kopalni jest aktem sabozau. I ja sie rowniez dziwie ze liczne sluzby specjalne i sluzby bezpieczenstwa kraju jeszcze nie zareagowaly.

  Ponad 90% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z weglowych elektrowni. Gdyby produkcja energi spadla tylko o 10% caly kraj stanal by w miejscu i w ciemnosciach.

  Jest niezwykle zaskakujace ze doktorat z ekonomi nie potrafi przewidziec skutkow swoich zamierzen.

  Sytuacje w polskim gornictwie oczywiscie trzeba naprawic. Jest to obowiazkiem ministra skarbu. Nie potrafie zrozumiec dlaczego Kasprowicz nie wymaga od niego pracy ani wynikow. Albo minister skarbu przedstawi realistyczny plan naprawy gornictwa albo nie wylatuje natychmist.

  Podanto zdrowie polskiej gospodarki jest glownym obowiazkiem lekarza pediatry zainstalowanej na premiera. Dlaczego Kasprowicz nie wymaga pracy od lekarza pediatry ???? Przeciez to jej obowiazek i zostala zaprzysiezona by wykonywac swe obowiazki.

  Faktem jest ze nawet najwiekszy debil gdy czegos nie wie to poprosi o pomoc fachowaca. Dlaczeo wiec tandem lekarz pediatra-minister skarbu nawet tego nie potrafia zademonstrowac.

  To jest wlasnie glownym zrodlem wszystkich polskich problemow. Ludzie bez jakichkolwiek uzytecznych kwalifikacji okupuja najwyzsze stanowiska wladzy. A sluzby bezpieczenstwa nawet tego jeszcze nie wykryly pomimo ze jest to zagrozeniem dla bezpiecznestwa kraju najwyzszego rzedu.

  W skali siwiatowej gornictwo weglowe nigdy nie mialo lepiej. Rekordy produkcji zanotowano w USA, Chinach, Australi, RPA i Rosji. Pomimo boomu gornictwo weglowe na swiecie otrzymalo w 2013 $88 mld subsydiow.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dwa pierwsze wpisy są jak górnictwo – horrendalne.

 6. @badnick: „„Niżej podpisani lekarze sądowi ustalają całkowitą tępotę umysłową i wrodzony kretynizm przedstawionego wyżej wymienionej komisji Tomasza Kasprowicza, która to tępota wyraża się takim słowy jak np. zawartymi w jego blogu”

  Chyba jednak Pan pojechal po bandzie. WIdac lepszych argumentow Pan nie mial.

  Ostro Pan reaguje jak ktos sie Panu ad personam dobiera. Ale Pan uwaza ze Panu wolno. Ot, taka mentalnosc Kalego

 7. Nie widze powodu dla ktorego gornicy maja miec 13 I 14 pensje, deputaty, sratutaty, doplaty olowkowe I becikowe I byc placeni z keiszeni podatika za fedrowanie w kopalni w ktorej skonczyl sie wegiel I mozan dobywc tylko kamien

  Amerykanski pzremysl samchodowy zostal doprowadzony do bankructwa pzrez Zwiazki Zawodowe. Kupujacy samochod z Detroit musial dokaldac sredno 3 tysiace dolarow na pensje zwiazkowych Mafioso, na emerytury, uebzpeiczenia itede. Sprzataczka zarabala wiecj niz uiwersytecki profesor.

  Niestty, nikt nei chcial tych 3 tysiecy dokaldac. Wiec ludzie kupowali Hondy I Toyoty.

  Pzremysl w Detrint dostal pomoc federalna pod jednym warunkiem: zrobi cos ze Zwiazkami. I zrobil. Nie wiem dlaczego w Polsce statusu gornika nie mozna przywrocic do normalnosci. Pewnie dlatego ze policy nei martwia sie o Polske a o nastepne wybory.

  Polsce potzrebna jest Pani Thatcher. Moze Premier Kopacz stanie na wysokosci zadania. Na poczatek proponuje: tych co podpala opony w Warszawie wsadzic na pol roku do pierdla. Z paragrafu o teroryzmie. Prawo o wolnosci zgromadzen nie daje prawa do podpalen

 8. Panie dr Kasprowicz.
  1.Na Pana blogu czytalem dzis wypociny 2 i…..:Nie przejmuj sie :w kazdym spoleczenstei sa tacy.Jeden z nich nawet uzywajac 90% niewie co pisze!
  2.To co Pan napisal o Slazakch dotyczy dr inz.Janusza Steinhoffa,jedynego polityka ktory piszac o polskim gornictwie wie o czym pisze .Dla warszawskich matolow ma jednak kilka wad:nie nalezy do warszawskiego salonu,jest fachowcem, nie pracowal w apartamentach ministerialnych,jest Slazakiem i ma do tego niemickie nazwisko!

 9. @badnick: „Nie pisz bzdur: amerykański przemysł samochodowy został doprowadzony do bankructwa przez nieudolne zarządzanie nim. W Niemczech związki zawodowe były i są znacznie silniejsze niż w USA, a tymczasem to niemiecki przemysł samochodowy wręcz kwitnie!”

  Ja wiem lepiej bo sporo lat bylem na miejscu. W Detroit. Dosyc blisko tego pzremyslu. Pan nie wie, Panu sie WYDAJE ze Pan wie.

  Samochody neimieckie sa do dupy. Malo kto nimi tutaj (USA) jezdzi. Co rok uzywkuja najgorsze ranking pod wzgledem neizawodnosci. Wiec moze te zwiazki nei wychodza im na dobre

 10. @badnick: „Argumenty ad rem przedstawiłem na początku! Dalej też było tylko stwierdzenie oczywistych faktów. Przyznaję się zaś do plagiatu ze Szwejka, ale to nie jest przecież “scientific paper”.”

  Co nei zmienai faktu ze Panskie uwagi wzgledem Readaktora Koasporowicza sa po prostu ekstremalnei CHAMSKIE. Dziwie sie ze Pan Kasprowicz toleruje takie posty na swoim blogu. Zreszta, pierwszy Panski post wywalil dosyc szybko

 11. @Luap: „To co Pan napisal o Slazakch dotyczy dr inz.Janusza Steinhoffa,jedynego polityka ktory piszac o polskim gornictwie wie o czym pisze ”

  A moglby Pan na[isac co on pisze? W szczegolnoci w sprawie trzynastek, czternastek, deputatow, olowkowych, becikowych, I ogolnie czy sie stoi czy sie lezy penskja sie nalezy.

  P.S> Nie robei sobie jaj. Prosze napisac naprawde

 12. 3.O kosztach decyduja jednak warunki gorniczo-geologiczne.Nie pisze dalej,bo zamienil bym sie wtedy w sp.Kagana.Jego ale nalezy wyslac ,jak sam pisze ,do kliniki psych.
  Co nalezy zrobic??W Europie byly 2 modele:
  -angielski:natychmiastowa prywatyzacja.W PL zostaloby tylko kilka kopalni za 5-10 lat zniklo by gornictwo glebinowe wegla
  .niemiecki :powoli zamykac kopalnie nie wyrzucajac ludzi na bruk lub placac im sowit odprawy.Dr inz Steinhoff zrobi tak z walbrzykim zaglebiem.To bylo zrobione z duzym profesionalizmem!
  Warszawskie urzedniki wybiora model ruski,bo taki tylko znaja;czekam az cos grzmotnie i wtedy to zwale na innych!

 13. A.L.W duzej czesci to co Pan pisze.Problem w tym,ze nawet przyjmujac Pana tok rozumowania,to przeliczajac to na forse,czyli na 1 tone,to niewiele z tego wychodzi w porownaniu np.z kopalniami odkrywkowymi USA czy Austalii!!!!Sproboj Pan to liczyc!!

 14. Rozwiązanie problemu polskiego górnictwa jest proste: Postąpić mądrze jak Pan Bóg i spełnić marzenia Ślązaków, czyli ustanowić autonomię Ślaska.Wtedy górnicy ze styliskami od kilofów domagać się będą podwyżek w Katowicach, a nie w Warszawie i dopłacać miliardy będą Ślązacy sami sobie. Proste?

 15. DrKasprowicz:wybilem juz z glowy p.Dziadulowi Bogdanke.Radze:siednij sobie przy kawie z kims kto zna ekonomike gornictwa!Za kilka godzin wytlumaczy Panu ,ze zglebienie poziomu w Bogdance ,to poczatek konca Pana gadki o oplacalnosci tej kopalni.A tak juz nieco zlosliwie:Sa obecne wyniki tej kopalni tak rewelacyjne????Sprawdz!!!!!!!!

 16. I ostatnie moje uwagi:
  -podpatrzec i wprowadzic wszystko to co robia Niemcy,zeby zaoszczedzic kazda energie!Opoznienie w tym zakresie PL to 50-70 lat!Np.tylko w PL w domach pali sie jeszcze weglem!!!!!
  -brakujacy wegiel kamienny importowac!

 17. Wkurzyl mnie Pan tym,autorze:prywatne kopalnie moga byc rentowne!Panie dr,do pierona,gdzie moge przeczytac bilans tej rentownosci !Jak Pan tego nie wskaze,to powtarza Pan bajeczki z innych srodkow masowego przekazu!

 18. Luap
  Nie masz pojęcia ani o górnictwie, ani też o ekonomii a szczególnie zaś o rachunkowości. Rentowność jest bowiem sprawą względną, a zależy ona głównie od przyjętej definicji przychodów oraz rozchodów (tu głównie kosztów). W zależności od przyjętych standardów rachunkowości, to dokładnie to samo przedsiębiorstwo może być w dokładnie tym samym czasie zarówno dochodowe (sprawozdanie dla giełdy) jak też i deficytowe (sprawozdanie dla władz podatkowych). Nic więc dziwnego, że dobry, czyli „kreatywny” księgowy jest w kapitalizmie wszędzie na wagę złota!

 19. @Luap”: -podpatrzec i wprowadzic wszystko to co robia Niemcy,zeby zaoszczedzic kazda energie!”

  Ryzykowna propozycja. Ja pamietam czasy gdy mowilo sie „ze wszystkich sil powinnismy nasladowac ZSRR, najbardziej postepowe panstwo na swiecie”. Od tego czasu mam alergie an nasladowanie.

  Czy jest Pan pewien ze Polska musi nasladowac Niemcy? Czy w ogole musi kogos nasladowac? A mzoe powinna nasladowac Francje? Albo Szwecje?

  Neimcy nei maja patentow na nieomylnosc. A tak w ogole, jak sie cos przyjelo w kraju X I dziala, to nei znaczy ze bedzie dzialalo w kraju Y

 20. @Luap,… czy ty wogole widziales kopalnie ?

  @Al,.. liderzy powinni prowadzic a jak tego nie potrafia to niech przynajmniej nasladuja dobre wzorce. W Polsce nawet tego nie potrafia.

 21. Widac na blogu bojazliwosc panszczyznianego chlopa. Polskie panszczyznane chlopstwo nie ma zadnych wymogow wobec wladzy. Dla polskiego panszczyznianego chlopa wladza to jak Pan na folwarku. Pan bez obowiazkow, bez odpowiedzialnosci, bez obowiazku pracy bez wynikow. Pan przed ktorym polski panszczyzniany chlop chyli czolo i na ktorego tyra za miske kartofli.

  Nikt tu na blogu nie wymaga pracy ani od ministra skarbu ani od lekarza pediatry. Wszyscy komentatorzy i Kasprowicz sa ciagle jeszcze zdominowani mentalnoscia panszczyznianego chlopa. Dzieki wam chlpstwo balzny okupuja najwyzsze stanowiska ubliczne a Polska tonie.

 22. @axiom1: Chłopi pańszczyźniani? Dzisiaj blog przypomina raczej zgromadzenie szeregowych roboli, ordynansów, czy służących krytykujących postępowanie swego pana. Ponieważ nic z tego postępowania nie rozumieją, zakładają że pan jest wariatem i odsyłają go do psychiatryka, zamiast samemu tam się zgłosić. Typowe…

 23. A.L.zaczynasz myslec jak te 2 polglowki.Przypominam:pisalem energii.Nie przekrecaj,na Boga!Moze dokladnie:liczyl Pan czy nie!

 24. axiom1
  5 grudnia o godz. 9:02
  Luap
  Nie potrafisz nic konktretnego napisac na temat gornictwa i energetyki. Co swiadczy o braku wiedzy i doswiadczenia. Zapisz sie na ‘newsletters’ od powaznych gorniczych zrodel i zrobi to z ciebie eksperta pierwszej klasy.
  ***http://www.mining.com
  ***http://www.infomine.com

 25. Górnicy z jasnej Góry dają nam przykład jak powinno wyglądać dochodowe nowoczesne górnictwo!

 26. A gdzie fakty Panie Kasprowicz? Bo jakiejś analizy finansowej tych rzekomych przywilejów to tu nie widać. Tylko wymysły i wyzwiska. To taka ekonomika wyzwisk: ten ma rację, kto głośniej wyzywa. Nieźle Pan się w tym znalazł. A tu na całym świecie firmy próbują przwiązywać i nagradzać pracowników bonusami. To często jest metoda oszczędzania podatków. Managerowie dostają akcje firm a w Polsce udzędnicy otrzymują premie. Może Pan wytłumaczy, dlaczego urzędnik ma 13 i 14 pensje a u górników to katastrofa? Oczywiście z czasem wszystko traci uzasadnienie i degeneruje się. Najlepiej byłoby zebrać te świadczenia, podliczyć i zapłacić tym, którzy zasługują. Tylko dlaczego wyniki rozmów, propozycje i gotowe uzgodnienia z górnikami są zawsze przekręcane czy anulowane i to zawsze tak żeby wydupczyć stronę pracowniczą. Jakoś o tym od Pana nie słychać.
  Tymczasem głównym źródłem nieszczęść górnictwa nie są pensje górnicze tylko te wszystkie firmy pijawki, ci doradcy, prawnicy, pośrednicy, dostawcy poddostawców, firmy zewnętrzne, dostawcy i wdrażacze niepotrzebnych i chaotycznych systemów IT. Cały ten obstawiony przez rodziny i znajomych światek żyjący ze skubania ostatniej gęsi. Kiedyś „Keller Very Bad Nick” przedstawił tu stosunki własnościowe konglomeratu spółek Pańskiej rodziny na Śląsku, sami prawnicy i doradcy. Niezłośliwe pytanie: Jaki jest Państwa udział w upadku górnictwa? Z pewnością żaden. I tak by upadło. Każdy orze jak może.

 27. zwo:przekreciles pare pojec,a ludzka zawisc odebrala Ci mozliwosc krytycznego myslenia!!!Przeczytaj,radze:Google.Wegiel kamienny.Wikipedia.Odkrywki.Odpisz,jak potrafisz madrze dyskutowac,cos przeczytal!!!!

 28. ZWO
  Otóż to – Kasprowicz, „specjalista” od oszustw finansowych (w tym szczególnie podatkowych) chce „uzdrawiać” polskie górnictwo. Szkoda, że nie ma boga, aby nas obronił przed takimi „obrońcami”…

 29. A.L.
  Racja – przecież jeśli coś odniosło sukces w w kraju X i tam dobrze działa, to przecież nie znaczy, że będzie to tak samo dobrze działało w kraju Y. Co więcej – Zagłębie Ruhry to jest dziś tzw. Rust Belt, czyli inaczej obszar „rdzy”, coś jak niemieckie Detroit, tyle że w Europie, a więc nie aż tak tragicznie zapuszczone i zabiedzone jak w Ameryce.

 30. @badnick: A powiedz mi Badnick co W POLSCE dobrze działa? Przecież nie stosujemy jakichś swoich rozwiązań, tylko WSZYSTKO kopiujemy z innych krajów. I w innych krajach jakoś to działa lepiej, czy dużo lepiej, a u nas wszystko jest g.. warte, przegniłe i niesprawne. Weź każdą dziedzinę życia: Oświatę, służbę zdrowia, sądownictwo i policje, armię, handel, szkolnictwo, kulturę, czy administrację nie mówiąc już o kolejnych rządach i Kościele, to wszystko kwalifikuje się tylko do rowu w Katyniu! Wasze aktualne rozważania o kiepskiej pozycji polskiego górnictwa przypominają mi wysiłki władz PRL o wprowadzenie kultury picia piwa. Kultury w życiu codziennym nie było nigdzie (i nie ma do dziś) ale władze uparły aby zacząć jej wprowadzanie od kultury piwoszy.

 31. Kissa
  5 grudnia o godz. 15:01
  Polskie bojazliwe panszczyzniae chlopstwo nie ma zadnych wymagan od wladzy. Dla nich wladza to jak Pan na folwarku przed ktorym nauczyli sie czolgac.

  Wezmy np Polityke gdzie panszczyzniane chopstwo tyra za dziennikarzy. W Polityce nawet 1% publikacji nie dotyczy polityki !!! Nie ma absolutnie zadnego monitoringu pracy rzadu ani analiz ani oceny. Co np lekarz pediatra dzis robila ? Jak to sie ma do strategi rozwoju Polski ? Jakie ma zadania na najblizszy rok, Jak je wykinuje. Jak wyglada realizacja budzetu ? Cicho sza ani mru-mru w Polityce. A czas mija rezim nic nie robi, media odwracaja uwage byle gownem a Polska sie cofa. Ludzie emigruja. Blazenska orgia trwa.

 32. Kissa
  Jak na razie, to dobrze działa w Polsce tylko okradanie naiwnych „duszyczek” przez kościół. Tyle, że na tzw. Zachodzie to też nic tak naprawdę dobrze już nie działa, poza bardzo drogimi usługami, dostępnymi tylko dla tych 10% do 20% najbogatszych, czyli n.p. luksusowe mieszkania i domy, najdroższe (*****) hotele, płatne autostrady (i też już nie wszędzie), najdroższe prywatne kliniki i najdroższe uniwersytety. Armia nigdzie na Zachodzie już nie funkcjonuje tak jak trzeba, stąd też USA przegrały wszystkie wojny, które toczyły one po roku 1945, poza policyjnymi operacjami w minipaństewkach typu Panamy czy Grenady.

 33. @axiom1: I opozycyjne media również nie ujawniają prawdziwych danych o polskiej gospodarce i polskiej polityce co jest potwierdzeniem mojej tezy, że polskie elity stworzyły sztuczna opozycję do kolejnego zasiadania przy korycie, a programu działania nie ma NIKT. I dlatego w Polsce wybory są fikcją i testem stopnia ogłupienia społeczeństwa. Polskie słowo obywatel oznacza dla mnie człowieczka, który musi OBYWAĆ się bez wielu rzeczy, praw i przywilejów obowiązujących w innych, normalnych krajach.

 34. @badnick: Tylko u nas nawet gdy zapłacisz sumę wyższą jak na Zachodzie, nie masz żadnej pewności, ze ta najdroższa usługa jest na najwyższym poziomie. A raczej masz pewność, że nie jest! Nawet nie masz pewności, że po zapłaceniu haraczu katabasowi pójdziesz do nieba. Bo możesz trafić na księdza-ateistę albo satanistę.

 35. @Luap: „.Przypominam:pisalem energii.Nie przekrecaj,na Boga!Moze dokladnie:liczyl Pan czy nie!”

  Wiem ze o energii. Niemiecka energia nei powala mnie na kolana. A co mialem liczyc?

 36. Kissa
  Trochę danych o tragicznej sytuacji gospodarczej Polski (według CIA):
  Dług publiczny: 48.2% PKB (2013), 48.3% PKB (2012)
  Bilans rachunku bieżącego (current account balance): -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
  Export: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
  Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
  Deficyt handlowy: $5.1 mld (2013), $6.7 mld (2012)
  Dług zagraniczny (foreign debt): $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/2/2012)
  Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka.
  Ale Kasprowicz udaje, że o tym nie wie, a chce ten dług jeszcze bardziej zwiększyć, zadłużając jeszcze bardziej Polskę za granicą aby zdobyć w ten sposób dewizy na import nośników energii, co jest przecież nieubłaganym skutkiem proponowanej przez niego likwidacji polskiego górnictwa. 🙁

 37. A.L.Koszty wydobycia np.USA i PL 1 t wegla kam.Jak jestes za leniwy opierac sie na danych z USA,to radze moj post z 5.12 12.10!!!

 38. Kissa
  Ja i tak wiem, że pójdę do piekła. Do nieba to chyba Diabli by mnie musieli siłą zaciągać! 😉 Tam jest przecież nuda, Wojtyła i stare, szkaradne zakonnice!

 39. @ZWO: ” A tu na całym świecie firmy próbują przwiązywać i nagradzać pracowników bonusami. ”

  JA nie wiem jak jest na „calym swiecie” ale wiem jak ejst w AMeryce. Tam jest prosto: jezt zysk, jest bonus. Nie ma zysku, bonusu nie ma. Firma jest w klopotch finansowych – wywala sie parcownikow. Z dnia na dzien, bez upzredzenia, bo zadnych „ustawowych okresow” nie ma. Firma nie moze robic zysku – firma bankrutuje a parcownicy laduja na zielonej trawe. Nei dostaje sie pensji za przychodzenie do pracy.

  W Polsce – jak najbardziej. Panuje glebokie pzrekonanie ze pensja nalezy sie za przychodenie do parcy. Tak Komuna ludzi wykstalcila. Kopalnie robia milionowe straty – a pensja sie nalezy, trzynastka I czternastka sie nalezy, becikowe I olowkowe sie nalezy, deputaty sie naleza. Jak nie to bedziemy palic opony. A moze by tak sie wziac do parcy?

  Kopalnie to ostatni bastion bolszewizmu w Polsce. Acha, bum zapomnial: Zwiazki Zawodoowe (tak zwane), tez

 40. A.L.
  Pisałem już, że koszta można różnie liczyć. Gdyby do kosztów wydobycia ropy z piasków bitumicznych albo gazu z tzw. łupków dodać koszta dewastacji środowiska, to okazało by się, ze kanadyjscy oraz amerykańscy podatnicy subsydiują całe wydobycie surowców energetycznych w Ameryce Północnej. Przecież górnictwo odkrywkowe oznacza zawsze dewastację środowiska, a więc jest ono, de facto, znacznie droższe niż głębinowe, tyle że ukryte subsydia polegające na nieobciążaniu kopalni odkrywkowych pełnymi kosztami ich działalności, deformują prawdziwy obraz kosztów wynikłych z ich funkcjonowania.

 41. A.L:nie tylko kopalnie=wszystkie panstwowe firmy.Celem salonu warszawskiego od 1919 jest dobrobyt warszawiakow;prowincja na odstrzal!Zna Pan np.kraj tak debilowato politycznie scentralizowany jak Krolestwo Warszawskie????Wymien?!!!!!

 42. A.L.
  A skąd wiesz, czy jest zysk, czy też go nie ma? Już ci tłumaczyłem, że rentowność jest sprawą względną, a zależy ona głównie od przyjętej definicji przychodów oraz rozchodów (tu głównie kosztów). Przecież w zależności od przyjętych standardów rachunkowości, to dokładnie to samo przedsiębiorstwo może być w dokładnie tym samym czasie zarówno dochodowe (sprawozdanie dla giełdy) jak też i deficytowe (sprawozdanie dla władz podatkowych). Nic więc dziwnego, że dobry, czyli „kreatywny” księgowy jest w kapitalizmie wszędzie na wagę złota! A ty wciąż chrzanisz te swoje głupoty o ZZ. 🙁

 43. A.L.
  Mieszkałem w Australii w pobliżu Newcastle i dobrze znam sytuację na Łużycach. A ty siedzisz na jakimś tam trzeciorzędnym polonijnym „koledżu” na zadupiu USA i udajesz mędrka… 🙁

 44. A.L.
  Zajmij się lepiej swą informatyką teoretyczną, jako że o ekonomii i rachunkowości to ty nie masz nawet najmniejszego pojęcia, podobnie jak Luap… 🙁

 45. @Badnick: Zwracam uwagę, że m/t Łużyca był statkiem szkolnym WSM w Szczecinie, który czasem wchodził do angielskiego portu w Newcastle. M/t Łużyca był wprawdzie parowcem, ale przystosowanym do opalania mazutem, więc o węglu nie masz pojęcia!

 46. Mowa była o anytypodziańskim Newcastle, niemniej dziękuję za ciekawe informacje o WSM w Szczecinie!

 47. @badnick: Przytoczone przez ciebie liczby świadczą, ze socjalistyczna gospodarka pod rządami znienawidzonych „komunistów” i wyzysku Polskim przez ZSRR była o wiele sprawniejsza od obecnej, kapitalistycznej gospodarki wspomaganej przez zaprzyjaźnione kraje kapitalistyczne. Weź jeszcze pod uwagę, że podane cyfry są wskaźnikami na 2013 rok, czyli po 23 latach rozkwitu kapitalizmu w Polsce. W 1968 roku PRL nie miał ŻADNYCH zadłużeń pomimo startu ze strasznych zniszczeń wojennych. Owszem, mieliśmy ponoć nawet nadwyżkę dewizową. JAKIE WIĘC BĘDZIE ZADŁUŻENIE POLSKI PO 45 LATACH NAJSPRAWNIEJSZEJ I NAJWYDAJNIEJSZEJ GOSPODARKI KAPITALISTYCZNEJ? Bo tyle miało PRL w chwili bankructwa. Mam nadzieję, że nie dożyję tego sukcesu, bo musiałbym umrzeć ze śmiechu!

 48. Kissa
  Lepiej nie myśleć co nas czeka pod rządami hrabiego Komorowskiego i niezbyt młodej lekarki Kopaczowej oraz ich „nastempcuf”.

 49. @Badnick: Pamiętam zakończenie jakiejś bajki, czy fraszki: „… i wśród dobrych przyjaciół psy zająca zjadły”

 50. Adamus Mickeviciusz, ten największy litewski poeta co to nie znal jednak litewskiego a więc pisał on po polsku w Vilniusie?
  A ci przyjaciele to byli więcej niż dobrzy, oni byli NAJLEPSI!

 51. Przypomniałem sobie. To bajka PRYMASA Krasickiego „Przyjaciele”, a dokładne zakończenie brzmi: ” Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
  Wśród SERDECZNYCH przyjaciół psy zająca zjadły.” Tak postąpią z nami kapitalistyczni przyjaciele?

 52. @A.L.
  Dam ci dobrą radę: Pocałuj mnie w … Ze swojej Ameryki to pouczaj swoją amerykańską ciocię a innym daj spokój. Jeśli nie masz co robić bo nikt nie chce tam słuchać twoich mądrości to zawracaj kijem wodę w Colorado. I przestań z kraju, który żyje z okradania całego świata a dzisiaj chce wywołać wojnę z Rosją bo Rosja nie ma już ochoty na to pozwalać, przestań tu rządzić i pouczać, co to jest bolszewizm. Jesteś przestarzałym zafiksowanym rencistą niezdolnym do zrozumienia, że czasy się zmieniły i dzisiaj chodzi o coś innego.
  No, a teraz będzie stek pomyj i wyszukanych w internecie kalumni. Bo tyle tylko zza tej swojej brudnej kałuży potrafisz.

 53. Racja!
  PRZYJACIELE – Ignacy Krasicki
  Zajączek jeden młody
  Korzystając z swobody
  Pasł się trawką, ziółkami w polu i ogrodzie
  Z każdym w zgodzie.
  A że był bardzo grzeczny, rozkoszny i miły,
  Bardzo go inne zwierzęta lubiły.
  I on też, używając wszystkiego z weselem,
  Wszystkich był przyjacielem.
  Raz gdy wyszedł w świtanie i bujał po łące,
  Słyszy przerażające
  Głosy trąb, psów szczekania, trzask wielki po lesie.
  Stanął… Słucha… Dziwuje się…
  A gdy się coraz zbliżał ów hałas, wrzask srogi,
  Zając w nogi.
  Wspojźrzy się poza siebie; aż tu psy i strzelcel
  Strwożon wielce,
  Przecież wypadł na drogę, od psów się oddalił.
  Spotkał konia, prosi go, iżby się użalił:
  „Weź mnie na grzbiet i unieś!” Koń na to: „Nie mogę
  Ale od innych będziesz miał pewną załogę”.
  Jakoż wół się nadarzył. „Ratuj, przyjacielu!”
  Wół na to: „Takich jak ja zapewne niewielu
  Znajdziesz, ale poczekaj i ukryj się w trawie,
  Jałowica mnie czeka, niedługo zabawię.
  A tymczasem masz kozła, co ci dopomoże”.
  Kozieł: „Żal mi cię, niebożę!
  Ale ci grzbietu nie dam, twardy, nie dogodzi:
  Oto wełniasta owca niedaleko chodzi,
  Będzie ci miętko siedzieć”. Owca rzecze:
  Ja nie przeczę,
  Ale choć cię uniosę pomiędzy manowce,
  Psy dogonią i zjedzą zająca i owcę.
  Udaj się do cielęcia, które się tu pasie”. –
  „Jak ja ciebie mam wziąć na się,
  Kiedy starsi nie wzięli?” – cielę na to rzekło;
  I uciekło.
  Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
  Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.

 54. Racja, ZWO!

 55. Warto przytoczyć cały – oto on :
  Zajączek jeden młody
  Korzystając z swobody
  Pasł się trawką, ziółkami w polu i ogrodzie
  Z każdym w zgodzie.
  A że był bardzo grzeczny, rozkoszny i miły,
  Bardzo go inne zwierzęta lubiły.
  I on też, używając wszystkiego z weselem,
  Wszystkich był przyjacielem.
  Raz gdy wyszedł w świtanie i bujał po łące,
  Słyszy przerażające
  Głosy trąb, psów szczekania, trzask wielki po lesie.
  Stanął… Słucha… Dziwuje się…
  A gdy się coraz zbliżał ów hałas, wrzask srogi,
  Zając w nogi.
  Wspojźrzy się poza siebie; aż tu psy i strzelcel
  Strwożon wielce,
  Przecież wypadł na drogę, od psów się oddalił.
  Spotkał konia, prosi go, iżby się użalił:
  „Weź mnie na grzbiet i unieś!” Koń na to: „Nie mogę
  Ale od innych będziesz miał pewną załogę”.
  Jakoż wół się nadarzył. „Ratuj, przyjacielu!”
  Wół na to: „Takich jak ja zapewne niewielu
  Znajdziesz, ale poczekaj i ukryj się w trawie,
  Jałowica mnie czeka, niedługo zabawię.
  A tymczasem masz kozła, co ci dopomoże”.
  Kozieł: „Żal mi cię, niebożę!
  Ale ci grzbietu nie dam, twardy, nie dogodzi:
  Oto wełniasta owca niedaleko chodzi,
  Będzie ci miętko siedzieć”. Owca rzecze:
  Ja nie przeczę,
  Ale choć cię uniosę pomiędzy manowce,
  Psy dogonią i zjedzą zająca i owcę.
  Udaj się do cielęcia, które się tu pasie”. –
  „Jak ja ciebie mam wziąć na się,
  Kiedy starsi nie wzięli?” – cielę na to rzekło;
  I uciekło.
  Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
  Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.

 56. Pomyliło mi się z:
  PRZYJACIELE Adam Mickiewicz (Adomas Mickevičius)
  Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;
  Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.
  Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka Leszek.
  Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, – co moje, to twoje.
  Mówiono o nich. że gdy znaleźli orzeszek,
  Ziarnko dzielili na dwoje;
  Słowem, tacy przyjaciele,
  Jakich i wtenczas liczono niewiele.
  Rzekłbyś; dwójduch w jednym ciele.
  O tej swojej przyjazni raz w cieniu dąbrowy
  Kiedy gadali, łącząc swojo czułe mowy
  Do kukań zozul i krakań gawronich,
  Alić ryknęło raptem coś koło nich.
  Leszek na dąb; nuż po pniu skakać jak dzięciołek.
  Mieszek tej sztuki nie umie,
  Tylko wyciąga z dołu ręce: „Kumie!”
  Kum już wylazł na wierzchołek.
  Ledwie Mieszkowi był czas zmrużyć oczy,
  Zbladnąć, paść na twarz: a już niedźwiedź kroczy.
  Trafia na ciało, maca: jak trup leży;
  Wącha: a z tego zapachu,
  Który mógł być skutkiem strachu.
  Wnosi, że to nieboszczyk i że już nieświeży.
  Więc mruknąwszy ze wzgardą odwraca się w knieję,
  Bo niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je.
  Dopieroż Mieszek odżył… „Było z tobą krucho! –
  Woła kum, – szczęście, Mieszku, że cię nie zadrapał!
  Ale co on tak długo tam nad tobą sapał.
  Jak gdyby coś miał powiadać na ucho?”
  „Powiedział mi – rzekł Mieszek – przysłowie niedźwiedzie:
  Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie„.

 57. @ZWO: „Dam ci dobrą radę: Pocałuj mnie w … Ze swojej Ameryki to pouczaj swoją amerykańską ciocię a innym daj spokój. Jeśli nie masz co robić bo nikt nie chce tam słuchać twoich mądrości to zawracaj kijem wodę w Colorado. I przestań z kraju, który żyje z okradania całego świata a dzisiaj chce wywołać wojnę z Rosją bo Rosja nie ma już ochoty na to pozwalać, przestań tu rządzić i pouczać, co to jest bolszewizm. Jesteś przestarzałym zafiksowanym rencistą niezdolnym do zrozumienia, że czasy się zmieniły i dzisiaj chodzi o coś innego.
  No, a teraz będzie stek pomyj i wyszukanych w internecie kalumni. Bo tyle tylko zza tej swojej brudnej kałuży potrafisz.”

  Dawno takiego pieknego posta nie widzailem. Cxuje sie jakbym byl znowu mlody I sluchal Radia Tirana.

  Jeszcze poprosze!

 58. @Luap: „A.L:nie tylko kopalnie=wszystkie panstwowe firmy”

  Nie rozumiem. Moxe Pan rozwinac mysl?

 59. @badnick: W przyslosci, zanim Pan nacisnie SEND, neich sie Pan zastanowi. Czy pzrypadkiem nie robi Pan z siebie durnia.

 60. A.L.
  U mnie nie ma na klawiaturze klawisza SEND. A swoją drogą, to ty nie masz nawet najmniejszego pojęcia jak działa amerykański biznes, Pisząc (zachowuję tu dla potomności twoją oryginalna pisownię) : „(…) w AMeryce. Tam jest prosto: jezt (sic) zysk, jest bonus. Nie ma zysku, bonusu nie ma. Firma jest w klopotch finansowych – wywala sie parcownikow. Z dnia na dzien, bez upzredzenia, bo zadnych “ustawowych okresow” nie ma. Firma nie moze robic zysku – firma bankrutuje a parcownicy laduja na zielonej trawe. Nei dostaje sie pensji za przychodzenie do pracy” dowodzisz tylko, że ze swojej mocno ograniczonej perspektywy swego prowincjonalnego polonijnego „koledżu” na amerykańskim zadupiu nie możesz wiedzieć ile jest w USA firm nieprzynoszących całymi latami realnego dochodu, ale mimo to wciąż działających. Najwięcej z nich znajdziesz oczywiście w sektorze zbrojeniowym, w 100% utrzymywanym przez Pentagon czyli podatników oraz w przemyśle tzw. wysokich technologii (high tech czyli głównie informatyka, elektronika, lotnictwo, tzw. biotechnologia i farmacja) także mocno wspomaganych przez rząd, czyli inaczej podatników. Podobnie było niedawno z Fordem i GM, także uratowanych od bankructwa przez podatników. Jedyne firmy, które przynoszą zysk, to są w USA, zresztą tak jak w Polsce i wszędzie, burdele (pod różnymi nazwami), kasyna, produkcja i dystrybucja alkoholu oraz (lat but not least) „przemysł” narkotykowy i kościelny. Gdyby było inaczej, to USA nie żyły by od lat na kredyt, nie miały by one tego gigantycznego zadłużenia: prawie 18 (dokładniej 17.7) tryliona dolarów długu zagranicznego oraz prawie 13 (dokładniej 12.6) tryliona dolarów długu publicznego. Zrozum wreszcie, że USA są bankrutem już od lat 1970tych, czyli od przegranej wojny z Wietnamem, że ten kraj żyje już tylko na kredyt, „drukując” (dokładnie kreując z niczego) swoje nic już przecież dziś nie warte „dulary”, a więc dawanie go za jakikolwiek przykład jest dziś wręcz śmieszne.

 61. @badnick: Pan zwyczajnie nawija. Neich Pan sie nie fatyguje I nei odpisuje na moje posty, bo to co Pan pisze mnie guzik interesuje.

  Szkoda ze to nie usenet. Usenet na takie doskonale narzedzie jak „kill file”. Strasznie mi tego tutaj brakuje

 62. @Luap” A.L.Koszty wydobycia np.USA i PL 1 t wegla kam.Jak jestes za leniwy opierac sie na danych z USA,to radze moj post z 5.12 12.10!!!”

  Neistety, jak dotad nie znalazlem RZETELNYCH danych do porownania kosztow wydobycia w Polsce iw USA. A anegdotyczne mnie nie interesuja

 63. A.L.:w PL nie skonczno prywatyzacji dzialanosci spol.-gospodarczej.Powod jest prosty:wtedy skonczyly by sie stanowiska w radach nadzorczych dla salonu warszawskiego.Bo chyba centralizacji politcznej doprowadzonej do absurdu w PL nie musze Ci tlumaczyc!
  Nie pros Pan Kagana ,zeby nie pisal:on bedzie i tak to robil!

 64. A.L.
  Wiesz chyba, co to jest strusia polityka? I c e n z u r y ci się zachciewa…

 65. A.L:co tzn.anegdotyczne????gdzie je szukac??Ja takich nieznam!!!

 66. @Loap: „A.L:co tzn.anegdotyczne????gdzie je szukac??Ja takich nieznam!!!”

  Wysssane z palca

 67. @Luap: „PL nie skonczno prywatyzacji dzialanosci spol.-gospodarczej”

  Owszem, nei skonczono. ALe nie ejstem pewien czy CALA dzialanosc gospodarcza powinna byc sprywatyzowana. Sprywatyzowanie tego co sprywatyzowano, wwiekszosci przypadkow skonczylo sie uapdkiem polskiego pzremyslu. Bardziej sie bowiem oplacalo WLASCICIELOWI pzrerobic fabryke na magazyn. Skutki spoeczne tego bedziemy odczywac pzrez nastepne 50 lat. Sektory strategiczne posinny byc kontrolowane pzrez Panstwo, bo tak czy siak musza istniec. Tyle, ,ze powinny byc kontrolwoane pzrez PANSTWO a nie terrorystow

 68. Generalnie:
  Cena węgla z importu to jest obecnie w Europie około 80 dolarów czyli ok. 270 zł za tonę (odbiór w porcie zachodnioeuropejskim) , a koszt jego wydobycia w Polsce szacowany jest na nieco mniej niż ok. 300 zł za tonę, a więc różnica jest tu marginalna i tylko chwilowo cena węgla z importu jest niższa niż jego koszt wydobycia w Polsce, ponieważ USA rzuciły masę swego subsydiowanego węgla na rynki światowe. Generalnie: nie można układać planów na przyszłość na podstawie bieżących cen. Po prostu ceny węgla muszą wzrosnąć, choćby z tego powodu, że wyczerpują się jago najtańsze złoża.

 69. Kopalnie nie kosztuja tak drogo. Naucznie religii kosztuje wiecej – 2 miliardy rocznie

 70. Bardzo krótko jestem na tym blogu i być może dlatego moje świeże i bystre spojrzenie dostrzegło coś, co uchodzi być może uwagi stałych bywalców. Oto z przykrością stwierdzam brak podstawowej życzliwości i zrozumienia wśród niektórych osób na tym forum. Tak, jakby odmienny pogląd (czasem rzeczywiście nierozsądny albo nieprzemyślany) dyskwalifikował osobę pogląd ten głoszącą. Może jest to moje złudzenie, ale w dyskusji jakoś mniej ważne jest dotarcie do sedna tematu, a ważniejsze jest wykazanie wyższości intelektualnej uczestnika dyskusji. A przecież polskie przysłowie mówi, że i od najgłupszego można się czegoś nauczyć, a Wańkowicz pisał, że musiało upłynąć wiele lat, aby zrozumiał, że pogardzany i traktowany z pogardliwą pobłażliwością obwoźny handlarz żydowski stał nieporównanie intelektualnie wyżej od swoich klientów- zaściankowej szlachty polskiej. Przypominam o tym, aby uświadomić Wam, że niezrozumienie czyichś argumentów niekoniecznie dowodzi głupoty ich głosiciela. Odwrotnie, czasem może być dowodem głupoty nie rozumiejącego ich odbiorcy – czytelnika. Apeluję więc o więcej zrozumienia i życzliwości, czego sobie i Wam życzę.

 71. Kissa
  6 grudnia o godz. 8:01

  Zrozumiale, ale jak mozna miec zyczliwosc dla hipokryzji ? Wpis gospodarza jest atakiem na nasz wszystkich intelekt.

  Sam zeruje na polskich dzieciach, niemowleciach i pokoleniach jeszcze nie urodzonych (tfu, tfu, tfu) po przez nie placenie podatku w wysokosci umozliwiajacej zbalansowanie budzetu, a jednoczesnie organizuje nagonke na gornikow gdzie rzekomo jego 1800 zl utknelo.

  Ponadto co sugeruje gospodarz to zamach terrorystyczny na polska gospodarke. Krzyczy by zamykac kopalnie co pociaga za soba zamykanie elektrowni co pociga za soba zniszczenie calej gospodarki i ciemnosci.

  Nie, tu nie chodzi o niezrozumienie. Podczas gdy alternatywa jest kompetentny czlowiek na stanowisku ministra skarbu i kompetetentny premier. Minister skarbu jest wlasnie po to by naprawiac spolki i sektory mu podlegle and premier jest po to by to nadzoworac.
  Nie ma takiej sytuacji ktorej nie mozna naprawic !!!

 72. @axiom!: A ja inaczej to odebrałem. Jako nagonkę na powszechną u Polaków dążność do przywilejów za wszelką cenę. Choćby za cenę likwidacji Państwa polskiego, co być może na dobre wyjdzie, bo kolejny raz w historii udowodniliśmy, że nie potrafimy się sami rządzić. Aktualnie najkrócej chyba trwał okres rozwalania Polski z aprobatą prawie wszystkich Polaków. Chcesz to gówno naprawiać?! Solidarność też tylko chciał naprawiać socjalizm i widzimy jak się to skończyło.

 73. A.L.
  -masz racje,wyssales z palca
  -wymien co PL przed 1989 eksportowalo na tzw.Zachod,albo inczej=co bylo nowoczesne,zeby udalo sie to sprzedac na Zachod
  -wymien mi np.w USA sektory strategiczne ,jak to fikusnie nazywasz,ktore sa w rekach rzadu tego kraju.Albo w innym kraju ,oprocz PL i Korei Pln.
  -wobec zagrozenia islamem,potepianie religii,no wiesz……….niczym nie roznisz sie od tego co Cie obrzuca blotem.Czy potrafisz sie zapytac ,sam,dlaczego to robi???Albo nie jestes zdolny do tego,bo najlatwiej rzucac obelgi na kk.Sam nie jestem katolikiem,ale wysoko oceniam kulture europejska i czy mi sie to podoba ,czy tez nie:jednym z jej glownych skladnikow jest kk.

 74. A.L:wkurzyl mnie Pan z ta religia i dl.jeszcze jedno.Ten co Pana obrzuca blotem niema zadnych zahamowan zeby klamac jak np.pisze o subsydiowaniu wegla w USA!Jest to prawda?????On ma to samo ,modne a bzdurne zdanie o kk.Jeszcze zeby Pana zmusic do refleksji:wRFN nawet w krajach rzadzonych przez socjalistow istnieja lekcje reigii,a obydwa koscioly zatrudniaja 1,5 mil osob w :przedszkolach,szkolach,szpitalach,wlasnych osiedlach mieszkaniowych,calej opiece nad niezdolnnymi itp.O trym nie pisze np.polska prasa bo wtedy padlo by pytanie dlaczego tak jest!Odp.jest prosta jak cep u chlopa:bo od czasow Bismarcka panstwu i zarzadom miast sie to oplaca.Pan tego nie zna i tak jak czesc polkiej choloty powtarza hasla 1 majowe!

 75. @LUAP: Wyjaśnij mi proszę wyższość zakładów prywatnych nad państwowymi. Od dziecka nauczano mnie, ze np wbijanie gwoździa młotkiem prywatnym jest gorsze i mniej wydajne od wbijania gwoździ młotkiem państwowym. Pamiętam nawet taką czytankę, gdy syn z ojcem poszli kupować szafę do sklepu.Ojciec otworzył jedną z oferowanych szaf, a ta zaskrzypiała głośno: „Skrzyp, skrzyp, zrobiono mnie w prywatnym warsztacie”. Otworzyli więc druga szafę, a ta cichutko zaszumiała: ” Szuuuu. Zrobiono mnie w zakładzie państwowym”. I ma się rozumieć, ojciec z synem kupili oczywiście szafę państwową. Od 1989 roku słyszę odwrotne nauki, ze wbijanie gwoździ młotkiem prywatnym ma być sprawniejsze i jakościowo lepsze od wbijania gwoździ młotkiem państwowym. I znów żadnego uzasadnienia. Potrafisz wyjaśnić mi tą zagadkę?

 76. Kissa:chyba nigdy nie pracowales w socjalistycznym przemysle.Ten problem rypnal sie sam:a o ile jestes mlody,to sproboj dojsc do tego np.porownujac obydwa kraje:Korea.Marks ,podobnie jak Ty,popelnil jeden blad:uwazacie ,ze czy sie stoi czy sie lezy…..Nie potrafie wywazac otwartych drzwi:kapnales to przynajmniej????!!!

 77. LUAP: No nie bardzo. Nie rozumiem dlaczego państwowemu robolowi płacić za nic jest źle, jeśli płacić za nic prywatnemu rolnikowi dziś jest dobrze? Rozumiem jeszcze dążność do prywatyzacji kierownictwa zakładu, które w socjalizmie za nie robienie niczego dostawało niewiele większe pensje niż robole, a w kapitalistycznym zakładzie państwowym zarabia kilkakrotnie więcej niż w socjalistycznym. I wyjaśnij mi dlaczego robole z Solidarności byli tak niezadowoleni z otrzymywanej za darmo pensji, a dziś maja się cieszyć ze stawki 2,60 zl na godzinę jak jeden z moich sąsiadów? Podejrzewam, że sam nie przemyślałeś tej sprawy i tylko powtarzasz medialną papkę, że sam powinienem zrozumieć. A co, jeśli dla mnie jest to niezrozumiałe i NIELOGICZNE?

 78. @Kissa
  Oczywisce, kto jest wlascicielem biznesu nie ma znaczenia. Przedewszystkim poza malutkimi mokro-mikro bizensami nie ma prywatnych biznesow. Pisalem o tym wczesniej.

  Luap oczywiscie ma na mysli biznes typu Kowalskiego gdzie Kowalski zatrudnia samego siebie i Kowalski jest jedynym wlascicielem. Dlatego Luap wierzy ze dla dobra swego biznesu Kowalski wyeksploatuje i wyjebie samego siebie i nawet sobie pensji nie zaplaci. Ani skaldek ZUS. Luap innego biznesu nigdy nie widzial.

  W spolce weglowej natomiast nawet po tzw prywatyzacji wlascicieli jest kilkaset tysiecy. Za efektywnosc spolki tzw prywatnej czy panstwowej bezposrednio odpowiada menadzeria.

  W przypadku KHW menadzeria ponosi bezposrednia wine za slabe wyniki. Natomiast glownie winny jest minister skarbu ktory ma obowiazek w imieniu podatnikow nadzorowac. Czego nie robi i nie ma pojecia jak to robic.

  Kissa
  Kazde ‚gowno’ mozna naprawic. Miedzy innymi dr Kasprowicz po to studiowal zeby takie rzeczy potrafic. Ale on zawodzi. Nawolujac do zamykania porzedsiebiorstw newet bez analizy ich sytiacji pokazuje ze instytucja sponosrujaca jego studia stracila pieniadze.

  Przeciez absolwenci wyzszych uczelini magistraty i doktoraty w diedzinach bizensu i ekonomi wlascie po to studiuja aby wejsc do takiego KHW i ja naprawic.

  Tego wlasnie nalezy wymagac. Nawet najwiekszy debil zna swoje ograniczenia ale potrafi zadzwonic do konsultanta fachowca. Minister skarbu tego nie potrafi.

  Twoj przyklad o solidarnosci ‚naprawiajacej Polske’,…. Bez przesady. Na czele solidarnsci stal absolwent szkoly podstawowej w Popowie. A jej czlonkami byl element ktory widzial w nim idola a wiec jeszcze glupsi.

 79. Nie o to mnie chodzi. Marks logicznie, (choć niezgodnie z prawdą) uzasadnił wyższość komunizmu nad kapitalizmem tym, że gdy już nie będzie właścicieli środków produkcji ( albo wszyscy nimi będą), to wszyscy będą zadowoleni bo o podziale zysków WSZYSCY będą decydować. Chciałbym usłyszeć czy przeczytać równie logiczne i lapidarne uzasadnienie wyższości starego kapitalizmu nad młodszym o 100 lat komunizmem. Ja uważam, że kapitalizm jest lepszy od komunizmu DLA KAPITALISTÓW, czyli właścicieli środków produkcji, a dla roboli jest równie kiepski jak komunizm.

 80. PS. Luap wspomina jeszcze o płaceniu robolom w socjalizmie za darmo (czy się stoi, czy się leży…) Pytam: skąd rząd brał pieniądze na te darmowe wypłaty? Dziś dopłaty rolnikom finansuje Unia, a kto finansował roboli w PRL? Rosja była tak łaskawa? Przecież wszyscy byli i są przekonani, ze Rosja brała nasze produkty za darmo!

 81. Z punktu widzenia proletariatu nie ma znaczenia kto jest wlascicielem bizensu.

  Obecnie w obu skarjnych systemamch tzw kapitalizmu i komunizmu proletariat jest posrednim wspolwlascicielem miejsc pracy.

 82. Niechze ktos wytlumaczy.

  Dlaczego minister skarbu ktory oczywiscie wie od dawna ze w KHW zle sie dzieje, dlaczego tenze minister znajac swe oraniczenie, nie oglosil konkursu na powolanie 3 osobowej komsji ekspertow w celu naprawy KHW.

  Dlaczego minister skarbu nie podjal tak trywialnej akcji ?????????????

 83. Jeśli z punktu widzenia proletariatu jest obojętne kto jest właścicielem środków produkcji, to dlaczego robole tak się cieszyli z przemian ustrojowych? Pytasz o brak komisji ekspertów? A kto nie będzie się bał ruszyć KRUS-u? Złodziejom rządowym jest to wszystko obojętne, bo ICH to nie obciąża. Dlatego zawsze dziękuję Bogu, gdy jakaś ekipa rządowa rozpieprzy się wraz z samolotem. Dałby to dobry Bóg choć raz do roku!

 84. Kissa
  6 grudnia o godz. 8:01
  Na tym blogu trwa odwieczna walka zwolenników samotnych drapieżników ze zwolennikami stadnych roślinożerców.
  Próbowałem walczyć o dobre obyczaje, o to, byśmy ” różnili się pięknie ” ale to było kopanie się z koniem. Było już wielu stałych gości, którzy zniknęli.
  Niestety – dominuje tu III zasada dynamiki powiązana ze sprzężeniem zwrotnym dodatnim a nie każdy to wytrzymuje .
  Życzę cierpliwości i wyrozumiałości dla słabości ludzkich charakterów.

 85. Kissa.jestes 100% Polakiem i dlatego masz sklonnosc , w takich dyskusjach, do klamstw.Jestes takze przed 50-tka.Dalczego to twierdze:otoz Solidarnosc,slusznie,obalila ten zbrodniczy system,ktory nie tylko wymordowal/z glodu/ setki mil.ludzi ,ale takze spowodowal,ze prosty robotnik niewiele umial kupic w sklepie.Niestety ,w PL zyje kupe polglowkow,ktorzy ,ze wzgledu na to ze im sie nigdy nie udawalo i udaje,chwala ten system.Przyczyna:moim zdaniem beznadzeijny ,nie na krytyke nastawiony system szkolny:od zlobka do studiow.
  Raz nie klam:ile masz lat???

 86. Kissa.piszesz o gwozdziach.Otoz budowalem w PL w 1963 dom .Ze starych desek moj ojcie wyciagal gwozdzie,bo nie moglem ich kupic.Zarabialem wtedy niezle.To bylo 18 lat po wojnie i 4 polikwidacji polskiego rzemiosla!

 87. @ Luap: Jeśli zarzucasz mi kłamstwo, TO WSKAŻ JE! Jak na razie, to nie podałeś najmniejszego argumentu na wyższość kapitalizmu nad komunizmem poza nieudolnością Twego ojca, który nie umiał kupić gwoździ. Ja twierdzę, że w PRL można było kupić praktycznie WSZYSTKO! U spekulantów, po cenach rynkowych, czyli takich jak dziś w tak chwalonym przez Ciebie kapitalizmie w każdym sklepie. I twierdzę, ze w PRL wszystko udawało się ludziom, którzy umieli i chcieli coś robić. Mieli wtedy o wiele lepsze perspektywy rozwoju niż dziś, gdy sklepy zawalone są dobrami z całego świata, a społeczeństwo nie ma pieniędzy. W PRL wystarczyło zarejestrować zakład rzemieślniczy i żyć jak pączek w maśle. Sam tak zrobiłem w 1971, a wcześniej robiłem to „na czarno”. Dlatego mnie i takim jak ja poprzedni ustrój wydaje się o wiele lepszy, niż dziś. I mam na to uzasadnienie.

 88. @ Jestem rocznik 1946 i pamiętam niektóre wierszyki ze szkoły: „Dwa jasne sokoły w górze się spotkali. Jeden sokół Lenin, drugi sokół Stalin”. I piosenkę: „Stalinowskie jasne słońce opromienia cały świat”. I też pamiętam taką propagandę dla bezmyślnych, jaką Ty wypisujesz, tylko w drugą stronę.

 89. A ci nauczyciel wychwalający Stalina po przemianach ustrojowych okazali się bojownikami zwalczającymi komunę i dziś, pośmiertnie, nazwano ulice ich nazwiskami.

 90. Kissa:ja ostatnie 15 lat w PRL pracowalem na b.wysokim stanowisku ,a obecnie,juz jako przedwojenny ,tez mi idzie b.dobrze.
  W 1963 srales w gacie i ocenajac mojego Ojca ,zjechales do rynsztoka!Przebywaj tam dalej!

 91. @kaesjot: Jak dotychczas, to widzę na blogu walkę zwolenników mediów lewicowych z prawicowymi. I jedni i drudzy nie mają żadnych własnych argumentów,, co świadczy o mniej, czy bardziej bezmyślnym powtarzaniu gazetowych haseł. Własną inwencję przejawiają tylko w obrzucaniu przeciwników obelgami i zniechęcaniu ich do dalszej dyskusji, bo brak odpowiedzi traktują jako osobiste zwycięstwo i oznakę wyższości.

 92. @ Luap: Swego ojca sam oceniłeś, więc nie zganiaj jego nieudolności na mnie. A peerelowskie wysokie stanowiska nie imponowały mi i nie imponują. W 1963 srałem w gacie takich nieudaczników rodzinnych jak Ty i od kilku lat potrafiłem już zarobić na swoje luksusowe wydatki i wykwintne stroje. I jeśli próbujesz ściągnąć mnie do swojego rynsztoka musisz najpierw trochę urosnąć. A na razie wyciągaj gwoździe z trumny taty. Przydadzą ci się jak znalazł!

 93. @Luap: I jeszcze jedno Luap: Jesli prawdą jest, że przez ostatnie 15 lat PRL byłeś dostojnikiem B. wysokiego stopnia, to albo jesteś genetycznym nieudacznikiem i przyłożyłeś się do rozłożenia ustroju, który dziś nazywasz zbrodniczym przez własną niegospodarność, albo jesteś złodziejem, który wspólnie z innymi b.wysokimi dostojnikami PRL rozkradli gierkowskie pożyczki. I w jednym i w drugim przypadku kwalifikujesz się do kuli w łeb. W Chinach oczywiście, gdzie nie patyczkują się z takimi indywiduami i dzięki temu Chiny kwitną. A u nas nawet zawodowy złodziej nie podałby Ci ręki o ludziach uczciwych nie wspominając!

 94. Sugestia od znanaego lemologa ze firmy w sposob dowolny przezentuja swe wyniki i ze jest to oszustwem jest prowokacja. Znowu lemolog pisze na bazie niewiedzy ale rzuca oskarzeniami. To chamstwo ktorego nie da sie usprawiedliwic nawet jezeli sam Lem byl chamem.

  Otoz lemologu tylko z racj Polski bedacej w Uni GAAP powinien obowiazywac i rowniez FRIS. (znajdz w wikipedii) Dlatego tez sprawozdanie dla urzedu podatkowego ma prawo sie rpoznic od sprawozdania dla akcjionariuszy. Glowna przyczyna tego jest fakt ze niektore wydatki sa klasyfikowane jako podatek zmnieszjace a inne nie.

  Rownie niewlasciwe jest podawanie ceny wegla. Bo wegiel weglowi nie rowny. Ceny za wegiel brunatny, kamienny czy koksujacy zawsze sie roznia. Uniwersalna cena za wegiel jest oparta na jego zawartosci energetycznej (BTU) Np brunatny ma zaledwie 50% BTU kamiennego. Ponadto ceny spot, roznia sie od cen kontraktowych.

 95. @Luap” -masz racje,wyssales z palca”

  Ja nczego nei wysysalem. Pisze o tych ktorzy wysysali

  „-wymien co PL przed 1989 eksportowalo na tzw.Zachod,albo inczej=co bylo nowoczesne,zeby udalo sie to sprzedac na Zachod”

  Prosze bardzo.

  – Komputery. Nazywaly sie ANOPS, byly specjalizowane do zastosowan medycznych. Wyeksportowano ponad 100 sztuk do Kanady, Niemiec I USA. Niedawno spotkalem taki computer w pewnej klinice w Kanadzie. Wlasnei go odstawiano, z zalem. Chcialem kypic jako pamiatke, ale koszta transportu byly zaporowe. Wyksportowano rozneiz okolo 30 sztuk komputera K-202 dopoki PZPR nie ubilo produkcji

  – Jeszcze sporo, an przykald tyrtstory z Luminy

  – Lampy elektronowe. Byly tak dobre, ze w zakladach na Karolkowej od razu stemplowano na nich logo zachodnich firm

  „-wymien mi np.w USA sektory strategiczne ,jak to fikusnie nazywasz,ktore sa w rekach rzadu tego kraju.Albo w innym kraju ,oprocz PL i Korei Pln.”

  – Sektor produkcji broni atomowej, nowoczesnych technologii wojskowych, ochrony zdrowia, ochrony srodowiska, badan kosmicznych I nowych energii. Odbywa sie to glownie pzrez utrzymywanei agencji lub laboratoriow rzadowych nadzorujacych owe dziedziny

  „-wobec zagrozenia islamem,potepianie religii,no wiesz……….niczym nie roznisz sie od tego co Cie obrzuca blotem.Czy potrafisz sie zapytac ,sam,dlaczego to robi???Albo nie jestes zdolny do tego,bo najlatwiej rzucac obelgi na kk.Sam nie jestem katolikiem,ale wysoko oceniam kulture europejska i czy mi sie to podoba ,czy tez nie:jednym z jej glownych skladnikow jest kk.”

  Jako katorlik mam wieksze prawo wypowiadc sie na ten temat niz Pan, nei katolik. Otoz

  – za skandaliczne uwazam wprowadzenie nauki religii do szkol platne z budzetu. To znaczy, za skandal uwazam oba – ze sei uczy w szkolach I podatnik za to placi. Gdy wprowadzano religie do szkol, Kosciol obiecywal ze nie bedzie to nic kosztowac podatnika

  – Jako katolik, uwazam ze skandaliczne jest wieszanie krzyza I innych symboli religijnych w uzredach panstwowych. Jest to jawne naruszenie konstytucji

  -Jako katolika, obrzydzeniem napawa mnei pazernosc aparatczykow kosciola na wladze I pieniedze. Jak rozniez ich buta I sposobe postepowanai odbieganacy, delikatnie mowiac, od zasad wiary

  I to by bylo na tyle.

 96. @kasejot: „Próbowałem walczyć o dobre obyczaje, o to, byśmy ” różnili się pięknie ” ale to było kopanie się z koniem. Było już wielu stałych gości, którzy zniknęli.”

  Ma Pan racje. Pod wzgledem chamstwa komentatorow, ten blok nei ma konkurencji.

  Ciekawi mnei tylko dlaczego Redaktor Kasprowicz na to pozwala. W koncu: „moj blog swiadczy o mnie”

 97. O tym jak polskei Zwizki Zawodowe wykonczyly polski pzremysl komputerowy

  http://biznes.pl/kraj/elwro-polska-potega-zniszczona-przez-wlasnych-pracownikow/vj6nx

  Fragment:

  W po­ro­zu­mie­niu z rzą­dem i związ­ka­mi za­wo­do­wy­mi dy­rek­cja za­kła­du zle­ci­ła fir­mom kon­sul­tin­go­wym S.G. War­burg &Co. Ltd oraz KPMG przy­go­to­wa­nie listu in­ten­cyj­ne­go dla bran­żo­we­go in­we­sto­ra stra­te­gicz­ne­go, który miał objąć 35-50 proc. akcji spół­ki i do­star­czyć know-how. Za­in­te­re­so­wa­nie taką pry­wa­ty­za­cją było duże (m.​in. ze stro­ny ta­kich firm jak IBM czy Hew­lett-Pac­kard).

  Jed­nak nie­spo­dzie­wa­nie związ­ki za­wo­do­we i Rada Pra­cow­ni­cza wy­co­fa­ły swoją zgodę na pry­wa­ty­za­cję, for­su­jąc pro­jekt prze­ję­cia ELWRO przez spół­kę ak­cjo­na­ria­tu pra­cow­ni­cze­go, kom­plet­nie nie­re­al­ny ze wzglę­du na wiel­kość za­kła­du, jego struk­tu­rę i ko­niecz­ność do­ka­pi­ta­li­zo­wa­nia oraz na­by­cia no­wych tech­no­lo­gii.

  Mi­ni­ster­stwo Prze­kształ­ceń Wła­sno­ścio­wych, oba­wia­jąc się po­wtó­rze­nia pro­ble­mów ze związ­ka­mi za­wo­do­wy­mi, jakie wy­stą­pi­ły w ZM Ursus, szyb­ko sprze­da­ło w 1993 r. za­kład kon­cer­no­wi Sie­mens

 98. @LuaP :”Pan tego nie zna i tak jak czesc polkiej choloty powtarza hasla 1 majowe!”

  Niech Pan sie miarkuje wzgledem jezyka. I jescze raz: zupelnie mnie nie obchodzi co sie dziej w Panskich ukochanych Niemczech. zChcialem zauwazyc ze milosc bywa slepa.

  w Niemczech trzon stanowi podatek kościelny w wysokości 9 procent podatku dochodowego…

  A gdyby Polak mial placic na Kosciol PODATEK, tak isam procentowi jak Niemiec, polskie koscioly by sie wyludnily w ciagu tygodznia

  Według danych Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) w roku 2012 dochód całkowity z podatku na Kościół katolicki wyniósł 5,2 mld euro i wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o ponad 5 procent. Wpływy Kościoła ewangelickiego wyniosły 4,7 mld euro.

  Choć podatek kościelny pokrywa aż 80 procent wszystkich wydatków Kościołów, to nie jest jedynym źródłem finansowania. U RFN Kościoły zarabiają także na działalności gospodarczej, prowadzeniu szpitali, szkół czy wynajmie lokali i dzierżawie gruntów. Oprócz tego Kościoły otrzymują dotacje z fundacji, wspierane są datkami czy ofiarami wiernych.

  http://www.dw.de/jak-wygl%C4%85da-cennik-niemieckich-ko%C5%9Bcio%C5%82%C3%B3w/a-17117860

  Jakos nei widzze w tym ani „Komisji Majatkowej” ani „dotacji z budzetu”

 99. Luap
  6 grudnia o godz. 11:11
  W 1963 roku jak w domu były potrzebne gwoździe, to ojciec wysyłał mnie do geesowskiego sklepu „żelaznego” gdzie mogłem kupić gwoździe jakie chciałem – od teksów i papiaków po 6-calowe .
  Musieliście wtedy mieszkać na takim zadupiu, gdzie nawet komórki zasięgu nie mają, skoro nie mieliście gdzie gwoździ kupić.

 100. @kaesjot: Taka sama prawda, że w 1963 od 4 lat nie było rzemiosła. Mojemu Ojcu dwa razy upaństwowili zakład prywatny – pod koniec lat 40-tych i na początku 50-tych, ale trzej bracia ojca prowadzili zakłady od wyzwolenia, do emerytury. A po 1956 roku nastąpiła odwilż jeśli chodzi o prywaciarzy i wielu skompromitowanych ubeków zwolniono z pracy i sowicie zaopatrzono w gotówkę. Niektórzy z nich przepili wszystko, ale niektórzy zainwestowali w działalność gospodarczą i to z nich wywodzili się późniejsi badylarze-milionerzy, królowie plastiku i bogaci hodowcy lisów, czy norek. Zwykli rzemieślnicy nie mogli wychylić się z dochodami (jak mój Ojciec), ale ci dawni ubecy byli marchewką dla innych i to oni robili legendę rzemieślników siedzących na worku pieniędzy. Gdy któryś z nie-ubeków chciał im dorównać, skarbówka niszczyła go domiarami. Ale nie ujawniając dochodów, można było spokojnie żyć, a nawet odłożyć. I stać było na wszystko w granicach normy. Przypomnę przy okazji, że należało zachować czujność, bo jeszcze w początku lat 70-tych Wanda Falkowska pisała w rubryce kryminalnej w „Przekroju” o pewnym włamywaczu, który znalazł się na liście podejrzanych, bo kupił sobie sweter i buty w jednym miesiącu. Gdyby kupił w dwóch, to by go nie złapano. Ja zaczynałem oficjalną działalność prywatną w 1971 roku i bardziej mi się opłacało, niż pływanie we flocie, którego próbowałem wcześniej.

 101. A.L.:nie popisuj sie znajomoscia Niemiec ,bo juz te 9%to totalna nieznajomosc rzeczy!A co do religii:takie cos jak becnie w USA nie moze sie stac w RFN ,bo tu religii ucza w szkole!Moze jeszes w stanie to krytycznie ocenic:Duzy osilek rzuca sie na policjanta,a drugi pajac wyladowuje do niego caly magazynek!Obydwaj,co nie potwierdzisz zapewne,nie mieli religiiw szkole!
  Gdybys znal inne kraje Europejskie,to bys sie troche wstrzymal ze swoimi niezbyt rozgarnietymi komentarzami!
  Szegolnie Pana komentarze z 18.53 to stek bzdur i niedokladnosci.No a teraz,z braku argumentow , popisz sie swoimi znajomosciami Niemiec!
  Nie znajac mnie ,szufladkujesz mnie.Ja tylko ok.55 lat zadaje sobie pytanie :dlaczego Polak nie potrafi!
  A z tej produkcji:100 sztuk,az i….inne ,co.Jak to co podajesz,to tak jak z Niemcami,to mozesz pisac do rana!
  A o tych sektorach;przeczytaj dokladnie,bujasz w oblokach!

 102. @axiom: „Otoz lemologu tylko z racj Polski bedacej w Uni GAAP powinien obowiazywac i rowniez FRIS. (znajdz w wikipedii) Dlatego tez sprawozdanie dla urzedu podatkowego ma prawo sie rpoznic od sprawozdania dla akcjionariuszy”

  W Ameryce do oceny finansowej frim uzywa sie indeksu EBIDTA – Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization. To jest standard. Dosyc mal ozostawie miejsca na manipulacje. Ocywiscie, nie jest to jedyny indeks, I nei bez problemow. Nie ejs tczescia GAAP, by the way. Ale jest popularny

 103. Jeszcze raz i ostatni:w RFN niema 9% podatku koscielnego.Jak to sprawdzisz,to przestaniesz pisac…….w stylu Kagana:/z powietrza i szybko/.Jak sie tym blizej zajmiesz,to czekam na odp.!

 104. @Luap: Szegolnie Pana komentarze z 18.53 to stek bzdur i niedokladnosci.No a teraz,z braku argumentow , popisz sie swoimi znajomosciami Niemiec!”

  Nei bedze sie niczym popisywal, bo Niemcy obchodza mnie tyle co zeszloroczny snieg. Zrszta, obchodza mnie negatwnie, bo widze jak usiluja zaprowadzic swoje pozradki w Europie. „Zjednoczenie Europy pod pzrewodem Niemiec” – nigdy mi sie to nie podobalo. I nie podoba

  „A z tej produkcji:100 sztuk,az i….inne ,co.Jak to co podajesz,to tak jak z Niemcami,to mozesz pisac do rana!”

  Prosze Pana, Pan nei ma pojecia o komputerach. To byly lata 70. NIKT wtedy nie produkowal takich komputerow.

  ” A o tych sektorach;przeczytaj dokladnie,bujasz w oblokach!””

  Nie wiem o jakich sektoarch. I co mam pzreczytac dokaldnie. Niech Pan sobie pzreczyta:

  https://missions.llnl.gov/

  To jest wlasnosc RZADU USA

  „.:nie popisuj sie znajomoscia Niemiec ,bo juz te 9%to totalna nieznajomosc rzeczy”

  Zacytowalem dosyc dlugi artykul. Prosze pokazac gdzie ten artykul mowi nieprawde

  I na tym koncze dyskusje z Panem. Definitywnie

 105. @Luap: „Jeszcze raz i ostatni:w RFN niema 9% podatku koscielnego.Jak to sprawdzisz,to przestaniesz pisac…….w stylu Kagana:/z powietrza i szybko/.Jak sie tym blizej zajmiesz,to czekam na odp.!”

  Ostatni raz odpowiadam. Cytuje artykul:

  „Podczas, gdy w Polsce główne źródło utrzymania Kościoła to ofiary wiernych na tacę, w Niemczech trzon stanowi podatek kościelny w wysokości 9 procent podatku dochodowego. Kirchensteuer czyli podatek kościelny, płaci każdy obywatel, który przy zameldowaniu zadeklaruje swoją przynależność m.in. do Kościoła katolickiego, ewangelickiego, czy gminy żydowskiej. Na tej podstawie, co miesiąc od wynagrodzenia pracodawca odprowadza na Kościół podatek w wysokości 9 procent podatku dochodowego. W krajach związkowych Bawaria i Badenia-Wirtembergia jest to tylko 8 procent….”

  http://www.dw.de/jak-wygl%C4%85da-cennik-niemieckich-ko%C5%9Bcio%C5%82%C3%B3w/a-17117860

  Ewentualne pretensje prosze zglaszac do autora artykulu

 106. A.L.:ten autor jest tak dokladny jak Pan!!!!Reszty nie komentuje:szkoda czasu.Dyskutuj z Kaganem:zycze powodzenia i jego fantazji

 107. Luap! Nie kompromituj się po raz kolejny na tym blogu!
  W Niemczech trzon finansowania Kościoła stanowi podatek kościelny w wysokości 9 procent podatku dochodowego. I dlatego, w odróżnieniu od Polski, nikt nie dyskutuje o cenach posług kościelnych związanych z sakramentami. Są one po prostu bezpłatne.
  Kirchensteuer, czyli podatek kościelny, płaci każdy obywatel, który przy zameldowaniu zadeklaruje swoją przynależność m.in. do Kościoła katolickiego, ewangelickiego czy gminy żydowskiej. Na tej podstawie co miesiąc od wynagrodzenia pracodawca odprowadza na Kościół podatek w wysokości 9 procent podatku dochodowego. W krajach związkowych Bawaria i Badenia-Wirtembergia jest to tylko 8 procent. Statystyki pokazują, że podatek kościelny płaci około 30 proc. katolików i tyle samo członków Kościoła ewangelickiego. Z podatku zwolnieni są bowiem bezrobotni, dzieci, studenci, renciści, zakonnicy, a także osoby o niskich zarobkach, nieprzekraczających 400 euro/
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14688878,Cennik_poslug_w_niemieckich_Kosciolach__Jest_inaczej.html

 108. A.L.
  IBM czy Hew­lett-Pac­kard też chciały zrobić z Elwro to samo co Siemens – zamknąć ten zakład, w ramach zwalczania konkurencji.

 109. A.L.
  6 grudnia o godz. 19:45
  Lepiej nic nie pisz na ten temat.

 110. Luap nieudaczniku, nawet gwozdzi nie umiales kupic !

 111. @axiom1: „A.L.
  6 grudnia o godz. 19:45
  Lepiej nic nie pisz na ten temat.”

  A dlaczego? Bo Pan nie rozumie co napisalem?

 112. Zaden z panszczyznianych chlopow tu na blogu nie potrafil, bal sie, odpowiedziec na moje pytanie. Dlaczego minister skrabu nie zatrudnil fachowca by uzdrowil KHW ?

  Wiadomo, nauczyliscie sie czolgac przed wladza jak na folwarku przed panem. Dlatego od wladzy nie wymagacie ani pracy, ani wynikow, ani wypelnienia obowiazkow, Gdzie tam choplstwo, nawet usprawiedliwicie niueudolnosc wladzy.

  Ale polski panszczyzniany chlop jest rowniez chciwy, pazerny, zachlanny i zawistny. Zabil by za 10 groszy. I dlatego tym bardziej nie potrafie zrozumiec tej wyrozumialosci dla ministra skarbu.

  KHW stracila 1 miliard zl w ciagu roku. Fachowiec kosztowal by okolo 100 tys zl i w trzy miesiace opracowal by lekarstwo na KHW. To jest 10 000 razy mniej niz straty KHW ! Chlopy, kurwa wasza mac ! Nachlajcie sie wodki by dodac sobie odwagi. Minister skarbu was rujnuje z wasza tchorzowska aprobata.

 113. Lekarz pediatra powinna natychmiast zdymisjowac ministra skarbu !!! Dosc partyjnego kurewstwa i braku elementrnej odpowiedzialnosci na tym tak waznym stanowisku. Od 2007 mistrami skarbu byli; specjalista od rozstrzygania sporow o miedze, archeolog srodziemnomorski specjalist od egipcjologii i obecny nieudacznik !!!

  A spolki skarbu panstwa krwawia, panszczyzniane polskie chlopstwo placi i krwawi.
  Mlodzi nie maja wizji zycia w Polsce. Pozbawieni elementarnych podstaw zycia. 35% mysli o emigracji. Tak juz jest przez 25 lat.

  Dosc chlopy, nachlajcie sie wodki i chwycie za kosy. Wymuscie na lekarzu pediatrze zainstlowanie fachowca w minsterstwie skarbu. To musi byc co najmniej doktorat w jedenj z dziedzin; zarzadzanie, bizness, ekonomia,… poparty co najmniej 20 latami stazu w duzej koproracji na znaczacym sie stanowisku.
  Polske nie stac na matolow na wysokich stanowiskach publicznych by rujnowali zycie wszystkim.

 114. @axiom1: Wspaniały pomysł! Chłopi kosynierzy powinni wywalczyć przywileje dla górników i wynajęcie eksperta – doktora. A co będzie, jeśli ekspert okaże się takim samym specem, jak profesor Balcerowicz i załatwi górnictwo tak, jak polska gospodarkę?? I wtedy axiom1 chłopi i górnicy dopilnują, abyś Ty, ich doradca własnoręcznie zwiększył wydobycie taniego węgla z polskich kopalń!

 115. Kissa, szokujesz.
  Zademonstrowales jeden z objawow polskiej choroby. Polak przeczyta, nie zrozumie, przekreci i probuje osmieszyc propozycje ale sam propozycji nie ma. Jak przystalo na panszczyznianego chlopa, bojazliwego i bogobojnego i z kurewskim charakterem sabotazysty niszczyciela.

  Ja napisalem
  „To musi byc co najmniej doktorat w jednej z dziedzin; zarzadzanie, bizness, ekonomia,…(dadal bym strategia) poparty co najmniej 20 latami stazu pracy w duzej koproracji na znaczacym sie stanowisku.”

  Dlaczego wciskasz tu Balcerowicza. Dlaczego poslugujesz sie Balcerowiczem by osmieszyc moja propozycje. Gdy byl ministrem finansow Balcerowic nie mial stopnia doktorskiego. Nie byl ani ekonomista, ani specjalista od bizensu ani specjalista od zarzadzania. (ani strategii) Balcerowicz byl po SGPIS a tam bylo, planowanie, statystyka i handel zagraniczny.

  Ponadto gdy byl ministrem finansow Balcerowicz nie mial 20 lat stazu pracy w duzej koporacji na znaczacym sie stanowisku.
  Dlaczego wiec do kurwy nedzy poslugujesz sie Balcerowiczem by wykoleic moja propozycje. Wyjasnij. Dlaczego wogole probujesz osmieszyc moja propozycje.

  Wszedzie na swiecie w znanych mi narodowosciach w podobnych sytuacjach odzywaja sie tylko ci ktorzy chcieli by taka porpozycje dalej poprawic. Tylko polak nie wie jak sie zachowac poza obnazeniem swego blazenstwa przy kazdej mozliwej okazji.

  Jest oczywistoscia ze gdyby ministrem skarbu byl osobnik spelniajacy moja specifikacje to zatrudnil by fachowca (i wiedzil by ze to fachowiec) w celu naprawy KHW albo sam by to zrobil. Obecny minister nawet nie ma takiego pomyslu.

 116. @axiom1: bardzo przepraszam, ale pisałem używając skrótów myślowych i chyba tylko dlatego nie zrozumiałeś mnie. Balcerowicza podałem jako skrót ujemny, bo nikomu nie trzeba wyjaśniać jakie skutki przyniosła jego reforma. wyraziłem również obawę o znalezienie w Polsce fachowców odpowiadających Twoim wymaganiom. bo aby mieć 20-letni staż w dużej korporacji, należałoby wykształcenie i doktorat zdobyć w PRL-u, gdzie o aktualnych warunkach w kopalnictwie węgla kamiennego nie miano pojęcia. Aby wiec sprostać Twoim wymaganiom należałoby wynająć fachowca-obcokrajowca. Najlepiej chyba Żyda, bo jak wszyscy widzimy, Żydzi najlepiej radzą sobie z ekonomią. A może by i prezydenta wymienić na Żyda? Przecież podobnie jak Polska Izrael nie istniał,przez setki lat, a pomimo tego Żydzi w kilkadziesiąt lat stworzyli światowe mocarstwo. Pomyśl, jakie mocarstwo stworzyliby z Polski!

 117. Kissa
  Patrząc na opłakany stan gospodarki Izraela, nie zgodzę się z twym poglądem, że Żydzi najlepiej radzą sobie z ekonomią.

 118. @axiom: Dlatego nie beda powolani zadni eksperci, bo za rok sa wybory

 119. @Kissa: ” Przecież podobnie jak Polska Izrael nie istniał,przez setki lat, a pomimo tego Żydzi w kilkadziesiąt lat stworzyli światowe mocarstwo. Pomyśl, jakie mocarstwo stworzyliby z Polski!”

  Mysli Pan ze wtedy na Polske Ameryknie by placili tyle samo co na Izrael? Znaczy, 15 tysiecy dolcow na obywatela rocznie? Ale by byla Kanada!

 120. @Kissa; „bo nikomu nie trzeba wyjaśniać jakie skutki przyniosła jego reforma. ”

  Ja prosze o wyjasnienie

 121. @AL: Nie podejmuję się wyjaśnień, że to Ziemia się obraca dookoła Słońca. Mogę tylko przytoczyć wierszyk o Koperniku: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemie, polskie go wydało plemię”. O Balcerowiczu znam inny wierszyk: „Zniszczył popyt, zniszczył przemysł, na tym skończył mu się pomysł”. Ale jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to poczytaj wyznania balcerowiczowskiego promotora – profesora Sachsa. Przyznał on, że jego reforma była pomyłką i ludobójstwem, bo w jej wyniku zniszczono miliony ludzi czyniąc ich niepotrzebnymi. W zamian rozmnożono biurokratyczne mendy i tasiemce, czyli pasożyty. A co do wyższości intelektualnej Żydów nad Polakami, to dam Ci następujący przykład: Porównując żydowskie getto z czasów okupacji do obozu krajów socjalistycznych, a obóz koncentracyjny do krajów kapitalistycznych, to Żydzi wzniecili powstanie, gdy Niemcy chcieli zlikwidować getto i wysłać ich do obozów. Polacy odwrotnie, wzniecili powstanie Solidarności aby wyrwać ich z getta i przenieść do obozu, gdzie jako ludzi zbędnych i niepotrzebnych czekała ich pewna śmierć.

 122. @Kissa: „Nie podejmuję się wyjaśnień, że to Ziemia się obraca dookoła Słońca. Mogę tylko przytoczyć wierszyk o Koperniku: “Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemie, polskie go wydało plemię”.

  Wierszyk jest bez sensu. Poglad ze Slonce obraca sie wokol Ziemii jest rownie dobry jak ten ze Ziemia obraca sie wokol Slonca. Albowiem zaden uklad odniesienia nie jest uprzywilejowany

  „Ale jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to poczytaj wyznania balcerowiczowskiego promotora – profesora Sachsa. Przyznał on, że jego reforma była pomyłką i ludobójstwem, bo w jej wyniku zniszczono miliony ludzi czyniąc ich niepotrzebnymi”

  Gdaie? Mam iego ksiazke: „Poland’s Jump to the Market Economy (Lionel Robbins Lectures), Jeffrey Sachs” I tam nic takiego nei stoi. Sparwdzilem jego strone webowa. Owszem, ostatnio pojawily sie facsimile dokomentow zwiazanych z reforma. Ale nigdzie nie wyczytalem o ludobojstwie. Obawiam sie ze Pan propaguje urban legends

  „A co do wyższości intelektualnej Żydów nad Polakami,” Na te tematy nie dyskutuje

  „Polacy odwrotnie, wzniecili powstanie Solidarności aby wyrwać ich z getta i przenieść do obozu, gdzie jako ludzi zbędnych i niepotrzebnych czekała ich pewna śmierć.”

  Rozumiem ze powinni troskliwie zachwoac Komune. Gdyby zachowali, dzis zamiast octu, w sklepach bylby ocet perfumowany

 123. @AL.: PS. Do niewątpliwych zasług Balcerowicza należy zajęcia pierwszego miejsca w światowym rankingu zdzierców i wyzyskiwaczy. Przed nim na pierwszym miejscu był słynny czerwony kat i morderca, również Polak – Dzierżyński. Gdy w latach 20-tych XX wieku Dzierżyński piastował stanowisko ministra przemysłu w Rosji, zarządził 150% podatku od nieuzasadnionego wzrostu wynagrodzeń. Wówczas cały kapitalistyczny świat zatrząsł się z oburzenia nad okrucieństwem rewolucjonisty. W 1990 roku Balcerowicz w warunkach szalejącej inflacji wprowadził 500% (słownie pięćset procent) podatku od WSZELKICH podwyżek zarobków. Niezależnie, uzasadnionych, czy nie! Gdy głodny robotnik stawał na głowie, aby zarobić na chleb i stałe opłaty dla swej rodziny i osiągał podwójną wydajność, pracodawca był zobowiązany potracić mu 5-krotną wartość CAŁEJ wypłaty! Ten podatek zwany popiwkiem był pierwotnym powodem zadłużenia polskich kopalń. Od niego się zaczęło.

 124. Gdzieś Ty się kształcił, jeśli nie znasz wierszyka o Koperniku i dla Ciebie sprawa co się wokół czego, obraca jest dyskusyjną? Teraz nie dziwię Twojemu zachwytowi reformami Balcerowicza, bo tylko polski pseudointeligent wierzący ślepo mediom mógł w nie uwierzyć. Najprostsi chłopkowie z samego winkla wiochy przeklinali go już po ogłoszeniu założeń reformy! A co co octu perfumowanego, to sprawdź czym pachną komunistyczne bąki Chińczyków!

 125. @Kissa: „Gdzieś Ty się kształcił, jeśli nie znasz wierszyka o Koperniku i dla Ciebie sprawa co się wokół czego, obraca jest dyskusyjną?”

  Otoz, powinien Pan wiedziec ze to Einstein wykazal ze zaden uklad odniesienia nie jest uprzywilejowany (zreszta, mowiono o tym sporo przed Einsteinem). Oznacza to ze Slonce rownie dobrze moze obracac sie dookola Ziemii, jak I Ziemia moze obracac sie dookola Slonca. Co wiecej, spokojnie mozemy uznac ze wszysko obraca sei dookola stolu na ktorym stoi Panski komputer, To jest zupelnie bez znaczenia jak sie ulokuje ukald odniesienia.

  Jedyna istotna roznica jest w opisie matematycznym. Jeden ukald odneisienia dale opis prostszy, inny bardziej skomplikowany. Kopernik zauwazyl ze przeniesienie ukladu odneisienia do Slonca uparszcza rachunki w stosunku do modelu gdy uklad odneisienia jest zwiazany z Ziemia. Wszakze uproscil tylko troche, bo zalozyl ze planety poruszaja sie wokol Slonca po okregach. Parwidlowy opis dal dopiero Kepler

  ” Najprostsi chłopkowie z samego winkla wiochy przeklinali go już po ogłoszeniu założeń reformy!”

  No tak, im sie w komunie doskonale zylo. W koncu to byla DYKTATURA proletariatu I chlopow malorozlnych. Mnie, jako inteligentowi, mowiono ze pelnie „sluzebna role”. Nie dziwota ze jak odrywali od koryta I kazali brac sie do pracy to byl wrzask

 126. Nie trafiłeś, bo akurat w Polsce chłopstwo jako jedyne w RWPG uprawiało swoją prywatną ziemię, wiec odrywanie jej siłą przez Balcerowicza słusznie odczuło jako rabunek. I wybacz, ale jeszcze raz powtarzam,że nie będę wyjaśniał podstawowych praw mechaniki rządzących Kosmosem komuś, komu się wydaje ze je zna, Nie brak wiedzy jest najgorszym, Najgorsze jest przekonanie, że ma się wiedzę bo ma się dyplom. A co do Balcerowicza, to przytoczę Ci opis jego bandyckiej działalności opisany przez kogoś w internecie: „Pętla Balcerowicza
  Nowo mianowany minister finansów, a jednocześnie wicepremier – Leszek Balcerowicz (funkcje te pełnił w latach 1989-1991, a następnie za rządów AWS/UW w okresie1987-2000), od razu wprowadził restrykcyjną politykę finansową służącą podbiciu ekonomicznemu Polski przez Zachód. Paradoksalnie, jego polityce sprzyjały odziedziczone po poprzednim systemie – centralny model zarządzania oraz powszechna własność państwowa. Ponadto do państwa nadal należały wszystkie banki, a NBP nadal nosił charakter nie banku centralnego, ale monobanku: udzielał kredytów, obsługiwał finansowo podmioty gospodarcze, dysponował rozbudowaną siatkę filii. Nadal więc polityka kredytowa i stopy procentowe zależały od decyzji Ministra Finansów.
  Na początku 1989 roku średnia stopa procentowa dla kredytów inwestycyjnych wahała się w granicach 4 -7 procent, a kredytów obrotowych 7-10 proc. Od początku 1990 r. Balcerowicz podniósł drastycznie wszystkie stopy procentowe, w tym stopy odsetek od zaległości podatkowych oraz odsetki cywilnoprawne, czyli tzw. ustawowe, stosowane w relacjach podmiot – obywatel. Stopy kredytowe wzrosły w roku 1990 do ponad 72 proc., a stopa redyskontowa nawet do106 proc. rocznie
  Odsetki ustawowe wzrosły do 92 proc. średniorocznie, odsetki od zaległości podatkowych nawet do 212 proc. średniorocznie, a czasowo aż do 720 proc. Horrendalnemu podniesieniu stóp, co stanowiło bandytyzm ekonomiczny, towarzyszył bandytyzm prawny, bowiem nowo wprowadzone stopy procentowe obejmowały nie tylko nowe umowy kredytowe, ale również wszystkie kredyty udzielone uprzednio. Czyli, już w trakcie trwania umowy, kredytobiorcom narzucono nowe warunki kredytowe w czterech tytułach odsetkowych, po to, aby nie mogli prowadzić działalności gospodarczej. Zostali oni z góry skazani na straty. Wszystkie przecież rodzaje kosztów były uprzednio kalkulowane w oparciu o stopy z umów zawartych przed rokiem 1990. Nagły wzrost stóp procentowych prowadził nieuchronnie do szybkiej upadłości i likwidacji przedsiębiorstw państwowych z powodu niewypłacalności, niewypłacalność do ich upadku, a to z kolei dawało asumpt do ich pośpiesznej, przymusowej prywatyzacji pod pozorem braku zyskowności. Metody te przypominają niszczenie własności prywatnej domiarami w czasach stalinowskich. Zadłużone w ten sposób podmioty gospodarcze nie mogły spłacić nie tylko kapitału uzyskanego z kredytu, ale i ponad dziesięciokrotnie wyższych odsetek, tym bardziej, że władze i banki przyjęły zasadę, że wszelkie spłaty dłużnika (kredytobiorcy) najpierw są zaliczane na spłatę odsetek, a dopiero reszta na spłatę kapitału kredytowego.
  Balcerowicz stworzył sytuację wieczystego zadłużenia i niemożności spłaty kredytów kiedykolwiek, co przyśpieszało nagonkę prywatyzacyjną zarówno ze strony władz, jak i różnych kombinatorów krajowych i zagranicznych. Stosunkowo często przyjmowano kwotę zadłużenia przedsiębiorstwa za cenę jego sprzedaży. Wycena przedsiębiorstwa zazwyczaj miała charakter uznaniowy. Z zasady kwestionowano wartość ewidencyjną majątku trwałego twierdząc, że majątek ten został już zamortyzowany, jest mało wartościowy produkcyjnie, a to rażąco zaniżało wartość podmiotu gospodarczego. Ponadto do wyceny z reguły nie zaliczano wartości gruntu, na którym znajdował się zakład. Przejęć za należności kredytowe i odsetkowe dokonywały także banki. Uzyskały one zamianę swoich należności kredytowych na udziały czy na akcje u tych kredytobiorców. W sztucznie zawyżonej części odsetkowej uzyskiwały one korzyści finansowe czy majątkowe niemal za darmo.
  Podsumujmy. Wskutek wstrząsowej polityki finansowej nastąpiła niemal powszechna niewypłacalność różnorodnych podmiotów gospodarczych, ogromne zatory płatnicze i zastosowana przez władze blokada kredytowa wobec przedsiębiorstw państwowych.
  W takich to warunkach ekonomicznych następował aktywny politycznie proces przekształceń prywatyzacyjnych. Sztucznie zawyżone zobowiązania bezpośrednio wpływały na uzyskiwaną cenę zbycia, czy ceny udziałów bądź akcji podlegających sprzedaży. Innymi słowy, chodziło o wyprzedaż polskich zakładów jak najszybciej i jak najtaniej.”

 127. @Kissa: „. I wybacz, ale jeszcze raz powtarzam,że nie będę wyjaśniał podstawowych praw mechaniki rządzących Kosmosem komuś, komu się wydaje ze je zna, Nie brak wiedzy jest najgorszym, Najgorsze jest przekonanie, że ma się wiedzę bo ma się dyplom.”

  Rozumiem ze Pan nie ma dyplomu, wiec stad ta zlosliwosc. Czy moglby Pan powiedziec gdzie w sprawie Kopernika popelnilem blad? To znacznei ciekawsze niz rowazania o Balcerowiczu. Jak rozniez ciekaw bylbym Panskiego wykladu o prawach rzadzacych Kosmosem.

  „Ci opis jego bandyckiej działalności opisany przez kogoś w internecine”

  Prosze Pana, ja wszystkich „kogosiow w internecine” wrzucam do kibelka I spuszczam wode

 128. @AL: Swoje spekulacje na mój temat włóż sobie w buty i wskocz do tego samego kibelka. Ja nie mam kwalifikacji do nauki nieuków.

 129. Kissa – pamiętam, że decyzję o wyłonieniu z NBP banków regionalnych ( Zachodni, Śląski, Gdański, Wielkopolski i inne ) podjęto jeszcze za PRL-u chyba w 1988.

 130. @kaesjot. „Komuna” już wcześniej przygotowywała się do zmiany ustroju, czego nikt jakoś nie dostrzegał.Już w latach 8–tych zniesiono obowiązek posiadania kwalifikacji niezbędnych dawniej do rejestracji prywatnego zakładu. W 1983, czy 1984 stworzono ustawę o fundacjach umożliwiającą praktycznie kolesiom otwierać fundacje mające takie same uprawnienia jak Kościół i działanie bez podatków włącznie z bezcłowym sprowadzaniem samochodów. To wszystko ruszyło po 1989. I ku zdziwieniu ekspertów-profesorów skutecznie wyeliminowało wcześniejszych prywaciarzy z rynku.

 131. @AL
  Twe kometarze bozbawione sa tresci. Nie wnosisz nic konstruktywnego.
  Jestes obstrukcyjny na bazie zlego wychowania i niewiedzy.
  Zachowujasz sie jak rozwydrzony bachor.
  Twoj dyplom ktorym sie chwalisz zobowiazuje cie do zajmowania konstruktywnej, rzeczowej i pozytywnej pozycji. A ty przypominasz chama ktorego nawet wyzsza edukacja nie zmieni.

 132. Kissa
  7 grudnia o godz. 21:04
  Balcerowicz nawet nie byl autorem tego co robil. Byl sluga zachodniego imperializmu. Wykonywal polecena Jeffrey Sach ktory z kolei pracowal dla George Soros. Wtedy Polska dala sie prowadzic na smyczy wlasnie przez George Soros ktory dla swego prywatnego interesu ksztaltowal Polske tak jak mu to pasowalo. Te szarade formalnie wspieral rzad USA po przez podsekretarza stanu d/s Europy Wschodniej David Lipton.

  To wlasnie ta szajaka Sach-Lipton sptkala sie w 1989 w mieszkaniu Kuronia gdzie po rozmowie z blaznem Michnikiem, blaznem Gmerykiem i blaznem Kuroniem powstal polski plan przeksztalcen gospodarczych autorstwa Sach-Lipton. Ten plan powstal w 5 godzin. Po prezentacj planu do wyzej wymienionej trojki blaznow Kuron powiedzial ‚nic z tego nie rozumiem ale popieram w calosci’.

  Tylko Kuron pozniej przyzal sie do blazenstwa. Odsylam do pamietnikow Jerry Sach gdzie wszsytko dokladnie jest opisanme. Ponadto opisala to rowniez Naomi Klein w Dotrynie Szoku. W ksiazce jest rozdzial poswiecony Polsce.

  Jednakze to Balcerowicz ponosi glowna wine za swa bandycka dzialalnosc jako minister finansow. Premierem wtedy byl Mazowiecki ktory nawet nie mial podstawowki skonczonej. Co dalo Balcerowiczowi swobode w niszczeniu Polski bez nadzoru.

  Balcerowicz postepowal nielegalnie wobec prawa wtedy istniejacego a tym bardziej wobec prawa obecnego.

  Przedewszystkim Balcerowicz nie mial prawa sciagania odestek bo przedsiebiorstwa panstwowe nie byly zadluzone jak to interpretowano.

  Nie ma biznesu bez kapitalu. Zarowno w tzw kapitalizmie jak i socjalizmie i w komunizmie.

  Tak samo w PRL w stworzenie przedsiebiorstw kapital zostal wlozony przez rzad czyli polskiego obywatela. I ten wklad nie mogl byc dlugiem tylko wkladem akcjonariusza czyli wszystkich obyateli reprezentowanych przez rzad. Od tego wklaldu nie mozna sciagac odestek co Balcerowicz robil.

  Ten wklad dawal rzadowi PRL prawo do wypracowaneg zysku (devidend) i devidendy rzad oczywiscie sciagal. (nie wazne jak zaksiegowane)

  Praktyka jest firmy nie paca wiecej niz 1/3 zysku jako dewidendy. Gdyby oddawaly caly wypracowany zysk nie byly by w stanie istniec. Niech tacy jak AL poczytaja w sprwozdaniach finansowych firm zanim otworza mordy z wrzaskiem. Rownie pomocna jest stona w gazetach sumujaca tranzakcje na gieldach gdzie informacje na temat devidend yeld, earnings yeld i EPS rowniez sa zamieszczane.

  Co znaczy ze jezeli rzad zabieral caly zysk to musial czesc tego zysku wplacac spowrotem do firm. Ale to nie znaczy ze firmy rzeczywiscie sie zadluzaly i byly nieoplacalne.

  Jednakze te wplaty mogly byc klasyfikowane jak dlug i zlosliwie interpretowane ze sa na utrzymaniu rzadu a wiec podatnika i nalezy je zlikwidowac. Jednakze narzucanie odsetk na te kwoty przez Balcerowicza bylo skurwysynstwem. Postepkiem scisle nielegalnym.

  Jest tragedia ze armie polskich wyksztalciuchow i ynteligentow do tego dopuscily.

 133. @axiom1: W jednym z filmów bohater badał zawartość cukru w cukrze, Najwidoczniej Polska potrzebuje badań celem stwierdzenia ilości inteligencji w polskiej inteligencji. Jeśli czyta się wynurzenia polskiego pseudointeligenta dla którego specjalnie teoria względności Einsteina stawia znak równości między teorią heliocentryczną a geocentryczną, bo wszystko jest względne i obojętne jest czy ktoś pije wódką, albo jego piją buty (pod pachami), to rezultat jest taki sam. Jeśli rzekomy posiadacz dyplomu najpierw prosi o wyjaśnienia, a po otrzymaniu ich sam jak twierdzi wrzuca je do klozetu i spuszcza wodę, to najwidoczniej dyplom uzyskał za umiejętność spuszczania wody w klozecie. Taki aparat rozbawi każdy blog i każde forum jako żywa ilustracja żydowskiego przysłowia „Bacz, abyś nie zgłupiał od mądrości swojej”. Taki dyplomowany palant łyknie każdą bzdurę głoszoną przez sławionego w mediach oszusta.

 134. @Kissa: ” Jeśli czyta się wynurzenia polskiego pseudointeligenta dla którego specjalnie teoria względności Einsteina stawia znak równości między teorią heliocentryczną a geocentryczną, bo wszystko jest względne i ”

  Pan, jako cwiercinteligent z awansu spolecznego nawet nie potrafi powtorzyc tego co napisalem. Panskei rozwazania na temat ekonomii sa tak samo g.. .warte jak Panskei rozwazania na temat astronomii. Wpuszcam je wiec do kibelka I spuszczam wode

 135. Pane Redaktozre Kasprowicz,

  Ciekawe czemu Pan pozwala aby Panski blog pzrekszatlcil sei w sciek. Czy jest Pan platny od kazdego postu? Czy nei uwaza Pan ze chamstwo I niekompetencja tu panujace nie kompromituje jakos Panskiego nzwiska?

  P.S. Takie samo pytanie kieruje do Redaktora Naczelnego Polityki. Uwazam ze jakosc komentarzy na tym blogu kompromituje Polityke jako wydawnictwo

 136. @AL (Anonimowy Lejwoda) Pisz dalej człowieku! Pisz! Dawno się tak nie uśmiałem! A ponieważ z Twojej teorii względności wynika, że wszystko jest względne, więc pocałuj mnie w dolny koniec przewodu pokarmowego. Dla Ciebie ten zapach jest czymś normalnym. I nie zapomnij spuścić wody po sobie! Płyń po rurach i oczyszczalniach sławiąc imię polskiego hydraulika!

 137. @kissa: Owszem, bada sie zawartosc cukru w cukrze. Wymagana zawartosc cukru w towarze zwanym „cukier” okresla Polska Norma. Bada sie owa zawartosc przy pomocy aparatu zwanego „polarometrem” wykorzystujacym fakt ze roztwor cukru zmienia plaszczyzne polaryzacji swiatla przechodzacego przez ten roztwor . Obrot plaszczyzny polaryzacji swiatla jest proporcjonalny do zawartosci cukru

 138. @AL: O tym właśnie była ta komedia, niezrozumiała dla umysłów gminnych. A wodę spuściłeś za sobą?

 139. @Kissa
  Proponuję napić się zimnej wody. Bo w sprawie Ziemi to o @AL ma całkowitą rację. Szanownemu Panciu brakuje wykształcenia. A tymczasem wszystkie układy odniesienia są równoważne, nawet te, w których słońce obiega ziemię. I Kopernik rzeczywiście tylko zmniejszył liczbę kółek potrzebnych do opisu ruchu. Newton co prawda podał prawa, jakiemu ten ruch podlega ale do geometrii układów odniesienia ma się to jak piernik do wiatraka. Na dodatek równania ruchu już w przypadku trzech ciał (słońce i 2 planety) są nie do rozwiązania. Co najwyżej w przybliżeniu.
  Proponuję przeprosić AL i się dalej nie wygłupiać.

 140. @ZWO: Jeszcze jeden ograniczony przez własna wiedzę! Przeczytaj wszystkie moje posty do AL od początku, to być może spadną Ci klapki z mózgu i Ty mnie przeprosisz za bzdury jakie wyżej napisałeś!

 141. Bajka przeznaczona specjalnie dla ciężko myślących inteligentów z tego bloga: Trzej bracia spacerowali sobie nad brzegiem jeziora. Rolnik, Robol i trzeci brat – Inteligent. I tak miło sobie rozmawiali, gdy na brzegu dostrzegli dziewczynę – wędkarkę. „Co pani łowi?” – krzyknął brat Robol. „Męża!” – odpowiedział dziewczyna z perlistym śmiechem. „To dlaczego siedzi pani na przynęcie?” – zapytał ze śmiechem brat Rolnik i poszli dalej, tylko brat Inteligent był coraz bardziej zamyślony. Po jakiejś pół godzinie Inteligent pyta brata Rolnika: „Ty, skąd wiedziałeś, że ona ma robaki?”

 142. Ten blog wymaga dezynfekcji, dezynsekcji deratyzacji a także sterylizacji ale bez obcinania jaj.
  A to dlatego, że co jak ktoś na dłużej tu zagości zaczyna mu walić na dekiel.
  Może Szanowny Gospodarz zarządzi okresową kwarantannę profilaktyczną a w przypadku osobników siejących zarazę – karną.

 143. @kaesjot: To chyba nie chodzi o długość stażu, tylko o stwierdzenie swej wyższości po krótszym, czy dłuższym pobycie na blogu. Niektórzy po przeczytaniu kilku postów nabierają przekonania o swej niewątpliwej wyższości i zaczynają zachowywać się jak owi inteligenci z książki Paula Johnsona: „W wieku osiemnastym, wraz z upadkiem władzy duchownej, pojawił się nowy typ mentora, chętny wypełnić pustkę i zdobyć posłuch społeczeństwa. (…) Niczym biskup lub proboszcz gotów był pouczać ludzkość, jak ma kierować własnym losem. Od samego początku głosił, że poświęca się dla dobra rodzaju ludzkiego i ma ewangeliczny obowiązek ulepszania świata. Podszedł do tego wyznaczonego sobie zadania bardziej radykalnie, niż jego klerykalni poprzednicy.”. Gdy dla rozluźnienia nastroju dyskusji przytoczyłem znany od chyba kilkuset lat wierszyk o Koperniku, słynny intelektualista zatrząsł się z oburzenia i stwierdził ze Kopernik pisze bzdury, bo niczego nie zatrzymał, ani nie ruszył. Gdy wspomniałem o znanej komedii, gdzie badano zawartość cukru w cukrze, to natychmiast pouczył mnie o prawdziwości takich badań (choć nigdy temu nie przeczyłem). Ciekawy jestem, co oburzającego dostrzegnie w bajce o Czerwonym Kapturku i Wilku. Być może pouczy mnie, ze uczeni stwierdzili, że żaden wilk nie jest w stanie połknąć Babci w całości, nawet, gdyby Babcia była w wieku swej wnuczki – niemowlęcia. Ale najśmieszniejsze jest, że oburzyłem NASTĘPNEGO intelektualistę, który zalecił mi przeprosić pierwszego za wygłupy z wierszem o Koperniku. Choć to nie ja jestem jego autorem…

 144. Kissa – znam ten typ ludzi. Oni wszystko wiedzą najlepiej, na wszystkim się znają. Najlepsze jest to, co sami mają itp. Inni nic nie wiedzą i na niczym się nie znają więc trzeba im, jak ignorantom tłumaczyć. Przeczyta coś w intrenecie albo w Fokusie i już się uważa za znawcę problemu. Nie dociera do nich, że inni na pewnych sprawach znają się znacznie lepiej od niego. Oczywiście, jak coś się nie wyjdzie z ich projektu to tamci są winni – nigdy on sam.

 145. @kaesjot: Jeśli chodzi o naszych inteligentów ze sfer rządowych, to mają oni opanowane do perfekcji tylko dwie umiejętności: Przekonywujące składanie obietnic przedwyborczych i równie przekonywujące wyjaśnianie dlaczego ich nie dotrzymali, choć wzięli za to pieniądze. I to jest cechą polskich intelektualistów OD ZAWSZE.

 146. @kissa: „zatrząsł się z oburzenia i stwierdził ze Kopernik pisze bzdury, bo niczego nie zatrzymał, ani nie ruszył.”

  Dalej twierdze ze wierszyk jest klamliwy. Co wiecej, jest klamliwy w czesci „Polskie go wydalo plemie” bo Kopernik mial tyle wspolnego z Polska co ja z Madagaskarem. Podobnie, tylko intelektualiste miary Pana moze rozsmieszyc badanie zawartosci cukru w cukrze. Zawsze zastanawialem sie dla kogo robia takie kretynskie filmy. Teraz wiem.

  Ale ni o Kopernika I nie o cukier chodzi. Chodzi o Pana kuriozalne pogaldy ekomomiczno-polityczne ktore tak sie maja do rzeczywistosci jak Panskie poglady an temat Kopernika do stanu nauki zwanej astronomia

 147. @axiom: „Twoj dyplom ktorym sie chwalisz zobowiazuje cie do zajmowania konstruktywnej, rzeczowej i pozytywnej pozycji”

  Wzgledem czego? Belkotu tutejszych „komentatorow”? „Specow” od ekonomii? „Specow” od polityki? Rozsmiesza mnei Pan….

 148. @Kissa: „I to jest cechą polskich intelektualistów OD ZAWSZE.”

  Rozumiem ze Pan do intelektualistow siebie nei zaliczyl. Slusznie!

 149. 2AL: A wodę po sobie spuściłeś typowy polski inteligencie?

 150. @Kissa; „A wodę po sobie spuściłeś typowy polski inteligencie?”

  Pamietam czasy gdy slowo „intelligent” uwazano za obrazliwe. Widac Pan sie zatrzymal w tamtych czasach. Czasach pzrewodniej roli proletariatu

 151. @AL. Trąbo nasza wrogom grzmij!

 152. Kissa
  A.L. – zawodowy polonijny troll zza „Wielkiej Wody”. 😉

 153. @badnick/ itd , itp , a moze i jakos jeszcze inaczej np. palant
  Tyle idiotyzmow na raz zadko mozna przeczytac i to w dodatku w jednej tak zwanej „wypowiedzi”. Przyznam sie szczerze ze do dzisiaj mialem nawet duzo szacunku dla australijskiego systemu krztalcenia zwlaszcza kadry akademickiej. OD DZISIAJ uwazam ze Australia jest krajem skorumpowanym bo jak sami widzimy ze kazdy IDIOTA moze tak kupic sobie jakis tam tytul akademicki. POPROSTU WSTYD ale ci co kupili wstydu nie znaja. Od Lecha dla Lesia 🙂

 154. Kagan zdobyl tytul doktora od lemologi nie stosowanej z uniwersytetu Monash za lapowke lub po znajomosci. W podony sposob skonczyl SGPIS.

 155. Lech:przeczytaj haslo:pieniacz ,warchol i grafoman.Przestaniesz sie denerwowac!

 156. @Lech, Kissa, Axiom, Luap i paru innych.
  Akurat na tym blogu Kasprowicza to właśnie śp. Kagan/Ekonom/Keller walczył z neonkiem, który podpisywał się symbolem Adolfowania. Mimo, że nadzór nawet nie potrafili tego zauważyć. I dopiero po kilku dniach walki i doniesieniu do urzędu usunęli wpisy tego typa tak, że nawet nie chcę ryzykować podaniem jak się wabił. Moja pomoc była niewielka.
  Możecie sobie „Bad.nick” oceniać jak chcecie, nawet jeśli wydumał ostatnio dobre strony komunizmu, ale to on zrobił coś konkretnego. Pokazał, że wpływ na demokrację w PL można mieć nawet z Australii a wy potraficie tylko wycierać gęby na blogach. Zrobić nie umiecie nic.
  A na wasze bluz.. odpowiem z góry: Bla bla bla…
  P.S.Mój wpis utknął. To wyprana wersja.

 157. Na tym blogu zostały już tylko trolle typu Luapa czy Axioma. 🙁

 158. No szkoda ……..

 159. Wina Gospodarza, że toleruje on to luapowe i axiomowe trollowanie.

css.php