Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy

7.08.2014
czwartek

I niech sobie te jabłka wsadzą…

7 sierpnia 2014, czwartek,

Mamy właśnie naoczny przykład tego, jak rujnująca dla gospodarki jest polityka. To jest polityka, która dobro obywateli stawia na drugim (i dalszym) miejscu, by realizować inne cele. Możemy obserwować za wschodnią granicą, jak niezwykle skutecznie przekonuje się obywateli, że koszty, jakie mają ponieść, właściwie są przyjemnościami, z których powinni być dumni.

Żyliśmy długie dekady w systemie, który tak właśnie się zachowywał. Doprowadził on nasz kraj do ruiny, z której odbudowujemy go już ćwierćwiecze – z dużymi sukcesami. Tyle szczęścia nie mają Rosjanie, prowadzeni na pasku wielkomocarstwowych iluzji i nacjonalizmu.

Dziś dowiedzieli się, że muszą znacząco zwiększyć spożycie kartofli – to jedyny główny produkt żywnościowy, jakiego Rosja nie importuje. Nałożenie sankcji doprowadzi do znaczącej inflacji i spadku poziomu życia. Prezydent państwa zdecydował się na ruch, na który nie zdecydowali się oponenci – wprowadzenie sankcji, które uderzają wprost w obywateli. Co więcej wydaje się, że to nie koniec i wojna handlowa będzie się rozwijać.

Jednak polityka prezydenta Putina – jak on sam – cieszy się wielkim poparciem. Pomimo rosnących kosztów nawet pomysł inwazji na Ukrainę ma znaczące grono zwolenników. Nawet jeśli miałoby to do prowadzić do wojny, nie tylko tej handlowej.

Chciałoby się powiedzieć, ze skoro społeczeństwo chce przerzucić się na dietę ziemniaczaną, to jego wybór. Niestety ten wybór uderza także w dotychczasowych dostawców. Dla konsumentów może to i lepiej – ceny spadną. Niestety tylko na chwilę, by w następnym sezonie znacząco wzrosnąć, kiedy to wiele gospodarstw wycofa się z produkcji. Tak irracjonalny wybór uderzy we wszystkich i niestety akcja „jedz jabłka” nic tu nie zmieni, gospodarcze równania pozostaną bez zmian – jeśli zjemy więcej jabłek, zjemy mniej czegoś innego.

To, co się dzieje, to wyraźnie gra o sumie ujemnej – wszyscy tracą, a nikt nie zyskuje. Oczywiście oceniając w kategoriach nudnych, takich jak wzrost PKB per capita, poziom życia. W kategoriach atrakcyjnych, takich jak potęga, nowe ziemie, wpływy, strefy wpływów – do ugrania jest dużo. Tylko co po nich mieszkańcom Ługańska albo Doniecka? A także mieszkańcom Lublina, Ufy i Amsterdamu? Racjonalnie rzecz ujmując: niewiele. Choć emocje mówią inaczej.

Tego, co piszę, nie należy odczytywać jako nawoływania do wycofania się z wojny handlowej z Rosją w imię interesów gospodarczych. Racjonalne argumenty obowiązują tylko pomiędzy racjonalnymi stronami. Rządzący Rosją nie raz wykazali, że racjonalność i interes swoich obywateli mają za nic – do poziomu śmierci głodowej włącznie.

Ostatnie wydarzenia pokazują, że upadek ZSSR niewiele tu zmienił. Wygląda na to, że pozostaje tylko droga konfrontacji, oby nie zbrojnej. Choć i tego nie da się wykluczyć, bo rosyjska gospodarka jest tak niewydolna, że kilka lat ostrych sankcji może doprowadzić i obywateli, i rządzących do ostateczności.

A ostatecznością tą będzie wymarsz kolumn pancernych – mimo że niczego to nie może zmienić ani poprawić. Dziś drogi powrotu jednak nie widać – prezydent Putin stał się zakładnikiem swojej narracji, a ustępstwa równałyby się ustąpieniu z urzędu.

Zachód też – jak się wydaje – jest w sytuacji, w której dalsze ustępstwa, tupanie nogą i grożenie palcem nie wchodzą w grę. Raczej należy się spodziewać kolejnych kontyngentów NATO w Polsce i nowych dywizji w Kaliningradzie.

Na koniec nuty optymizmu nie będzie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 164

Dodaj komentarz »
 1. Polska
  Bezrobocie 12% (z emigracja 30%)
  Dlug publiczny jako % PKB 57% (OECD podaje nawet 63%)
  Najwyzsza wladza wykonawcza premier, nie wybierany, zainstalowany, wladze wycwaniakowal. Premierem jest historyk bez doswiadczenia nawet kioskiem Ruchu nie kierowal.
  PO ‚wygrala’ ostanie wybory zdobywalac 39% glosow przy frekwencji 49%. czyli z zaledwie 19% glosow od uprawnionych do glosowania.
  PIT 32%

  Rosja
  Bezrobocie 4.9% (pomimo ze pracuje tam 12 mln imigrantow w tym 7 mln nielegalnie, w tym 3.3 mln z Ukrainy)
  Dlug publiczny jako % PKB 13.4% (inne zrodla podaja ze tylko 8.4%)
  Najwyzsza wladza wykonawcza prezydent bezposrednio wybierany. W ostanich wyborach Putin zdobyl 65% glosow przy frekwencji 66%. Putin ma PhD z ekonomi i wiecej niz znakomite osiagniecia od kiedy objal wladze. Oskarzanie go ze nie dba o interesy rosjan jest oszczerswem i absurdem. Obecie ma poparcie az 87% swych obywateli. Zaden polityk na swiecie nie moze sie takim poarciem pochwalic. Obame popiera zaledwie 24%, Hollande 22% a Donka mniej niz 20%.
  PIT w Rosji 13%

  Ale to w Rosji jest bieda i balagan a Putin jest dyktatorem ktory nie dba o swoich ludzi !!!
  W Republice Klamstwa dr Kasprowicz nie zawodzi. Klamie i lze i jest to niegodne zadnej osoby posiadajacej wyzsze wyksztalcenie.

  Sankcje sa nielegalne. Sankcje sa bezprawiem. Unia i USA to zaczely, Polska podzegala. Rosja odpowiedziala. Szkoda ze wielce rozwiniety kraj miedzy Odra i Bugeim po 25 latach cudownej transformacji nie moze juz tam eksportowac wielce zaawansowanego technologicznie polskiego produktu – jablek.

  Co wcale nie znaczy ze rosjanie za to ucierpia. Nie, sprowadza co chca z krajow Brics. Polska zanotowala $15 mld deficytu w hadlowego z Rosja w 2013. Podobnie jest co roku.

 2. @axiom1

  Jezu, jaki ty głupi jesteś…

 3. @ Waldeck_13
  dlaczego „pan” tak uwaza? Ze „axiom1” nie idzie z pradem aktualnej propagandy?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Waldeck_13
  7 sierpnia o godz. 20:03
  Może tak parę faktów na poparcie Twojej tezy.
  Bo do mnie argumenty axioma1 przemawiają , gdyż wymowa liczb jest jednoznaczna.
  No chyba, że ma się wrodzoną rusofobię …

 6. Ciekawostka: Putin nie objął embargiem napojów alkoholowych. Doskonale wie, że cała administracja i ‚klasa średnia’ rodzimej wódy unika jak ognia.
  Wniosek: zamknąć na kłódkę eksport napojów alkoholowych do Rosji… i po Putinie. Własna partia, własna administracja, najwierniejsi wyborcy, beneficjenci rosyjskiej rewolucji kapitalistycznej – zeżrą go żywcem!

 7. Dr.Kasprowicz:mam troche kontaktow prywatnych z mieszk.Moskwy.To nie jest takie proste jak Pan pisze.Wlacza sie Pan w nurt dziennikarzy i politykow ktorzy tak niwiele wiedza o Rosji.A juz z tym upadek ZSRR niewiele zmienil odp.po slasku:strzelil Pan bania.Jak by to napisal Niemiec;co nie robia,to bym sie nie zdziwil:dostali juz 2x w tylek i nie zmadrzeli !!!???Ale Polak?????

 8. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niz wszyscy, powyzej wypowiadajacy sie, uczeni w pismie donosza. Sankcje bylyby skuteczne, gdyby WSZYSCY je stosowali. Natomiast, kiedy wiekszosc korzysta z okazji, aby przechwycic rynek, sankcje mozna o przyslowiowy kant potrzaskac. Poludniowa Ameryka juz nozkami przebiera http://rt.com/business/178664-latin-america-benefits-russia-ban/
  Nowa Zelandia juz eksportuje sery do Rosji, a Francja, tez nie do konca jest poszkodowana, bo kontrakty militarne ida pelna para.
  Historia powtarza sie z lat 80-tych kiedy sankcje gospodarcze nalozone na ZSRR przez USA i Kanade, zostaly dosyc skutecznie zniwelowane przez Ameryke Pld.

 9. Andrzej 52:te 50% to wiesz od ciotki Hilde!Jak nie,to od jakiego idioty to odpisales!!!!
  W moim przekonaniu to te sankcje spowoduja to,ze za kilka lat beda najwiekszym eksporterem zywnosci!Obym sie mylil!!!

 10. do: @axiom1 Putin płaci CI za te głupoty, które tutaj wypisujesz?

 11. Uj jak to się uradował uczeń Leszka B. tyle, że muszę pana rozczarować Rosja może zakupić część tych produktów na Białorusi, Turcji Gruzji. Poza tym inne kraje z pewnością zechcą zająć miejsce tych, które wzięły udział w sankcjach. Jednym słowem Polska wyjdzie na tym podobnie jak na Iraku, gdzie mieliśmy kontrakty na drogi fabryki ale po tym jak opowiedzieliśmy się po stronie Amerykanów w 1991 utraciliśmy je. Teraz na nasze miejsce wejdą inne kraje podobnie jak to miało miejsce po 90 roku gdy nasi połytykierzy uznali, że rosyjski rynek jest bez znaczenia i w rezultacie zajęły nasze miejsce firmy francuskie i niemieckie.

 12. a mnie się jakoś dziwnie wydaje, że Rosja właśnie przyspieszyła opadanie w objęcia „zezowatego szczęścia”.
  http://radoslawpyffel.natemat.pl/93903,siedem-powodow-dla-ktorych-chiny-nie-wlacza-sie-w-wydarzenia-na-ukrainie-i-pozostana-w-ukryciu

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/michal-lubina-dla-onetu-chiny-budza-w-rosji-strach-przed-utrata-dalekowschodnich/6qexf?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=allonetsg_info_dsainfo

  „”jeśli ktoś ci zrobił krzywdę, to siądź nad brzegiem, a pewnego dnia woda wyrzuci na brzeg ciało twojego wroga”

 13. Widze ze dyskusja podzielila towarzystwo na dwie grupy: tych ktorzy uwazaja ze sankcje sa skuteczne, a druga ze nie sa skuteczne i bija w Polske.
  Moja opinia jest natomiast taka ze sankcje nie sa zadna odpowiedzia na agresywne wobec Ukrainy dzialania Putina. Wedlug mojej opinii po aneksji Krymu Rosja powinna byc wyrzucona z ONZ-tu na podstawie decyzji wiekszosci czlonkow spolecznosci miedzynarodowej. Takie zachowanie kraju gdzie w majestacie prawa zajmuje sie ziemie sasiadow sa nie do zaakceptowania. I jezeli taka reakcja nie pomoze wowczas powinna nastapic calkowita izolacja Rosji poprzez wyrzucenie tego kraju ze wszystkich mozliwych miedzynarodowych gremiow. Bez eskportu z rosji mozna kilka miesiecy wytrzymac, natomiast ten kraj sam wyniesie Putina na widlach gdy rodziny na calym swiecie nie beda mialy przez to kontaktu ze swoimi bliskimi w Rosji a Rosjanie ze swiatem. ONZ zachowuje sie wobec Rosji jak Liga Narodow zachowywala sie przed 2 Wojna Swiatowa wobec agresywnych dzialan Hitlera.

 14. Rosja już od kilku lat inwestuję w produkcję rodzimej żywności. Sankcję po prostu zmuszą ją do samowystarczalności w tej dziedzinie. No cóż – inwestycje w sady są znacznie prostsze i mniej kapitało chłonne niż inwestycję w silniki do samolotów odrzutowych i czołgów. I w tej dziedzinie uzależnienie Rosji od Ukrainy jest znacznie bardziej problematyczne niż od polskich jabłek. Poza tym Rosjanie bez problemu zniosą te niedogodności w imię wielkoruskiej mocarstwowości, którą karmieni są codziennie przez wszelkie możliwe nośniki mediów. A z relacji bliskich znajomych, którzy służbowo spędzają sporo czasu w Rosji – wiem, że przy ich mediach nasze Tusk Vision Network jest skromną popierduchą.

 15. Ciekawe czego trzeba by ludzie, i polityczny motłoch przestali cenić wyżej pieniądze niż wartości humanitarne.

 16. Polske embargo Rosji uderzy sadownikow.Dzis Kanada rzad ktory tak ochoczo nakladal snakcje na Rosje ,embargo uderzy farmerow,produkcja miesa ,becon.USA Rosja zprowadza mrozone kurczaki.Zmiana meniu nie zwiazana przez obywateliwskutek utraty pracy a polityki.

 17. Haliaeetus leucocephalus, czyli orzeł łysy, jest ptakiem narodowym USA i występuje w herbach, na pieczęciach i flagach.
  Żywi się głównie rybami. 58% z nich łapie sam, 24% zajduje jako padlinę a 18% kradnie innym zwierzętom.

  Z historii wiemy, że USA bardzo rzadko atakują zdrowe państwa. Najczęściej jest to padlina. Często kradziona innemu państwu, także wtedy będącemu już w stanie rozkładu.

  Niepodległa Ukraina to padlina państwa rozdziobanego przez oligarchów. Nadzorowana przez Rosję jakaś forma jej półkolonii, czyli niby zagraniczny protektorat powiedzmy, że rosyjskich oligarchów. A właściwie oligarchów robiących największe przekręty w Rosji, bo diabli wiedzą czy i jak długo tam mieszkających.
  Majdanu to moment, w którym do lokalnych i powiedzmy, że rosyjskich sępów dołączyły sępy umownie nazywane „zachodnimi”, w tym amerykańskie.

  O czym @Gospodarz, uważając swoich czytelników za durniów, nie wspomina.

  Każde dziecko wie, że lepiej się w piaskownicy nie walić lopatkami po głowach i nie sypać piaskiem w oczy tylko bawić się grzecznie wymieniając swoimi zabawkami.

  Proszę @Gospodarza o wyjaśnienie mi powodów histerycznej reakcji USA na radzieckie rakiety na Kubie.

  Czy Gospodarzowi obiły się kiedyś o uszy:

  Doktryna prezydenta Jamesa Monroe?
  “Roosevelt Corollary” do tej doktryny?
  Doktryna Trumana?
  Efekt domina prez. Eisenhowera?
  Wojny prewencyjnej prez. Busha?

  Z europejskich:
  Septemberprogramm? (to całkiem niedawno) oraz Traktat z Tordesillas? (to całkiem dawno)

 18. Świat cywilizowany nie nakłada sankcji na Rosję dlatego, że jest tam ekonomicznie dobrze czy źle, że społeczeństwo dyktatora popiera czy nie popiera.
  Nakłada bo Rosja zbrojnie zajęła część terytorium swojego sąsiada, bo jej najemnicy toczą wojnę o zajęcie nast. części terytorium, bo zestrzelili samolot z cywilami, których sporą część stanowiły dzieci.
  Czy wobec takich działań świat ma nie reagować w imię kasy? W imię własnej wygody?
  Podziwiam poziom moralności niektórych Polaków, dla których kasa jest tak ważna, że robienie interesów z krajem dopuszczającym się agresji i mordów jest akceptowalne. Moralność ku***, która każdemu dobrze zrobi byle miał kasę. A najlepiej gangsterowi bo ma tej kasy dużo.

 19. @ clara
  Powiedzieć właścicielowi zamykanego (jedynego) sklepu – „Nie bądź takim materialistą, są wartości humanitarne ważniejsze niż pieniądze…”

 20. @ Marcin

  jak to bylo z Kosowem?

 21. Polscy rolnicy dostają kuriozalne dopłaty z UE. Jak trochę zbiednieją, to im dobrze zrobi. Jeśli ktoś handluje z Rosją musi być przygotowany na takie niespodzianki, taki biznes. Niech sobie teraz szukają zbytu gdzie indziej, to ich problem. Państwo za bardzo się o nich troszczy.

 22. Pytanie do prorosyjskich komentatorów: zapisaliście się już do Korwina? Czy trzeba was zaprowadzić za rączkę?

 23. Nie „muszą znacząco zwiększyć spożycie kartofli” tylko „prawdopodobnie znacząco wzrośnie im spożycie kartofli”. Niby mała różnica, a świadcząca o nierozumieniu mechanizmów społecznych. To tak jakby rząd wprowadził obowiązek codziennego mycia się dla chcących korzystać z komunikacji publicznej. Czy „musielibyśmy znacząco zwiększyć zużycie wody”?. Zapytam raczej: czy znacząco wzrosłoby zużycie wody? Nie – spadły by wpływy z biletów drogi panie.
  Kartofle to środek do napełnienia brzucha, a brzuch może każdy napełniać czym sobie chce. Albo i nie napełniać. Nawet w Rosji.

 24. @Krzysztof Mazur
  1. Znów tylko ad personam (Korwin etc.)?
  2. Cała UE jest jednym wielkim kuriozum, z góry skazanym na klęskę eksperymentem polegającym na próbie wprowadzenia kapitalizmu z ludzką twarzą. Tymczasem kapitalizm rynkowy jest przecież z definicji systemem amoralnym, opartym z definicji na wyzysku, czyli po prostu na kradzieży, a kapitalizm państwowy jest z kolei niezgodny z obowiązującym w Unii dogmatem wolnorynkowym…

 25. @ Ekonom
  „Krym nie był nigdy ukraiński, a dostał się on niesłusznie Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Rad, kiedy w ZSRR rządził Ukrainiec Nikita S. Chruszczow.”
  To nie ma zupelnie znaczenia czyj byl Krym zanim powstalo panstwo Ukraina.
  Gdy Polski nie bylo przed rokiem 1918 zadne z tych ziem juz nie byly polskie.
  Historia ma to do siebie ze jak sie cos traci to sie traci. Odebrac na sile ziemii prawowitym wlascicielom przy ideologicznym uzasadnianiu Chruszczowem jest dokladnie tym samym czym odbieranie Niemcom Gdanska uzasadnianiem przegrana Hitlera. Zreszta Rosja podpisala integralnosc Ukrainy w zamian za wyrzeczenie sie broni jadrowej. Rosja zlamala ten traktat. Jest bredzeniem twierdzenie ze Ukraina ma wobec Polski roszczenia terytorialne. Ten kraj walczy o wolnosc od Rosji, taka sama zreszta jaka chciala miec Polska. Pod butem rosyjskim mnie nie podrodze, czego tez nie zycze Ukraincom. Dlatego popieram kazda inicjatywe sil NATO w Polsce jako gwaranta przed kolejna agresja bolszewicka. Skoro popierasz bolszewizm to nie masz dostatecznej pamieci.
  Odsylam do roku 1989, kiedy to panoszyli sie jeszcze kacapowie w Polsce.
  To jest czas ktory prawdziwi Polacy nazywaja okupacja. Jezeli uwazasz inaczej znaczy ze z Polska nie masz nic wspolnego.

 26. Przede wszystkim pamiętajmy o skali sankcji a także, kto je nałożył. Zakaz sprowadzania towarów spożywczych do Rosji z UE to nie decyzja UE a Rosji. Czy to oznacza totalną ruinę polskiego rolnictwa i sadownictwa, nawet jeśli dopłaty unijne nie pokryją strat? Przecież tam trafia 7% naszego eksportu żywności. Siedem procent! A 70% trafia do Unii. Z kim więc warto trzymać, jeśli rozpatrujemy tylko kwestię kasy, pomijając jakiekolwiek względy moralne? I odstawiając na bok histerię fundowaną nam przez media i polityków.
  Oczywiście, może być tak, że jakaś grupa producentów rolnych stanie na skraju bankructwa bo podstawę ich egzystencji był eksport do Rosji. Powinni dostać odszkodowania od Skarbu Państwa- ja daję przyzwolenie na takie użycie moich podatków lub ich państwo powinno skupić ich produkty- moje przyzwolenie j.w. Państwo ma obowiązek zadbać o obywateli (podatników) gdy dzieje im się niezawiniona krzywda. Wszyscy mamy taki obowiązek- moja rodzina dzielnie je TYLKO polskie produkty, nie na złość jakiemuś dupkowi tylko po to, by pomóc naszym rodakom. Kwestia sumienia, poczucia zwykłej ludzkiej solidarności.
  Atak na Krym nie był żadnym ewenementem w historii, wojna na wschodzie Ukrainy też, zgoda. Putin niczego nowego tu nie wymyślił. od początku świata ludzie prowadzą wojny i wyrzynają się wzajemnie ale nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla jakikolwiek nowej zbrodni.

 27. @Marcin
  Co ONZ powinien zrobic z amerykanskim bandyta ? Zapoznaj sie z linkiem i odpowiedz.
  http://www.topcriminaljusticedegrees.org/war/

  Przyklad z dnia dzisiejszego. Obama postanowil bombardowac Iraq, aby zapewnic bezpeczenstwo obywatelom US, tym z licznie obsadonej ambasady i tym prowadzacym grabierz irackiej ropy. Bedzie bombardowal pozycje terrorystow islamskich ktorych uprzednio uzbroil w Syrii.

  ONZ nawet nie byl konsultowany. Nawet rzad rzekomo niepodleglego Iraku, rzad podobno demokratyczny nie byl konsultowany. Podobnie zachowuje sie Francja. Napadli na Czad w 2012/13, na Mali 2014. Podobie zachowuje sie Brytania.

  Co ONZ powinien zrobic z Polska za udzial w bakdyckiej okupacji Iraqu i bandyckiej okupacji Afganistanu ? Za udzial i wspolparce w wytepiniu zydow w czasie IIWS ?

  Cynizm, hipokryzja partyjnego motlochu i mediow sa zarazliwe co widac w twoich komentarzach. US bombarduje Iraq by chronic kilka tysiecy swych obywateli, z powodu jednego czlowieka, swego wlasnego agenta napadli i zniszczyli Afganistan a Rosja ma nic nie robic w obronie 13.5 mln rosjan ktrorzy znalezli sie na Ukrainie w wyniku pijackich wybrykow Jelcyna.

  Embargo rosyjskie na polskie jablka powinno Polsce wyjsc na dobre. Polscy producenci powinni swym technologicznie zaawansowanym produktem podbijac zaprzyjaznione rynki; amerykanski, zachodnio europejski i sprzedawac po cenach europejskich. Dlaczego tego nie robia ?

 28. axiom1: ‚Co ONZ powinien zrobic z Polska za udzial w bakdyckiej okupacji Iraqu i bandyckiej okupacji Afganistanu ? Za udzial i wspolparce w wytepiniu zydow w czasie IIWS ?’

  No i już wiemy, z kim mamy do czynienia…

 29. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że to Putin sam na siebie te sankcje nałożył.
  Tak wynika z artykułu, ale, jako że, nie za bardzo mnie to interesuje nie czytałem zbyt uważnie. Mogę się mylić.
  Tutaj też o tym:
  http://www.tvn24.pl/cynizm-nie-zna-granic-miedwiediew-odpowiada-unii-europejskiej,457198,s.html
  Trzeba słuchać głosów z obydwu stron barykady.

 30. @Marcin
  1. Od końca XVIII wieku aż do roku 1918 nie było de jure Państwa Polskiego (poza wyjątkami, takimi jak n.p. Wielkie Księstwo Warszawskie czy tez Rzeczpospolita Krakowska), ale był cały czas Naród Polski. A państwa krymskiego nigdy przecież nie było, a były tam tylko kolonie greckie (Tauryda), rzymskie, tureckie a od XIX wieku rosyjskie. Krym nie był też nigdy etnicznie ukraiński!
  2. Gdańsk nie był przed wojną niemiecki – było to Wolne Miasto z dużą ilością Polaków.
  3. Ukraina pierwsza złamała traktaty z Rosją, chcąc wstąpić do UE oraz NATO.
  4. Oficjalną ideologią Ukrainy jest od wielu lat Banderyzm, a ten wysuwa wobec Polski roszczenia terytorialne.
  5. Mnie NIE jest zaś po drodze, tak jak to się dziś dzieje, czyli pod butem formalnie unijnym, a faktycznie niemieckim oraz amerykańskim (wł. syjonistycznym, nie mylić z żydowskim) oraz watykańskim.
  6. Nigdy nie popierałem Bolszewizmu, a ZSRR zawsze nazywałem zdegenerowaną dyktaturą partii będącej komunistyczną tylko z nazwy, tak samo jak PRL był dyktaturą partii, będącej robotniczą tylko z nazwy.
  7. W roku 1989 zmieniliśmy tylko naszych Panów: z moskiewskich, na brukselskich, berlińskich, waszyngtońskich, nowojorskich (Wall Street), londyńskich (City), jerozolimskich oraz tel-awiwskich oraz, last but not least, watykańskich. A ja, jako polski patriota, życzę sobie Polski Niepodległej, czyli poza strukturami NATO, UE oraz Watykanu (czyli bez obecnego, jakże dla Polski i Polaków niekorzystnego, Konkordatu)!
  Szalom!
  @ksyla,it – znow tylko ad personam? 🙁

 31. Wszystko przez rozdmuchaną wymianę handlową pomiędzy krajami. Każde Państwo z założenia powinno być samowystarczalne. Problem polega na tym że społeczeństwa chcą więcej niż daje im ich ziemia, sprowadzają dobra z zagranicy przyzwyczajają się do nich. 100 lat temu ,a to wcale nie tak dawno, tego typu embarga nie zrobiły by tak wielkiego spustoszenia ekonomicznego jak w obecnej globalnej wiosce.
  Żaden rząd nie ma przygotowanego scenariusza awaryjnego, dlatego wszyscy liczą, że jakoś się to ułoży i wszystko wróci do normy. Ale tak nie będzie, konflikt tak zaawansowany będzie eskalował.

 32. Twoim zdaniem każdy powinie siedzieć w sowim ogródku i nosa z niego nie wystawiać?

 33. Panie Kasprowicz.
  Pisze Pan „dalsze ustępstwa, tupanie nogą i grożenie palcem nie wchodzą w grę”, „ostatecznością tą będzie wymarsz kolumn pancernych”. Czyli Pan już wypowiedział wojnę.
  Gratuluję marzeń o rzężeniu i zdychaniu, o urwanych nogach i złamanym kręgosłupie. Albo takich rozrzuconych po polu, śmierdzących po paru dniach flakach. Ale nie, Pan będzie miał szczęście, Pańska wojna to będzie szybkie wyparowanie w kilka sekund. Powodzenia w umieraniu za Krym, a raczej za amerykańskie banki.

  Ale proszę wiedzieć, że kiedy Pan będzie się nadymał z czystej nienawiści do Putina, który nic Panu złego nie zrobił, to ja na pewno udam się szybkim krokiem w przeciwnym kierunku.

 34. Cieszy mnie, że po tylu latach prowadzenia bloga Gospodarz zrozumiał, że polityka ma wielki wpływ na gospodarkę. Teraz czas na zrozumienie, że niskie koszty pracy to kwestia polityki.

 35. Ted Turner zakladajac CNN mial bardzo ambitne plany – rzeczowo, obiektywnie i pierwszy donosic wszystkim o zdarzeniach na swiecie. Przygotowal nawet dokumentacje przykladow z historii, kiedy to zle tlumaczenie (np. w przypadku Chruszczowa i Mao doprowadzilo do zamrozenia stosunkow miedzy Chinami i wtedy ZSRR), wplywy propagandy doprowadzaly do wojen i konfliktow. Niestety, od czasu wojny w Iraku CNN zrobil sie takze tuba propagandy ale amerykanskiej. Dzisiaj wszyscy staraja sie zapominac, co bylo rok albo dwa lata temu. USA traci swoja wiodaca pozycje i z przerazeniem patrzylo na czesc Europy, ktora nie przylaczyla sie do wojny w Iraku a na dodatek zaczela sie „kumplowac” z Rosja. W konflikcie z Ukraina Rosjanie dobrze wiedzieli, ze USA chodzi o Krym. rozne „wycieczki” szefa CIA nie pozostaly bez wrazenia. Krym mial zawsze dla Rosji znaczenie jako baza wojskowa i to od paru stuleci. Widzac co sie swieci, machneli na umowy, bo widzieli, ze Ukraincy kombinuja i szybko „zabezpieczyli” Krym. NATO od lat siedzi w Turcji i to juz jest wystarczajaca sola w oku.
  Nie potrzeba Rosjanom jeszcze tego „towarzystwa” blizej granicy.

 36. @Ekonom
  1. Jakie znów?
  2. Istnieją polskojęzyczne persony, z którymi dyskutować nie ma sensu.

 37. kaesjot
  8 sierpnia o godz. 12:08
  Za wczesnie klaskales. Po 10 latach w Uni w Polsce musza obowiazywac GAAP i IFRS. Obydwie reguly/systemy dotycza ksiegowania tranzakcji i finansowych sprawozdan.

  Zaden system ani zadna agencja nie nadzoruje ani ne dyktuje w jaki sposob bizness ma podejmowac decyzje inwestycyjne. To wewnetrzna i prywatna sprawa kazdego biznesu. Analiza producenta krzesel jest bezideowa, bezcelowa i pozbawiona nawet zdziebla racjonalnego myslenia. On by robil tak jak mysli. Co widac, co mu wolno i juz przez 30 lat stoii w miejscu. A ty za wczesnie klaskales.

 38. @clara
  ‚podstawą ich egzystencji był eksport do Rosji. Powinni dostać odszkodowania od Skarbu Państwa- ja daję przyzwolenie na takie użycie moich podatków’
  A ja takiego przyzwolenia nie daję. Niech ci, którzy prowadzą dochodowe acz ryzykowne (embargo to klasyczna ruska pałka) interesy z bandytami, robią to na WŁASNE ryzyko. Pomijając już kwestie etyczne – istnieją przecież ubezpieczenia?

 39. ksylamit
  8 sierpnia o godz. 14:16
  Oczywiscie nie dyskutuj z takimi personami. Bo one selektywnie nie wybieraja z historii po to by obecnie pozowac jako meczennicy, rozrabiac, prowokowac i wszczynac worcholskie awantury.
  Tak to sie odbywa juz przez 25 lat. Coz te ruskie nam narobili,.. napadli na nas, ‚okupowali’ nas,….ale dzieki nim ty dzis istniejesz. Bo gdyby nie oni to twoi przodkowie wyparowali by przez kominy krematorium do atmosfewry. A coz te polacy narobili ??? tego juz nie warto wiedziec. Polski patriota o takich rzeczach nie wie. Np w czasie okupacji 99% doroslych polakow pomagoalo nazistom w wytepieniu zydow i te 99% powinno stac na lawie oskarzonych w Norymberdze obok nazistow. I cos sie stalo ? znowu te ruskie,… nie dopuscili do spawiedliwosci.
  W blizszej historii jest podobnie. Za $15 mln Polska pod dyktatura wasali wspolpracowala w amerykanskim ludobojstwie, gwalcac polskie prawo, europejskie i zdobycze cywilizacji.

 40. Szanowni Państwo,
  Grasuje po forum Polityki, w szczególności po tym blogu polskojęzyczny osobnik, niejaki axiom1, głoszący między innymi:
  ‚w czasie okupacji 99% doroslych polakow pomagoalo nazistom w wytepieniu zydow i te 99% powinno stac na lawie oskarzonych w Norymberdze obok nazistow’
  Przypuszczam, że ta jego twórczość ulegnie moderacji, a pownna zostać zachowana.
  Jak widać, mamy do czynienia z trolem, najprawdopodobniej rosyjskim. Bardz proszę o ignorowanie tego stworzenia.
  NIE KARMIĆ TROLI!

 41. Typowy skowyt produktu ostatnich 25 lat. ksylamit
  8 sierpnia o godz. 16:38

  W kraju historykow i nie zna historii. Nie do wiary.

  Kilka fragmentow z pamietnika dr Zygmunta Klukowskiego. Tak bylo w calej Polsce w latach okupacji.

  „Po wejściu Niemców niemal natychmiast zaczynają się prześladowania Żydów. Zaczynają zresztą Polacy – chłopi zaczynają rabować żydowskie sklepy. Interweniuje… Wehrmacht, niemieccy żołnierze rozpędzają tłum i zatrzymują rabusiów.
  Ale to oczywiście jedynie epizod, niebawem Niemcy zaczynają prześladować Żydów. Z czynnym i nie wymuszonym udziałem Polaków.”

  „Wczytajmy się w to zdanie niemieckiego komendanta. Polacy i Niemcy są w nim postawieni na jednej płaszczyźnie, jako wrogowie Żydów. Przy czym Polacy (społeczeństwo) są najwyraźniej postrzegani jako aktywnie realizujący prześladowania.”

  „„Niektórzy brali czynny udział w tropieniu i wynajdywaniu Żydów… Chłopcy uganiali się nawet za małymi dziećmi żydowskimi, które policjanci zabijali na oczach wszystkich…. Popisywał się też młody policjant z Sułowa, Matysiak. Woźny (miejski) Skórzak, nie mając karabinu ani rewolwru, siekierą rąbał głowy wyciąganych z kryjówek Żydów. Przez cały dzień jedni tropili tych nieszczęśliwych, drudzy zwozili trupy i kopali na kirkucie doły”.
  „Byłem świadkiem, jak usuwano Żydów z kryjówki w domu powroźnika Dyma. Naliczyłem około 50 Żydów wziętych do więzienia. Tłum patrzył, śmiał się, a nawet bił Żydów; inni przeszukiwali domy, szukając następnych ofiar” – notuje doktor.”
  http://p.skwiecinski.salon24.pl/446089,polska-zygmunta-klukowskiego

  To nie pasuje do polskiej wersji matrylorologi meczenstwa nieslychnego. Rusofobia zastapila juz antysemityzm. Dlatego tez im wiecej meczennicy wrzszcza tym glosniej trzeba publikowac polskie zbrodnie.

 42. A więc powtórzę jeszcze raz: axiom1, jezu jaki ty głupi jesteś… Nie, nie głupi, przepraszam. Jezu, jaki ty żałosny jesteś… Tak dokładnie, żałosny.

  99% dorosłych Polaków pomagało nazistom w tępieniu żydów. Ech…

  Nie, jednak jesteś głupi. I żałosny, oczywiście.

 43. Tu sie zgodzę. Putina też nie doceniano, uważano go za normalnego. A to były oficer KGB o mentalności kellera.
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„
  Sprawdz sobie tez , prosze, ktorzy prezydenci USA mieli zwiazki z wojskiem, a ktorzy z CIA!

 44. Niech ci, którzy prowadzą dochodowe acz ryzykowne (embargo to klasyczna ruska pałka) interesy z bandytami, robią to na WŁASNE ryzyko. Pomijając już kwestie etyczne – istnieją przecież ubezpieczenia?
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
  Klasyczna ruska? A mi wydawalo sie, ze cos takiego jak „embargo”
  handlowe najczesciej stosowane bylo (i jest) przez kraj, ktory nazywa sie USA…

 45. Jedzmy jabłka, będzie dobrze!

 46. @ Ekonom
  „Ukraina pierwsza złamała traktaty z Rosją, chcąc wstąpić do UE oraz NATO.”
  Nie rozsmieszaj mnie. A czymze to jest Rosja ze ma prawo decydowac o tym co wolno innym krajom? Ukraona jako wolny kraj ma prawo wstepowac do jakich chce ukladow i Rosji guzik do tego. Kacapska postawa tego panstwa widac ze jest dla ciebie wzorem. A czymze to Ukraina sie rozni od Polski? Moze Polska tez powinna sie pytac Rosji co jej wolno? Nie wiem dlaczego ale cos mi sie zdaje ze ty piszesz z Wladywostoku udajac ze z Australii. Wyraznie kacapskie poglady.
  Ta nienawisc do zachodu wyraznie wskazuje na to i tez czas wpisow.

 47. Co za ochydny pesymizm. Akcja z jabłkami nie wyrowna rachunków z Rosjanami, nie z niweluje strat, ale przynosi dobry PR Polsce i zwiększa świadomość polskich konsumentów – jak ich wybory wpływają nie tylko na ich żołądki i kieszenie, ale także na wiele innych wiele bardziej gruntownych i dużych spraw. Siana SE daj panie Autorze ;]

 48. Poza tym jak zaczniemy jeść np. polskie jabłka to może nie będziemy jeść niemieckich jabłek i my na pewno na tym nie stracimy, ani środowisko, ani gospodarka naszego kraju ;]

 49. @ Marcin

  poczytaj sobie uklady pomiedzy Rosja i Ukraina.
  Mozna o tym zapomniec bo bylo to kilka lat temu.

 50. Marcin
  8 sierpnia o godz. 20:47
  Zapominasz ze jezeli Ukraina moze robic co chce to Rosja rowniez. I ty tez mozesz wrzeszczyc w swoim domu tylko tak glasno na ile sasiedzi ci pozwola.

  Twe wpisy wskazuja na brak knstruktywnej logiki. Ubolewasz za kresami i jednoczesnie wspierasz banderowcow. Jedno przeczy drugiemu. W spawie Ukrainy zajales stanowisko zdrajcy ! Widac ze twa rusofobia przezwycieza szacunek dla pomordowanych polakow na Wolyniu. Ty plujesz na ich groby. Zamow sobie DVD z The History Channel Store pod tytulem ‚the bullet holoucast’. Produkcja amerykanskich uniwersytetow. Tam dowiesz sie ze bandrowcy przyczynili sie i osobiscie zamordowali w latach 1941/43 1.5-2 mln ludzi. Cala ta nacja wspolpracowala z hitlerowcami. Nawet w GG sluzyli jako policja ! Miedzy innym rowniez likwidowali warsiawskie powstanie.
  Ofiarami banderowcow padlo okolo 1 mln zydow, 250-350 tys polakow, reszta to rosjanie i inne mniejszsci narodowe jak wegrzy i slowacy. Ci obecni banderowcy wzoruja sie na tamtych mordercach, stawiaja im pomniki, sa z nich dumni. I ty ich wspierasz co robi z ciebie zdrajce albo oblakanego idiote.

 51. Dziwie sie ze dr Kasprowicz nie wpadl na pomysl ze to dyktator Donek nie liczy sie z gospodarka kiedy podzegal jako jeden z pierwszych do sankcji przeciwko Rosji.
  Teraz wypadalo by dyktator Donek z wlasnej kieszni wyplacil kompensaty polskim sadownikom.

 52. @ axiom1
  Mnie guzik obchodzi 2 wojna swiatowa. Kacapstwo okupowalo Polske do 1989roku a jego namiestnik Jaruzel dzisiaj spoczywa na Powaskach co jest policzkiem dla Polski. Przyjdzie czas ze tego gnoja sie stamtad wyrzuci, a zdrajcy ktorzy zyja zawisna. PRzywolywanie Wolynia jest tylko putinowskim marudzeniem.
  Ten debil nie nadaje sie do 21 wieku. Przywodca panstwa z 19 wieczna mentalnoscia. Mam nadzieje ze do konca roku nauczy sie tego ze z calym swiatem wojowac sie nie da mimo ze ma sie axiomow na polskich stronach.

 53. Majdan zrobił swoje, to rozwiązali Majdan , czyli powtórka tego zabiegu jaki „doradcy” Solidarności zrobili w Polsce, przejmując władzę.
  Oligarchowie mordują własny naród w obronie zawłaszczonych majątków i to jest tajemnica poliszynela. Tylko polscy wasale PO-PiS udają , że nie rozumieją tego zamachu stanu jaki przeprowadzono na Ukrainie.
  Demokracja goni w piętkę. Nikomu nie zaszkodziła dwubiegunowość militarna w Europie . Tylko na zdrowie Europie będzie istnienie mocarstwa na wschodzie jakim jest Rosja.
  Może wreszcie wróci rozum UE.

 54. JW Pan Kasprowicz pisze, że Peerel doprowadził kraj do ruiny. Potem te ruiny sprzedano za kilkadziesiąt miliardów $ co i tak stanowiło góra 20% wartości. A niektóre do dziś okazują się „rodowymi srebrami” Jak widzę, Autor pilnie studiował Goebbelsa.

 55. @ Ekonom
  ” Polska nie była okupowana od roku 1945 aż do roku 1989, po czym zaczęła się w niej kolejna niemiecka okupacja”.
  Typowa kacapska propaganda. Gdy ich zapytac dlaczego nas okupowali odpowiedz brzmi: „a co zle wam z nami bylo?”
  Tak caly swiat teskni za tymi co to kolonizuja wszystkich sasiadow ktorzy im tylko na to pozwalaja. Na szczescie Polska potrafila zrzucic z siebie te niewole i powinna wystawic rachunek, czego dotad nie zrobila, ale wszystko przed nami.
  Najpierw oddadza Krolewiec, a pozniej stana sie ksiestwem moskiewskim.
  Czasy kolonii juz minely, dlatego to ostatnie kolonialne imperium wlasnie jest w stadium konania.

 56. @ Marcin
  1. Daj sobie spokój z tymi wyzwiskami.
  2. Po roku 1945 nikt nas nie okupował, aż w roku 1990 zaczęła się w Polsce kolejna okupacja niemiecka, tyle, że tym razem oficjalnie pod sztandarami UE oraz NATO, uwieńczona, że tak powiem, oficjalnym włączeniem Polski pod kuratelę Berlina via Waszyngton w roku 1999 (NATO) a via Bruksela w roku 2004 (UE). Pozostaje nam już tylko pełne poddanie się Niemcom poprzez jak najszybsze przyjęcie waluty euro (€) czyli inaczej Nowej Marki (Zachodnio)Niemieckiej, aby nasi Panowie z Berlina byli w pełni zadowoleni.
  3. Gdyby Polska była niepodległa, to jej rząd dawno temu wytoczyłby proces RFN o wielomiliardowe odszkodowania za zniszczenia wojenne, za te miliony zamordowanych przez Niemców obywateli RP. Ale cóż, Zachód nie życzył sobie oraz dalej nie życzy denazyfikacji Niemiec, jako iż pecunia non olet.
  4. Rosja rośnie w silę, a ja nic na to nie poradzę. Poza tym, to hegemonia USA nie wyszła światu na dobre!
  5. Ostatnim imperium kolonialnym, znajdującym się obecnie w stanie konania są zaś Stany Zjednoczone Ameryki.
  Szalom!

 57. Dr Kasprowicz+Andrzej 52:pytam :co z Kosowem:bylo wszystko OK??? i drugie<:co po referendach w Katalonii i Szkocji,nastapi ,zalozmy oderwanie=co wtedy,tez NATO do boju?????????????????
  Moim zdaniem,obydwaj nie doceniacie sily kapitalizmu,takze w Rosji!Juz teraz,jak kiedys modlitwa Chruszczowa ,nie ma to zastosowania:Ludu,moj,ludu,cozem ci uczynil,jam ci sprowadzil pszenice z Kanady ,a tys mnie wylal z posady!Rzecz do przemyslenia!

 58. @ekonom:
  „…Ukraina jest agresywna w stosunku do Rosji i Polski. Ukraina chce od Polski Przemyśla oraz Chełma Lubelskiego z okolicami, oraz nie chce oddać Rosji terenów, zamieszkałych praktycznie w 100% przez Rosjan, terenów, które tylko przez przypadek przypadły Ukrainie, w ramach byłego Związku Radzieckiego. Zaś Putin, w odróżnieniu od Tuska czy Komorowskiego, dba o interesy swych rodaków mieszkających za granicą.
  2. Krym nie był nigdy ukraiński, a dostał się on niesłusznie Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Rad, kiedy w ZSRR rządził Ukrainiec Nikita S. Chruszczow…”

  Uffff! Trzeba być skończonym kretynem i żółciowcem, żeby wypisać tak piramidalne bzdury. W zasadzie nie powinno się polemizować z kretynami, ale niech tam:
  Ukraina dopiero teraz nabiera sił do obrony; o agresji nikt tam nie myślał, chyba że chodzi o podobnych do „ekonoma” kretynów pomstujących po pijanemu na Moskali, Lachów itd. O „zwrocie” Przemyśla i innych miast zamieszkałych kiedyś m.in. przez Rusinów bredzi parę promil nacjonalistycznie usposobionych obywateli Ukrainy, a nie Ukraina.
  Żadna część Ukrainy nie jest zamieszkała w 100% przez Rosjan; owszem, na wschodzie przeważa ludność rosyjskojęzyczna ale o różnym pochodzeniu etnicznym.
  W każdym kraju można się dopatrzeć terenów wchodzących w skład państwa „przez przypadek”. „Putin w odróżnieniu od Tuska czy Komorowskiego” tak dba o interesy rodaków, że już tysiące ich straciło życie, a setki tysięcy tuła się jako bezdomni.
  Krym ma bardzo bogatą historię, wiele nacji do niego wzdycha i jest o wiele mniej rosyjski, niż np. tatarski.
  Chruszczow nie był Ukraińcem; był długi czas gensekiem partii w URSS.

  Rzuciłem okiem na inne komentarze „ekonoma” i jemu podobnych „znawców” – zgroza.

 59. Okreslanie okresu 45-89 jako okupacja sowiecka jest swinstwem. Tylko nabardziej paskudny zdrajac i lajdak moze miec taka opinie. Nestety w Polsce jest takich wielu. Ale to juz nie narod. To zaszczute stado wscieklych psow, paskudnie podlych swin i niebezpiecznych nawiedzonych religia, chorych na rusofobie warcholow.
  Wiadomo sowieci bardzo podapdli prawdziwym polakom wyzwalajac ziemie polskie. Przeciez 750 tys polakow walczylo w Wermachcie, 2 mln sluzylo z granatowej policji, 1 mln bylo szpiclami Gestapo i 8-9 mln pracowalo dla hitlerowskiej maszyny wojennej. Az 99% pomagalo hitlerowcom w wytepieniu zydow. Jest wiec oczywiste ze sowieci przepedzajac niemcow wyrzadzili straszne szkody.

  W GG kzady mial prace i polskie rodziny patrzyly w przyszlosc z optymizmem o czym swiadczy dzietnosc polakow w GG, dwa razy wyzsza niz obecnie.

  I przyszli sowieci, przepedzili niemcow i raj sie skonczyl. Sorry takie sa wojny. Sorry taki byl klimat, polityczny. Ale byla to rowniez szansa dla Polski na nowy start bez widma obozow koncetracyjnych przez kominy ktorych kazdy polak by eventualnie wyparowal na wolnosc do atmosfery.

  ZSRR podarowal Polsce 130 tys km kwadratowych ziem odbitych od niemcow. Razem z budynkami, drogami i infrastruktura. W kilku miastach na tych ziemiach jak Legnica, Zagan,.. wojska ZSRR pozostaly pelniac role strszaka i gwaranotra pokoju.
  Jest szczytem cynizmu ze podle swinie ktore nawet nie byly w wojsku nazywaja to okupacja. Bo gdyby lapowkami nie wykrecali sie od sluzby wosjkowej to czesc wojsk ZSRR byla by nie potrzebna. To szczegolnie dotyczy solidarny miot i polskie kobiety, najglupsze stworzenia na swiecie ale z wielka patriotyczna morda.

  Niestety o kresach przylaczonych do Polski w wyniku traktatu Ryskiego nalezy zapomniec. Bo byl to rozbior Ukrainy i Bialorusi. Po IWS byla moda rozstrzygania sporow terytorialnych po przez plebiscyty. Widaomo jaki bylby wynik takiego plebiscytu na kresach gdzie mieszkalo zalewdwie 14% polakow. Dlatego tez kresy zostaly przylaczone do Polski w wyniku zaborczej wojny (1919-21) i rowniez w wyniku wojny utracone (1945)

  Przez wiekszosc lat 45-90 Polska nalezala do ukladu waszawskiego i rwpg. Co oczywiscie narzucalo reguly gry dla dobra bloku wschodniego ktory stal sie ostoja cywilizacji. Nazywanie tego brakiem wolnosci jest swinstwem. Podobnie przeciez bylo na zachodzie. Wojska US zaostaly po wojnie w Europie Zachodniej trzymaly za morde wsztkie kraje. Co robia do dzisiej.

  Jest klamstwem okreslanie roku 1989 jako daty odzyskanie wolnosci. Jezeli w rwpg i ukladzie warszawskim Polska nie miala pelnej wolnosci politycznej, ekonomicznej i militarnej (nikt zaden kraj nie ma pelnej wolnosci, nawet USA) to po roku 1989 wolnosci jest nawet mniej. Teraz Polska uwiazana w Nato i Uni ma jeszcze mniej wolnosci politycznej, ekonomicznej i militarnej. A ponadto padla pod dyktat Watykanu i kazdej wiekszej z miedzynarodowych korporacji. Watykan zeruje na budzecie i przejal nadzor nad sluzbami, administracja i samorzadami. Nawet rzad regularnie sie spowiada przed kk. Obce koprpracje nawet nie placa podatkow. Np Fiat przez 25 lat ani razu nie zaplacill podatkow. Kazdy kto okresla obecny stan jako wolnosc domaga sie kopa w morde. Bo jest to oszczerstwem i prowokacja. Kazy kto wrzeszczy o okupacji sowieckiej (rzekomej)
  chcialby ‚de facto’ oddac niemcom slask, dolny slask, lubuskie, zachodnie pomorskie, pomorskie i warminsko mazurskie. Wiec ja sie pytam czy to polak czy kurwa zdrajaca ?

 60. @ axiom1

  czlowieku, ale Ty podpadasz naszym katoprawicznym „prawdziwym” Polakom!

 61. Prezydent Putin dał właśnie sygnał startowy do rozpoczęcia odwiertów we wspólnej inwestycji firm Exxon-Mobil i Rosneft wydobycia ropy i gazu na morzu Karskim. Złoże zawiera 3,5 miliarda (!) ton ropy i 11 bilionów (!!) metrów sześciennych gazu. Kasprowicz chciał wysyłać czpłgi, a zostanie mu zgryz kwaśnych jabłek. Aż gęba się krzywi na myśl o takim sukcesie.

 62. Jedno z lepszych zastosowań doktoratu z ekonomii jakie znam. Pan doktor mieszka w Iżewsku i pokazuje jak samemu można robić coś pożytecznego, pięknego i dającego mu zarobki na poziomie prawie 100$ na godzinę.
  A mógłby sprzedawać japońskie samochody, chińskie trampki, francuskie sery, polskie jabłka albo amerykańskie programy.

  **https://www.youtube.com/channel/UCWBTyvNhUXq0ofu6ta1EAaQ

 63. Z tym zarabianiem stolarką a nie handlem to był oczywiście żart…
  Prawdziwe pieniądze pan doktor zarabia w bankowości 😉

 64. @ Ekonom
  „Rosja rośnie w silę, a ja nic na to nie poradzę.”
  Zero autostrad, rakiety i walonki. Trzeci swiat wyziera wszedzie poza Moskwa.
  W samej Moskiwie 50% domow ze wspolnymi wychodkami. Gdzie ty widzisz te potege? Kraj ktory majac 1/6 powierzchni ziemii nie potrafiacy sie sam wyzywic.
  To jest tragiczny kraj. Od malej Polski dotad importowal jablka!!!!!!
  W Atryce murzyni lepiej gospodarza. Jaruzelski w czasie swojej dyktatury do tego stopnia nie byl idiota co Putin ze na sankcje zachodu nie odpowiedzial zakazem importu zywnosci, bo wiedzial ze to by go uderzylo jeszcze mocniej niz sankcje zachodnie. Ale coz, gdzie kgb-owca nauczyli logicznego myslenia? Przeciez w tej organizacji nie bylo nigdy madrych ludzi, a jedynie zbrodniarze.

 65. @Marcin
  Po kolei:
  1. Dane z Wikipedii – jeśli nie podano inaczej, to dla roku 2011: Polska a Rosja
  PKB (nominalny) mld USD 531,8 2,022,000
  PKB (ważony PSN) mld USD 765,6 2,555,000
  PKB per capita USD 20 100 18 000
  Wzrost PKB 6,2% (2006), 6,7% (2007), 4,8% (2008), 1,8% (2009), 3,8% (2010), 3,8% (2011) 7,7% (2006), 8,3 (2007), 5,4 (2008), -7.9 (2009), 3,9 (2010), 4.3 (2011)
  Struktura PKB rolnictwo 3,4%,
  przemysł 33,6%,
  usługi 63% rolnictwo 3,9%
  przemysł 36%
  usługi 60,1%

  Inflacja % 3,7 5.1
  Stopa bezrobocia % 13,0 5,2
  Ludność poniżej progu ubóstwa % 16,3 12,7
  Współczynnik Giniego 34,5 41,7
  Wskaźnik rozwoju społecznego 0,813 0,788 (w tym HDI dla edukacji – 0,862)

  Dług publiczny % PKB 56,7% 7,7%
  Deficyt budżetowy % PKB 2,6 0.1%
  Przychody budżetowe mld USD 96,44 416,8
  Wydatki budżetowe mld USD 110,3 418,0
  2. Rosja ma ok.2000 km autostrad:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_dr%C3%B3g_magistralnych_w_Rosji
  3. Skąd pochodzą te twoje rewelacje o domach ze wspólnymi wychodkami? Nie widziałeś ich pewnie w takich dużych polskich miastach jak n.p. Kraków czy Łódź a nawet na warszawskiej Pradze?
  4. Odkąd to każdy kraj ma być żywnościowo samowystarczalny? Chcesz powrotu do autarkii, a la (neo)feudalna Korea Północna? I co w tym złego, że importuje się jabłka z sąsiedniego kraju? I co powiesz o Polsce, z jej olbrzymimi złożami węgla, które mogły by nam zapewnić pełną samowystarczalność energetyczną, a która mimo te importuje z zagranicy już nie tylko gaz czy ropę naftową, ale nawet i węgiel? Przecież z naszego polskiego węgla kamiennego (górnośląskiego, dolnośląskiego, zagłębiowskiego oraz lubelskiego) można by produkować dziś już nie tylko gaz, ale także wysokiej jakości paliwa płynne, jak to robiła już w ubiegłym stuleciu n.p. RPA (w kombinacie Sasol).
  5. Emigruj więc do Afryki, skoro tam, wedlug ciebie, tak dobrze gospodarzą. Ja z Afryki (RPA) wyemigrowałem już w roku 1984, widząc co się tam zaczynało dziać (dochodzenie do władzy Murzynów, a więc koniec prosperity).
  6. Jaruzelski nie był dyktatorem. Poza tym, o za jego rządów Polskę, a więc Polaków, Zachód obłożył embargiem, aby przejąć w niej władzę, co się zresztą Zachodowi udało w roku 1989. Putin zaś nie dopuści do tego, aby Zachód rządził w Rosji, tak samo jak nie pozwolili na to jego poprzednicy, skutecznie odpierając kolejne inwazje Zachodu na Rosję: n.p. polską (XVII w.), francuską (XIX w.) oraz niemiecką (XX w.). Polacy oraz Francuzi byli nawet na Kremlu, ale bardzo krotko i szybko z niego uciekali, a potężna III Rzesza nie zdołała nawet zająć Moskwy.
  7. W wywiadzie pracują z reguły ludzie inteligentni oraz wykształceni, tacy jak Putin. Porównaj sobie inteligencję, znajomość języków obcych oraz wykształcenie Putina do inteligencji oraz wykształcenia Tuska, Komorowskiego czy nawet Obamy – ci ostatni to mogli by być najwyżej lokajami Putina. A zbrodniarzy, głównie wojennych, to najłatwiej znajdziesz dziś we władzach takich państw jak n.p. USA, Francja, W. Brytania czy Izrael, a do niedawna (aż do czasów kiedy to kanclerzem został W. Brandt) we władzach RFN.
  Szalom!

 66. ZWO
  9 sierpnia o godz. 17:56
  Zloza na morzu kaskim warte sa w dzisiejszych cenach; ropa okolo $3 trillionow, gas okolo $6 trillionow. Zaden US prezydent i zadne sankcje nie powstrzymaja US-Rosja wspolpracy nad wydobyciem i zsyskami z tych zloz. Bardziej prawdopodobne jest ze Obama i jego blazenski gang dostaie kopa w dupe i jeszcze przd koncem kadencji.

  Obecne zagrywki Obamy sankcjami i banderowskim przewrotem na Ukrainie nie spowoduja zadnych strat dla US ani Rosji. Niestety pizdzielce w Uni dali sie na to nabrac i slono zaplaca.

  Dla Polski wspolpraca ExxonMobil-Roseneft do dobra wiadomosc. Morze karskie jest blisko polwyspu Jamal skad gazociagi juz dostarczja gas do Polski i Europy. Gas wydobyty z morza kaskiego zasili te gazociagi. Co w Polsce oznacza ze niezbedny surowiec bedzie dostepny jak Polska bedzie w stanie placic. Polski partyjny motloch, wsciekle podzegajace media i holota dotknieta rusofobia jeszcze raz wyszli na durnia. Nie sankcajmi nic sie wygrja. Ale gdy chwyca za motyki i rusza na Moskwe to moze cos ugraja.

  Wkrotce BP podpisze nastepna gigantyczna umowe z Rosja.

 67. Jeszcze raz (mam nadzieję, że nieco czytelniej):
  Dane z Wikipedii – jeśli nie podano inaczej, to dla roku 2011: Polska (PL) a Rosja (RUS)
  PKB (nominalny) mld USD 531,8 2,022,000
  PKB (ważony PSN) mld USD 765,6 2,555,000
  PKB per capita USD 20100 18000
  Wzrost PKB
  PL 6,2% (2006), 6,7% (2007), 4,8% (2008), 1,8% (2009), 3,8% (2010), 3,8% (2011)
  RUS 7,7% (2006), 8,3 (2007), 5,4 (2008), -7.9 (2009), 3,9 (2010), 4.3 (2011)
  Struktura PKB
  PL rolnictwo 3,4%,
  przemysł 33,6%,
  usługi 63%
  RUS rolnictwo 3,9%
  przemysł 36%
  usługi 60,1%
  Inflacja % 3,7 5.1
  Stopa bezrobocia % 13,0 5,2
  Ludność poniżej progu ubóstwa % 16,3 12,7
  Współczynnik Giniego 34,5 41,7
  Wskaźnik rozwoju społecznego PL 0,813 RUS 0,788 (w tym HDI dla edukacji – 0,862)
  Dług publiczny % PKB 56,7 7,7
  Deficyt budżetowy % PKB 2,6 0.1
  Przychody budżetowe mld USD 96,44 416,8
  Wydatki budżetowe mld USD 110,3 418,0

 68. @ekonom
  Nie przekonasz rusofoba wscieklego z nienawisci. Jest odporny na argumenty. Tacy zasluguja tyko na kopanie po mordzie ablo jak w Katyniu,… bo sa zgrozeniem dla pokoju w Europie i swiecie. Niestety poski warchol i rusofob jest nie-reformowalny.

 69. @axiom1
  Zgoda, nie przekonasz rusofoba wściekłego ze ślepej nienawiści do Rosjan, tak samo jak nie przekonasz nigdy wsciekłego antysemity czy też wściekłego niemieckiego albo syjonistycznego polakożercy, jako iż są oni wszycy w 100% odporni na racjonalne argumenty…

 70. I jeszcze z Wikipedii:
  PKB per capita liczony PSN (w dolarach międzynarodowych) dla Rosji i Polski w latach 1999-2012
  Lata 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
  Rosja
  5,720 (58%) 6,660 (63%) 7,270 (66%) 7,880 (68%) 8,970 (76%) 10,030 (79%) 11,560 (86%) 14,530 (99%) 16,340 (102%) 19,850 (113%) 18,860 (103%) 19,890 (102%) 21,790 (105%) 22,800 (105%)
  Polska
  9,840 (172%) 10,490 (158%) 10,940 (150%) 11,520 (146%) 11,870 (132%) 12,640 (126%) 13,470 (117%) 14,660 (101%) 16,090 (98%) 17,590 (89%) 18,250 (97%) 19,560 (98%) 20,790 (95%) 21,760 (95%)
  Źródło: Bank Światowy

 71. Przegrywamy więc wyścig z Rosją, i to na wszystkich frontach. Szkoda tylko, że dr Kasprowicz nie chce tego zauważyć…

 72. Panie dr. Kasprowicz,
  Myslalem na poczatku, ze pisze Pan o Polsce… No ale jesli o Rosji to moze warto by przeczytac S.F. Cohena, prof. NYU, Princeton, analityka politycznego (The Republic). W wywiadzie dla Nat. Pub. Radio powiedzial, ze ‚jesli sie chce wygrac z Putinem, to nie trzeba grac w jego karty’ – doslowny cytat. Jesli sie kilka lat wczesniej uchwalilo pakiet praw (antyrosyjski) w sprawie Kosova, ze to wola ludzi decyduje itd… (pamieta Pan?) i jesli teraz Putin chce to prawo zastosowac, to sie krzyk podnosi ze to zbrodniarz! (Ile strzalow padlo na Krymie? Ile ludzi zginelo od tej ‚inwazji’, ktorej nie bylo, bo armia ukrainska poprostu przeszla na strone Rosji i stala sie armia rosyjska!). I jesli teraz wprowadza sie sankcje, demonizuje Putina za stosowanie tego prawa, to jest sie zwyklym lotrem. Czolowym lotrem stala sie Polska. Lotrem i tchorzem jednoczesnie. Wschodni mieszkancy Ukrainy nie chca isc do Rosji, oni chca sie oderwac od Kijowa – nie wolno im?
  Cohen dodal: zeby nie bylo niedomowien – ‚jestm obywatelem amerykanskim i amerykanskim patriota. I jesli sie robi z Putina – Hitlera, to trzeba isc na wojne przeciw niemu i to zaraz!… Tylko, ja do tej dyskusji nie naleze’.
  @axiom1
  masz racje, tragedia Polski jest, ze kieruja nia historycy i dziennikarze. Oni nie tylko nigdy wczesniej nie podejmowali zadnych waznych decyzji, oni nawet nie potrafia napisac Historii Polski, trzeba najmowac do tej roboty ludzi z zagranicy. Jedyne czego sie nuczyli to ze Rosja jest zla. Kiedys zwali sie humanistami, a teraz sa podzegaczami wojennymi. Jak mozna miec do nich szacunek?

 73. @Dr Kasprowicz
  Proszę natychmiast usunąć ze swego blogu rasitowski, anysemicki, nawołujacy do nienawiści pomiędzy narodami oraz rasami wpis niejakiego „8.8. 1988” (czyli inaczej „Heil Hitler”, jako iż litera H jest ósmą literą w niemieckim alfabecie) z dnia 10.08.2014 godz. 16:22.
  W przeciwnym razie będę zmuszony zawiadomić o tolerrowaniu przez pana doktora na pańskim blogu antysemickich, rasistowskich wybryków, nie tylko prokuraturę, ale także ambsady Izraela oraz USA.
  Szalom!

 74. Co za lobuzerski wpis mlodego czlowieka,…8.8.1988
  10 sierpnia o godz. 16:22

  To przyklad wychowania a raczej zaszczucia przez partyjny motloch, wsciekle media i ksiundza na plebanii. Strach pomyslec co by bylo gdyby mial motyke w reku.

  Ale to rowneiz przyklad jak zakuty jest leb mlodego polaka patrioty. Dane makroekonomiczne o Rosji sa w komentarzach powyzej podane co najmniej czterokrotnie wlacznie ze zrodlami. A ten tuman swoje. Cwok nawet nie wie ze jezeli Rosja jest wrogiem to wroga trzeba dobrze znac. Co z takim zrobic, wychlostac kijem po mordzie ?? Niestety internt nie umozliwia.

 75. Panie Kasprowicz
  To bardzo smutne, że toleruje Pan jawne wpisy nazistowskie podpisywane Heil Hitler (8.8). Pewnie 1988 też ma jakieś znaczenie, może zwolennik Rudolfa Hessa. Powiesił się chyba w 1988(?). Ekonom ma rację. Czy na prawdę chce się Pan prezentować jako młody obrońca Adolfa i spółki? Tolerowanie takich wpisów kwalifikuje cały Pana blog do zamknięcia. Myślę, że nawet Panu się nie chce tego czytać, stąd brak reakcji. Ale jeśli to celowe, to byłby Pan niewart nawet tego wpisu.

 76. Dr Kasprowicz będzie mieć zapewne niedługo wizytę dżentelmenów z agencji zwanej w skrócie Mossad czyli po hebrajsku הַמוֹסָד [ha moˈsad]; czyli „Instytutu” – pełna nazwa „HaMossad leModiʿin uleTafkidim Meyuḥadim” (po hebrajsku: המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים‎, czyli „Instytut do Spraw Wywiadu i Specjalnych Operacji”) a być może także z Aman (wywiad wojskowy) oraz Shin Bet (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego) Izraela. Jako były oficer rezerwy Kontrwywiadu Wojskowego LWP wiem zaś, że z w/w agencjami Państwa Izrael nie ma żartów. Bój się więc Boga (JHWH) Panie Doktorze Kasprowicz! Może rytualne Seppuku (znane także jako harakiri (腹切り) będzie dla Pana najlepszym wyjściem z tej, beznadziejnej przecież dla Pana, sytuacji?
  Szalom!

 77. @ZWO
  Rudolf Hess zakończył swój nędzny żywot 17 sierpnia roku 1987, a nie 1988. Data 8.8.1988 ma więc inne znaczenie, ale na zapewne w jakiś sposób związane z kultem Adolfa Hitlera.
  Tolerowanie jawnie rasistowskich, antysemickich wpisów osobnika „8,8.1988” przez zarówno dra Kasprowicza jak też przez redakcję „Polityki” świadczy zaś głownie o zdziczeniu obyczajów w Polsce. Niemniej uważam, że należy zamknąć z powodów popierania rasizmu oraz antysemityzmu nie tylko blog dra Kasprowicza, ale także gospodarza tegoż blogu, za oczywiste podjudzanie do aktów przemocy na tle rasowym.
  Szalom!

 78. @Dr. Kasprowicz
  Pan sobie śpi, pije, używa etc., a tymczasem na pańskim blogu szaleją naziści. Ja Pana już ostrzegałem, ale Pan udaje, że nic złego się na pańskim blogu nie dzieje… 🙁
  Szalom!

 79. @ Ekonom
  Skoro Rosja jest takim rajem to wobec tego dlaczego ci Rosjanie tak z tego „raju”
  uciekaja? Tak lubisz grzebac w statystykach wiec przeczytaj sobie ilu juz Rosjan opuscilo ten wzorowy kraj gdzie nie uswiadczysz kawalka autostrady, a pare kilometrow od Moskwy masz wiochy zabite dechammi z ludzmi zyjacymi jak w sredniowieczu gdzie jest tylko smrod blud nedza i ubostwo.
  Ja nie zamierzam ani przesadzac, ani ujmowac. Rosja to jest kraj po prostu nie nadajacy sie do miedzynarodowej spolecznosci 21 wieku, podobnie zreszta jak bliskowschodnie dzikie kraje, gdzie jest kolebka jihadistow. Byly nadzieje ze po rozpadzie ZSRR ten kraj znormalnieje, odda na zlom swoje uzbrojenie i zacznie pokojowa egzystencje jak inne pokoj milujace narody. Nic z tych rzeczy. Na tron wszedl KGB-owski aparatczik i przekierowal ten kraj na nowy wyscig zrbrojen, zimnowojenna retoryke, szantaz swiata w stylu Stalina i Brezniewa. Nie zauwazyl biedaczyna, ze to jest 21 wiek, wiek informatyki i globalizacji. Idac pod prad przeciwko calemu swiatu, zachowje sie jak ten z Korei Polnocnej, tyle ze tamten przynajmniej nie napada sasiadow. Jak wiesz statystyki maja to do siebie ze mozna przy ich pomocy udowadniac prawie wszystko. Niestety nie znam nikogo poza moze glupim Snowdenem kto by zamienial Ameryke na Rosje. Moze ty znasz, chetnie poslucham kto to taki? Poki co nawet dzieci Putina i Lawrowa uciekly z tego „raju” zyjac w wolnym swiecie, bo Rosja to jest kraj absurdow ktory laczy w sobie sowiecki aparat ucisku z kasta oligarchow rozkradajacych ten kraj na skale globalna. Sami najblizsi Putina wiedza ze ten kraj tonie, dlatego kradna ile tylko sie da i lokuja to w wolnym swiecie by jak tylko zacznie sie tam wojna domowa, pieniadze byly bezpieczne, a ich rodziny juz tam wczesniej.
  NIe wiem jak ty, bo ja widze bliski koniec tego ostatiego imperium. Na jego zgliszczach powstanie szereg malych krajow ktore beda zyly pokojowa nie straszac swiata swoim arsenalem, bo sie dobrowolnie rozzbroja i wyrzekna sily w polityce miedzynarodowej jak to zrobila Ukraina. Beda zyc z owocow wlasnej pracy a nie z rabunku.

 80. A ja nie rozumiem dlaczego antysemityzm ma byc czyms gorszym np od rusofobi.
  Obydwie sa chorobami nienawisci na tle narodowosciowym. Obydwie choroby nalezy tepic.

 81. @ Marcin

  tak jak o przyszlosci mysli „pan” Marcin, podobne zdanie jest w stosunku do USA. Obliczono nawet, ze USA rozpadnie sie w okolicach 2050 roku.
  Jest to o tyle prawdopodobne, ze USA podobnie jak Rosja skladaja sie z wielu w mniej lub bardziej dobrowolnie przylaczonych ziem /krajow/.

 82. Do Redaktora Naczelnego Polityki Jerzego Baczyńskiego:
  Panskie pismo splywa kloaka. Czy to za Panska zgoda? Mam nadzieje, ze nie. Czy mozna prosic Pana o interwencje?

 83. @ Ekonom
  „Czytaj ze zrozumieniem – Rosja ma ponad 2 tysiące kilometrów autostrad ”
  Tak w to wliczone te ktore sa w Moskwie i StPetersburg. Czyli wszystko sie zgadza. Z 3 Swiatowej Rosji robi sie nagle panstwo dobrobytu i prosperity.
  Jakos tak sie sklada ze juz przed 2 Wojna Swiatowa podobni tobie grozili w ZSRR ze „zgnily zachod sie rozpada”. Tymczasem to panstwo ktore mialo byc rajem dla robotnikow najpierw sie rozlecialo, a potem sie przeksztalcilo w raj dla oligarchow.
  Juz w twoich tekstach Australia sie rozlatywala, chociaz tak na prawde to w tym kraju ludzie zyja w dobrobycie ktorego zaden Rosjanin za swego zycia nie bedzie w stanie zobaczyc. Trzeba byc bez mozgu jak sie porownuje ten 2 swiatowy kolos na glinianych nozkach z potegami swiatowymi ktore wyznaczaja kierunek rozwoju.
  Obserwuje od poczatku te proby przywrocenia ZSRR przez przywodce z KGB i nie moge sie nadziwic dlaczego ten kraj wchodzi w to samo g…wno znowu? Jakies fatum, jakias ironia losu? Przeicez Niemcy wyciagneli wnioski ze swej mrocznej historii, dlaczego Rosjanie nie potrafia? Widocznie ptrzebuja jak Niemcy porzadnej lekcji historii? Co ciekawe to fakt ze ja od samego poczatku widze to czego inni nie potrafia zobaczyc. Mianowicie widze zbrodniczy system w Rosji ktory byl sprawca zamordowania prezydenta Kaczynskiego wraz z calym zespolem towarzyszacym. Dotad nie oddali ani wraku ani czarnych skrzynek, a rzad polski dopiero gdy Putin napadl na Ukraine zaczal sie budzic. Ci z samolotu malezyjskich linii nie maja watpliwosci kto zestrzelil ich samolot. Polacy w wiekszosci tez nie maja watpliwoaci kto zestrzelil Tu154M nalezacy do polskiego rzadu. Watpliwosci maja tylko tacy jak ty ktorzy uwazaja ze Rosja to jest UCZCIWY, DEMOKRATYCZNY KRAJ. Niestety w tym kraju demokracji nigdy nie bylo i za rzadow Putina jej nawet nie zamierzaja wprowadzac. Gdyby to samo pisal mieszkajac w Rosji, dawno by po mnie przyszli i poczestowali herbatka x polonem jak to maja w zwyczaju. Wielkosc tego swiata polega na tym ze totalitarna Rosja nie ma szans. Bo gdyby bylo inaczej zycie by nie mialo sensu.

 84. :czy moge pisac?

 85. Tylko w Moskwie zyje 40 tys obywateli amerykanskich. Porownujac Moskwe i Warszawe to trzeba przyznac ze Warszawa to naprawde zadupie.
  „Rosjanie emigruja”. Tak czesc emigruje, inni immigruja do Rosji. W Rosji obecnie pracuje 12 mln obcokrajowcow.
  Ale,… z zadnego kraju nie ma takiej emogracji jak z Polski. 5-6 mln od chwili pojawienia sie solidarnej zarazy.
  Najbardziej rozsmieszyla mnie krytyka ze w Rosji buduja toalety z dwoma sedesami. Pani prezenterka z TVN uwazala ze to cos nie normalnego. A to wskazuje ze nigdy nie widzila lususowej toalety i nie wiedziala ze na jednm z sedesow moglaby sie wysrac a na drugim podmyc pizde. Tak sie rusofoby osmieszaja i jest to zalosne.

  Jenakze zakute polskie lby, odporne an argumenty sa najbardziej niebezpieczne. Np wojna rosyjsko-gruzinska 2008. Komisja europejska juz w 2009 ustalila ze wojne rozpoczeli gruzini. Ich rapprt byl opublikowany. Pomimo tego polskie media ciagle nazywaja Rosje agresorem i nigdy nie sprostowaly swych klamstw. Ile mozgow w ten sposob zatruto. Kosekwencje wychowywania polakow na klamstwach eventulanie skoncza sie olbrzymia tragedia.

  Podbnie, zakutym lbem odpornym na argumenty popisal sie Colin Powell, amerykanski sekretarz stanu za Busha. Na dwa dni przed swa slynna prezentacja w ONZ (3/2/2003) na temat broni masowej zaglady ktora Saddam rzekomo mial miec, Powell i Jack Straw (brytyjski minister spraw zagranicznych) spotkali sie w NY hotelu ze sledczymi z ONZ ktorzy zbadali jeden z ‚dowodow’ przeciwko Sadamowi. Z ich raportu wynikalo ze brytyjczycy sfalszowali dokumenty rzekomego kupna uranu z Nigeru przez Sadama. Pomimo tego Powell zprezentowal sfalszowany dokument o ktirym wiedzial ze jest falszywy jako dowod ze Saddam kupil uran. Inne tzw dowody byly rownie falszywe. W rezultacie konswencje byly tragiczne;… okolo miliona ludzi stracilo zycie, 4-5 mln uchdzcow i gigantyczne zniszcznia. Irak steacil 30-50 lat swego rozwoju a USA okolo $1.5 trilliona.
  To przyklad ceny za zakuty leb odporny na argumenty.

  Dlatego zakute lby jak te Marcina i 88 sa zagrozeniem dla ludzkosci najwyzszego sczebla. Nalezy ich tepic przy kazdej okazji. Dla nich miejsce jest w chlewie.

 86. Ej Ekonom:zmieniles pseudo,a wiec regulamin!

 87. W kwestii technicznej – proponuję rozważenie moderacji prewencyjnej, jeżeli nie ma możliwości reagowania na bieżąco na wpisy nazistowskiej hołoty. To mega wstyd, żeby na blogu Polityki przez tyle godzin wisiały takie wymioty.

 88. m:moglbys to uscislic;o kim ta mowa!

 89. @ Ekonom
  Australijczyk zarabia minimum $15/godz, moze prownasz to z placa godzinowa Rosjanina w przeliczeniu na dolary? Nawet nie warto robic takich porownan, bo wychodzi sie na idiote. Polsce daleko do Australii, a Rosji? Kosmiczny dystans.

 90. @ Ekonom
  „PKB per capita w Rosji jest dziś wyższy niż w Polsce. Ale ty jesteś odporny na fakty…”
  Nie rozsmieszaj mnie. PKB mozesz sobie wytrzec wiesz co? Jako ekonomista powienienes wiedziec to co po raz kolejny tutaj pisze: statystyki sa dla idiotow.
  Pewnie piszesz z Wladywostoku bo to ta sama strefa co w Australii. O tym akurat kraju to masz metne pojecie. Mam rodzine w tym kraju i wiadomosci nie z prasy a z pierwszej reki. Zapytaj kogos NORMALNEGO czy by zamienil zycie w Australii na zycie w Rosji? Zastanawiam sie czy wchodzac tutaj w roznych nickach robisz sobie zarty z adwersarzy czy tez masz problem z logicznym mysleniem? Tylko idiota moze porownywac zycie w Rosji z zyciem w Australii. Chba ze nalezy do kliki Putina to wtedy jest wytlumaczenie.

 91. Kagan:Netykieta:punkt 15!

 92. @Luap
  Nie podszywam się tu pod nikogo, ani też nie występuje w dyskusji na tym blogu pod różnymi nickami/nazwami.
  A dla ciebie:
  1. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem serwisu i przestrzegaj jego zasad.
  2. Przystępując do dyskusji pisz na temat (zakaz pisania off-topic).
  3. Nie wysyłaj materiałów i linków reklamowych, ani nie spamuj.
  7. Nie wysyłaj wielokrotne tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu (zakaz floodowania).
  9. Dbaj o poprawność i czystość języka swoich wypowiedzi. Nie przeklinaj.
  10. Nie atakuj i nie obrażaj innych uczestników dyskusji. Nie zamieszczaj treści wulgarnych, obscenicznych, nienawistnych, agresywnych, dyskryminujących i in. tego rodzaju.
  11. Do innych uczestników dyskusji zwracaj się po nicku/nazwie lub po imieniu, nigdy samym nazwiskiem.
  12. Jeśli dyskusja ma dotyczyć tematów prywatnych, nie prowadź jej publicznie.
  13. Nie naruszaj prywatności innych użytkowników.
  14. Nie wysyłaj do innych użytkowników wiadomości z jawnymi adresami poczty elektronicznej, danymi osobowymi i teleadresowymi innych osób.
  16. Ignoruj użytkowników nastawionych na wywołanie kłótni („wojny obelg”, „flame”, „flame war”, „trolling”) i dezorganizację dyskusji.
  17. Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
  18. Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci. Ponosisz odpowiedzialność prawną za swoje wypowiedzi, które naruszają dobra osobiste innych osób. Twoje wpisy naruszające zasady Netykiety i Regulaminu mogą być usuwane.
  19. Uwagi dotyczące funkcjonowania serwisu zgłaszaj administratorowi na adres e-mail podany w Regulaminie serwisu.
  Bez pozdrowień!

 93. @ Ekonom
  Po pierwsze Austalia jest dzisiaj jednym z najtrudniejszych krajow swiata jak chodzi o emigracje. O tym mysle ze slyszales? Kanada nie mogac sie uporac z przybyszami z Azji zaczela rowniez wprowadzac australijskie obostrzenia.
  Australia nie przyjmuje juz azylantow odwozac ich nawet jak sie im uda sforsowac granice do krajow poprzedn iego pobytu, dzieki czemu czesciowo sie uporali z Azja, w tej oczywiscie liczbie tez z Rosja lezaca w woekszosci terytorium w Azji.
  Teraz pare slow o Snowdenie, ktory juz dzisiaj zaluje swego czynu i negocjuje z Ameryka mozliwosc powrotu. A propos porownywania warunkow zycia nie zamierzam polemizowac w sprawach ktore sa oczywistymi. Sa dwa kraje na swiecie gdzie caly 3 swiat probuje sie dostac. Tymi krajami sa Australia i Kanada.
  Jakos nie moge sie nadziwic temu ze ktos szczycacy sie tytulem phd tak uporczywie przedstawia opinie nazwalbym je „szczegolnymi”.
  Co mnie najbardziej zniesmacznia to twierdzenie ze sie mieszkalo 30 lat w Australii. Juz nawet nie pisze o tym ze po 30 latach zycia w Australii i to na wyzszych stanowiskach czlowiek tak sie nie zachowuje wzgledem kraju ktory mu zapewnil godne zycie i godziwa emeryture. Najwyrazniej cos jest nieprawda.

 94. @Marcin
  1. Tylko w teorii Australia jest dzisiaj jednym z najtrudniejszych krajów świata jeśli chodzi o imigracje. Zaś w praktyce, to bardzo łatwo jest się do niej dostać nielegalnie, jako iż ma ona olbrzymią linię brzegową (ponad 34 tysiące km, czyli niemalże tyle co równik) przy praktycznie nieistniejącej morskiej straży granicznej. Tak więc przechwytuje ona tylko bardzo wolne, prymitywne łódki wynajęte od indonezyjskich rybaków, natomiast nie ma problemu, aby dostać się do Australii szybkim motorowym jachtem z Indonezji albo z Nowej Gwinei, jeśli tylko ma się dość pieniędzy na wynajęcie takiego jachtu. Poza tym można wynająć awionetkę, a jeszcze lepiej to jest przybyć jako turysta na pokładzie rejsowego samolotu albo z wycieczką (czarterem lotniczym albo luksusowym statkiem) a później się „ulotnić” przed władzami.
  2. Kanada, tak samo jak Australia, obudziła się zbyt późno. W obu tych krajach masa krytyczna przybyszów z III świata (legalnych, nielegalnych oraz półlegalnych) została już dawno temu przekroczona, a więc pozbyć się ich można by dziś już tylko metodami hitlerowskimi bądź też stalinowskimi, ale na to, to władze Kanady oraz Australii nie maja jeszcze odwagi.
  3. Australia podpisała odpowiednie traktaty międzynarodowe, a więc musi ona przyjmować każdą osobę, która poprosi w niej o azyl polityczny. Jedyne, co może zrobić, to przetrzymywać takiego azylanta w obozie dla uchodźców, położonym poza terytorium Związku Australijskiego, po czym odmówić mu azylu politycznego, co nie jest zresztą trudne, jako iż ponad 99% to są przecież wszystko azylanci ekonomiczni, a nie polityczni. Tyle, że taki azylant ma w Australii prawo do odwołań do sądów, z sądem najwyższym włącznie, a to zabiera czas i pieniądze australijskich podatników. Odesłanie takiego azylanta do kraju pochodzenia nie jest zresztą proste, gdyż przybywają oni z reguły bez dokumentów, a więc nie ma gdzie ich odesłać, co oznacza, że muszą oni być do końca swego życia utrzymywani przez australijskich podatników.
  4. Nikt z Rosji nie prosi o azyl w Australii. Azylanci pochodzą najczęściej z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Afganistanu oraz Bliskiego Wschodu (Palestyna, Irak, Syria etc.).
  5. Snowden do Ameryki nie wróci, jako iż tam spotkał by go zapewne jakiś „nieszczęśliwy wypadek”. I skąd masz te wiadomości, ze negocjuje on a władzami USA warunki swego powrotu?
  5. Zgoda że prawie cały III świat chce uciec z III świata, ale najpopularniejsze miejsca, gdzie ten III świat ucieka to są jednak USA oraz Europa, a dopiero dalej Kanada i Australia. Kanada wraz z Australią to jest dziś jednak też III świat, a więc nie ma większego sensu uciekanie z deszczu pod rynnę.
  6. Australia niczego mi nie zapewniła. Na emeryturę to ja sobie tam zapracowałem, poprzez system podatkowy (ponieważ nieźle zarabiałem, to płaciłem podatki w wysokości ponad połowy moich zarobków brutto) podobnie jak też zarobiłem sobie na moje studia. Zgoda, dostawałem tam prestiżowe federalne stypendium doktoranckie, ale musiałem na nie zapracować na uczelni, prowadząc w ramach tego stypendium badania naukowe oraz prowadząc zajęcia, a więc było to de facto nie stypendium, a tylko pensja pomocniczego pracownika nauki. Od Australii nie dostałem więc nawet jednego złamanego centa, a więc to nie ja jestem dłużnikiem Australii, a Australia ma dług wobec mnie – osoby, która tam przybyła w 100% legalnie, za swoje własne pieniądze.
  7. Nie ma czegoś takiego jak phd, jest tylko PhD, czyli stopień doktora nauk (formalnie doktora filozofii), a doktorzy nauk mają to do siebie, że potrafią oni samodzielnie myśleć, zamiast ulegać wpływom propagandy reżymowej, tak jak to obserwuję w twoim przypadku.
  Bez pozdrowień!

 95. Jeszcze raz do wszystkich bo widzę, że głupota i pieniactwo biorą górę. Wystarczy podać w Googlu „Nazi Symbole 8.8.1988” żeby znaleźć kilkaset wpisów na temat tej całej hitlerowskiej symboliki. Dzieci urodzone tego dnia mają być blondynami o aryjskiej krwi. Głównie po angielsku bo Niemcy dbają o demokrację. Jest prawdą, że w Polsce sprawa może nie wpaść w oko bo media zajmują się tylko urządzaniem pokazowych procesów i szukaniem winnych. Ekonom pierwszy to zauważył, co świadczy o tym, że jest inteligentniejszy od całej reszty.

  Teraz, kiedy sprawa wyszła, tolerowanie tego typa to ukryte popieranie hitleryzmu.

 96. Dr Kasprowicz dopuscil sie skandalicznej profanacji piszac;
  “Mamy właśnie naoczny przykład tego, jak rujnująca dla gospodarki jest polityka. To jest polityka, która dobro obywateli stawia na drugim (i dalszym) miejscu, by realizować inne cele. Możemy obserwować za wschodnią granicą, jak niezwykle skutecznie przekonuje się obywateli, że koszty, jakie mają ponieść, właściwie są przyjemnościami, z których powinni być dumni.”

  I to dlatego ze Rosja posatanowila nie kupowac jablek z Polski co jest odpowiedzia na sankcje do ktorych nawolywal dyktator Donek Tusk ktore Unia i US bezprawnie nalozyly na Rosje. Czy przywodcy Uni, USA i dyktator Donek Tusk dbaja o dobro swych ludzi nakladajac bezprawnie sankcje na Rosje ? Gdzie dyktator Donek byl i jaki bizness zalatwil dla Polski, blagam o choc jeden przyklad.

  Dr Kasprowicz oczywiscie nie zdaje sobie sprawy ze Rosja nie musi kupowac polskich jablek, moze je kupic z innych krajow co juz organizyje. Tak wiec rosjanie beda jesc jablka.

  Oskarzenia ze polityka rzadu Rosji i Putina jest rujnujaca dla rosyjskiej gopodarki, ze rzad Rosji nie dba o dobro obywateli sa po prostu swinstwem. Wystarczylo by gdyby dr Kasporwicz zapoznal sie z danymi makro-ekonomicznymi Rosji z roku 1999 i obecnie. Wtedy nie pisal by bzdur bo zaden kraj na swiecie nawet Chiny sie w tym okresie nie rozwijaly w tepie jak Rosja.

  Co rosjanie z tego maja ? Placa zaledwie 13% PIT, 18% VAT, to najnizsze podatki w Europie. Bezrobocie na pozimie 4.9% jest rowniez najnizszym w Europie. A pensje sie w tym okresie zwiekszyly od 2-8 razy (w zaleznosci od przyjetej defincji liczenia). To najwyzszy wskaznik wzrostu pensji w Europie. A ponad wszystko dlug publiczny prawie nie isnieje, deficytow budzetowych nie ma. Rosyjskei dzieci maja przyszlosc wolna od dlugow.

  Skad wiec te szkaradne oskarzenia ze rzad rosyjski nie dba o dobro obywateli. Wzywam niech ze dr Kasprowicz uzasadni rzetelnie i profesjonalnie.

  Patrzac z boku widac ze rzad i prezydent Rosji osiagaja gigantyczne sukcesy organizujac bizness dla Rosji. Np , umowy z Chinami na gaz i rope ($500 mld i $270 mld), gigantyczne projekty na Sahalinie, w Syberii Centralnej na morzu Karskim ($9 trillionow), sprzedaz 16 elektrowni atomowych dla Indi, elektrownia atomowa dla Wegier, dla Argentyny, dla Iranu, North Streem, South Streem, lotniskowce, samoloty, …. uzbrojenie.
  Pytam sie jeszcze raz gdzie dyktator Donek byl i jaki bizness zalatwil dla dobra Polski i obywateli, blagam o choc jeden przyklad.

 97. @ Ekonom
  „Od Australii nie dostałem więc nawet jednego złamanego centa, a więc to nie ja jestem dłużnikiem Australii, a Australia ma dług wobec mnie – osoby, która tam przybyła w 100% legalnie, za swoje własne pieniądze.”
  Do Australii nie mozna tak sobie ot przyjechac. Kogo tu chcesz czarowac?
  Chcesz prowadzic dyskusje jak z dzieciakami w przedszkolu? Sa tylko dwie drogi do pobytu stalego w Australii: azyl, albo emigracja. W obydwu przypadkach Australia robi delikwentowi laske. Nie wynos sie wiec ze swojej pychy bo pekniesz jak balon.

 98. @ axiom1
  ” A ponad wszystko dlug publiczny prawie nie isnieje, deficytow budzetowych nie ma. Rosyjskei dzieci maja przyszlosc wolna od dlugow.”
  Ale z ciebie pajac. Putin otworzyl specjalnie dla ciebie swoj bilans ktory wedlug tych obliczen stawia Rosje na pierwszym miejscu na swiecie, tylko w czym?
  Z cala pewnoscia w spozyciu samogonu i wszystkiego co zawiera spirytus.

 99. Kazda z rzadzacych partii na zachodzie zdobywa fundusze na swe istnienie glownie z dotacji przez wielki bizness. I wielki biznes nie bedzie tolerowal dupkow, szmatlawcow ktorzy gdy maja wladze niszcza bizness po przez swe lajdactwo, halucynacje, fantazje, poczucie wielkosci i gre sankcjami na ktorych wielki bizness traci.

  Juz dzis wiadomo ze ani Cameroon ani Hollande nie maja szansy na dalsze kadencje. Za duzo juz zniszczyli swoim dobroczyncom. To samo spotka partie Obamy bo wielcy nie wybacza mu ze probowal zniszczyc (po przez swe blazenskie sankcje na Rosje) 30 lat zyskow dla ExxonMobil z ekploatacji ropy i gazu na morzu Karskim.

  Aby dostac dostep do zloz Iraku przez amerykanski korporacje USA w bandycki sposob napadly na Irak. To rzeczywista przyczyna wojny. Irak kosztowal podatnika USA $1.5 trilliona i kosztow bedzie nawet wiecej, odsetki za te wojne na kredyt, leczenie, odszkodowania dla inwalidow wojennych,… Jest zalosne ze za prywatne ambicje i interes amerykanskich korporacji amerykanski podatnik placi.

  A tu ExxonMobil dostaje zaproszenie aby wspolnie z Rosneft wydobywac z morza Karskiego. Zadnych kosztow ameryanski podatnik za to nie ponosi. Jest wiec absolutnie niewyobrazalne zeby okupantowi Bialego Domu ktory jest przekonany o swej wielkosci wielki biznes pozwolil na niszcznie takich przedsiewziec ja ta na morzu Karskim. To rowniez cwana polityka Rosji. Podobnie jak ExxonModil kopropracje jak BP, Shell, Total, BHP rowniez maja swe intresy w Rosji.

  I tu widac brak zrozumienia dla tej sytuacji przez polski partyjny motloch i wsciekle media ktorym na fali rusofobi wydaje sie ze jest szansa aby Rosjii cos zniszczyc.
  Po przez judzenie, podzeganie, szczucie, klamanie, oczernianie ,…. i nawolywanie do bezprawia czym sa sankcje. Nic z tego blazny. W ten sposob nie reprezentujecie dobra polakow. Wrecz przeciwnie.

  Gdyby ta swoloz miala inteligencje chocby dziecka to ustawiali by Polske tak aby na sukcesie Roisji jak najwiecej zarobic. Niestety takich pomyslow te zakute lby nie maja.

 100. axiom1
  Ekonom
  obawiam sie, ze tego co piszecie, oponenci nie zrozumia.

 101. Wróć, miało być „>”.

 102. kazkaz
  Ponieważ jestem „zamieszany” w ten temat wyjaśniam :
  1. Chodziło o kontrakt na 1 mld szt śrubek ogółem a nie tygodniowo
  2. Maszyny mają określoną wydajność np. 1000 szt./godz. Jeśli pracuje 40 godz. tydz. wyprodukuje tygodniowo 40 000 szt. śrubek.a gdy na 3 zmiany , 7 dni w tygodniu to wtedy wyprodukują 168 000 szt. śrubek ( 4,2 raza więcej ).
  3, Na koszt produkcji ( w uproszczeniu ) składają się koszty stałe firmy, niezależne od wielkości produkcji ( amortyzacja środków trwałych, koszt zarządu, ochrony, raty leasingowe itp ) oraz koszty zmienne , proporcjonalne do wielkości produkcji ( koszt materiału, robocizny bezpośredniej, narzędzi, utrzymania ruchu ).
  4. W odniesieniu do kosztu jednostkowego im większa skala produkcji tym udział kosztów stałych w nim jest mniejszy, zatem cena zbytu może być niższa czyniąc wyrób bardziej konkurencyjnym.
  O to chodziło Andrzejowi52

 103. kaesjot
  11 sierpnia o godz. 14:24
  ” im większa skala produkcji tym udział kosztów stałych w nim jest mniejszy, zatem cena zbytu może być niższa czyniąc wyrób bardziej konkurencyjnym.”

  Tylko szaleniec by sprzedawal za mniej tylko dlatego ze ma mniejsze koszty.

  Bo koszty to nie jedyny faktor wplywajacy na konkurencyjnosc. Np ladne kolorowe opakowanie i napisy w jezykach zachodnich,… przeciez to sie liczy w Polsce. A gybyby na opakowaniu zamieszczono fotografie polnagiej kobietki z coca-cola w reku,…albo krzyzem i blogoslawienstwem wtedy cena mogla by byc nawet wieksza. Liczy sie rowniez jakosc produktu i certyfikaty przeprowadzonych testow. Wazne sa rowniez solidne reglarne dostawy, krotki kanal dystrybucyjny i gwarancje.
  A ty bys chcial wyjebac pracownika, zarznac maszyny i oszczdnosci oddac klientom. Nie pracowal bys dlugo.

  Na jakiej podstawie zakladasz ze sprzedal bys kazda ilosc produkcji ? Przeciez kazdy rynek nie jest bezgraniczny. Sa pewne limitacje ile srobek potrzeba.

 104. kaesjot
  Nawet nie rozwazyles co konkurencja by zrobila ?

 105. @Pan Jurek
  Jak tego nie zrozumieją, to niech zaglądają na blog dla gimnazjalistów.
  Szalom!
  @Marcin
  1. Rosja, w odróżnieniu od zadłużonej po uszy Australii, nie żyje ponad stan, a wiec praktycznie nie ma ona długów. Poza tym, to bogactwa naturalne Rosji należą do Rosjan, a bogactwa naturalne Australii należą do zagranicznego kapitału.
  2. Udajesz głupka, pisząc, że „Do Australii nie można tak sobie ot przyjechać. Kogo tu chcesz czarować?
  Chcesz prowadzić dyskusje jak z dzieciakami w przedszkolu? Są tylko dwie drogi do pobytu stałego w Australii: azyl, albo emigracja. W obydwu przypadkach Australia robi delikwentowi łaskę. Nie wynos się wiec ze swojej pychy bo pękniesz jak balon.”?
  Zrozum więc, że ja do Australii przyjechałem, jak to już ci nie raz i nie dwa pisałem, w 100% legalnie, czyli na wizę imigracyjną jako poszukiwany przez ową Australię specjalista oraz ze Australia mi żadnej łaski nie robiła, jako iż ona m nie bardziej potrzebowała niż ja ją (miałem przecież także propozycje n.p. z Kanady, ale wybrałem antypody, gdyż w Kanadzie jest zbyt długo zimno), a także sam zapłaciłem za swój bilet oraz przeprowadzkę z RPA, gdzie także przyjechałem kilka lat wcześniej z Europy (RFN) jako 100% legalny imigrant, za swoje własne pieniądze.
  Ponadto, to jest jeszcze trzecia, dość dziś popularna droga dostania się na de facto pobyt stały do Australii, a mianowicie albo nielegalne przekroczenie granicy Australii bez występowania o azyl albo też przyjazd na wizę turystyczną oraz samowolne przedłużenie sobie pobytu. Tak długo, jak nie występujesz w Australii do władz o zasiłki, rejestrację w systemie opieki medycznej Medicare czy też się z kimś nie procesujesz, to w tym obecnym australijskim generalnym bałaganie możesz dożyć, jak ci tylko zdrowie dopisze, późnej starości… 😉
  Bez pozdrowień

 106. @Ekonom
  Osobiście nie donoszę ani nie informuję prokuratury. To nie jest metoda rozwiązywania problemów. Dzisiaj rano też wysłałem informację do redakcji Polityki. Widać po (braku) reakcji, jak to się szanuje demokrację. Pozwalanie na promowanie ideologii nazistowskiej jest wyjątkowo obrzydliwe. Pozostaje mi jeszcze informowanie o tym na blogach. Moje uznanie dla Pana w tej sprawie.

  @KAKAZ
  Nie rozumiem, czemu wdaje się Pan w takie dyskusje. Jasne jest, że lepsze wyposażenie i wykorzystanie maszyn podnosi wydajność i wpływa na koszty. Problem polega jednak nad uznaniem priorytetu wydajności pracy nad jakością życia. Inaczej mówiąc, czy człowiek jest dodatkiem do maszyny, czy na odwrót. Jeśli na odwrót, to zapytać należy, w którym przypadku jakość życia jest lepsza i jakie są koszty społeczne pracy na 3 zmiany.
  Zwracam uwagę, że najlepsze wyniki pracy uzyskiwano w Zachodniej Europie właśnie w czasach, kiedy liczyły się nie tylko zyski właścicieli. Im wyższa wydajność tym gorsze warunki pracy i – nawet – niższe dochody pracowników. Oczywiście Europa ma duże zapasy a dzięki Chińczykom i Hindusom towary są tańsze, ale poziom życia większości wyraźnie idzie w jednym kieruku. Tylko w grajdołkach mamy jeszcze wzrost. Choć średnia (milionerów) rośnie.
  Dawno już mówi się o alternatywnych metodach opodatkowania nie pracy (robotnika) a wytwarzanych wartości.

 107. Jeszcze raz: Kto nie wierzy niech wpisze w wyszukiwarce: „Nazi Symbol 8.8.1988” Prawie 100 wyników. Brak niemieckich bo są permanentnie usuwane w ramach walki z hitleryzmem.

 108. @axiom
  Do znudzenia powtarzam na tym blogu, że wolny rynek jest tylko ideą, istniejącą wyłącznie na stronach podręcznika (mikro)ekonomii dla studentów I roku studiów, i to licencjackich (Bachelor), a nie doktoranckich (PhD). Tak więc obawiam się, ze doktorat z ekonomii Gospodarza tego blogu jest tylko wirtualny, a nie realny, jako iż z tego, co on oraz jego zwolennicy tu piszą, to Pan Tomasz Kasprowicz nie tylko, że nigdy nie przebrnął I roku studiów (chyba że The University of Pcim), to na dodatek nigdy nie pracował on zarobkowo on w żadnym realnym przedsiębiorstwie. 🙁
  Szalom!

 109. @ZWO
  1. Ja też nie od razu poinformowałem Prokuratury, ale z braku odzewu od dra Kasprowicza oraz redaktora Sroki (pardon, Baczyńskiego – jakże śmieszny jest ten głupkowaty chłopek-roztropek udający Pana) zmuszony zostałem do zawiadomienia odpowiednich władz. Kości zostały więc rzucone…
  2. Kapitalizm jest z definicji systemem nie tylko, że niemoralnym (jako iż jest on oparty na wyzysku a więc na kradzieży), to jest to przede wszystkim system nieefektywny ekonomicznie. Pisałem niedawno o tych drogich maszynach budowlanych, które większość czasu spędzają w Polsce (i nie tylko w Polsce) bezczynnie, jako iż oficjalną polityką polskiego (i nie tylko polskiego), prokapitalistycznego (nie)rządu jest wysokie bezrobocie, a więc niskie zatrudnienie, w imię maksymalizacji zysku, ale kosztem opóźnienia rozwoju kraju oraz nędzy większości jej mieszkańców.
  Szalom!

 110. @88
  Nie przede mną, będziesz się tłumaczyć…

 111. kazkaz
  Prosisz i masz :
  Ks – koszt stały firmy = 10 000[ PLN/tydz.]
  n – wydajność jednostkowa produkcji= 1000 [ szt./godz.]
  t – czas pracy obrabiarki : t1=40[godz./tydz.] dla war. W.1 ; t2=168 [godz./tydz.] dla war. W.2
  km – koszt materiału na jednostkę wyrobu = 0,20[ zł/szt.]
  krb – jednostkowy koszt robocizny bezpośredniej ( z wszelkimi narzutami )=0,05 [zł/szt]
  kps – jednostkowy koszt pośredni, specjalny ( koszt obsługi ruchu – przyjmijmy, że jest to stała stawka = 0,10 [zł/szt.]. Jest to też koszt zmienny, ale w praktyce nie rośnie on wprost proporcjonalnie do skali produkcji , tak jak materiały bezpośrednie czy robocizna bezpośrednia )
  K1 – tygodniowy koszt produkcji dla W.1 = Ks + n x t1 x ( km + krb +kps ) = 24 000 PLN
  Kj1 – jednostkowy koszt wytworzenia produktu = 0,60 PLN/szt.
  Odpowiednio dla W.2
  K2 = 58 800 PLN
  Kj2 = 0,41 PLN/szt.
  Jeśli odbiorca zaproponuje 0,50 PLN/szt. to w W.1 mam stratę 0,10 PLN/szt. a w W.2 mam 0,09 PLN/szt. zysku.
  Aby nie dokładać do interesu powinienem w tych warunkach produkować min. 66 700 szt/tydz
  Wystarczy ?
  Dane , oczywiście abstrakcyjne – chodzi o regułe. Można analizę rozbudowywać, uszczegóławiać ale do tego trzeba dysponować wiarygodnymi danymi a nie zawsze ma to sens i znaczenie.

 112. ZWO
  11 sierpnia o godz. 17:51
  Zgadzam się z Tobą – najważniejsze jest, aby ludzie czuli się bezpieczni i szczęśliwi.
  Tylko różni, różnie to szczęście pojmują.
  Ja się pytam – ” dokąd ten świat tak zap …la ? ” a dzieci mi odpowiadają – ” Tato, ale taki dzisiaj jest ten świat – albo zdepczesz innych albo oni zadepczą ciebie ”
  Kto do tego doprowadził … ???

  Ekonom
  11 sierpnia o godz. 18:09
  Wiesz , co moja Mama mawiała w takich sytuacjach ?
  Bądź mądrzejszy – zamilcz !

 113. @ Ekonom
  „Zrozum więc, że ja do Australii przyjechałem, jak to już ci nie raz i nie dwa pisałem, w 100% legalnie, czyli na wizę imigracyjną jako poszukiwany przez ową Australię specjalista oraz ze Australia mi żadnej łaski nie robiła”
  Po co cie potrzebowala Australia? Po to zebys sie w niej ksztalcil robiac doktorat?
  To dla mnie cos nowego. Przyjezdzajacy do kraju po to by robic doktorat robi temu krajowi laske? Nie miesci sie w glowie ze mozna tak odwracac kota ogonem by wyjsc na swoje. Na dodatek calkiem mnie powalilo to ze „Australia nielegalnym zapewnia zycie az do emerytyury z nia wlacznie”. To mogl wymyslic tylko ktos kto nigdy nie byl w tym kraju. Pelne statki i samoloty odwoza tych ktorzy przybyli na ten kontynent w sposob nielegalny, a ktos mi tu przedstawia klamstwa i to w sposob taki jak by w 100% mowil prawde. Nic tylko Polacy wsiadajcie na statki albo do samolotow i leccie na neielgalny pobyt do Australii, tam macie pewne zycie bez deportacji, a nawet pomoc socjalna wlacznie z emerytura.
  Chyba bede musial przestac ciebie czytac, bo to przekroczylo poziom realu a wchodzi w lemologie, czyli swiat fikcyjny.

 114. @ kaesjot
  W kapitalizmie nie wystarczy to ze wyprodukujesz cos tanio bo bedziesz maszyny eksploatowal 24godz na dobe. Towar jeszcze trzeba sprzedac. Tym sie nie bedziesz zajmowal jako producent tylko to bedzie robil sklepikarz. Ten oczywiscie nie bedzie chcial calej twojej produkcji tylko tyle ile uzna ze sprzeda. Co wobec tego zrobisz z ta cala reszta? No i oczywiscie sasiadem sklepikarza bedzie na przyklad duzy miedzynarodowy magazyn ktory od dawna kupuje towary z importu i ten zarzuci rynek towarami chinskimi. Co wtedy? Jak wiec z tej prostej analizy wynika nie wystarczy teoretyczna analiza oparta na ksiazkowej kalkulacji, bo teoria swoja a zycie swoje. Jezeli z takimi problemami musi sie zmierzyc producent to najczesciej z gory rezygnuje szukajac sobie pracy u kogos kto podejmie takie ryzyko, a najchetniej pojdzie do pracy panstwowej ktora mu zaoferuje jakich pociotek z wysokiego szczebla partyjnego. To jest cala esencja problemu dlaczego w Polsce brakuje miejsc pracy. Ludzie boja sie ryzyka nie majac doswiadczenia w gospodarce rynkowej.

 115. 88, badzmy tu szczerzy i otwarci, masz przechlapane ! Pokolenie solidarnego miotu i 25 lat lajadckich nierzadow zadluzyly cie po uszy. Gdzie tam jeszcze,… bardziej. I co gorsze, rezimowa propoaganda i ksiundz na plebani zrobili ci wode z mozgu. Dlatego bedziesz splacal dlugi, nie swoje i jeszcze sie cieszysz.

  Ale teraz ty masz szanse aby nie przyczynic sie do nawet gorszego zadluzania swoich dzieci. Obecny budzet to nastepne 50 mld zl deficytu. Coz, Donek to tylko historyk, nawet kioskiem Ruchu nie kierowal i inaczej nie potrafi. Ty (i wszyscy) powinnes placic 2.5 razy wiekszy PIT i Vat na poziomie 28%. Pisz do rezimu i blagaj o podniesienie podatkow. Tak abys nie krzywdzil wlasnego dziecka,… bo doroslemu nie wypada. Nie jeb wlasnego dziecka !

 116. Marcin
  11 sierpnia o godz. 22:33
  To, o czym piszesz prowadzi w prostej drodze do sytuacji , o której z uporem maniaka pisze axiom1.
  Dystrybutorzy sprowadzający towar z Chin zamiast krajowego za chwilę będą musieli szukać swoich klientów w Chinach. Ich sąsiedzi, dotychczasowi klienci, przestaną i nich kupować, bo nie będą mieli za co zgodnie z prostą zasadą : ” nie dajesz zarobić mi na sobie, zatem ty nie zarobisz na mnie ”
  Po diabła szukać dostawców za oceanem ( bo taniej ) a odbiorców na antypodach ( bo zapłacą więcej ) kiedy można to załatwić między nami, sąsiadami.
  Bo problem nie w cenie a w ekwiwalentności wymiany.
  To jest właśnie długofalowe myślenie kategoriami interesu mojej społeczności, w której żyję a nie tylko poprzez pryzmat mojego, jak największego zysku ( jak sie później okaże – krótkofalowego ).

 117. @ kaesjot
  Zeby to haslo: Polacy kupuja polskie towary moglo byc rzeczywistoscia jak myslisz jaka powinna byc droga do tego? Nie zadne programy typu wystepow w telewizji Dody, albo Wojewodzkiego, ale powazne uswiadamiajace prostych ludzi dyskusje, wrecz wbijanie do glowy, ze jak bedziecie kupowac chinszczyzne, to za kilka lat bedziecie wszyscy bez pieniedzy. Pokaz mi choc jedna partie ktora mialaby takie podejscie do tego zagadnienia? Wszyscy licza na niewidzialna reke rynku a ta jest slepa nawet nie potrafi rozroznic skad produkt pochodzi, bo kieruje sie wylacznie cena. Przypomniano sobie o tym ze jak rynek eksportowy nie przyjmuje jablek to sie apeluje: Polacy jedzcie jablka. To oczywiscie za malo, bo trzeba juz teraz szukac producentow jakichs sokow ktore beda pozwalaly tym przetworom wytrzymac dluzsza konsumpcje niz same jablka. To tylko przyklad, ale moze byc tez kierunkiem w dobra strone. Minister rolnictwa szybko powinien otrzymac analize ile jablek sie sprzeda od razu, a ile trzeba przetworzyc. I na tej podstawie szukac potencjalnych wytworcow koncentratow, czy sokow ktorym zapewnic rzadowo gwarantowane pozyczki na szybki rozwoj bazy produkcyjnej.
  To bylby dobry poczatek gospodarskiego podejscia do spraw rynku pracy i rolnictwa. Tylko ujednolicone dzialanie skoordynowane na szczeblu calego panstwa moze zapewnic efekty ktorych nie zapewni niewidzialna reka rynku.
  Pozdrawiam.

 118. @Kakaz
  Ten, proponowany przez ciebie, “realistyczny model pracy przedsiębiorstwa uwzględniający faktyczne zużycie maszyn, faktyczne ryzyko związane z zatrudnieniem i faktyczne koszty produkcji” jest najzwyczajniej obecnie niemożliwy, jako iż byłoby w nim za dużo niewiadomych, a więc byłaby to tylko NIEpoważna praca PSEUDOnaukowa. Przede wszystkim, to w zglobalizowanej, otwartej gospodarce rynkowej nie da się realistycznie oszacować takich podstawowych parametrów tego modelu, jak n.p. przyszłe ceny (surowców oraz zbytu), płace, stopy procentowe, kursy walut etc., a już jakikolwiek szacunek ryzyka biznesowego (a więc także n.p. ryzyka wybuchu wojny) jest wręcz niemożliwy, jako iż równie dobrze to możesz w tym celu tworzyć sobie zaawansowane modele ekonometryczne, jak tez iść do wróżki, albo też samemu sobie powróżyć sobie z kart albo z fusów od kawy. 😉
  Szalom!

 119. @Ekonom: ” “realistyczny model pracy przedsiębiorstwa uwzględniający faktyczne zużycie maszyn, faktyczne ryzyko związane z zatrudnieniem i faktyczne koszty produkcji” jest najzwyczajniej obecnie niemożliwy, jako iż byłoby w nim za dużo niewiadomych” – co do zasady sie zgadzam. Wszakże w większości nauk zmatematyzowanych mamy do czynienia z sytuacją że przybliżone modele, im bardziej fundamentalne zjawisko tym bardziej proste modele, opisują rzeczywistość zaskakująco skutecznie. Z drugiej strony – i KONIECZNIE trzeba sobie z tego faktu zdawać sprawę – Ekonomia nie jest nauką. To dziedzina porównywalna do psychologii, gdzie rządzą mody.
  Podsumowując rozważania na temat produkcji śrubek – TAK – jak sie ma większą wydajność i niższe koszty to się produkuje taniej i ma się większe zyski. To truizm. Ale każda z tych cech ( niższe koszty, większa wydajność, wyższe zyski) może być uzyskiwana na setki sposobów a przekonanie że rzecz sprowadza się do tego by wydymać pracowników jest prostactwem.
  Amazon – przez ponad 5 lat przynosił straty, zanim zaczął przynosić zyski. Balcerowicz zamknąłby go na starcie. Pewnego rodzaju biznesy zaczynają być zyskowne dopiero kiedy osiągną pewną skalę działalności – obrotu lub udziału w rynku.
  W ekonomii duży może więcej – niezależnie od efektywności czy zyskowności produkcji. Microsoft zarabia TYLKO na MS Office i SQL Server. A mimo to utrzymuje w swoim portfolio produktów coś z 300 pozycji, w tym system operacyjny Windows który przynosi mu straty, wyłącznie w celu budowania środowiska w którym jest w stanie uwięzić klienta ( vendor lockin).
  Fiat negocjował twardo z Polskim Rządem, i wygrał, a mimo to przeniósł produkcję do Włoch, z powodów patriotyczno-polityczno-towarzyskich. Biznes w tej skali z rzadka polega TYLKO na liczeniu pieniędzy.
  TUTAJ: https://plus.google.com/u/0/+VincentKnight/posts/iieXMHrk1DC macie państwo dosyć wizualizację dosyć prostego procesu kolejkowego – 2 kolejki jedna po drugiej – zobrazowany jest stan systemu. Przypomina to nieco proces przejazdu przez bramkę na autostradzie – proces który obserwowaliśmy Polsce kilka dni temu. Widać wyraźnie że po przekroczeniu pewnego poziomu zapełnienia jednej z kolejek, system się zapycha ( kolaps w dolny prawy róg wykresu) i przetwarzanie zadań przestaje byc możliwe w takim systemie. Wyraźnie mamy do czynienia ze zjawiskiem progowym. Ludzi którzy cokolwiek wiedzą o tego typu zjawiskach bierze pusty śmiech kiedy słyszą zapewnienia ekonomistów że „przewidzieli efekty swoich działań”.

  Takich przykładów są setki. Żadna „liniowa formułka księgowa” nie jest modelem matematycznym działania firmy. Jest tylko wyrazem porażki intelektualnej ekonomii…

 120. kakaz
  12 sierpnia o godz. 8:46
  Tak trywialny przyklad nie zasluguje nawet dyskusji. Dziwie sie ze dales sie zlapac w zasadzke i straciles juz powazna kwote bezcennego czasu.

  Widze jednak ze masz zamilowanie do modelowania biznesu. Dlatego tez zapoznaj sie z juz od dawna istniejacymi narzedziami jak SAS-ABM. To narzedzie nadaje sie do modelowania kazdego powaznego biznesu, nieskonczonych scenariuszy i analiz.

  Po zapoznaniu sie z tym narzedziem zrozumiesz jak prostackim zachowaniem sa (niestety najbardziej popularnym biznesowym kruczkiem w Polsce) wysilki i tworczosc przedsiebiorcow (wspieranych przez liberalow) w dalszym wydymaniu pracownika.
  ref http://www.sas.com
  http://www.sas.com/en_us/software/performance-management.html

 121. kakaz
  12 sierpnia o godz. 8:46
  Tak trywialny przyklad nie zasluguje nawet dyskusji. Dziwie sie ze dales sie zlapac w zasadzke i straciles juz powazna kwote bezcennego czasu.
  Widze jednak ze masz zamilowanie do modelowania biznesu. Dlatego tez zapoznaj sie z juz od dawna istniejacymi narzedziami jak SAS-ABM. To narzedzie nadaje sie do modelowania kazdego powaznego biznesu, nieskonczonych scenariuszy i analiz.
  Po zapoznaniu sie z tym narzedziem zrozumiesz jak prostackim zachowaniem sa (niestety najbardziej popularnym biznesowym kruczkiem w Polsce) wysilki i tworczosc przedsiebiorcow (wspieranych przez liberalow) w dalszym wydymaniu pracownika.
  ref **http://www.sas.com
  **http://www.sas.com/en_us/software/performance-management.html

 122. @ Ekonom
  Nie dyskutuje dalej o Australii bo raz ze to nie jest temat na ten blog, a dwa ze mam wiadomosci calkowicie inne. Znam osoby ktore byly deportowane z Australii i to nie nawet dlatego ze przybyly nielegalnie. Po prostu nie udalo sie pozostac legalnie dlatego ze ten kraj jest jednym z najtrudniejszym do emigracji.
  Tematem blogu jest sprawa sankcji wobec Rosji. Mam na temat Rosji inne zdanie jak wiekszosc Polakow. Dla mnie Rosja okupowal Polske przez 40 lat. Ci ktorzy uwazaja inaczej nie sa wiarygodni bo KLAMIA.

 123. Marcin
  12 sierpnia o godz. 8:38
  Widzę, ze chodzi nam o to samo – żeby nam , Polakom żyło się tu, w Polsce lepiej i bezpieczniej, by móc na to wszystko zapracować a nie żyć ” na krechę” zostawiając dzieciom i wnukom dług do spłacenia.

 124. Znowu kłopoty z moderacją?

 125. WordPress znowu padl…

 126. @ Marcin

  …Dla mnie Rosja okupowal Polske przez 40 lat. Ci ktorzy uwazaja inaczej nie sa wiarygodni bo KLAMIA….
  czy „szanowny pan” wie co to jest okupacja?

 127. What is going on?

 128. Dlaczego nie można komentować na tym blogu?

 129. @ Pan Jurek
  Okupacja ma miejsce wtedy gdy nieproszone wojska wchodza do suwerennego panstwa i nie zamierzaja z niego wychodzic. Ostatnia okupacja ma miejsce na Krymie gdzie wbrew wladzom Ukrainy obce wojska weszly a na dodatek po zajeciu tej czesci Ukrainy ustanowily wlasna wladze przylaczajac obce terytorium do swojego panstwa. Czy slyszales kiedys w swoim zyciu o tym ze bylo cos takiego jak RWPG, Uklad Warszawski, rubel transferowy, panstwa satelickie, generalicja sowiecka w armii, czy przymusowe szkolenia ideologiczne wyzszej kadry wojskowej i partyjnej w ZSRR? Nie mam zamiaru uczyc ignorantow tego na czym polegala okupacja Polski. NIe powinni wchodzic na strony Polityki, nie ten poziom wiedzy.

 130. @ Marcin 12 sierpnia o godz. 20:42

  kto Ci takie glupoty przekazal? Twoj poziom wiedzy jest tragiczny, co nie jest dla mnie dziwne gdy czytam tego rodzaju wypowiedzi, ktore sa nizej krytyki. Zreszta przestalem sie i temu dziwic, gdy czytam na forum Polityki wypowiedzi osobnika podpisujacego sie „88”. Podobny poziom inteligencji i sposobu rozumowania.

 131. Na kacapskie inwektywy nie odpowiadam. Won do Moskwy.

 132. Gdzie znikają komentarze do tego blogu?

 133. @ Marcin 12 sierpnia o godz. 21:17

  poziom wypowiedzi „szanownego pana” Marcina godny poziomu jego inteligencji i wiedzy.

 134. @ kaesjot
  Aby ludzie rozumieli czym jest zycie na kredyt potrzebna jest okreslona wiedza z zakresu matematyki, czyli umiejetnosc obliczania procentu skladanego.
  O tym powinny informowac media tych ktorzy sa mniej kumaci i dla ktorych jest to jakas rzecz przekraczajaca poziom wyobrazni. Pouczanie o czarnych scenariuszach takich jak gwaltowny wzrost odsetek od pozyczki na skutek zalamania gospodarki. Tym powinni zyc Polacy, zwlaszcza w czasach swiatowego kryzysu gdzie coraz wiecej niewiadomych wymaga corar wiekszej ostroznosci w wydawaniu pieniedzy. Podpisanie cyrografu skutkujacego na cale cwierc wieku z baniem powinno byc w rozmowach mlodych ludzi na kazdym poziomie edukacji czy to szkolnej czy to medialnej. Z dobrej gospodarnosci na poziomie gospodarstwa domowego moze wyrosnac warstwa gospodarnych politykow, ktorzy beda lepiej rozumieli iz zadluzanie kraju jest podcinaniem galezi na ktorej sami siedza. Pozdrawiam.

 135. „czy “szanowny pan” wie co to jest okupacja?”

  Każdy może sobie sprawdzić. Np taka definicja:
  „kupacja wojenna (łac. occupatio bellica) – czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i wprowadzenie tam swojej władzy.”

  Siły zbrojne zajeły w 39 i 44? – Zajęły.
  Czasowo? – Czaszowo. Do 9x.
  Wprowdziały swoją władzę? – Wprowodzili.
  Co się nie zgadza?

 136. „Polska zanotowala $15 mld deficytu w hadlowego z Rosja w 2013”
  No to komu zaszkodzą sankcje bardziej 😉 ?
  Tym co mają deficyt, czy nadwyżkę 😉 ?

 137. Towarzyszu Axiom, a jak tam rosyjska struktura eksportu, wpływów budżetowych bez eksportu podstawowych surowców naturalnych 🙂

  Rządzić majac takie wpływy ropy/gazu to rządzić prawie każdy Putin potrafi. Jedni co prawda wychodzą na tym jak Norwegia, choć czasem inni jak Wenezuela. 😉

 138. „Ale proszę wiedzieć, że kiedy Pan będzie się nadymał z czystej nienawiści do Putina, który nic Panu złego nie zrobił, to ja na pewno udam się szybkim krokiem w przeciwnym kierunku.”

  Albo wsiade do niefortunego samolotu. Wtedy na zmianę punktu widzenia na działania Putina może być za późno 😉

 139. „Coz te ruskie nam narobili,.. napadli na nas, ‘okupowali’ nas,….ale dzieki nim ty dzis istniejesz. Bo gdyby nie oni to twoi przodkowie wyparowali by przez kominy krematorium do atmosfewry”
  Oczywiscie tow. Axiom, o ile wcześniej by uniknął innych ruskich dobrodziejstw np Katynia…

 140. „A mi wydawalo sie, ze cos takiego jak “embargo”
  handlowe najczesciej stosowane bylo (i jest) przez kraj, ktory nazywa sie USA…”
  A ile embarg ostatnio nakłada na Polskę USA, a ile Rosja? 😉

 141. „zamachu stanu jaki przeprowadzono na Ukrainie.”
  A nie było wyborów ostanio na Ukrainie? 🙂 I nawet Janukowycz, jako prawowity i praworządny wybraniec narodu nie startował, nie wiedzieć czemu, aby potwierdzić swe prawa prezydenckie i popracie narodu 😉

 142. „Okreslanie okresu 45-89 jako okupacja sowiecka jest swinstwem. ”
  A co to było tow Axiom?
  Rozwincie towarzyszu 🙂 „Bratnia pomoc” ? 😉 „Gruntowanie socjalizmu”? Poczytajcie definicje na wikipiedi spradzćie czy się zgadza czy nie 🙂

 143. „ZSRR podarowal Polsce 130 tys km kwadratowych ziem odbitych od niemcow”
  Hmm, a ile zabrał? 🙂 (przy okazji)

 144. ” wojska ZSRR pozostaly pelniac role strszaka i gwaranotra pokoju.”

  Buahahaha 🙂
  Tow Axiom odkurzył chyba stare wytyczne z Moskwy :)))

  Straszaka na Polaków – zgoda, żeby czasem nie próbowali demokracji czy innych głupot. 😉
  Gwarancje pokoju to widzymy w planach operacyjnych Układu Warszawskiego 😉

 145. @ MMK
  Pelna zgoda. Pierwszym ktorzy probowali sie wydostac spod tego straszaka milujacego pokoj byli Wegrzy w 1856roku, ale otrzymali jak dzisiaj Ukraincy pomoc humanitarna w postaci dywizji pancernych. Drugim krajem ktoremu chcieli pomoc wsposob pokojowy byla Czechoslowacja w roku 1868, ale tu juz wykorzystali do tego celu satelickie rzady aby nie bylo ze to zrobili wlasnymi tylko rekami. I beda ten „pokoj” wprowadzali tak dlugo, jak dlugo swiat sie nie opamieta i posle ich do samego lucyfera, gdziea bandycki narod od poczatku swego istnienia wiernie mu sluzy.

 146. „Dlatego tez kresy zostaly przylaczone do Polski w wyniku zaborczej wojny (1919-21)”
  Zaborcza wojna pod Warszawą. Ha ha.
  Coraz weselej tow. Axiom 🙂

 147. „Przez wiekszosc lat 45-90 Polska nalezala do ukladu waszawskiego i rwpg. Co oczywiscie narzucalo reguly gry dla dobra bloku wschodniego ktory stal sie ostoja cywilizacji.”

  Buahaha. Z tej ostoi cywilizacji (NRD) w ciągu 10 lat uciekło ponad 2.5 mln ludzi. Aż trzeba było mur budować i strzelać do tych niecywilizowanych… Tą ostoję cywilizacji to widać nawet dziś w samy epicentrum – wystarczy parę km wyjechać poza centrm Moskwy :)))

 148. „Ukraincy zaczeli Rosjanom odmawiac ich podstawowych praw no to sie zaczelo”
  Tzn jakich konkretnie praw? 🙂

 149. „Oto co ja bym zrobil z wasza produkcja 168 tys srubek. Kupowal bym wszystkie i niszczyl w tajemnicy.”

  Genialne towarzyszu.
  Oczywiście pieniądze na to spadłyby z nieba. 😉

 150. @ MMK
  Male sprostowanie: 1956 i 1968 rok. Nie wiem dlaczego taki blad wyskoczyl? Wpisalem poprawnie.

 151. Jak czytam wypowiedzi na tym blogu /jak rowniez na innych/ przypomina mi sie to co kiedys powiedzial Lem na temat internetu. Sam sie dziwie skad na tych blogach tyle zajadlych rusofobow?

 152. @ MMK 12 sierpnia o godz. 23:20

  z polskiej ostoi demokracji w ciagu tylko paru ostatnich lat wyjechalo ponad 2 milony Polakow. I to jakos Cie nie dziwi?

 153. Sprawdzam i widzę, że niektóre wpisy tego hitlerowca 88 zostały z forum usunięte. Ale te, w których wyzywa innych, tych krytycznych, komentujących pozostały. To się nazywa moralność pisma Polityka. Jeśli pasuje to nawet z Hitlerem. Gratulacje.

  Dlatego ponownie zwracam uwagę, że w Polsce propagowanie symboli nazistowskich jest zabronione i karalne. I żeby nie było, że nikt nie zauważył.

 154. „z polskiej ostoi demokracji w ciagu tylko paru ostatnich lat wyjechalo ponad 2 milony Polakow. I to jakos Cie nie dziwi?”

  Po latach PRLowskiego zamordyzmu, dewastacji wszelkiego kapitału zakończonej bankructwem, jeszcze dekady będziemy gonić Zachodni poziom życia.
  Absolutnie więc mnie nie dziwi, że miliony nie chcą tyrać za grosze, aby nadrabiać „osiągniecia” komuny ;).

 155. „ktoras tam RP glownie egzystuje ze sprzedazy tego co w PRLu zostalo zbudowane”
  Tzn kontkretnie ze sprzedaży czy zysków jakich PRLowskich dóbr żyje ktoś w Polsce dziś? 🙂
  Ja tylko wiem o dziesiątkach milardów PLN dopłat w sporej cześci PRLowskich emerytów jakie zostało w spadku po bankructwie PRL …

 156. „ciekawi mnie rowniez co kryje sie za okresleniem “Zachodni poziom zycia”?? ”
  Proszę pytać emigrantów na Zachód, dlaczego dobrowolnie emigrują, jak samemu ma się trudności z dostrzeżeniem 😉

 157. @ MMK
  czy MMK rozumie co czyta?

 158. MMK
  13 sierpnia o godz. 15:01
  To co proponujesz – ponownie uruchomić komory gazowe w Oświęcimiu ?
  Tym razem dla emerytów
  Może jeszcze gdzieś w Ameryce Płd. żyją jeszcze ostatni fachowcy znający się na rzeczy zatem spiesz się !

 159. zwo.co to z tym 8.8; np.od kilkudziesieciu lat rusza z Marienplatz w Monachium o godz.8.00 do Placu sw.Marka w Wenecji grupa zapalonych turystow;3-4 tygodnie w liczbie 50-100!Jest to w miedzyczasie znany szlak alpejski!Tez antysemici????Gdzie cos mozna sie o tym dowiedziec:bez Twojego zmyslania!!!

 160. @axiom , @saurom @ekononom i inni myślący , pozdrawiam Was . Popatrzcie – axiom podaje FAKTY , a niejaka @Ewa pyta ile mu płaci Moskwa !? CUDOWNE ! A inny IDIOTA uważa , że bycie oficerem KGB to gorzej niż bycie historykiem ???

  Gwarantuję , że ŻADEN z „naszych ” rządzących nie miałby szans przejśc nawet przez egzaminy wstępne do szkoły KGB !

  Czy widzieliście większe zidiocenie ? Wy im fakty , oni inwektywy .
  Ukraina to sztuczny twór . Rozkradziony i bandycki ! Walki zwł . między oligarchami dopiero się zaczną . Lud też się wlączy bo żyje skandalicznie żle . PKB Rosji to ok.14500 usd per capita , Ukrainy , niegdyś NAJBOGATSZEJ republiki ZSRR ok. 3500 usd .
  Jedyna historia to banderyzm . Twiedzenie , że wolna Ukraina jest ważna dla Polski to zidiocenie totalne . To wikłanie się w kłopoty z banderowskim państwem . Nb. istniało tak długo tylko dzięki okradaniu Rosji .

  Putin to niewątpliwie największy i najmądrzejszy z rządzących realnie . Przyznał to nawet niegdyś Foreign Affairs.
  Podniósł Rosję z kolan , okiełznał oligarchów . Ma realną władzę , w przeiwieństwie np. do Obamy sterowanego przez różne koła banksterskie . O marionetkach z UE nie wspomnę . TU wykres wzrostu PKB Rosji od czasu wychwalanej demokratycznej „reformy” Jelcyna .
  Wiecie adresaci , coraz rzadziej zaglądam do Polityki . Ręce opadają jak się czyta brednie idiotów . I te reakcje na argumenty – jak obrzucanie łajnem . Mam nadzieję , że przeżyjemy bandyztyzm USiaków i wojny nie będzie . Trzymajcie się !
  tu wykres , drugi z rzędu per capita . Widać koszmarny dół w 1999 kiedy schodził Jelcyn i zaczynał , no powiem prosto , geniusz W.W. Putin
  http://kushnirs.org/macroeconomics/gdp/gdp_russia.html#p2

 161. @ kaesjot
  Ty masz racje ze bezproduktywne marnowanie energii jest bez sensu. Wydaje sie ze swiat wszedl w okresie industrializacji w zly kierunek z ktorego musi wyjsc.
  Najpierw wymyslono tasme produkcyjna aby produkowala lawinowo bezgraniczna ilosc towarow, a gdy juz wyczerpal sie rynek, wtedy „usprawniacze” zaczeli produkowac wyroby ktore zamiast sluzyc na cale zycie, tak konstruowan aby wytrzymywaly zaledwie kilka lat. To spowodowalo ze ciagle sie kupuje i wyrzuca.
  Bo jak sama nazwa wskazuje „jednorazowki nie warto naprawiac”.
  KIedys sie produkowalo takie samochody w ktorych mozna bylo samemu w warsztacie wszystko zrobic. Zrob to dzisiaj z tymi ktore maja caly zespol napedowy w jednym kawalku wstawiany od spodu przez robota gdzie nawet zwyklymi narzedziami nie dotrzesz, a na dodatek w programi komputerowym jest wprowadzony kod ktory gdy zacznie sie nie w tej kolejnosci sie zabierac do naprawy jak moga to robic tylko fabryczne warsztaty, to wtedy komputer to wszystko cokolwiek zrobisz uzna za usterke i samochod bedzie wymagal praktycznie udania sie do warsztatu fabrycznego, gdzie zaplacisz wiecej bo wykryja iz sam grzebales. To jest technika dzialajaca przeciwko czlowiekowi.
  I tak jest dzisiaj ze wszystkim. Kupujesz drukarke HP i cartridge jest drozszy od calej drukarki. Lepiej wiec kupic nowa. Ktos powinien zatrzymac ten wyscig do nikad. Pozdrawiam.

 162. Andzrej52
  A gdy kocerny paliwowe wykupia fabryki samochodow to bedziesz je kupowal za 1/2 – 1/4 dzisiejszej ceny za to za paliwo bedziesz placic 2 – 4 razy wiecej.
  Marcin – trzeba, by polityke zdominowali ci, ktorzy musla kategoriami spolecznymi a nie biznesowymi. Gospodarka ma zaspokajac potrzeby calego spoleczenstwa a nie nienasyconej jego nik lej czesci.

 163. @ kaesjot
  Fabryki samochodow juz siedza w kieszeni koncernow paliwowych. Ceny juz sa astronomiczne. Malo tego, wykupuja tez patenty na baterie samochodowe by je schowac do szuflady, aby przypadkiem nie zaczal sie psuc byznes. Od dawna sa znane przekladnie zebate pracujace na sucho, ale lobby olejowe nie chce aby
  samochod nie byl uzalezniony od oleju. Moj znajomy obserwowal rozne stacje benzynowe jak sie zaopatruja w paliwo i wybadal ze wszystkie stacje niezaleznie od marki pisanej na stacjach przywoza paliwo z jednych skladow hurtownianych.
  O czym to swiadczy? Ze sa wszystkie w jednych rekach, tylko tumania nas wszystkich ze jedna nazywa sie Shell, a druga British Petroleum. Calkiem podobnie jest z fabrykami samochodow. Dla niepoznaki lacza sie jedne z drugimi, zmieniaja wlascicieli, tymczasem to wszystko ma jedna monopolistyczna centrale.
  Jaki pieniadz plynie z oleju najlepiej widac w Dubayu. Kazdy z nas to wszystko finansuje. Pozdrawiam.

 164. Kiedys czytalem, ze 80% zuzycia silnika spalinowego ma miejsce w momencie jego rozruchu.. Rozwiazanie jest proste – wystarczylby maly silniczek napedzajacy pompe olejowa na kilka sekund a dopiero potem rozrusznik zaczalby kreecic silnikiem. Ale wtedy silniki mialyby za duza trwalosc i spadlby popyt na uslugi serwisowe i czesci zamienne o samych samochodach nie mowiac.

css.php