Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy

13.07.2014
niedziela

Służby do zadań specjalnych

13 lipca 2014, niedziela,

Ciekawie wypada porównanie uprawnień kontroli skarbowej i służb specjalnych. W szczegółach rozpisuje się o tym Robert Gwiazdowski. Zasadniczo wygląda to tak, że kompetencje są podobne, przy czym służba skarbowa ma uprawnienia jeszcze szersze.

Służby specjalne zostały powołane do życia w bardzo szczególnym i istotnym celu. Ustawa wylicza: zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego, porządku konstytucyjnego, niepodległości i obronności państwa, przestępstw szpiegostwa, terroryzmu i przestępstw godzących w podstawy ekonomiczne państwa. Innymi słowy chodzi o powstrzymywanie działań zagrażającym istnieniu państwa, co ma tłumaczyć nadzwyczajne uprawnienia – godzące w podstawowe swobody obywatelskie. Godzimy się na to (choć nie wszyscy i nie bezwarunkowo), by chronić bezpieczeństwo kosztem wolności. Choć wielu uważa, że po wydarzeniach WTC poświęcono zdecydowanie zbyt dużo wolności, nie uzyskując w zamian wcale tak wiele, a państwo raz uzyskanych uprawnień tak łatwo nie odda.

Co jednak usprawiedliwia takie kompetencje służb skarbowych? Oczywiście przestępców podatkowych należy ścigać. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego środki możliwe do zastosowania dalece przekraczają dostępne metody ściągania morderców, gwałcicieli, a nawet terrorystów. Co więcej, środki dostępne służbom skarbowym są co jakiś czas rozszerzane. Po co? Możliwych odpowiedzi jest kilka:

Po pierwsze, być może służby skarbowe są nieudolne i nie radzą sobie z egzekucją podatków. Chcą mieć zatem wgląd do wszystkiego, wszędzie, móc podsłuchiwać, podglądać. A najlepiej założyć monitoring audiowizualny na terenie całego kraju i w każdym domu – wtedy to dopiero podatki zaczną spływać.

Po drugie, być może prawo podatkowe jest tak kiepskiej jakości, że egzekwować się go zasadniczo w normalny sposób nie da. Jedyna szansa to przyłapać gdzieś na nieostrożnym słowie lub gorącym uczynku. Bez prowokacji i podsłuchu ani rusz.

Po trzecie, państwo być może w ogóle nie szanuje swoich obywateli ani ich praw i swobód. Najważniejsza jest kasa w budżecie, reszta jest drugo- albo i trzeciorzędna. Trochę w myśl sentencji de Tocqueville, że „nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”.

Po czwarte zaś, być może służby skarbowe są i mają być zbrojnym ramieniem władzy, mają paraliżować działalność osób dla władzy niewygodnych. Przykłady można mnożyć: niezrozumiałe wstrzymywanie działalności firm zajmujących się skażaniem spirytusu, pomimo że robią to od lat, a przepisy nie uległy zmianie (w tej sprawie ZPP złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra Jacka Kapicę), wstrzymanie działalności firmy składywęgla.pl, kara dla wydawcy tygodnika „Wprost”. Wszystko niby zgodnie z przepisami, ale zastosowanymi wybiórczo, wobec nielicznych, za to bardzo dotkliwie. Czyli coś na wzór „kontroli zadaniowych”, o jakich słyszeliśmy w nagranych rozmowach.

Zatem jak Państwo obstawiacie? Która opcja wydaje się najbardziej prawdopodobna? A może czegoś nie zauważyłem?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 51

Dodaj komentarz »
 1. Bo to jest bandycki kraj – coś na miarę średniowiecznego ściągania siłą danin.
  Wieśniacy mogą zdychać z głodu byle tylko pańskim skarbcu nie zabrakło na rózne zachcianki.
  A tak na poważnie – przyroda nie znosi próżni – czymś trzeba było IRCh-ę zastapić..

 2. @ kaesjot
  Pelna zgoda ze Polska to bandycki kraj. Ciesze sie ze po latach udowadniania tego zobaczylem ze tak dzisiaj zaczynaja samo widziec to co ja widze od lat.
  Pewnie widziales jak wiekszosc film pod tytulem Siedmiu Wspanialych?
  Polska to takie miejsce gdzie bandyci nekaja bezradne spoleczenstwo jak w tym filmie robili to z jedna wioska. Sa bezradni dlatego ze nie wiedza jak sobie poradzic z bandytami ktorzy sa po zeby uzbrojenie, w tym wypadku immunitetami, pieniedzmi na ochrone, etc. I widac wyraznie jak samuraje spoza Polski nie przyjada i nie rozprawia sie z bandytami, to samo spoleczenstwo sobie z nimi nie poradzi. Jak na razie spoleczenstwo placi jak ci wiesniacy daniny i narzeka, ale ciagle nie jest zdecydowane poprosic o taka pomoc SAURAJOW, CZYLI POLONII by wyplenila chwasty czyli ubeckie popluczyny. Pozdrawiam.

 3. Marcin
  13 lipca o godz. 23:34
  „Siedmiu wspaniałych” to western z 1960 r. m.in. z Yulem Brynnerem, Charlesem Bronsonem, Stewem McQueenem a samuraje byli w „Siedmiu samurajach” Akiro Kurosawy z 1954r. ale w obu o to samo chodzi.
  A tak nawiasem mówiąc wiesz od czego zaczęli swe rządy solidaruchy w 1989r ?
  Właśnie od rozwiązania w SB wydziału wcale nie związanego ze zwalczaniem opozycji czy kościoła lecz tych od przestępstw gospodarczych by nikt nie podgladał złodziejskiej prywatyzacji.
  Jakoś w zbawienną moc Poloni nie bardzo wierzę. Mieli 25 lat i mało który d_ _ ę ruszył by Ojczyznę uzdrawiać. Ale w gadaniu, dobrych radach tu, na forum polityki mało kto im w aktywności dorówna. Powiem po poznańsku – drą papy tak, jak ci krzykacze z Solidarności w 1980 a skutek taki sam czyli żaden !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Drogi Kaesjot

  Sprawdź sobie, proszę, kto w 1989 był ministrem SW. Kto trzymał w łapach służby. Soliduraki nie miały tam nic do powiedzenia.

  Zresztą esbecy i tak nie byli lojalni wobec państwa – vide niszczenie dokumentacji. Trudno przypuszczać, aby ci od gospodarki zajęli się czymkolwiek innym, niż zabezpieczaniem sobie miękkiego lądowania.

 6. @ kaesjot
  W Siedmiu Wspanialych ludnosc bezbronna wobec bandytyzmu poprosila tych wspanialych o pomoc. Nie sadzisz ze przez ostatnie 25 lat Polacy z kraju wylacznie wyszydzaja Polonie, zreszta sam to robisz? To jest wlasnie ten problem ze nie mogac sobie poradzic z bandziorami nie chcecie by ci ktorzy by mogli wam pomoc sa dla was wrogami jak ci bandyci co wami rzadza. Budziscie sie z reka w nocniku a powtarzacie za bandytami: nic sie nie stalo.

 7. Tusk zrobił prawo,
  ze w razie gdybyśmy nie mieli ochoty dalej być okradani, to on lub inny Kaczor może poszczuć nas wojskiem, policja czy najemnikami z obcych państw.
  To przyczyna, ze elity III RP tak pokochali banderowców.

  Dlatego :
  premier Tusk,
  prezydent Komorowski,
  MSZ Sikorski,
  szef opozycji Kaczyński,
  marszałek Sejmu Kopacz,
  marszałek Senatu Borusiewicz,
  geniusze z Wiejskiej,
  IPN,
  Episkopat,
  lokalne kacyki,
  pismaki
  i wszelkiej maści Polscy Patrioci zapomnieli o 71 rocznicy ludobójstwa ~250 tys Polaków przez banderowców
  Przykre to

 8. TRad
  14 lipca o godz. 1:20
  Masz racje – wtedy MSW był Kiszczak a Kozłowski, którego uważałem za wykonawcę tych „reform” wszedł do resortu w 1990. Trudno teraz określić czyja była to inicjatywa, na czyje polecenie od tego rozpoczęto likwidację poszczególnych służb SB ale jest to faktem, i tylko domyślać się można czemu i komu miało to służyć. Trudno się dziwić oficerom od przestępczości gospodarczej, że pozbawieni pracy zajęli sie tym, na czym i z kim najlepiej się znali. Natomiast niszczenie akt służyło nie tyle samym SB-kom lecz tym, którzy w tych aktach widnieli bo raczej zwolenników socjalizmu tam nie było. Zresztą obowiązywał zakaz rekrutowania TW spośród członków PZPR.

 9. Marcin
  14 lipca o godz. 4:01
  Znam oba filmy – ta sama fabuła tylko jeden osadzony w realiach Japonii a drugi – pogranicza amerykańsko – meksykańskiego.
  Jeszcze za PRL-u stworzono przyjazne warunki dla firm polonijnych – jakoś nie widać, by było ich zatrzęsienia.
  Co i jak, wg Ciebie ci polonijni „samuraje” mogą ( powinni ) zrobić by pomóc Ojczyźnie.

 10. Pan Tomasz Kasprowicz
  Wiele razy ostro Pana krytykowałem. Ale ten tekst rehabilituje Pana w moich oczach. Błysk prawdy i geniuszu. Bo całe to chrzanienie o gospodarce, uwolnieniu przedsiębiorczości czy krytyka biurokracji to zabawa w piaskownicy.
  Minęły czasy, kiedy terror to było zamykanie ludzi w łagrach. To było drogie i nieefektywne.

 11. Pierwszy i drugi punkt dotyczy wszystkich służb skarbowych w krajach o wysokim opodatkowaniu. Slużby skarbowe są tam rozbudowane (co paraliżuje skuteczność) a opodatkowanie tak wysokie (w EU powyżej 60% zarobków), że znaczny procent społeczeństwa z różnych przyczyn go unika. Polska nie jest tu wyjątkiem.

  Trzeci i czwarty punkt odnoszą się do struktury wewnętrznej. W PRL państwo traktowało obywatela jako swojego niewolnika i ta tradycja trwa, bowiem instytucje w ciągu ostatnich 25 lat nie były ani okrojone ani zreformowane.
  Czy można ich używać do tępienia niepokornych? Z pewnością, ale bardziej chyba one same tępią ludzi wedle uznania (jak w filmie „Układ zamknięty”, firmy JTT czy p. Kluski).

  W sumie punkt trzeci brzmi najbardziej prawdopodobnie, bowiem urzędnik to ktoś rozliczany ze stosowania procedur a nie z szacunku dla petentów. Dając tym ludziom coraz większe uprawnienia do inwigilacji i ingerencji w nasze życie sami kręcimy sznur na własną wolność.

 12. @TRad
  Moje uznanie dla Pana za postawę na blogu Szostkiewicza, który opuścił już strefę obiektywnego obserwatora zamieniając się w obrońcę partyjnej „racji stanu”.
  To, co pisze p. Kasprowicz to właśnie skutki braku oczyszczenia życia społecznego, gospodarczego i politycznego z tych, co to tylko podpisali, ale nikogo nie skrzywdzili. Oraz ich partnerów w businessie szpiegowania i terroryzowania reszty. Niestety, cały kraj, nie tylko politycy, wydaje się być paraliżowany przez takich ludzi i takie metody.

 13. @Kaesjot

  Parafrazując klasyka: akta nie płoną.

  Zgadnij, komu posłużyło usunięcie akt z oficjalnych archiwów.

  Zgadnij również, dlaczego tak jest, że po którym dużym przedsiębiorcy z okresu przełomu by nie poskrobać, pojawi się przeszłość TW SB.

  Wszystko to skłania do przyjęcia niezwykle spiskowej hipotezy, że cały przełom był zaplanowaną transakcją wymiany władzy politycznej – na ekonomiczną. A w dalszej perspektywie – z powrotem polityczną, bo kto ma pieniądze, ten ma władzę.

 14. @ZWO

  Blog p.Kasprowicza jest świetlistym wyjątkiem wśród blogów Polityki. Dziwi mnie, kto mu na pozwala 🙂

 15. TRad
  14 lipca o godz. 12:48
  Myślę, że tylko my, szaraczki jesteśmy naiwnymi ideowcami – socjalistami, liberałami, katolikami czy kimś jeszcze. Znam wielu takich, co to czerwony krawat zamienili na ministrancka komżę, drzewce czerwonego sztandaru na drzewce procesyjnego baldachimu, portret Lenina na „cudowny” obraz MBCz.
  Są po prostu ludzie obrotni, którzy potrafią „znaleźć” się w każdym ustroju.

 16. @ kaesjot
  „Co i jak, wg Ciebie ci polonijni “samuraje” mogą ( powinni ) zrobić by pomóc Ojczyźnie.”
  Zanim odpowiem na pytanie sprobuje wytlumaczyc dlaczego systuacji nie moga naprawic ludzie w Polsce bez pomocy polonijnej? Nie mam na mysli bynajmniej pomocy organizacji zwanej Polonia, bo ta jest tylko politycznym przedluzeniem struktur krajowych, gdzie wiadomo jacy ludzie sa u wladzy.
  W calym ukladzie politycznym jaki sie uksztaltowal po roku 1989 wszyscy ktorzy w nim siedza sa w mniejszym lub wiekszym stopniu uwiklani w uklady i ukladziki.
  Jest to karuzela ktora sie kreci. Raz opozycja, raz rzady, a wszystko tylko stanowi gre pozorow by trwac u koryta, nie dla dobra kraju, ale dla dobra swojego.
  Tolerancja klamstwa na codzien i powszecnie, mafijne powiazania i grupowe interesy koterii moga zostac wyeliminowane tylko w przypadku wprowadzenia nowej krwi do ukladu, nie zarazonej patologicznymi infekcjami. Tym zrodlem zdrowej krwi sa Polacy ktorzy nie schanbili sie w IIIRp, a ani w PRL-u, i tacy majac czyste konto sa w stanie wyczyscic Polske. Na krajowcow oni maja po prostu haki ktore nie pozwalaja dzialac, paralizujac je, mimo ze byliby moze tacy ktorzy by mieli szczere checi, a ci niestety sa bez szans doskonale wiedzac o tym.
  Powtarzam jeszcze raz: ludzie ktorzy maja czyste konto w Polsce, zero w SB-eckich archiwach, zero w prywatnych u Kiszczaka, pociotkow Jaruzelskiego, etc.
  To nie jest nic nowego. Polske juz raz ratowala diaspara, bo w kraju mozna co najwyzej znalezc mieso armatnie, do przywodztwa potrzeba cos wiecej.

 17. Polska po 25 latach „wolnosci” coraz bardziej przypomina jedna z tzw. „republik bananowych”…

 18. Wpis słuszny, ale „rozwiązania” proponowane w komentarzach – włosy wylatują, te z głowy również…

 19. @ kaesjot
  Byly po transformacji propozycje by prezydentem Polski zostal profesor Brzezinski, niestety, rodacy woleli najpierw Jaruzelskiego a pozniej Walese. Dzisiaj profesor Brzezinski jest o te 25 lat za stary, ale sa ludzie mlodsi, ktorzy sa mozgami do dyspozycji. Coz z tego skoro moje propozycje spotykaja sie z riposta jak powyzej. Widocznie wladcy sie obawiaja konkurencji. Pozdrawiam.

 20. Marcin
  14 lipca o godz. 23:32
  Żartujesz – najgorszy doradca najgorszego prezydenta USA miałby zostać prezydentem Polski ? Bo znany w świecie, bo polskiego pochodzenia ( syn sanacyjnego dyplomaty, potomek szlacheckiego rodu? Genetycznie obciążony rusofobią, więcej porażek ( Iran, popieranie Pol Pota, antyrosyjska partyzantka afgańska, z której zrodziła sie Al Kaida ) niż sukcesów. A na gospodarce to się zna ?
  Dzięki za takiego „samuraja” – nie skorzystam.
  PS. Był jeszcze Stan Tymiński – też Polonus.

 21. a dlaczego fałszowanie pieniędzy zagrożone jest karą porównywalną z tą za zabójstwo?! (5-25lat vs. 8-25lat)

 22. mnbvcx
  15 lipca o godz. 8:16
  Masz chyba na myśli wytwarzanie papierków symbolizujących pieniądz, bo tworzenie wirtualnych pieniędzy bez pokrycia w bankach i na giełdach uchodzi bezkarnie a nawet jest chwalone jako wzór „przedsiębiorczości”

 23. Oczywiscie, Brzezinski genetycznie obciazony rusofobia jest jednym z blaznow wszechczasow. Jeden z najbardziej podlych charakterow. Ameryka juz przez 30 lat za niego placi. Inne narody rowniez.

  W sprawie Polski (nazywanej chujem dupa i kupa kamieni przez rzadowego ministra)

  To bandycki totalitarny kraj w ktorym post okraglostolowa klika zabetonowala sie przy korycie. Podzial na partie jest fikcja. Wybory sa fikacja. Partyjny nepotyzm i kult jednostki dyktatora dominuja.
  Totaitaryzm rezimu jest strzezony przez bandyckie rezimowe bojowki ktore aby pokazac skutecznosc same stwarzarzja przestepstwa, spiski i konspiracje po to zeby je wykrywac i zbierac pochwaly za obronne rezimu. Np sprawa Brunona K,.. to szkaradna orgia bandytyzmu ze strony rezimowych bojowek.

  Sam fakt ze post okraglstolowe kliki-partie utrzymuja sie bez ograniczen z budzetu (kradna od podatnika) podczas gdy kazda nowa partia polityczna musi istniec na wlsany koszt stwarza sytuacje ze isiniejacy feudalny system polityczny nigdy sie nie zmini w drodze wyborow. Polski feudalizm bedzie wiec dalej dogorywal dopoki wszysko zotanie znizczone i upadnie w totalnym chaosie.

 24. @ kaesjot/axiom
  Brzezinski nie byl odpowiedzialny za polityke Cartera. Doradca nie rzadzi.
  Jezeli natomiast chodzi o Stana Tyminskiego, to ten facet prowadzi w Kanadzie calkiem dobrze funkcjonujacy byznes, czego ci ktorzy nie kierowali ani kioskiem ruchu w Polsce by nie potrafili robic. Jeszcze troche a mi napiszecie ze na swiecie nie ma madrzejszych Polakow niz ci krajowi. Wobec tego gascie swiatlo, bo tylko to wam pozostalo.

 25. Marcin
  15 lipca o godz. 9:02
  Nam potrzebny mąż stanu na miarę ( by daleko nie szukać ) E. Gierka czy Ludwiga Erharda.
  Tu nie wystarczy najzdolniejszy nawet przedsiębiorca jeśli będzie chciał zasady obowiązujące we firmie wprowadzić w gospodarce kraju. Ta, niestety , rządzi się innymi regułami. Co zbawienne dla firmy w skali mikro jest zabójcze dla gospodarki w skali makro.
  Chociażby sprawa wynagrodzeń.
  Dla przedsiębiorstwa jest ono kosztem obniżającym zyski zatem efektywność firmy natomiast dla gospodarki kraju jest składnikiem popytu czyli czynnikiem napędzającym rozwój gospodarki.

 26. Rozumiem, że Gospodarz woli by UKS pozostał w tyle za zorganizowaną przestępczością, która od kilkunastu już lat intensywnie przenosi się do gospodarki. Chętnie zapoznałbym się z dobrym uzasadnieniem tej postawy.

 27. Pomysl ze kots tam z Poloni moglby walczyc o wladze w Polsce jest blazenstwem.

  Polskim problemem jest system polityczny ktory betonuje przy korycie post-okraglostolowe kliki pasozytujace na podatniku.

  Gdyby istnial uczciwy bezposredni i demokratyzny system wyborczy oraz uczciwe prawo regulujace finansowanie parti politycznych wartosciowi kadydaci do wladzy w Polsce pojawili by sie sposrod polakow mieszkajacych w Polsce.

 28. Art63
  15 lipca o godz. 9:50
  ” …pracownicy US i UKS mają plany miesięczne i jak wyznał mi jeden z nich, “.gdy nie ma kogo złapać, trzeba się przejść po warzywniakach.”
  I to właśnie jest chore !!!
  Słyszałem , że posterunkowi mają swój plan przestępstw w podległym im rejonie – jeśli nie będzie przestępstw, to będzie musiał je na siłę prowokować bo inaczej plan nie wykonany i po premii wspomnienie … Narzućmy lekarzom plan zgonów, strażakom – pożarów, strażnikom – zastrzelonych w czasie próby ucieczki itp.
  Horror !!!
  A przecież najważniejsze jest to, aby , jak to trafnie kiedyś napisał ozzy – LUDZIE CZULI SIĘ SZCZĘŚLIWI.

 29. To oczywiste zlodziejstwo. Prokuratura sadzila kioskarke z Lodzi o 4 grosze i dwojke emerytow z Birczy za galazke z krzakow przydroznych. Lekarka z lubuskiego byla w sadzie za kradziez kamyka przydroznego. Nie pelno sprawny umyslowo dostal 2.5 roku wiezienia za kradziez batonikia czekoladowego wartego 40 groszy.

  Sprawa Sikorskiego jest znacznie powazniejsza. Bo ukradl 1350 zl z MSZ. Nie rozumiem dlaczego rzekomo niezalezna prokuratura w rzekomo demokratycznym kraju nie stawia Sikorskiemu zarzutow. Dlaczego do tej pory bojowki rezimu w maskach na mordach nie wyprowadzily Sikorskiego o 4 rano w pizamie zakutego w jakdany i z po-wy-krecanymi rekami.

 30. @ kaesjot
  „Narzućmy lekarzom plan zgonów, strażakom – pożarów, strażnikom – zastrzelonych w czasie próby ucieczki itp.”
  Tobie sie wydaje ze masz w tym kraju cos do powiedzenia. Niestety prawda jest taka ze ci ktorzy to o czym napisales powyzej jak beda chcieli to to zrobia i nic nie pomoze, nawet chocbys wylewal tutaj tysiace lez.
  Dla Polsk iz stala tylko ostatnia szansa siegnac po zasoby w diasparze.
  Axiom uwaza ze nikt z polonii nie jest w stanie walczyc o stolki w Polsce. Oczywiscie ze nie jest bo krajowcy go zagryza. On mnie zupelnie nie zrozumial. Ja napisalem wyraznie, ze jeszcze troche a sami zaczniecie prosic o pomoc. Tonacy chwytta sie brzytwy. Jezeli juz Pan Kasprowicz dostrzega ze ten kraj tonie i o tym zaczyna pisac, znaczy to ze woda siega juz do poziomu mostku kapitanskiego.
  Pozdrawiam.

 31. Oto nastepny wystep SB-eka:
  „Dla mnie , ktoś kto podpisał, a później przyznal sie do tego publicznie, jest bardziej szanowana osobą, niż ten, co podpisał i spijał śmietankę, a dzisiaj siedząc za wielka woda i żyjąc z wypłacanej przez nas emerytury, udaje najmądrzejszego na świecie.”
  Ciekawe czy ten SB-ek ktory jezdzi na wczasy do Szwajcarii, w godzinach przerwy w sledzeniu obywateli na forach Polityki tez ma czas na produkcje krzesel?
  Oj nie , przeciez od tego jest caly sztab specjalistow ktorzy pomagaja tworzyc teksty aby nie mozna odkryc ze to SB-ek we wlasnej osobie. Tylko ze to zboczenie SB-eckie polegajace na ciaglym grzebaniu w czyichs zyciorysach wychodzi jak to szydlo z worka. Cco wpis to SB-ecki charakter wplatany mimo woli. Bo SB-ek nie jest w stanie swoim dwukomorkowym mozgiem inaczej. NIe wie skad kto pisze, co pisze i jak pisze, ale wazne jest go opluc na odleglosc, niby anonimowo.
  Zniszczyc, dokopac, dac wirtualnie w pysk, a potem czekac na riposte w postaci obrony WEB page. NIedoczekanie twoje stary komuchu. Twoje zapedy sa bezcelowe. Keller pokazal ze z otwarta przylbica sie z wami przegrywa.

 32. Marcin
  Kto z disapory bylby na tyle glupi aby wydac 200-300 mln zl swoich pieniedzy probujac zdobyc stanowisko premiera w Polsce ktore placi 16500 zl miesiecznie ? Opanuj sie.
  A czy wogole polski panszczyzniany chlop jest tego warty ? Nie wydaje mi sie. Im wiecej go wladza jebie tym bardziej on to lubi.

  Po-pis okrada budzet rzedu 95 mln zl rocznie.(w 2012, po 48 mln zl, pis 47 mln zl) Ponadto po-pis zatrudniua dziesiatki tysiecy swych poddanych w rzadzie, administracji i instytucjach panstwowych i sciaga od nich haracz. Podanto po-pis bierze sobe z budzetu po 15-20 mln na kampanie wyborcze do Sejmu.
  Ponadto po-pis daje mediom i kk 2-3 mld (z budzetu) rocznie za dobra prase, agitacje i fikcyjne etaty.

  Kandydat disapory musialby przyjsc z wlasna kasa tj jest wydac wlasne 200-300 mln zl aby stworzyc organizacje, partie, program i finansowac kampanie wyborcza. I co najmniej na dwa lata przed wyborami do Sejmu.
  Nie slyszalem o takim z disapory zdolnym na takie szalenstwo.

  Obecny post okraglostolowy uklad-mafijna-klika, sami doprowadza sie do upadku bo eventualnie zniszcza wszstko co mozna zniszczyc. Wtedy biedne i glodne panszczyzniane chlopstwo chwyci za widly i kosy.

 33. @ axiom1
  Ponad 20 milionowa polonia jest w stanie sfinansowac kampanie pod haslem: Polacy wracajcie do kraju, teraz przychodza nasze rzady. Dosc przebierancow.
  Zgoda ze nikt z osob ktore maja ulozone zycie poza Polska nie bedzie liczyl na to ze sobie poprawi byt przez rzadowa posadke w Polsce. Niejniej jednak sa lidzie ktorzy chcieliby zrobic cos dla innych, i jedynie taka motywacja moze miec sens. Materialne korzysci zadne.

 34. @Marcin
  Polonia szczegolnie ta w US to jedno z najbardziej zacofanych srodowisk z orientacja kato-matola i rusofoba. 99% popiera po-pis i Watykan. Nie spodziewaj sie z takiego srodowiska kandydata to wladzy w Polsce.

 35. @ axiom1
  Polska potrzebuje rzady fachowcow. Mozna ich znalezc na wszystkich swiatowej klasy uczelniach w tym USA. Do rzadzenia potrzebna jest naukowa precyzja, naukowa uczciwosc, oraz naukowa ambicja. Takie cechy posiadaja tylko wyjatkowi ludzie dla ktorych ambicja jest wazniejsza niz benefity plynace ze stanowiska.
  Udowodnienie w praktyce teorii naukowych, to jest miejsce do praktycznego sprawdzenia czy te teorie gloszone sie sprawdza. Aby nie bylo w nich zaburzen spowodowanych nieuczciwoscia czy brakiem kwalifikacji, tylko sprawdzone w najwyzszej klasy researchu osoby sa zdolne do podjecia sie takiego wyzwania.
  Selekcja to zwykla analiza osiagniec i porownywanie do krajowych kandydatow jak na przyklad Glinski. Cienkie Bolki ktore nosza tytuly profesorskie i nic poza tym nie maja szans. Religijne i partyjne sympatie sa IRRELEVANT.

 36. Ja się zgodze z punktem 3 i 4. Mój mąż już od dawna interesuje sie spiskowa teoria dziejow, a te punkty odpwoieadaja jej idealnie.

 37. Drodzy….i kochani dyskutanci? Jako „polonia” jednego z bardziej uczciwych i bogatych krajow powiem wam, ze wasze podatki sa duuuuzo nizsze. Od tego co my, chcacy czy nie musimy placic. Jakos nikt w tej dyskusji narzekajacych zgodnie nie zainteresowal sie po co sa te podatki i na co sa wydawane. Za to wszyscy oczekuja ze przyjedzie Godot albo 7 wspanialych, na bialych koniach pewnie. I zrobia porzadek. Samurajom tez placono nieduzo ale zawsze. No i w obu filmach porzadek zrobili ci uciskani.

 38. @ tapicer
  „Samurajom tez placono nieduzo ale zawsze. No i w obu filmach porzadek zrobili ci uciskani.”
  To jest przeciez oczywiste ze Samuraje a zwlaszcza tylko 7 nie moze zrobic porzadku w 40 milionowym kraju. Oni moga co najwyzej pomyc spoleczenstwu wylowic bandytow ktorzy ich rabuja z pieniedzy przeznaczajac je na swoja ekstrawagancje zamiast na zalatwianie najistotniejszych problemow dla spoleczenstwa. To ze polonia placi podatki czesto wyzsze niz te placone w kraju wynika z prostego faktu: jezeli wiem ze pieniadze ktore place sluiza prawidlowemu funkcjonowaniu panstwa i sa madrze wydawane, to zgadzam sie je placic. Natomiast jak widze ze wydawane sa bez sensu i wydluzaja sie kolejki do szpitali, czy rosnie poziom ubostwa, bo socjalne cele uciekaja, to wtedy wiem ze „rzad sie sam chce wyzywic” majac obywatela w nosie. Taki rzad niedosc ze o tego obywatela nie dba, na dodatek wstyd przynosi krajowi poprzez ciagle afery i zachowanie jak w republice bananowej. Zreszta Polska z wielu wzgledow posiada cechy bananowej republiki, tyle ze „taki mamy klimat” gdzie banany rosnac nie chca.

 39. tapicer
  17 lipca o godz. 3:03
  Warto przeanalizować informację GUS nt zarobków zatrudnionych. Nie obejmuje ono rolników indywidualnych, pracujących w firmach zatrudniających do 9 pracowników, pracowników wojska i służb bezpieczeństwa oraz organizacji społecznych niemniej dotyczy to 8,2 mln pracujących Polaków czyli jest to próba bardziej niż reprezentatywna.
  Średni zarobek dla tej grupy wynosi ok. 930 EUR z połowa czyli 4,1 mln pracowników zarabia mniej niż 750 EUR. Tylko 3,5% ( 287 tys ) zarabia więcej niż 2400 EUR.
  Nie jestem pewien, czy w grupie nie objętej badaniami obraz ten wygląda znacząco lepiej – podejrzewam, ze podobnie albo i gorzej.
  Wszyscy znamy powiedzenie – ” Z pustego dzbana i Salomon nie naleje”.
  Potrzebni są tacy, którzy wiedzą czym i jak ten dzban napełnić. Na pewno nie pieniądzmi nadmuchanymi na giełdzie, czy z kredytów lub obligacji. Dzban musi być wypełniony wyrobami przemysłowymi, produktami rolnymi, usługami bytowymi zaspokajającymi podstawowe jak i te wyższego rzędu potrzeby ludzi. Nie mogą być to ci, którzy twierdzą, ze ” niewidzialna ręka rynku” sama to wszystko zrobi.
  Gospodarka państwa to jak armia – potrzebuje wodza, który wskaże cel, postawi zadania i kontroluje, czy sprawy biegną w kierunku wytyczonego celu. Inaczej jest to tylko zbójecka banda.
  Cały problem w tym, ze takiego „Wodza” nie widać wśród aktualnie rządzących i potencjalnych kandydatów do jej sprawowania.

 40. Panszczyzniany chlop ze swa genetycznuie wrodzona metalnoscia poddanca i cwaniaczka jest jednym z najwiekszych zagrozen dla przetrwania polskiego narodu.

  Nie ma on problemu gdy Sienkiewicz (chuj-dupa i kamieni kupa) i Belka okradaja MSZ i NPB. Panszczyzniay chlop nie widzi problemu gdy rezim hula na konta polskich dzieci i pokolen jeszcze nie urodzonych. Ale panszczyzniany chlop ma problem jak widac ( 16 lipca o godz. 19:13) gdy pracownik dostanie nalezna mu zaplate i benefit.

 41. @ axiom1
  „Ale panszczyzniany chlop ma problem jak widac ( 16 lipca o godz. 19:13) gdy pracownik dostanie nalezna mu zaplate i benefit”
  Strzal w dziesiatke. Chlop panszczyzniany nie placac naleznej wyplaty czeka na to az go sad zmusi do zaplaty, natomiast narzeka na to gdy go taki sam nieuczciwy chlop panszczyzniany klient nabije w butelke nie placac za towar. NIewazne ze jedne trzy lata spedzone w sadzie o diety, a drugie tyle o zaplate. Wazne jest by walic w budke kogo sie da i gdzie sie da, a najlepiej to wychodzi gdy sie chlop panszczyzniany znajdzie w rzadzie. Wtedy pokazuje srodkowy palec i mowi: a teraz mozecie mi nadmuchac.

 42. @tapicer, „..powiem wam, ze wasze podatki sa duuuuzo nizsze…”

  Nie do końca. Są niższe procentowo ale pobierane od dużo mniejszych dochodów, więc stanowią relatywnie większe obciążenie. Szczególnie dla osób fizycznych oznacza to, że większość wpływów podatkowych obciąża najbiedniejszych (bo progi wolne od podatku są niskie). Dla przedsiębiorstw poziom podatków jest OK.

  Natomiast wpis Gospodarza był o uprawnieniach służb. Chodzi o stosunek państwa do przedsiębiorców i możliwości urzędów szkodzenia im a nie o samą wysokość podatków.

 43. To co zostało utrwalone w komunie, nie da się tak łatwo wymazać.
  To są klasyczne komunistyczne metody gnębienia tych wrednych prywaciarzy.
  Żeby to zmienić, potrzeba jeszcze dziesiątek lat – komuna w mentalności Polaków poczyniła trwałe spustoszenia.

 44. @tapicer
  W USA obywatel pracuje 90 dni w roku na podatki. W Polsce 170 dni.

 45. „…komuna w mentalności Polaków poczyniła trwałe spustoszenia…” To nie komuna jest winna. To panszczyzniany chlop nie poddal sie reformacji i skazil mentalnosc reszty polakow.

  Komuna skrzywdzila panszczyznianego chlopa. Komuna dala chlopu ziemie. A polski chlop wolal aby ta ziemie mial Pan a on byl tylko parobkiem. Dlatego tez 24 mln chopstwa przenioslo sie do miast w PRL, gdzie niestety skazili rowniez mentalnosc proletariatu.
  Zrodlem poddanstwa, braku ambicji i jednoczesnie zawisci polskiego chopstwa jest kk. Juz Prus to opisywal.

 46. Andrzej 52:tu sie jeden popisuje zadluzeniem USA i Polski.Tyz sie na tym zno.Jeszcze tylko Japonii.Powiedz mi czymu takie pierony stale na wszystkim sie znaja.???Jo nieznam sie na wszystkim!Som my inaczej wychowani????Slazocy????Pieron wie!!!!!???

 47. Nie ma to jak przeczytać dobry artykuł, napisany z głową, przy kawie 🙂

 48. Co jest z Polityką?
  Czy może mi ktoś powiedzieć, dlaczego prosty wpis przypominający świadome zestrzelenie irańskiego samolotu pasażerskiego nad Zatoką Perską przez nowoczesny niszczyciel amerykański i w związku z tym ostrzegający przed wykorzystywaniem nieszczęścia do siorbania własnej politycznej zupki – zostaje wyrzucony przez cenzurę?

 49. axiom1,
  Masz rację częściowo.
  Komuna z tępaka zrobiła nadzorcę i pozwoliła mu gnębić nieprawomyślnych.

 50. sugadaddy; „Komuna z tępaka zrobiła nadzorcę i pozwoliła mu gnębić nieprawomyślnych”

  A jak jest teraz, tepacy, bezmozgowia i zwykly motloch u sterow wladzy juz przez 25 lat. Zaczynajac od Mazowieckiego, nawet podstawowki nie mial a Walesa tylko z podstawowka. I konczac na Donku krory nawet kioskiem Ruchu nie kierowal.

  Obecna Polska kopjuje bolszewicki eksperyment wczesnych lat 1920-ych. Wtedy kazdy nadawal sie na kazde stanowisko i partyjny nepotyzm gwarantowal promocje. Tak jest teraz w Polsce.

 51. Andrzej 52:ten lewak,O.,ubawil mnie ,bo czytajac jego wypociny pomyslalem:nie ekonomista i po UW.Przeczytalem jego zyciorys i pasuje:do tego lewak!
  Nie pisze wszystkiego,szkoda czasu.
  1.O Balcerowiczu pisze bzdury:potwierdza to co powie Ci kazdy psycholog:Jak sie czegos niezna to krytykuje sie to i odrzuca.Zastanow sie gdyby do konca posluchano B.,to co z kopalniami!!!!????
  2.Cos bulcze o Niemcach i placach:on niewie co pisze!
  3.Naturalnie atak na kk!Dlaczego?To najlatwiej i potrafi to nawet chemik.Pluc bezmyslnie potrafi nawet absolwent UW!

  Dalej:szkoda czasu

 52. Falenta to kozioł ofiarny, kogoś musieli znaleźć. Przecież prokuratura zakazałby mu wyjazdu za granicę, a nie zrobiła tego tylko puściła za kaucją.

  @Luap! Piszesz, że pracowałeś „w tym zakresie”… Pisma urzędowe też tak pisałeś bez ładu i składu? DO SZKOŁY NAUCZYĆ SIĘ PISAĆ NIEUKI!

css.php