Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy Z linii frontu - O gospodarce okiem przedsiębiorcy

29.03.2013
piątek

Cypryjska lekcja

29 marca 2013, piątek,

Czego uczą nas wydarzenia na Cyprze? Uczą nas prawd podstawowych, choć dziś niemal zapomnianych.

Po pierwsze państwo nie jest ostatecznym gwarantem jakichkolwiek systemów i zobowiązań. Państwa same z siebie potrafią wpędzić się w kłopoty, z których nie da się łatwo wyjść. Częstotliwość bankructw państw jest bardzo duża – sama Polska bankrutowała w XX wieku dwa razy i nie ma powodów sadzić, że XXI wiek będzie pod tym względem wyjątkowy. Dlatego reklamom obligacji państwowych, z hasłem naczelnym „zysk bez ryzyka” powinna przyjrzeć się Komisja Nadzoru Finansowego jako organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo inwestorów. Nieuczciwa reklama powinna skłonić ta instytucję do działania.

Podobnie powinniśmy traktować z przymrużeniem oka inne państwowe gwarancje, w tym depozytów (na Cyprze w ostatniej chwili wycofano się z opodatkowania wszystkich depozytów) – podobnie jak Cypryjczycy możemy obudzić się z dnia na dzień bez dostępu do naszych pieniędzy pomimo gwarancji. Tym bardziej zapewnienia o wysokości emerytury, która ma mieć miejsce za kilkadziesiąt lat są niewiele warte, gdyż z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością możemy stwierdzić, ze do tego czasu nasze państwo przynajmniej raz zbankrutuje co niewątpliwie przełoży się na wysokość naszych świadczeń.
Po drugie państwo nie może dać czegoś, czego wcześniej nie zabierze. Wszyscy domagający się od państwa jakichkolwiek gwarancji i świadczeń musza mieć świadomość, że pieniądze na te świadczenia będą pochodzić z ich kieszeni. Czy formą zapłaty będą podatki, deficyt zaprawiony później inflacją czy też konfiskata mienia jest drugorzędne. Rachunki tak czy inaczej będą przedstawione do zapłaty nam, a nie jakiemuś abstrakcyjnemu państwu. Jednak po sposobie podejścia do problemu możemy obserwować poziom desperacji rządzących. Decyzja o konfiskatach majątku jest dość drastyczna i dla tego politycy decydują się zwykle na rozwiązanie drugie związane z dodrukowaniem pieniędzy. Inflacja znacznie słabiej kojarzy się z podatkami i jest mniej politycznie niebezpieczna.

Po trzecie los Cypryjczyków może spotkać każdego. Oczywiście politycy w każdym kraju będą zapewniać, że ich obywateli to nie dotyczy – nie wiadomo jednak czemu by mieli ci obywatele w to uwierzyć? Nasze polskie rozwiązania tak zasadniczo nie różnią się od cypryjskich. Co prawda nie jesteśmy do naszych aktywów w OFE przywiązani tak jak do kont bankowych (a to błąd) jednak zakusy by uszczuplić je nieco są silne i w sporej części już wprowadzone. Zresztą nie my pierwsi podążamy tą drogą – Węgrzy dają przykład.

Wisienką na torcie tej sytuacji jest fakt, że właścicielami większości depozytów są Rosjanie. Zresztą gdziekolwiek na świecie depozyty tej wielkości są jednak pewnym ewenementem, gdyż ludzie bogaci zdają sobie sprawę, że trzymanie gotówki w banku nie jest najlepszym rozwiązaniem w zakresie zarządzania majątkiem. Tu więc powstaje podtrzymywane przez polityków wrażenie, że za problemy zapłacą nieuczciwi Rosjanie, którzy próbowali ukryć swoje majątki za granicą. Jak zwykle ostatnio bardzo populistycznie i odwraca uwagę od podstawowych pytań.

A pytania te powinno brzmieć głośno, nie tylko w przypadku Cypru i dotyczą metody przeprowadzania całej procedury. Dlaczego całość wygląda jak naprędce sklecona decyzja polityczna? Przecież od lat wiadomo jak ma przebiegać upadłość firm – w tym banków, które to mają na Cyprze problemy bo zbyt chętnie inwestując w śmieciowe greckie obligacje. W takich sytuacjach po pierwsze własność tracą udziałowcy, po drugie braki w kapitale rozdzielane są proporcjonalnie pomiędzy wszystkich kredytodawców – w tym depozytariuszy. Po fakcie wkracza instytucja ubezpieczająca depozyty i wyrównuje wszystkim depozytariuszom ich wkłady do wysokości salda lub 100.000 Euro (w końcu na to były płacone składki). W dużym uproszczeniu sprawa jest zamknięta w sposób uczciwy i przejrzysty.
Dlaczego zatem rząd posuwa się do konfiskaty części depozytów inne pozostawiając nienaruszone? Zapewne dla tego by nie uszczuplać aktywów lokalnej agencji ubezpieczeniowej – całkiem prawdopodobnym jest, że kwota roszczeń znacząco przekroczyłaby jej możliwości, a nawet budżetu państwa. Takie rozwiązanie efektywnie oznacza, że ubezpieczenie zapewnią osoby mające duże depozyty. To z kolei rodzi pytanie – po co gwarancje państwowe i agencja ubezpieczeniowa istnieje, co robi z wpłacanymi składkami i dlaczego są tak słabo skalkulowane? Wygląda na to, że przechodzimy od modelu gdzie podatnik finansował straty banku, na taki gdzie małe depozyty gwarantuje duży depozyt. Tylko po co udawać, że istnieją państwowe gwarancje? Niestety takich pytań jest więcej, ale zada je politykom cypryjskim chyba dopiero Moskwa.

Pozostają jeszcze pytania do zadania naszym politykom. W szczególności dlaczego radzący sobie jeszcze przedsiębiorcy mają płacić za utrzymywanie przy życiu bankrutów, w szczególności dlaczego mają finansować swoją własną konkurencję. A kolejka po państwowe pieniądze co raz dłuższa. O Locie już było, o firmach budowlanych także, niebawem na liście (po ran nie wiadomo który) Stocznia Gdańska. Tymczasem kolejne podwyżki podatków dobijają kolejne firmy, które mogłyby sobie same poradzić. Tylko kogo obchodzi fakt, że na każde „uratowane” miejsce pracy, które widać przypadają dwa stracone w małych firmach – czego nie widać?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 96

Dodaj komentarz »
 1. Nawet trzeźwi Helweci doszli do wniosku, że gigantyczne dochody prezesów sprzeczne są z elementarnymi zasadami uczciwości, sprawiedliwości, moralności i wołają o pomstę do nieba. Zdaniem wielu komentatorów, jest to sygnał dla całej Europy, że społeczeństwa nie akceptują już obecnej formy kapitalizmu. Polityka neoliberalizmu, deregulacje rynków, wycofanie się państwa z gospodarki doprowadziły także w innych krajach do dramatycznego wzrostu nierówności społecznych. Za przykładem Szwajcarii także inne państwa europejskie zamierzają ograniczać dochody najbogatszych. Mimo oporu bankierów i przemysłowców 11 państw UE zamierza wprowadzić od 2014 r. podatek od transakcji giełdowych.
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/takiego-kapitalizmu-nie-chcemy
  =============

  Wyznawcy Kalwina trzeźwo podchodzą do zagadnienia.
  I SWOJE PAŃSTWO traktują poważnie…..
  Wiara w rynki, moc zobowiązań polityków, traktaty, czy regulacje, jest dość ograniczona.

  Na słowie polityków polegać nie można.
  A gwarancje są warte tyle co papier.
  Referenda okazują się jedyną bronią społeczeństwa przeciwko dyktatowi bogatych?

 2. @ Tomasz Kasprowicz
  „Po pierwsze państwo nie jest ostatecznym gwarantem jakichkolwiek systemów i zobowiązań.”
  „Polska bankrutowała w XX wieku dwa razy

 3. @ Tomasz Kasprowicz
  „Polska bankrutowała w XX wieku dwa razy”. Nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie Pan uwaza ze Polska bankrutowala 2 razy w dwudziestym wieku?
  Mysle ze pierwsze bankructwo Pan liczy bylo w roku 1939? Czy to nalezy nazywac bankructwem, czy tez grabieza przez sasiadow? Niemcy zagrabili jedna czesc Polski 1 wrzesnia 1939 roku, natomiast Rosjanie 17 wrzesnia 1939 roku zagrabili jej druga czesc, przy czym zrobili to na podstawie tajnego NIELEGALNEGO W PRAWIE MIEDZYNARODYM POROZUMIENIA RIBENTROP-MOLOTOW.
  Nie mozna nazywac bankructwem na przyklad banku rabunku tego banku przez przestepcow. Problemem Polski jest to ze nie nazywamy faktow po imieniu, tylko upraszczamy je aby grabiezcy naszego mienia nie musieli odpowiadac za swoje czyny. Dlaczego? Zle pojete milosierdzie, albo jak zwykle nasza polska wada, nic do konca. Czy byl jakikolwiek kraj na swiecie ktory tak zostal zrujnowany przez sasiadow wielokrotnie w historii?
  Polska w 1939 roku nie zbankrutowala, ona zostala zrabowana przez dwoch bandytow. Drugi bandyta rabujacy Polske niedosc ze raz dokonal rabunku w 1939 roku, pozniej drugi raz to zrobil w 1945 roku i eksploatowal ten kraj poprzez swoich namiestnikow az do roku 1989. Powiada Pan ze drugi raz Polska zbankrutowala w 1989 roku? Znowu sie nie zgadzam. Polska w roku 1989 pozbyla sie czesciowo kontroli namiestniczej z nadania Rosji, ale to zaowocowalo rozkradzeniem szczuplego majatku ktory mimo tej okupacji zdolala wypracowac. Czy zatem mozna porownywac sytuacje Polski z jakimkolwiek innym panstwem ktore nie przeszlo tego rodzaju bezprawia?
  Dlaczego Polska po roku 1989 gdy odzyskala wolnosc nie domaga sie zadoscuczynienia za doznane krzywdy jako caly narod? Gdyby Polska wywalczyla to co kazdy inny kraj w jej sytuacji by zrobil, ten kraj mialby za co odbudowac swoja ojczyzne. Niestety ani obywatele ani przywodcy nie sa zdolni do tego. Tacy jak Pan uwazaja ze panstwo to jest zlo konieczne na ktore musi Pan placic podatki. Tymczasem Pan nie wie za prawdziwe panstwo, ktorego zreszta Polska nadal nie ma przede wszystkim DBA O SWOJA WLASNOSC I ZROBI WSZYSTKO ABY CI KTORZY PO NIA REKE WYCIAGNELI Z NAWIAZKA ZA TE GRABIEZ ZAPLACA.
  Tymczasem to „panstwo” zamiast egzekwowac to co powinno, robi z obywateli slugusow placacych ze swoich oszczednosci roszczeniowe odszkodowania prywatnych wlascicieli tzw. wypedzonych.
  Ten temat po tylu latach nie moze sie doczekac nawet analizy w mediach.
  Sa organizacje ktore chca od Polski wyciagnac pieniadze za mienie zydowskie.
  Dlaczego panstwo polskie nie dba o to panstwo? Mozna miec watpliwosci czy Polska to jest wogole panstwo.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Cypr jest przykladem liberalnej zbrodni. Nie bylo regulacji, nie bylo kontroli, ani ze strony Cypru ani Uni. Przeciez wiadome ze do kryzysu na Cyprze nie doszlo nagle. Sytuacja sie pogarszala stopniowo a bark nadzoru pozwolil jakze wolnym wodzom czolowych bankow w wolnym kraju spierdolic zycie wszsytkim obywatelom Cypru.
  Kasprowicz chce doprowadzic do takich samych wolnosci w Polsce.
  ‘Ekonomie’ Cypru podobnie jak krajow Uni i USA sa sztucznymi stworami. Te ekonomie nie ptorafia same na siebie zarobic. Jak datad zadne z manipulacji i zadne z manewrow nie potrafily odwrocic tredow ciagle rosnacych dlugow. Bo po prostu sa to tzw ekonomie oparte na istytucjonalnym zlodziejstwie czyli kolaboracji rzadow i duzych korporacji.
  Co sie stalo na Cyprze jest oczywistym zlodziejstwem. Dziwie sie ze Kasprowicz nie staje w obronie swietej wlasnosci.
  Obecnie nia ma uzasadnienia dla istnienia prywatnych bankow gdzie akcjonariusz inwestuje zlotowke i dostaje do dyspozycji 100 zl ktore moze inwestowac z korzyscia dla siebie. A jak sie nie uda to klienci banku traca (na Cyprze traca czesc depozytow) podczas gdy akcjonariusz banku nie moze stracic wiecej niz zlotowke ktora zainwestowal. (dlatego korporacje sa ‘limited’) I co gorsze to rzady an nie akcjonariusze bankow gwarantuja depozyty. To jest pozbawione elementarnej odpowiedzialnosci. W Szwecji to rozpoznali i juz od 1992 nacjonalizowali banki. I w Szwecji nie ma problemu z bankami.
  **http://www.nytimes.com/2009/01/23/business/worldbusiness/23sweden.html?pagewanted=all&_r=0
  Banki powinny byc prowadzone przez panstwo. Innaczej jest to oszustwem. Po prostu zlodziejstwem sponsorowanym przez rzady.
  Kasprowicz bez uzasadnienia krytykujedepozyty rosjan w cypryjskich bankach jako brudne. Na to nie ma dowodow ze sa brudne. Cypr sie reklamowal niskimi podatkami (na co Unia nie powinna pozwolic) i wysokimi stopami procentowymi (na co Unia rowniez nie powinna pozwolic). Rosjanie dali sie na to zlapac, Rosja powinna zaskarzyc Unie za wyludzenie pieniedzy. Na Cyprze jest zarejerstrowanych 5-10 tys polskich firm. A wiec tam sie rozliczja z podatku i tam maja konta bankowe. To nic innego jak uncieczka od placenia podatkow w Polsce.
  Aha, ale poniewaz to przedsiebiorca (swoj chlop) cwaniakuje i unika w Polsce podatkow Kasprowicz nie ma z tym problemu. A pomoc dla LOT-u tak boli. Nie do wiary.

 6. @ Tomasz Kasprowicz
  Gromyko i Kisinger spotkali sie na jednej z miedzynarodowych konferencji na temat zaszlosci 2 Wojny Swiatowej. Chodzilo o to ze do tej pory nie zostala podpisana pomiedzy Japonia i Rosja sprawa przynaleznosci Wysp Kurylskich zaanektowanych po wojnie przez ZSRR. Kisinger zapytal Gromyke: dlaczego nie ddacie im tych wysp, przeciez macie najwieksze terytorium na swiecie, po co wam te wyspy? Odpowiedz Gromyki byla nastepujaca: my co raz zabierzemy nigdy nie oddajemy i dzieki temu mamy najwieksze terytorium na swiecie. Japonia wciaz walczy o Wyspy Kurylskie, natomiast Polska gdyby byla w jej sytuacji dawno by powiedziala: „wzieliscie nam suknie, damy wam jeszcze plaszcz do tego”. „Daliscie nam w jeden policzek, nadstawimy wam i drugi” (Niemcy, Rosja).

 7. @ axiom1
  „Banki powinny byc prowadzone przez panstwo. Innaczej jest to oszustwem. Po prostu zlodziejstwem sponsorowanym przez rzady.”
  Zgadza sie, panstwo bez wlasnego panstwowego banku nie jest panstwem tylko kondominium miedzynarodowego towarzystwa prywatnych banierow nie podlegajacych jego kontroli. Cos w rodzaju Ksiestwa Warszawskiego.
  Niska swiadomosc ekonomiczna nauczana przez niedouczonych ekonomistow
  owocuje w postaci nieudolnego panstwa niezdolnego zadbac o wlasne interesy.
  Zasada ze panstwo to suma interesow obywateli (bez wlasnosci wspolnej) jest jak inwalida ktory potrzebuje pomocy, bo o wlasnych silach nie potrafi sie poruszac. Stad ciagle gadanie ze „Unia nam dala na autostrady”.
  Mantra ktora powtarza za pierwszym lemingiem caly kraj.

 8. @ Tomasz Kasprowicz
  Bestialstwo zniszczenia stolicy Polski Warszawy w 1944 roku nie ma rownego w calej historii ludzkosci. Niszczenie dla samego niszczenia przez „kulturalny narod” w srodku Europy na oczach calego swiata poszlo w zapomnienie i zeby dobic moralnie Polakow po prawie 50 latach biedni zlupieni przez zbrodniarzy Polacy teraz sa zobligowani przez miedzynarodowe towarzystwo wyludzaczy placic odszkodowania za mienie ktorego nie ma od 1945 roku. To co zostalo odtworzone ze zgliszcz dzisiaj kole w oczy. Wydaje sie ze na tym mozna po raz kolejny to panstwo wydmuchac. Tymczasem zarownona sasiad na wschodzie jak i na zachodzie obydwaj sie smieja z tego niby panstwa bo maja obydwa kase pelna, jedno z przemyslu, drugie z bogactw naturalnych.

 9. @Marcin, zaskakujesz i szokujesz.
  „Dlaczego Polska po roku 1989 gdy odzyskala wolnosc nie domaga sie zadoscuczynienia za doznane krzywdy jako caly narod?”

  Podobne tresci widac i slychac w Polsce i internecie i jest to szokojacym skrzywieniem realizmu tamtych czasow.

  Wskazuje to na rzekomoa okupacje Polski przez ZSRR. Ja zylem w tamtej Polsce i rosyjskiego zolnierza widzialem w Polsce 2 razy w ciagu 25 lat. W Moskwie natomiast w ciagu dwoch dni widzialem setki polskiego wojska. Byly w Polsce 2-3 miasta gdzie bylo troche wojska ZSRR. I daltego bylo 45 lat spokoju i bezpiecznestwa. Co bylo potrzebne w latach napiecia i zimnej wojny.

  To skandalicze aby pisac ze to byla okupacja. Polska byla w sojuszu z ZSRR. Sojusz i okupacja to dwie rozne rzeczy.

  Faktem jest ze obecnie Polska jest mnjej wolna niz byla w latach 45-89 ubieglego wieku. Obecnie decyzje o Polsce zapadaja w Watykanie, w Brukseli, w Washingtonie i w kazdej z wielkich korporacji swiata.

  Jest wiec skandaliczna obelga pisac ze rzekomo w 1989 jakas wolnosc zostala odzyskana.

  Rozumiem, jestes przeciwnikiem bylego sojuszu z ZSRR. Wytluacz rzeczowo i realistycznie w jaki sposob Polska miala by utrzymac swoje granice ustanowione w Jalcie i Potczdamie ? Gdyby nie ZSRR.

  Bez ZSRR wygladalo by to tak. Niemcy z pomoca USA odzyskali by ziemie do granic z wrzesnia 1939. Granica na Bugu zaproponowana przez brytyjczykow byla by gdzie jest. I co wtedy ??? Polska by walczyla z Litwinami, Bialorusinami, Ukraincami i Rosjanami (ZSRR) o Kresy Wschodnie. Ha ha,…
  Czym ja sie pytam ??? Z kasami by sie na nich rzucili ??? A kto mialby walczyc ??? Gdzie byli tacy patrioci i ilu ich bylo ???

  Widac opinie oszolomow negujace Jalte i Potczdam.
  I widac nieustanne rzygi na Rosje. Ja sie dziwie ze Rosja (spadkobierca po ZSRR) do tej pory honoruje Jalte. Gdy Rosja powie dosc, za wasze nieustanne rzygi wycofujemy sie z Jalty (co moga zrobic) Niemcy wejda i zabiora polowe Polski. Do tago wlasnie oszolomstwo dazy.

  Pozatym jak ty to sobe wyobrazasz. W jaki sposob Polska miala by sie uwolnic spod okupacji hitlerowskiej ??? Gdyby ZSRR tego nie zafundowal, jak hitlerowska okupacja miala by sie skonczyc ??? Czy myslisz ze US by przyszlo bo tak na podobno lubia ??? Bzdura na jakiej podstawie ???

  W latach 1924-1942 US wspomagalo Niemcy w latach 1942-45 wspomagali ZSRR. I po 1975 znowu Niemcy.

  ZSRR musialo placic za US pomoc poczatkowo zlotem a pozniej dostali $2 mld kredytu.

  A czym Polska miala by zaplacic (wtedy) ??? Napisz czym ! Co Polska miala w 1945 ? ZSRR natomiast nie wystawil Polsce rachunku za zuzyty sprzet i amunicje i za 660 tys zolnierzy poleglych na ziemiach polskich.

  A czy ty wogole zdajesz sobie sprawe z ogrmu wysilku ZSRR w pokonaniu Niemiec, w rzeczywistosci calej okupownej przez Niemcy Europy ??? Bo od Lizbony do Warszawy ziemie okupowane produkowaly dla Hitlera. W samym Wermacht bylo 2 razy wiecej polakow walczcych dla Hitlera niz w AK, AL I WP razem wzietych.

  Twoje poglady wiecej niz szokuja. Jestem zaskoczony. Widac ze jestes ofiara propagandy ostanich 24 lat.

 10. @ axiom1
  „Rozumiem, jestes przeciwnikiem bylego sojuszu z ZSRR. Wytluacz rzeczowo i realistycznie w jaki sposob Polska miala by utrzymac swoje granice ustanowione w Jalcie i Potczdamie ? Gdyby nie ZSRR. ”
  Nie nalezysz do tych ktorzy kwestionuja Jalte? Znasz takie powiedzenie: nic o nas bez nas? Przeciez nie jest dla nikogo znajacego prawdziwa historie Polski tajemnica ze Polska chciala istniec w granicach z Pokoju Wersalskiego i by do dzisiaj istniala gdyby nie dwaj bandyci ktorzy najpierw te Polske napadli, a pozniej ten ze wschodu ja przesunal na byle ziemie Niemiec po to by Polska zyla w ciaglym konflikcie z tym z zachodu i musiala liczyc na pomoc tego ze wschodu aby w razie czego jej „gwarantowal” ziemie zachodnie w zamian za to ze tym krajem rzadzili ludzie na poczatku Rosjanie, pozniej zdrajcy krajowcy. To nie chodzi o to ze ci z Londynu mieli jakies mrzonki o tym ze odtworza Polske na granicy na Odrze. Wojna zwrocila Polsce zgliszcza niezaleznie od tego czy bylo one na poprzednio polskich ziemiach, czy tez „darowanych” ziemiach zachodnich. To sa fakty ktorych mozna nie wiedziec zachlystujac sie tzw sprawiedliwoscia spoleczna.
  Wyobraz sobie ze nie ma 2 Wojny Swiatowej i jest kraj w srodku Europy ktory dziala jak 2 Rzeczpospolita w ustroju ktory miala do dzisiaj. Ponad 70 lat rozwoju zero zniszczen. Tak funkcjonuja inne kraje ktore nie znalazly sie jak to sie mowi w srodku cyklonu na innych kontynentach gdzie wojne ludzie znaja tylko z opowiesci. I uwazasz ze ten narod tak po prostu powinien przejsc do porzadku dziennego iz ktos mu najpierw wszystko rozwalil, potem kazal funkcjonowac wedlug swoich ustalen, zabral jedno, dal drugie, obydwa zniszczyl. Jedno co mnie dziwi to fakt iz to co pisze jest jakims nowym odkryciem Ameryki. Pewnie chcialbys do tego powiedziec ze to Polska byla w okresie 40 lecia tym narodem ktory dymal sasiada? Dlaczego wobec tego nie podoba ci sie Euro? Wtedy byl Rubel transferowy. Dymanie takie samo albo lepsze. Ja patrze obiektywnie na rzeczywistosc bez skrzywienia niestety typowego dla wielu z nas. Jezeli masz kontrargumenty w tym temacie mozemy to wziac na tapete.

 11. @ axiom1
  „Faktem jest ze obecnie Polska jest mnjej wolna niz byla w latach 45-89 ubieglego wieku. Obecnie decyzje o Polsce zapadaja w Watykanie, w Brukseli, w Washingtonie i w kazdej z wielkich korporacji swiata. ”
  Nie daj sie zwodzic SLD-owskiej propagandzie. Stalin powiedzial: Papiez, a co on moze? Ile on ma dywizji? Starajmy sie zachowywac wlasciwa miare do stawianych kwestii. Skoro Watykan ma taka wladze dlaczego Jan Pawel II nie zrobil z Polski drugiego Kuwejtu? Przeciez dysponowal calym Watykanem, a tam jak Ci wiadomo jest wladza absolutna. Tylko ze nie liczy sie ten kto mysli ze sie liczy. Liczy sie ten kto ma za soba sile militarna. To jest historia znana od zarania swiata.

 12. Axiom,
  super pomysl,
  kup Lot z dlugami…znajdz akcjonariuszy
  dodasz z kredytu ( z panstwowego banku )
  a zyski rozdzielimy rowno …albo nie
  ja sie zrzekam mojej czesci na twoja korzysc..
  nie dziekuj…
  mam gest

 13. @Marcin
  Co piszesz nie ma nic wspolnego z realiami.
  Polska granica wschodnia wedle traktatu wersalskiego byla mniej wiecej na Bugu tak jak obecnie.

  Po napasci Polski na ZSRR w 1919, dwu letniej wojnie i postanowieniach traktatu ryskiego Polska dostala Kresy gdzie polacy stanowili 14% ludnosci a generalowie i przydupasy Pilsudskiego stali sie wlascicielami ziemi.

  Oczywiscie nie wiesz ze Pilsudski byl agentem Niemieckim i razem z Hitlerem w latach 1933-35 planowal napasc na ZSRR. Oczywiscie nie wiesz ze to USA wspomagalo Niemcy i Hitlera od roku 1924 i az do roku 1942. Zobacz link, bardzo interesujace **http://thehiddenevil.com/nazis.asp
  Oczywiscie nie wiesz ze w 1942 dziadek JW Busha Prescott Bush zostal skazany w US na kare wiezienia za wspomaganie hitlerowskich Niemiec. A byl on tylko jednym z tysiecy amerykanskich inwestorow w IIWS.

  Pisze to bo widac ze wymarzyles sobie nierealny scenariusz przetrwania Polski co jest wiecej niz smieszne.

  Gdy obradowano w Jalcie dwa razy wiecej polakow walczylo dla Hitlera w Wermacht niz w opozycji AK, AL, i WP razem wzietych. I ty bys chcial jakas polska reprezentacje w Jalcie. Reprezentacje kraju ktory wogole nawet nie istnial (wtedy). Czy ci z Wermachtu mieli reprezentawac Polske w Jalcie ?

  Po 1989 wymyslono nowa historie, wymyslono okupacje przez ZSRR tak aby solidarne menty mogly pozowac jako wiekcy bohaterowie. ‘Wyzwoliciele’. Na poglady w tym stylu rzygac mi sie chce.

  @Watykan nie ma armi ale jest zlodziejem i ponad prawem w Polsce. Juz okupuja wiecej powierzchi Polski od powierzchni Luksemburga. I cudem jest ze pozyskali to bez armi. Jak widac modlitwa im pomogla (i polska glupota tez).

  Jestes jednak oszolomem, a myslalem ze nie.

 14. @ axiom1
  Wyobraz sobie taka sytuacje: USA stwierdza ze w Iraku maja bron masowego razenia zagrazajaca swiatu i dokonuja agresji na ten kraj zostawiajac go w ruinach (nawiasem mowiac razem z Polska). Tam instaluja popet rzad, ktory nie ma zamiaru uznawac ze popelniono agresje na suwerenny kraj ktory jak sie okazuje tej broni nie mial.
  I co? Tak nie mozna legalnie zrobic w majestacie prawa miedzynarodowego?
  Wyobraz sobie ze sasiadowi spodoba sie Twoj dom. Wejdzie do niego zabije mezczyzne ktory mial sile bronic przed agresja, potem tam zamieszka albo wstawi jakiegos swojego czlowieka, nazwijmy to managera trzymajacego na smyczy rodzine by przypadkiem nie zaczela domagac sie zwrotu domu.
  Tak to dzisiaj wyglada w prawie miedzynarodowym ktore po prostu nie dziala albo jest bezprawiem. Jeszcze tylko podpowiem ze Irak jest krajem trzeciego swiata wiec zrozumiale ze nie potrafi zadbac o swoje, ale Polska?

 15. @ axiom1
  Zgadzam sie z Toba ze wschodnie granice Polski byly ustanowione po Traktacie Ryskim i one byly podpisane przez ZSRR. To ile bylo na tych ziemiach Polakow mozna liczyc w jedna i druga strone. Musisz pamietac ze brzmi dla ludzi majacych troche wyborazni smiesznie to ze ta mala Polska ktora ledwie co powstala z gruzow zwyciezyla wielki ZSRR. Tam byly jakies deale pod stolem o ktorych ani Ty an ja nic nie wiemy. Niemniej skoro legalnie Polska te ziemie posiadla, traktat o ich odbiorze w 1939 to byl dla Polski rabunek ktory zapomniec nie sposob. Piszac o tych sprawach nie zamierzam twierdzic ze wszystko mozna od tak od reki wyrwac dla Polski. Ja w ten sposob udowadniam ze Polska jest krajem o mizernej tozsamosci narodowej.
  Nawet bym sie nie zdziwil ze w powiedzmy przeciagu tego stulecia wtopi sie w Niemcy, jako mniej zamozna prowincja. Nawet nalezaloby zadac sobie pytanie skoro jak Pan Kasprowicz role i istnienie panstwa traktujemy jako zlo konieczne czy w takim przypadku przynaleznosc do Niemiec nie bylaby korzystna dla prowadzenia byznesu? Przeciez oni maja lepiej dzialajace prawo.

 16. „Musisz pamietac ze brzmi dla ludzi majacych troche wyborazni smiesznie to ze ta mala Polska ktora ledwie co powstala z gruzow zwyciezyla wielki ZSRR”

  Tak maga myslec prosci ludzie przed skonczeniem podstawowki.

  W tamtych czasach w ZSRR byla wojna domowa i kilkanascie wojen z krajami sasiednimi i nawet najezdzcy z USA wyladowali w Archangielsk i Vladiwostok.

  Wojna z Polska byla im nie na reke, mieli wazniejsze wojny. Traktat Ryski byl rozbiorem Bialorusi i Ukrainy miedzy Polske i ZSRR. W wyniku I WS Bialorus i Ukraina rowniez odzyskaly niepodleglosc. Polska razem z ZSRR rozebrala te kraje.

  Koncze ten historyczny watek.

 17. @ axiom1
  „Gdy obradowano w Jalcie dwa razy wiecej polakow walczylo dla Hitlera w Wermacht niz w opozycji AK, AL, i WP razem wzietych. I ty bys chcial jakas polska reprezentacje w Jalcie. Reprezentacje kraju ktory wogole nawet nie istnial (wtedy). Czy ci z Wermachtu mieli reprezentawac Polske w Jalcie ? ”
  Tutaj dotykamy sedna sprawy. Po pierwsze ci ktorzy walczyli w Wermachcie
  robili to by przezyc, nie szli ochotniczo. Gdy rodzina podpisala volksliste by przetrwac, dzieci w wieku przedpoborowym gdy dorosly automatycznie szly do wojska. Ich winic za to nie mozna. Kogo mozna natomias winic za Jalte sa ci ktorzy twierdzili ze sa rzadem Londynskim na emigracji. Dlaczego oni nie potrafili tam sie znalezc? Przeciez byli pupetami Churchila i Roosvelta.
  De Gaule tez nie byl w Jalcie, ale wprowadzil Francje w grono zwycieskich mocarstw, chociaz jego udzial w rozgromieniu Niemiec byl zerowy.
  Kwestionowanie Jalty jest i powinno byc pierwszym i zasadniczym elementem
  naszej dyskusji. Skoro sie mowi o tym ze Churchil nazywal Polske bekartem wersalskim, a o Polakach mowil ze ich miejsce jest na biegunie, dlaczego wobec tego znalezli sie tacy ktorzy przy Downing Street chcieli widziec zbawiciela Polski? Co ciekawe Wegrow i Chechoslowacji nikt w Jalcie nie reprezentowal a nikt ich ani nie przesuwal ani nie okrawal. Znamy z historii ze nie zawsze ci ktorzy mowili ze nas reprezentuja robili to na prawde. Czesc z nich reprezentowala siebie i za judaszowe pieniadze zwyczajnie sprzedawali.
  Gdyby tak przeswietlic cala historie niejeden by musial zniknac z historii jako bohater. I jeszcze jedno: skoro chcieli Niemcy okroic by nie zagrazaly dlaczego nie zrobili tego na rzecz Danii, Holandii, czy Francji? To byl kolego szatanski plan w ktorym chodzilo o wydymanie jednego kraju: Polske. Cala ta trojca wiedziala co robi. Nie bez powodu sie mowi ze Polacy sa nieobliczalni. Sam napisales ze Pilsudski ledwie dostal wladze zrobil wyprawe na ZSRR, kraj dokladnie ze 100 razy wiekszy. Ktory inny narod bylby na tyle nieobliczalny?

 18. Szkoda czasu na komentowanie czy prostowanie tych, którzy wszystko i tak wiedzą lepiej, niczego nie muszą się uczyć ani dowiadywać, o co na tym Cyprze chodzi. Poza tym nie mają czasu na naukę bo muszą produkować 10 wpisów na godzinę.

 19. „Czego uczą nas wydarzenia na Cyprze? Uczą nas prawd podstawowych, choć dziś niemal zapomnianych.”
  Lepszym określeniem byłoby powiedzieć, iż nie tyle „zapomnianych” co „nie do zastosowania przez niezamożnych”.
  Zapewniam Gospodarza, że osoby bogate nie „zapomniały” i cały czas robią co mogą aby lekcje z przeszłości nie odbiły się na ich portfelu.

  „Państwo nie jest ostatecznym gwarantem jakichkolwiek systemów i zobowiązań, ani może dać czegoś, czego wcześniej nie zabierze.
  Dotyczy to każdego.”

  I dlatego naprawdę zamożni robią co mogą aby państwu nie pokazać swoich prawdziwych dochodów w celu uniknięcia ich zabrania. Drogami nielegalnymi oraz legalnymi, np. zmieniając tak prawo, aby pozwalało na różne cuda, zarówno na linii kraj-zagranica jak i całkowicie zagraniczne albo całkowicie wewnątrzkrajowe. Zarówno dróg legalnych jak i nielegalnych jest cała masa. Ten kto może dywersyfikuje swoje „ryzyko ze wzgledu na państwo” umieszczając swój majątek w różnych państwach. „Ze wzgledu na podatki” w różnych formach organizacyjnych i form własnościowych swoich biznesów. „Ze wzgledu na erozję wartości” używając różnych form lokat, czyli dywersyfikując pomiędzy nieruchomości, antyki, złoto, różne waluty i papiery wartosciowe.

  W oczywisty sposób ryzyko „dotyczy każdego”, czego dowiodła np. polska „reforma walutowa” z 1950 roku czy reformy Grabskiego po wojnie polsko-bolszewickiej, chociaż podatek majątkowy Grabskiego nie był taki sam dla wszystkich.

  W oczywisty także sposób, właśnie ze względu na wymienione przeze mnie powyżej przeróżne sposoby minimalizacji ryzyka, zagrożenia ze strony „państwa” nie są równe dla wszystkich. Bogatych stać a biednych nie stać na ich stosowanie. Ktoś, kto żyje z pensji a w banku odkłada groszaki na nowy telewizor plazmowy czy na wymarzony, pięcioletni samochód ani nie kupi złota, ani akcji opartych na złocie, ani nie założy anonimowego konta w szwajcarskim banku, ani nie kupi stu hektarów ziemi w Argentynie, ani mieszkania w Rio de Janeiro czy w Berlinie. Nie kupi akcji w Londynie czy w Hong Kongu i nie ulokuje w nich części oszczędności na emeryturę.

  Biedny jest skazany na swoje lokalne państwo, gdzie by i nie mieszkał. A bogatemu, jak w przysłowiu, diabeł dzieci kołysze.

 20. nareszcie iskra geniuszu mi zatlila w glowie
  wiem o co konsultantowi Axionowi chodzi
  z tym ze wiem tego czego on nie wie
  a wyglada to tak…..
  tworzy sie korporacje, szuka sie firmy z jak najwieksza
  strata ( STRATA) nie dlugiem.
  sprzedaje sie assets , jesli sa…placi sie dlug..
  lub jesli firma jest juz wlascicielem banku to kupuje sie
  za 20C/ 1dol lub ile sie wynegocjuje czesciowe lub calkowite
  umorzenie dlugu…
  sprzedaje sie akcje nowej korporacji do akcjonariuszy…
  nowa korporacja ma strate z poprzedniej dzialalnosci
  kazdy z nich kupuje STRATE ktora moze uzyc do pomniejszenia
  przyszlego zysku….
  i tyle…
  z tym , ze…
  istnieje General Tax Antiavoidance provision ..
  ktore mowi ze jesli celem transakcji jest unikniecie placenia podatkow
  to taka transakcja moze byc podwazona…

  jestem pewien ze axiom to wie…
  tylko trzyma w tajemnicy

 21. powinno byc , jesli bank jest juz wlacicielem firmy …
  hahaha…

 22. nie interesuje mnie Cypr…i co sie tam dzieje
  bo nie mam na to wplywu…
  mam tylko nadzieje ze nastepnym razem kiedy do
  sredniej a nawet duzej firmy przyjdzie KONSULTANT i
  zacznie roztaczac rajskie perspektywy ( off shore banking )
  to wlasciciel poszczuje go psem.
  stara zasada :
  wydaje pieniadze tam gdzie je robie..
  i tam je trzymam…
  moj pracownik jest moim potencjalnym klientem …
  brzmi to trywialnie ale dla firmy dzialajacej lokalnie
  jest to wyznanie wiary.
  Panstwo daje bezpieczne niebo …represje i redystrybucje..
  mala srednia a nawet duza lokalna firma…to dla Panstwa
  zrodlo dochodu…programy pomocy (jesli sa ) wymagaja o
  wiele zachodu a benefity watpliwe.
  panstwo powinno ustalic zasady prowadzenie businessu i taxacji
  i odwalic sie .
  Od 30 lat co roku place podatek od zysku , od 30 lat zatrudniam ludzi
  od 30 lat zbieram i odprowadzam WAT od 30 lat place real estate tax
  a to co zaplace idzie na najrozmaitsze glupawe pomysly…no a przedewszystkim na wspieranie tych wielkich firm ktore sa duma kraju.
  a dumy kraju…nie moga upasc… nie musza gospodarowac …maja
  lejek w d..ie ….a moje podatki tam plyna.

 23. Cypr ofiara liberalnej zbrodni ma byc dla Polski przestroga ?

  Oczywiscie do tego w Polsce nie mozna dopuscic. Nalezy natychmiast aresztowac liberalow, pozamykac w lagrach przymusowej pracy lub koloniach karnych. Zbrodnie liberalizmu jak dotad nie sa scigane z wymagana determinacja. A jest to ludobojcza religia-ideologia ktora nawet zawstydza zbrodnie faszyzmu i nazizmu. Liberalowie juz zniszczyli 10% swiatowego PKB i podstawy istnienia cywilizacji.

 24. Cypryjski precedens ?

  Czy to, co się stało na Cyprze, to wypadek odosobniony, czy metoda rozwiązywania problemów, które tworzy ekonomia globalna?
  W 2008 roku na Cyprze wygrała wybory quasi komunistyczna partia AKEL i ona rządziła samodzielnie. Wybrany miesiąc temu prezydent z centroprawicowego Zjednoczenia Demokratycznego odziedziczył kraj, który został doprowadzony do całkowitej ruiny.
  Unia Europejska, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy zażądały opodatkowania depozytów właścicieli kont, co miało pomóc Nikozji w zebraniu 6 mld euro, które były warunkiem sine qua non aby dostać od Unii 10 miliardów euro pomocy finansowej. Po kilku dniach obrad parlamentu i demonstracji ludności, władze Cypru opodatkowały depozyty powyżej 100 tys. euro. Czy takie opodatkowanie depozytów starczy na zebranie tej żądanej sumy 6 mld euro, to może dowiemy się w najbliższym czasie, a może się nie dowiemy, ponieważ operacje bankowe spekulantów mogły wyprzedzić działania rządu cypryjskiego i kasy może brakować.
  Cypr jest członkiem UE i był „rajem podatkowym” dla spekulantów i cwaniaków. To oni mają ponieść koszty tej operacji finasowej, ale rzeczywistą ofiarą tej operacji zostaną cypryjczycy, którzy obudzą się
  z ręką w nocniku. Bałagan jaki powstał na Cyprze będzie trudny do opanowania. Cypryjski precedens obudził wreszcie polityków całego świata. Metoda niby jest prosta. Transfery walut wymienialnych są zapisywane na serwerach komputerowych do których mają dostęp powołane do tego służby. Wielkość tych obrótów nie jest więc żadną tajemnicą. Jeżeli znamy ich zasoby, to rządy krajów zagrożonych bankructwem mogą skorzystać z precedensu cypryjskiego i tą drogą uzupełniać braki w kasie własnego kraju. Metoda prawnego usankcjonowania takiej operacji zawsze się znajdzie, czego dowodem jest sam Cypr.
  „Nie żal mi Cypryjczyków”- pisze w wyborcza.pl redaktor Jacek Żakowski.
  „Mają z grubsza to, na co zasłużyli. Zbudowali państwo gapowicza pasożytującego na innych krajach Unii oraz okolic i na nielojalności ich obywateli. Chcieli żyć z udzielnia pomocy oszustom. Nie bardzo mnie dziwi, że teraz inni nie bardzo się kwapią, żeby im w tym pomagać.”
  A mnie Cypryjczyków żal, ponieważ oni, tak jak i inne narody, nie mają nic do powiedzenia w zasadniczych sprawach dotyczących funkcjonowania państwa, jego polityki gospodarczej, czy polityki zagranicznej. Po oddaniu głosu w kolejnych wyborach, jesteśmy zwalniani od odpowiedzialności za państwo, a nawet wręcz usypiani. Budzimy się dopiero w chwilach kryzysu. W cypryjskich bankach były też polskie pieniądze. Polacy założyli na Cyprze przynajmniej kilka tysięcy firm wartych w sumie kilkanaście miliardów złotych- pisze Cezary Kowanda w Polityka.pl. Polaków przyciągały niskie podatki, korzystne przepisy i mało kontroli.
  Globalizm zrobił na Cyprze salto mortale i wynik tego skoku jest wielką niewiadomą.
  Premier Wielkiej Brytanii szykuje inną niespodziankę „mówiąc nie dla zasiłków dla imigrantów”. Na stronie presseurop czytamy: „Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chce zastosować sankcje dyscyplinarne wobec bezrobotnych Europejczyków mieszkających w tym kraju i ograniczyć im pobierania świadczeń społecznych…Premier ma podać szczegóły swojego planu w przemówieniu i podkreślić, że Wielka Brytania ma bezpłatną Narodową Służbę Zdrowia, a nie darmową Międzynarodową Służbę Zdrowia.”
  Tak wygląda Unia po latach łapanki, kiedy wcialano do Unii kraje jak leci.

 25. Dla mnie lekcja jest jasna. Od Rosjan należy trzymać się z daleka.

 26. @wiesiek59
  Zwraca Pan uwagę na bardzo poważny problem, o którym już pisałem (choć z tym wpisem nie ma nic wspólnego). Korporacje z braku aktywnych właścicieli stają się politycznym łupem i zostają często zawłaszcznane przez zarządy. Zasadniczo przestają się tak bardzo różnić od firm państwowych – przynajmniej w zakresie rządności bo poziom profesjonalizmu jest zwykle znacznie wyższy. Odgórne limity na wynagrodzenia są zapewne jakimś pomysłem – choć same z siebie niczego nie rozwiążą. Na pewno zaś nie rozwiążą problemu (?) nierówności majątkowych. Tych prezesów jest tak niewielu, że w statystykach nikt nawet tego nie zauważy…

  @Marcin
  Pierwszy raz to bynajmniej nie 1939 – wiadomo wojna to sprawa wyższa. Jednak obligacje pozostały i długo po wojnie po dziś dzień wynikające z nich kwoty pozostały nieuregulowane (a nie byłby rujnujący ruch ani w czasach PRL ani teraz)
  Drugi raz to oczywiście upadek PRL gdzie koniec końców długi zredukowano o 50%.
  Co do Pana pytania o kwestie odszkodowań wojennych to pytanie trochę nie do mnie, ani nie na ten blog. Z tego co pamiętam z lekcji historii to PRL zrzekł się odszkodowań od Niemiec więc tu raczej nic nie wskóramy – prawo jest bezlitosne. Co do odszkodowań od Rosji – pewnie dużo trudniej byłoby coś zorganizować bo zniszczenia wojenne były znacznie mniejsze niż te niemieckie – a biorąc pod uwagę dzisiejsze terytorium Polski to właściwe żadne (Ukraina i Białoruś mogłyby się szybciej tych odszkodowań domagać).

  @axiom1
  W kwestii sprostowania: depozyty gwarantują agencje ubezpieczeniowe, a banki płaca na to ubezpieczenie składki. Inna rzecz, że te agencje mają gwarancje państwowe, ale nie można powiedzieć, że to państwo gwarantuje depozyty. Gwarantuje ubezpieczyciel z zebranych składek za które płaca banki. Taki krótki wykład z podstaw działania bankowości.
  A w kwestii historycznej – rozumiem wielkość wysiłków ZSSR w zakresie pokonania Niemiec. Szkoda, że ZSSR tego nie przewidziało wywołując tą wojnę do spółki z Niemcami…

  @zza kałuży
  I na koniec wypowiedzi należałoby wyciągnąć wniosek, że to biednym powinno wobec tego zależeć na państwie małym, tanim i niezadłużonym. Tymczasem populiści proponują coś odwrotnego i znajdują poparcie. Tymczasem na przywilejach sporo skorzystają bogaci, ale płacić nie będą musieli bo w opisany sposób majątek ukryją.

 27. A mnie nie jest szkoda Cypru
  ________________

  Przez lata wszyscy wiedzieli co sie dzialo na Cyprze ale nikt tym sie nie przejmowal – dopiero teraz!
  Cala sprawa sama w sobie jest bardzo prosta. Przez dekade tzw banki rozkwitaly na Cyprze, pomimo ze ich „koncept finansowy” byl zwykla machlojka. Banki bez pytania o pochodzenie pieniedzy pozwalaly lokowac pieniedze na swych kontach i do tego na korzystnych watunkach (ostatnie lata 5-7%) niespotykanych w bankach europejskich.
  Taka dzialalanosc jest oczywscie niepowazna i zakrawa na sprawe kryminalna. Olbrzymie pieniadze byly przyjmowane z entuzjazmem i niezaleznie od ich proweniencji.
  Klienci liczyli na duzy zysk a jednoczesnie uchylali sie od placenia podatkow. A ze bylo ich wielu to wiemy – od oligarchow rosyjskich az po pomniejszych cypryjskich klientow.
  Ludzie nie sa glupi i kazdy byl w stanie zrozumiec, ze taka dzialalnosc finansowa jest na krotka mete i przyjdzie „dzien zaplaty” niczym lancuszek listowy. I tak sie stalo.
  Wielu klientow stracilo duze pieniadze z wyjatkiem tych, ktorych wklad siega 100 000 euro .Ciekawe jak wielu ma takie oszczednosci w innych krajach?
  Wszystko w porzadku. Ochrania sie pomniejszych oszczedzajacych, co jest korekt z punkru widzenia spolecznego i chyba potrzebne. Nawet politycznie poprawnie, bo zwykli obywatele maja mniej pieniedzy.
  Ale, czy to jest etycznie poprawne, ze uzywa sie roznych miar? Poniewaz moralnie ten
  maly oszczedzajacy nie jest z pewnoscia lepszy od bogatego oligarchy rosyjskiego, ktory powierzyl bankowi duze pieniadze? Obaj wiedzieli co robili i z czym sie liczyli. Ale tu nikt nie protestuje. A po „factum est” naraz krokodyle lzy poplynely. Wlasne ryzyko i osobista odpowiedzialnosc gdzies sie rozmyly.
  By byc politycznie korekt UE rowniez ulegla temu etycznemu populizmowi. Osobiscie trudno wspolczuc komukolwiek, ktory teraz zebrze i oglasza larum a jednoczesnie zapomnial byl, ze zarabial pieniedze na czystej spekulacji. Obecnie zadaja europejskiej solidarnosci, kiedy sie im pieniadze odbiera.
  Z cypryjskiego punktu widzenia wyglada to tak: Europa nie jest solidarna, karze bezbronnego a Europejczycy zazdroszcza Cyprowi dobrych interesow. W ruch wprowadzono maszyne domyslow i mitow. Niemcy sa w zmowie i chca pozbyc sie konkurentow. Tak przedstawia sie znieksztalcony obraz rzeczywistosci i naduzywa sie slowa „solidarnosc” na tej wyspie, ktora otrzymala od EU wiecej pieniedzy per capita, anizeli jakikolwiek inny kraj unijny. Solidarnosc to nie latanie dziur finansowych spowodowanych spekulacja, ktora doprowadzila do bankructwa.
  Jeszcze raz kryzys cypryjski pokazuje jak sie roznia Europejczycy. Nie w sensie rasowym, biologicznym czy tez genetycznym ale tradycji, zwyczajow i dzialan. Paradoksem jest fakt, ze zyjemy wspolczesnie – hic et nunc – ale jakby z roznych epok jestesmy.
  Powyzsze mozna bylo zaobserwowac w negocjacjach pomiedzu UE a Cyprem. Z jednej strony obroncy interesow spolecznych, ktorym saldo i umowa jest wazniejsza, anizeli
  wlasna niezaleznosc i honor klanu badz rodziny.
  System „bankowy” na Cyprze rozpada sie. Zaufanie zostalo juz wyczerpane.Nikt zapewne nie bedzie tutaj powierzal swoich pieniadzy. A czy mozna traktowac Szwajcarie i Lichtenstein jako szkolki niedzielne, kiedy na Cyprze stworzono precedens?
  To wszystko jest arogancja, ktora stawia pod znakiem zapytania wspolprace w Europie.
  Jak dlugo byla tolerowana taka sytuacja na Cyprze? Wszyscy wiedzieli co sie tam dzieje. Tak, to fakt. Ale tez nikt nie bral tego na powaznie, bowiem Cypr byl gdzies tam na peryferii i nie majacy wiekszego znaczenia a ponadto tam sa tez i Grecy. Za taka arognacje trzeba bylo zaplacic cene. Chyba nikt inny jak Niemcy, ktorzy winni byli miec w pamieci slowa Goethego, ktory twierdzil ze diabel jest ukryty w drobiazgach.
  Cypr przestal byc za maly i ozyly mity.

 28. @Marcin
  Skad nagle wziely sie twoje roszczenia za rzekome krzywdy?

  Po I WS w wyniku cudu i sprzyjajacych okolicznosci Polska odzyskala niepodleglosc nie majac szansy na samoistnienie. Nawet w 1934 produkcja na ziemiach polskich byla nizsza od tej z 1913 na tych samych ziemiach pod zaborami. Takim bohaterm byl Pilsudski tak budowal Polske. Pilsudski nie wywalczyl zadnej wolnosci dla Polski. Pilsudski nawet nie byl dowodca legionow Pilsudskiego a legiony Pilsudskiego walczyly dla austriackiego zaborcy. Polske nikt nie zdradzil w 1918 gdy odzyskiwala niepodlegleosc bo nikt niczego Polsce nie obiecywal.

  W II WS w wyniku cudu i sprzyjajacych okolicznosci Polska ponownie odzyskala wolnosc. Stalo sie to mozliwe tylko dzieki ZSRR. W zaden inny sposob Polska nie mogla by odzyskac niepodleglosci.

  Rowniez wtedy w 1945 nikt Polski nie zdradzil bo nikt Polsce wtedy niczego nie obiecal. Po 1945 bez sojuszu z ZSRR Polska by nie przetrwala i teraz wywody na ten temat sa nieodpowiedzialne.

  Postaw sie w roku 1945 i powiedz co bys wtedy zrobil ??? To zalezy kim bys byl; nie dobitym polskim zolnierzem Wermachtu, operatorem komory gazowej na Majdanku, czy zolnierzem WP ? A moze bys byl cywilem ktory pragnie tylko pokoju, spokoju i odbudowy swojego domu. Takich nastepne wojenki po 6 latach wojny nie interesowaly.

  Twe wschodnie roszczenia sa lunatyzmem bo nie uwzgledniaja pozycji narodow Ukrainy, Bialorusi, Litwinow i Rosji. A wiec na czym bazujesz te roszczenia ??? Domagasz sie honorowania traktatu ryskiego a pomijasz ze rozebrane tam narody Ukrainy i Bialoruisi nie byly nawet reprezentowane.
  A jednoczesnie ubolewasz ze Polska nie miala reprezentacji w Jalcie. Szokujaca hipokryzja i tyle.

  Twe roszczenia w sprawie powstania warszawskiego to nawet wiecej niz kretynstwo. Polacy walczyli po obu stronach; po stronie powstancow i po stronie Wermachtu.

  Glownodowodzacym Wermachtem byla polska krew SS-Obergruppenführer von Bach-Zalewski i jednym z jego katow byla polska krew Waffen-SS Brigadeführer Kaminski. A w szeregach Wermachtu tysiace polakow, wiecej niz powstancow. Zasluzyli sie szczegolnie przy pacyfikacjach Ochoty i Woli oraz w niszczeniu Warsiawy po upadku powstania.

  Teraz ci bandyci tzw ‚zolnierze wykleci’. Dostaja odznaczenia. I ty masz dla nich politowanie ‘nie chcieli ale musieli nie mieli innego wyjscia’. A wiec zadaj od nich odszkowdowania za zniszczenie Warsiawy.

 29. @Kasprowicz
  Tak powinno byc, banki powinny placic te skladki ubezpieczajace depozyty i jezeli je placa to w rzeczystosci placa za to bankowi klienci. Ale to raczej akcjonariusze bankow powinni placic za te ubezpieczenia. Skladki powinny byc potracane z dewidend ktore otrzymuja.

  Ale nie wyjdaje mi sie ze tak jest. Np w 2008 zadnen z bankow US i Brytani nie mial takich ubezpieczen. A najwieksza firma ubzepieczeniewa AIG sama dostala $182.3 miliardow pomocy od rzadu. (w2008). Podobno te pieniadze rzad US odzyskal.

  Natomiast Angela Merkel oglosila wtedy (2008) ze rzad Niemiec gwarantuje depozyty do wysokosci 100 tys Euro w bankach niemieckich. Polskie MF rowniez powiadamialo podobnie.

  Wskazuje to ze rzady sa w jakis sposob gwarantorami czyli ubezpieczeniami. Sam fakt wspomagania bankow wskazuje ze sa. Osobiscie nigdy sie nie spotkalem z jakimikolwiek gwaracjami depozytow oferowanymi przez bank.

  Na Cyprze natomiast nastapilo zlodziejstwo. Nawet do 60% depozytow maja zabierac. Tak wywlaszczali bolszewicy. EU osiaga poziom Rosji Radzieckiej wczsnych lat 1920-ych.

  System ekonomiczny zachodu “rzad pomaga korporacji-korporacja pomaga rzadowi-reszta sie nie liczy” (to efekt liberalnej religii) powoduje tylko deficyty i systematyczne zadluzanie sie kraju. Do momentu kiedy juz wiecej nie mozna pozyczyc. Wtedy rzady kradna prywatna wlasnosc. Jak obecnie na Cyprze.
  Teraz nastapi tam odplyw kapitalu skutki czego trydno przewidziec.

 30. ozzy 30 marca o godz. 21:35
  „A mnie nie jest szkoda Cypru”
  Zamiast „Cypr” proszę sobie wstawić „Bernard L. Madoff Investment Securities LLC” i ponownie przeczytać swoje wypracowanie.

 31. @ axiom1
  „Twe wschodnie roszczenia sa lunatyzmem bo nie uwzgledniaja pozycji narodow Ukrainy, Bialorusi, Litwinow i Rosji. ”
  Dyskutujmy bez emocji i bez stronniczosci, obiektywnie oceniajac sytuacje oczyszczajac ja z uprzedzen i sympatii. Po pierwsze trzeba tutaj wyeliminowac stronniczosc zwiazana ze stara zasada: zwyciezcow nikt nie sadzi. ZSRR wywolal razem z Niemcami 2 Wojne Swiatowa, obydwa napadajac na Polske. Fakt czy nie fakt? Zawarli wspolny traktat dotyczacy podzialu suwerennego kraju i za ten fakt powinni byc osadzeni. To jest oczywiscie wstep do tego od czego mozemy zaczac obiektywna dyskusje. Jezeli chcesz zaprzeczac tym faktom to nie mamy wspolnej plaszczyzny do dyskusji. Jednoczesnie chce przypomniec o podobnym losie malych panstw baltyckich i Finlandii. To juz nie byla wspolna grabiez, to byl ich indywidualny zamach- grabiez na 4 SUWERENNE PANSTWA KTORA USZLA IM NA SUCHO W MAJESTACIE PRAWA MIEDZYNARODOWEGO.
  Polsce sie nalezy duuuzo pieniedzy. Ktos wreszcie powinien sie o nie upomniec. Pan Kasprowicz napisal powyzej ze Polska sie zrzekla odszkodowan. Polska sie nie zrzekla. zrzekl sie PRL rzadzony przez komunistow z nadania ZSRR. Zrzekl sie dlatego ze wtedy Niemcy by powiedzieli: dlaczego tylko my, przeciez wojne przeciwko Polsce rozpoczelismy razem? Nie ma zupelnie znaczenia czy Warszawe niszczyl
  zolnierz Wermahtu, czy SS ktory byl pochodzenia polskiego. On to robil na zlecenie rzadu Niemieckiego. Nie przez przypadek czesto sie probuje ukryc wine Niemiec jako kraju stosujac zastepcze nic nie mowiace nazewnictwo
  typu: polskie obozy zaglady, czy napasc hitlerowcow na Polske. Nigdy nie bylo kraju o nazwie Hitlerowcy.

 32. @ axiom1
  ” Na Cyprze natomiast nastapilo zlodziejstwo. Nawet do 60% depozytow maja zabierac. Tak wywlaszczali bolszewicy. EU osiaga poziom Rosji Radzieckiej wczsnych lat 1920-ych.”
  Blad zrobili ze wstapili do EU. Szwajcarii nikt nie tyka chociaz wszyscy wiedza ze tam tez sie pierze.

 33. Ozzy…
  thank You very much…
  czuje to samo,
  bardzo bogaci bija to piane razem z bankami
  bandy Konsultantow finansowych chodza po firmach
  i sprzedaja zludzenia.
  ci co daja sie nabrac sami sobie winni
  chciwosc nie jest dobrym doradca.
  Rozum w businessie jest obowiazkowy..
  a w pewnym momencie ci najbogatsi
  wycofuja swoje pieniadze z bankow
  z obiecanymi zyskami…
  reszta zostaje z pustym workiem
  ile razy to juz bylo przerabiane…
  no ile..????
  jak moze byc ze Nigeryjski Przekret
  o ktorym praktycznie wszyscy wiedza
  dalej znajduje naiwnych.

 34. @trasat
  Nie jest prawda ze Unia (i strefa Euro) narzuca Polsce lub wrecz zabrania (co sugerujesz) rozwoju wlasnego przemyslu i badan naukowych. Wrecz przeciwnie Unia to wymaga i sa to wymogi formalne.

  Za stan polskiej gospodarki i nauki odpowiadaja nie-rzady tumanow ostanich 24 lat i nikt inny. Za stan Polski odpowiada system partyjny zdominowany przez kulty jednostek dozywotnich partyjnych dyktatorow nie posadajacych kwalifikacji ktorzy swymi osobami ustalaja dozwolony poziom inteligencji na kazdym szczeblu zarzadzania krajem.

  Dokad nie bedzie formalnych wymogow minimalnych kwalifikacji na stanowiskach publicznych ani demokratycznych mechanizmow wyborow, nie ma szansy na zadna poprawe ani nawet debate. Kraj dalej bedzie dryfowal do ruiny bo partyjni dyktatorzy innej wizji nie maja. W czym religia liberalna pomaga. (Religia bo liberalizm to utopia jak religie, Liberalizm nie ma nic wspolnego z logika ani ekonomia)

  Traktat Maastricht – nominalne kryteria konwergencji do Euro.
  „Polska nie spełnia minimalnych realnych kryteriów konwergencji ze strefą euro pod żadnym względem, poza udziałem ludności z wyższym wykształceniem w populacji ogółem w wieku 25-64 lata, i dlatego nie może być zaliczona do optymalnego obszaru walutowego.
  W szczególności poziom PKB na głowę jest za mały o 40-50%, zbyt niski jest poziom rozwoju infrastruktury, trzykrotnie (!) za małe są nakłady na naukę, badania i prace rozwojowe, dwukrotnie za niski poziom zatrudnienia w sektorze B+R, zbyt niski poziom spójności społecznej wyrażany płacą minimalną (dwukrotnie za niska, by dorównać średniej w trzech najgorszych krajach Unii Walutowej), zbyt niski poziom rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia, trzykrotnie za mały poziom budownictwa mieszkaniowego, zbyt niski poziom ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami przemysłowymi”

  **http://www.lewica.pl/?id=27819&tytul=Grzegorz-Konat:-Po-co-Polsce-euro?

  Zielona Wyspa nie z tej Ziemi !

  Jak widac dr Kasprowicz chcialby pozycje Polski dalej pogorszyc systematycznie i nalogowo demonstrujac swa wrogosc do pracownika. Place sa za wysokie !!! Nie to jaden z filarow zacofania. “zbyt niski poziom spójności społecznej wyrażany płacą minimalną (dwukrotnie za niska, by dorównać średniej w trzech najgorszych krajach Unii Walutowej)”

 35. „Po pierwsze państwo nie jest ostatecznym gwarantem jakichkolwiek systemów i zobowiązań.”
  Szanowny Autor trafił w sedno 🙂
  Z nudów zacząłem czytać Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Chciałem sprawdzić jakie to zobowiązania wobec obywatel bierze na siebie państwo, w tym wypadku RP.
  Jest ich całkiem sporo. A kiedy porównałem zapisy Konstytucji z ich realizacją doszedłem do wniosku że ma Pan całkowitą rację 🙂
  W związku z tym zastanawiam się nad jednym. Po kego grzyba nam TAKIE państwo?
  Może zna Pan sensowną odpowiedź? Bo ja nie :/

 36. @Marcin, piszac;
  „Zawarli wspolny traktat dotyczacy podzialu suwerennego kraju i za ten fakt powinni byc osadzeni. To jest oczywiscie wstep do tego od czego mozemy zaczac obiektywna dyskusje. Jezeli chcesz zaprzeczac tym faktom to nie mamy wspolnej plaszczyzny do dyskusji. Jednoczesnie chce przypomniec o podobnym losie malych panstw baltyckich i Finlandii.”

  Zaprzeczasz sam sobie.

  Niemcy i ZSRR postanowily rozebrac Polske w 1939 i ty placzesz ze krzywda sie stala. Ale w 1921 w Rydze Polska i ZSRR rozebraly Bialorus i Ukraine i czesciowo Litwe i ty nie placzesz. A wiec co jest dla ciebie prawem ???

  W 1938 Polska pomogla Niemcom rozebrac Czechoslowacje i ty znowu nie placzesz.

  W 2001-2013 Polska pomogla amerykanskiemu imperialiscie okupowac Afganistan a w 2003 Polska pomogla w bandyckiej napasci na Irak i dalej w okupacji tego kraju. I ty znowu nie placzesz.

  W 1612 Polska napdala i spladrowala Moskwe a w 1808 polacy pomogli wymordowac mieszkancow Sarragossy. I ty znowu nie placzesz.

  W czasie okupacji II WS polacy pomagali mordowac zydow. Dodam ze bezprawnie, niezgodnie z prawem miedzynarodowym do ktorego sie odwolujesz.
  Poczytaj pamietniki doktora Zygmunta Klukowskiego.
  **http://zamosc.ap.gov.pl/wp-content/uploads/2012/02/Arch615-Zbiory-Klukowskiego.pdf
  I to **http://pl.wikiquote.org/wiki/Zygmunt_Klukowski

  Fragment;
  „Tymczasem w Szczebrzeszynie działało gestapo przy pomocy miejscowych żandarmów, granatowych policjantów (polakow) i przy czynnym udziale niektórych obywateli miasta. Popisywał się też młody policjant z Sułowa, Matysiak. Woźny Skórzak, nie mając karabinu ani rewolweru, siekierą rąbał głowy wyciąganych z kryjówek Żydów. Inni cywile z amatorstwa też gorliwie pomagali, wyszukiwali Żydów, pędzili ich do magistratu lub na posterunek, bili, kopali itp.”

  Fragment ;
  „Wczoraj, w niedzielę, przez cały dzień ludność wyłapywała Żydów i odprowadzali ich do aresztu przy magistracie (…). I w dalszym ciągu tropiono wszędzie Żydów. Widziałem, jak w pobliżu szpitala, w zabudowaniach znanych powroźników Dymów, wynaleziono i wyprowadzono pięćdziesięciu Żydów. Liczyliśmy, gdy pędzono ich do aresztu. Tłum gawiedzi stał i przyglądał się. Niektórzy „z amatorstwa” pomagali: rozbijali dachy i ściany, szukając Żydów, a potem bili ich pałkami (…). Ludność z otwieranych żydowskich domów rozchwytuje wszystko, co jest pod ręką, ludzie bezwstydnie dźwigają całe toboły z nędznym żydowskim dobytkiem lub towarem z małych żydowskich sklepików.”

  Tak bylo w calej okupowanej Polsce.
  Pomysl deportacji zydow nie tylko z Polski, z calej Europy byl pomyslem wielkiego polskiego wodza, Jozefa Pilsudskiego ktory byl rowniez niemieckim agentem.
  Pilsudski chcial deportowac wszstkich europejskich zydow na Madagaskar.

  W tym celu prowadzil negocjacja z Francja ktora wladala Madagaskarem. Pilsudski wyslal na Madagaskar polska ekipe ekspertow aby ocenic/przygotowac teren. Polscy ekspreci ocenili ze Madagaskar bedzie dobry dla zyda.

  Deportacja zydow na Madagaskar byla projetem polskiego rzadu i pozycja w budzecie w latach 1926-1936.

  Nawet Hitler byl zdumiony antysemityzmem polakow i tworczoscia polskiego rzadu.

  Tak wiec roszczeniowcu daj sobie spokoj. Gdy przyjdzie placic odszkodowania zapomnisz je jestes polakiem. Bo tak bedzie wygodniej.

  PS; Kraje Baltyckie maja swoja historie **http://www.conflicts.rem33.com/images/The%20Baltic%20States/vabaperiod.htm
  Co ma wspolnego ich historia z twoimi roszczeniami dla Polski ??? Aha, to choroba rusofobi. Probujesz tu budowac opinie o wielkim zlym karaju ZSRR-Rosja pomimo ze dzieki nim i dzieki wylacznie nim dzis wogole istniejemy. To jest skuwysynstwem z twojej strony. Jezeli chcesz naprawiac zlo to zacznij od Watykanu, Brytani, Francji Hiszpani i USA.

 37. Cypryjczycy muszą sami zapłacić za swoją głupotę .
  Unia może tylko pomóc ale nie zwolni ich z zapłaty za głupie rządy .

 38. W tym wypadku państwo nie zabrało nikomu żadnych pieniędzy, bo kasynowi kapitaliści już je dawno stracili http://kulturaliberalna.pl/2013/03/26/osiatynski-dobrowolski-hallerberg-jasina-cypr-bank-czy-kasyno/#2

  I czy przypadkiem odpowiednia instytucja nie powinna była się przyjrzeć swego czasu OFE obiecującym „emeryturę pod palmami” lub że „nie będę musiał udawać życia na emeryturze”?
  http://satyra.republikanska.salon24.pl/266327,arriba-yuppies-de-la-tierra

  I cóż to *dokładnie* jest nieuczciwa reklama? Dlaczego za taką nie uznać na przykład takich gwałcących elementarne zasady klasycznej logiki, operujących pojęciami nieostrymi, niejasnymi i niewyraźnymi lub po prostu używających zdań pozbawionych sensu? Tylko któż się wtedy ostanie?

 39. @ axiom1
  1.”Pomysl deportacji zydow nie tylko z Polski, z calej Europy byl pomyslem wielkiego polskiego wodza, Jozefa Pilsudskiego ktory byl rowniez niemieckim agentem.
  Pilsudski chcial deportowac wszstkich europejskich zydow na Madagaskar. ”
  Teraz rozumiem dlaczego „Polski Oboz Aushwitz”.
  2.”Deportacja zydow na Madagaskar byla projetem polskiego rzadu i pozycja w budzecie w latach 1926-1936. ”
  Dlaczego nie zrealizowana?
  3.” Probujesz tu budowac opinie o wielkim zlym karaju ZSRR-Rosja pomimo ze dzieki nim i dzieki wylacznie nim dzis wogole istniejemy. ”
  A moze dzieki nim istniejemy w takiej kondycji? U siebie wprowadzili system ktory cofnal ich w rozwoju cywilizacyjnym o prawie 100 lat. W tym czasie gdy inne kraje budowaly cywilizacje jak budowe sieci kolejowej, budowe autostrad oni zajmowali sie grabiezami innych panstw i finansowaniem rozprzestrzeniania sie idei utopijnego systemu od Europy poczawszy na Azji, Afryce i Ameryce Poludniowej skonczywszy. Niedosc tego gnebili rowniez swoich obywateli, miliony przeciwnikow upiornego systemu zginelo w lagrach.
  I co najwazniejsze tam nie bylo zadnego komunizmu tylko zamordyzm pod kontrola aparatu ucisku opartym na zasadach dyscypliny wojskowej pod plaszczykiem komunizmu. Ten system prowadzil do biernego oporu obywateli i spowodowal w koncu jego upadek.
  4. „W czasie okupacji II WS polacy pomagali mordowac zydow. Dodam ze bezprawnie, niezgodnie z prawem miedzynarodowym do ktorego sie odwolujesz.”
  Nie mam zwyczaju czytac lgarstw zydowskich o „antysemityzmie wyssanym z mlekiem matki Polakow” . Zrodla rownie wiarygodne jak ksiazki Grossa.
  Zydow nie lubila cala Europa i to juz od czasow Kazimierza Wielkiego ktory zrobil im wielka przysluge przyjmujac ich do Polski dajac prawa jakich nie mieli gdzie indziej w Europie. Ww „wdziecznosci” za opieke Polski stwarzali przez cala historie problemy kolaborujac z okupantami. W PRL-u z nadania ZSRR stanowili nadreprezentacje w stosunku do procentowego (promilowego) udzialu w populacji Polski.
  Polacy w przeciwienstwie do Francuzow Polacy nie prowadzili lapanek Zydow.
  5. Panstwa Baltyckie zaanektowane bezprawnie przez ZSRR byly panstwami ktore mialy wlasny jezyk. Bialorus i Ukraina to sztuczne twory stworzone przez Stalina jako „republiki”. Wczesniej nie istnialy te twory, zero historii, jezyk mieszanka polskich i rosyjskich dialektow. Generalnie od czasow caratu efekt rusyfikacji tych dawnych polskich ziem.
  6. Sprawa Zaolzia wstydliwa karta historii Polski, ktora zostala po wojnie naprawiona przynaleznoscia tego Zaolzia do Czechoslowacji. Polacy nie mordowali nikogo. Bylo to zaledwie na pare miesiecy pod polskim administrowaniem, o czym dyskusja jest tematem zastepczym.
  Temat antysemityzmi, syjonizmu, czy talmudyzmu, chasytow, etc. to temat na inna dyskusje. Z mieszanki religijno- politycznej wychodzi papka niestrawna dla kazdego.
  Wracajac do meritum Pilsudski nie byl idealem, to wiedza wszyscy, tak samo jak ta Polska ktora powstala ze zgliszcz. Jednak kraj ten wrocil w tamtym czasie do zycia dzieki wysilkowi owczesnych mieszkancow ziem odwiecznie polskich. Rola wspolczesnych jest utrzymanie polskosci a nie obrona naszych wrogow. Nie bron Niemcow i Rosji bo w ten sposob pokazujesz ze wcale nie chodzi Ci o Polske. Mozemy wytykac wady Polakow, historyczne bledy, ale nie wolno o Polsce wypowiadac sie z nienawiscia, bo wtedy pokazujesz ze jestes antypolakiem, albo wchodzisz tutaj by jatrzyc.

 40. „Dlaczego zatem rząd posuwa się do konfiskaty części depozytów inne pozostawiając nienaruszone?”

  Drobna korekta – to nie jest konfiskata, to jest KRADZIEZ w majestacie tzw. prawa (które jakaś grupa ludzi szybciutko stworzyła na ta okoliczność).
  I co z tego, ze okradziono złodziei, dużych i małych, choć tak naprawdę tylko i wyłącznie domniemanych złodziei? (nie mówiąc już o okradzeniu tych uczciwych, dużych i małych, ale cóż, lajf iz brutal i ofiary muszom być, nie?). Kradzież, to kradzież.
  Ogólnie, cala „akcja” bardzo mocno kojarzy mi się z działaniami pewnego systemu, który mieliśmy wątpliwa przyjemność posmakować, a w nowym, wspaniałym świecie, własność miała być, na wieki wieków – święta. Oops.

 41. @Marcin:
  „6. Sprawa Zaolzia wstydliwa karta historii Polski, ktora zostala po wojnie naprawiona przynaleznoscia tego Zaolzia do Czechoslowacji. Polacy nie mordowali nikogo.”

  Niestety, to stwierdzenie świadczy o bardzo powierzchownej znajomości historii Śląska – bo czymże jest „Zaolzie”, jak nie południową częścią Śląska Cieszyńskiego? Vide: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk_Cieszy%C5%84ski
  Część Śląska Cieszyńskiego została zbrojnie zaanektowana przez armię czeską, wbrew czesko-polskiemu porozumieniu z 5.11.1918 roku. W trakcie tych walk dochodziło do mordowania polskich jeńców przez czeskich żołnierzy.
  W czasie XX-lecia międzywojennego rząd czeski wspierał czeskie osadnictwo na Śląsku Cieszyńskim, Polacy praktycznie nie mieli szans na posadę urzędnika, awans w pracy etc. W 1938 rząd czeski pozytywnie odpowiedział na polskie ultimatum dotyczące przekazania południowej części dawnego Księstwa Cieszyńskiego II RP. W trakcie przejmowania tych ziem niestety padły ofiary śmiertelne… Myślę, że teraz trudno ocenić, na ile było to wynikiem załatwiania prywatnych porachunków, na ile nieszczęśliwymi wypadkami, na ile łamaniem oporu… Z relacji świadka wiem o jednej takiej ofierze, która padła w wiosce, w której w 1918 armia czeska zamordowała kilku polskich obrońców – hutników z Trzyńca…

  W czym upatruje Pan polską hańbę? W skorzystaniu z okazji na przyłączenie do RP najbardziej wówczas polskiej części Śląska? Fakt, z perspektywy II wojny światowej towarzystwo jest bardzo kompromitujące. Jednak w 1938 III Rzesza i jej przywódca nie miał jeszcze na sumieniu aktów barbarzyństwa II wojny światowej, masowej zagłady; jego dłoń z uśmiechem ściskali przywódcy tak cywilizowanych krajów jak Francja czy Wlk. Brytania.
  A może za hańbiące uważa Pan „odpuszczenie” stu kilkudziesięciu tysięcy Polaków z Śląska Cieszyńskiego w 1919/1920? A potem w 1945?
  Tak, ofiary z 1938 roku obciążają konto II RP – bronią palną wówczas dysponowali pewnie tylko agenci II oddziału SG Wojska Polskiego; agentami pewnie zostawali ludzie żywiący bardzo silną niechęć do państwa czeskiego… Nie byłoby jednak tego problemu, gdyby Czeska Republika dotrzymała umowy o podziale tych terenów wg. kryteriów etnicznych… Armia czeska posiała wiatr…
  A może za hańbiące uważa Pan to, mało kto w Polsce zna historię Śląska, w tym historię Śląska Cieszyńskiego, przez co ludzie piastujący najwyższe urzędy w Polsce na wyprzódki pchają się z przeprosinami do Czechów, którzy ani razu nie przeprosili za morderstwa polskich jeńców w 1919 roku? Ostatnio Czesi Swoją drogą, ciekawa asymetria – o Katyń rząd polski walczy do upadłego, o morderstwach dokonanych na jeńcach polskich w Stonawie, Bystrzycy czy Karwinie żaden z polskich polityków nawet się nie zająknie. Eeech, chciałbym wierzyć, że to tylko kwestia zwyczajnego nieuctwa…

 42. @marcin
  Aha, rozumiem to boli. Polska ‘Zielona Wyspa” pedzi do samozaglady a na jej granicach na wschodzie i zachodzie dwa mocarstwa prosperuja. I to jest powodem roszczen za selektywnie wybrane krzywdy historyczne. Gdy sie sezon roszczeniowy zacznie Polska moze byc sadzona na sume kilkaset tysiecy razy wieksza od sumy ktorej sama zada.

  To tylko powiekszy twoj bol, pomysl jezeli sie wyrzekniesz Jalty to oznacza ze pozyskanie ziem zachodnich i wypedzenie niemcow bylo zle. Domagasz sie wiec by oddac Niemcom 1/3 Polski, by im i ich potomkom (ponad 10 mln) wyplacic odszkodowania. A w Polsce dziury budzetowe i jalmuzna miedzy innymi z Niemiec.

  Na wschodzie podobna sytuacja. Dobrze, Rosja zaplaci odszkodowania za wrzesien 39 i za Katyn. Rosja rowniez zarzada odszkodawanie za Tuchole gdzie ubito 60 tys jencow sowieckich, za wyzwolenie Polski i za 45 lat ochrony. Tak za ochrone rowniez. I co ??? W polskim budzecie nawet wieksza dziura.

  A gdy Afganistan i Irak zaczne sie domagac odszkodaowan za bandycka napasc, okupacje (nawet nie zgodne z polska Konstytucja) i morderstwa tam popelnione,.. co wtedy?

  A gdy potomkowie 3.3 mln polskich zydow ktorych polacy pomogli niemcom zakatrupic zacznie sie domagac odszkodowan jak ty to zniesiesz ?

  Nie rozwijaj wiec zawieruchy ktora moze tylko przyspieszci tepo polskiego marszu do samozaglady.

  W Polsce brak wymogow kwalifikacyjnych na stanowiskach publicznych powoduje ze Polska idzie do nikad, bez strategii, planow rozwoju, Polska traci czas a bieda rosnie. Na czele rzadu dyktator Donek Tusk, ‘najlepszy i niezastapiony’ wedlug Paradowskiej, z dyplomem historyka i bez jakiegokolwiek doswiadczenia, nawet kiosku Ruchu nie prowadzil. Zaden normalny kraj nie poddal by sie dyktaturze takiej osoby. Gdzie tam, zaden biznes by go nie chcial, … nawet Kasprowicz nie pozwoliby mu prowadzic swojej firmy.

  Dyktaor Donek nie potrafii prowadzic a co gorsze nawet nie potrafi nasladowac dobrych wzorcow. Okupacja wysokich pozycji publicznych bez kwalifikacji i doswiadczenia jest forma zbrodni. To najwyzszy szczebel szkodliwosci spolecznej , na poziomie ludobojstwa. Caly kraj za to placi a dzieci nawet nie maja po co sie rodzic. Z tym trzeba sie zajac a nie roszczeniami.

  Ale na wschodzie i zachodzie sytuacje sa zpelnie inne. Po objeciu wladzy przez Putina, ktory ma doktorat z ekonomi (polskie zlowieszcze media nigdy tak go nie przedstawiaja, Putin jest dla nich tylko bylem agentem KGB) i dosiwadczenie prowadzenia St Pietersburga i po przepedzeniu liberalow Rosja weszla na droge rozwoju. To jeden z najmniej zadluzonych krajow swiata, tylko 9.6% PKB i z pozytywnym kontem handlowym. Czwarty-piaty najwiekszy inwestor swiata. To kraj z przyszloscia ktrory bije Polske w kazdej dziedzinie nauki i techniki i przemysle. Wszytkie makro tredy Rosji sa pozytywne. Co za zmiana tam nastapila ??? To wskazuje jaki potecjal mozna uwolnic po przepedzeniu liberalow.

  Na zachodze Angela Merkel, posiadaczka dokotratu w dziedzinie fizyki co jest nauka sciasla oparta na matematyce, logice. Po kilkudziesieciu latach prac naukowych i zajmowania wysokich pozycji na uniwestytetach i osrodkach naukowo badawczych Merkel stanela na czele rzadu Niemiec. I Merkel podtrzymuje niemiecka tradycje gospodarnosci, wynalazczosci i konkurencyjnosci. Pomimo dlugu publicznego 90% PKB, Niemcy sa zdrowe, silne i patrza w przyszlosc z optymizmem.

  Handel i wspolpraca miedzy Niemcami i Rosja rozwija sie dynamicznie z czego Polska nie potrafi pozyskac korzysci. No coz Donek nie wie jak, bo skad ma wiedziec, on nawet kiosku Ruchu nie prowadzil.

  Pomyslmy, niemcy sa odpowiedzialne za smierc 20-25 mln rosjan. (II WS) Rosja jest odpowiedzialna z smierc 12-15 mln niemcow. I to im nie przeszkadza dzisiej robic biznes i prosperowac. Tak wiec roszczeniowcu schowaj glowe w piasek.

 43. @ axiom1
  1.”Pomyslmy, niemcy sa odpowiedzialne za smierc 20-25 mln rosjan. (II WS) Rosja jest odpowiedzialna z smierc 12-15 mln niemcow. I to im nie przeszkadza dzisiej robic biznes i prosperowac. Tak wiec roszczeniowcu schowaj glowe w piasek.”
  Sam sobie odpowiadasz na pytanie: dlaczego Rosja i Niemcy nie chca ruszac sprawy odszkodowan za wyrzadzone krzywdy, bo przeciez gdyby ktorekolwiek z tych panstw ruszylo roszczeniowy mechanizm, natychmiast cala Europa Wschodnia mialaby okazje bez przywodctwa Polski wystapic o swoja naleznosc.
  2. „Rosja rowniez zarzada odszkodawanie za Tuchole gdzie ubito 60 tys jencow sowieckich, za wyzwolenie Polski i za 45 lat ochrony”.
  Akurat sprawa Tucholi jest mi dobrze znana. Nie kupuje chekistowskiej propagandy. Przestepcy ktorzy ” niesli ogien rewolucji” i dostali sie do polskiej niewoli nie zostali zamodrowani przez nikogo. Wojna ma to do siebie ze w niej gina ludzie, miedzy innymi z glodu, bo ona jest jego przyczyna. Czego szukali w Polsce? Na temat „ochrony” nie pisze bo to jest sowiecka wersja wydarzen ktora lansuja Putinowcy. Wczesniej nikt nie znal takiej wersji. Zelazna kurtyne postawili po to by Imperium Sowieckie siegalo po Labe. Tam postawili samostrzelajace karabiny, a dla wiekszej pewnosci swoich bojcow.
  Z tymi pogladami nie radze przyjezdzac do Polski bo potraktuja cie ludzie jako ruskiego agenta. Zreszta wyglada na to ze nim jestes.
  3. ” Gdy sie sezon roszczeniowy zacznie Polska moze byc sadzona na sume kilkaset tysiecy razy wieksza od sumy ktorej sama zada. ”
  Bredzisz wacpan i sam sobie zaprzeczasz. Donek faktycznie nie reprezentuje interesu Polski wchodzac zarowno Niemcom jak i Rosjanom tak gdzie wszyscy wiemy. Po nim przyjdze prawdziwa wladza ktora przypomni swiatu gdzie lezy Polska i kto ja rabowal przez czas wojny i 45 lat okupacji.
  4. „Domagasz sie wiec by oddac Niemcom 1/3 Polski, by im i ich potomkom (ponad 10 mln) wyplacic odszkodowania.”
  Dobre sobie: ofiara staje sie katem. Wypedzeni, obrabowani. Tymczasem w Jalcie ustalali trzej MACICIELE SWIATA granice panstwa bez pytania go o zdanie i teraz jak bezczelnie piszesz to Polska ma placic za skutki ich szatanskiego planu podzialu Europy, w tym okrojeniu i przesunieciu Polski?
  Niedoczekanie twoje i tych ktorzy sa przedstawicielami tych macicieli. Kazdy z nich zaplaci za swe czyny, maja to jak w banku.
  5. „A gdy potomkowie 3.3 mln polskich zydow ktorych polacy pomogli niemcom zakatrupic zacznie sie domagac odszkodowan jak ty to zniesiesz ?”
  O Zydow ty sie nie boj, sa madrzejsi od ciebie, potrafia sie dogadac z nami i razem wyciagna od zbrodniarzy reszte ktora nam razem sie nalezy.
  A tych ktorzy probuja z Polakow robic tworcow Holocaustu tez sie rozliczy.
  6. „A gdy Afganistan i Irak zaczne sie domagac odszkodaowan za bandycka napasc, okupacje (nawet nie zgodne z polska Konstytucja) i morderstwa tam popelnione,.. co wtedy? ”
  Polska nie byla inicjatorem tych wydarzen, do udzialu zostala zobligowana umowami, zreszta nie Polska jedna.
  7. Zycze doktor Merkel i doktorowi Putinowi duzo sukcesow. Polske tez stac na to aby nia ktos inny zarzadzal na conajmniej takim poziomie. Nie zmienia to faktu iz dobrosasiedzkie stosunki zobowiazuja do wyrownania rachunku krzywd. Trzy sasiedzkie domostwa nie moga zyc ze soba w zgodzie gdy dwa z nich najpierw rozwalily trzecie i przez wiele lat zarowno jedno jak i drugie szarogesily sie w tym trzecim, na dodatek je wyniszczajac, eksploatujac, gwalcac i mordujac. Tak nie postepuja sasiedzi. Nie pamietajac o tym i udajac ze nic takiego nie mialo miejsca, stawiaja sie na rowni ze sprawcami tych okrucienstw, a zbrodnie typu Katynia i Oswiecimia pokazuja swiatu ze w srodku cywilizowanego kontynentu popelnili zbrodnie nieznane w historii ludzkosci. Bandytyzm tych narodow nie zostanie nigdy zapomniany. Ludzkosc bedzie na wieki pamietac to co mialo miejsce na ziemii polskiej ku przestrodze butnych i okrutnych narodow nie zaslugujacych na miano cywilizowanych.

 44. @ Leszko
  „Niestety, to stwierdzenie świadczy o bardzo powierzchownej znajomości historii Śląska ”
  Dziekuje za szerokie przestawienie historii konfliktu pomiedzy Polska i Czechoslowacja w sprawach Zaolzia. Nawet chocby racja byla po stronie polskiej nie zmienia to faktu iz tak sie spraw nie zalatwia w cywilizowanym swiecie. Tym bardziej ze akurat w tej sprawie zarowno Polska jak tez mieszkancy Zaolzia nie sa zainteresowani w szukaniu winnych. Byl czas
  popelniania bledow po obydwu stronach, ale ich skala nie ma porownania do tego co bylo pozniej tragedia zgotowana wspolnie przez poteznych najezdzcow.

 45. „Zycze doktor Merkel i doktorowi Putinowi duzo sukcesow.”

  I sukcesy maja.
  Rosja, bilans handlu ostantich 4 kwartalow $102 mld na plusie, bezrobocie 5.8%. Niemcy, bilans handlu ostanich 4 kwartalow Euro 60 mld nadwyzka, bezrobocie 5.4%
  Polska ‚Zielona Wyspa’ pod nie-rzadem dyktatora Donka Tuska, bilans handlu ostatnich 4 kwartalow Euro 5 mld deficytu, bezrobocie 14.4%, 3-5 milionow polakow wypedzonych na emigracje.

  Co jeszcze dyktator Donek Tusk moze zrobic. Moze oczywsicie zabrac depozyty.

 46. Pytania padły i nawet miałem nadzieję, że dowiem się tym razem, co tak naprawdę zaszkodziło Cypryjczykom. Niestety, po przeczytaniu tekstu wiem dokładnie to samo, co dostarczyli inni „informatorzy”. Z tekstu przebija troska o właścicieli OFE, którzy ostatnio postanowili (nie wiedzieć czemu) otworzyć oczy naiwnym, którzy jeszcze wierzą w tego rodzaju zabezpieczenie emerytalne. Niech tam, pal to licho, nie będę się po raz tysięczny spierał o najlepszy sposób zabezpieczenia obywateli na starość, czas pokaże kto miał rację. Dzięki kryzysowi cypryjskiemu po raz pierwszy od kilku dekad wyszło, że nawet bardzo cwani i chciwi zarazem „przedsiębiorcy” nie mogą być pewni swoich nadzwyczajnych zysków (powiedzmy wprost, grabieży) w tzw. rajach podatkowych. Dla polityków (dzisiaj bez siły) jest to przypadek dodający otuchy w zmaganiach z władzą, której nikt nie wybierał (rynkami). Może się zdarzyć tak, że te dziesiątki bilionów dolarów zamienią się pewnego pięknego (dla uczciwych ludzi, w tym przedsiębiorców) w zwykłe liczby zapisane na papierze (o pardon, na jakichś serwerach). Panie Kasprowicz, ja kibicuję równaniu w którym lewa strona zgadza się z prawą, bo cuda zdarzały się tylko w biblii. Poza tym, nie wierzę, że prezes obojętnie jakiego przedsiębiorstwa jest 10 000 razy mądrzejszy od przeciętnego pracownika, który mu podlega. Jak to pan zrozumie (a także tysięczne zastępy, wyznające tego typu teorie), to może nie dojdzie do kolejnej krwawej rewolucji (nie wiem czy będzie akurat październik).

 47. Czego uczą nas wydarzenia na Cyprze?
  1. Przede wszystkim tego, że kryzys kapitalizmu rynkowego wszedł w kolejną fazę, w której problemy związane ze spadająca stopą zysku i rosnącą nierównowagą na rynkach, w tym także na rynku pracy, nie da się rozwiązać poprzez ekspansję kredytu, gdyż ta ostatnia prowadzi prosto do pułapki zadłużenia, a więc także do bankructwa całych państw (Islandia, Irlandia, Grecja, Portugalia a teraz Cypr a niedługo Słowenia i inne, słabsze gospodarczo kraje z Eurozony a także reszty UE).
  2. Także tego, że życie na kredyt nie może trwać wiecznie, a wręcz przeciwnie, trwa ono na ogół krótko a kończy się bardzo smutnie.
  3. Także tego, że nie można opierać gospodarki państwa wyłącznie na (spekulacyjnych z definicji) usługach finansowych i turystyce, ale że trzeba też mieć swój własny przemysł a przede wszystkim swoją własną myśl techniczną, aby konkurować nie ceną, a jakością.
  4. Także tego, że nie można opierać całej gospodarki państwa na małych przedsiębiorstwach, gdyż one nie są konkurencyjne w skali globalnej oraz nie są one innowacyjne, a tylko odtwórcze (patrz też punkty 6 oraz 7).
  5. Także tego, że pomysł z euro był chybiony od samego początku, gdyż wspólna waluta wymaga także wspólnego rządu, wspólnego budżetu oraz wspólnego systemu podatkowego i emerytalnego.
  6. Uczy nas także tego, że Polska nie powinna wchodzić do Eurozony wcześniej, niż osiągnie ona poziom rozwoju takich państw jak Niemcy, Francja, Holandia, Belgia czy Austria, jako iż euro jest bardzo dobrą walutą, ale tylko dla silnych gospodarczo, wysokokonkurencyjnych państw z wysoko rozwiniętym przemysłem i nauką.
  7. Uczy nas tez tego, iż dziś na świecie liczą się tylko dla państwa z wysokorozwiniętą i konkurencyjną gospodarką, czyli że aby liczyć się na świecie, to Polska powinna przejść z fazy „Made in Poland” do fazy „Design in Poland”.

 48. @wiesiek59
  1. Zgoda, ze społeczeństwa nie akceptują już obecnej formy kapitalizmu oraz że polityka neoliberalizmu, deregulacji rynków oraz wycofania się państwa z gospodarki, doprowadziły, także w innych krajach, do dramatycznego wzrostu nierówności społecznych.

 49. @Marcin
  1. Polska w XX wieku zbankrutowała dwa, a nawet trzy razy, za każdym razem z winy Zachodu, który popierał polskich warchołów. Pierwszy raz w roku 1939, kiedy to liberalna polityka gospodarcza piłsudczyków doprowadziła gospodarkę Polski do zapaści (w roku 1938 produkowała ona wciąż mniej niż w roku 1913), po raz drugi warchoły z NSZZ Solidarność przy poparciu Zachodu rozłożyły Polskę strajkami w latach 1980-81, a po raz trzeci to bankrutuje ona obecnie, na skutek tzw. transformacji zaczętej w roku 1989, czyli deindustrializacji i depopulacji połączonych z ogromnym i wciąż rosnącym deficytem budżetu oraz długiem zagranicznym, który co roku powiększa się o więcej niż wynosił cały dług epoki Gierka.
  2. Racja, że, państwo bez własnego państwowego banku centralnego i bez własnej waluty nie jest państwem tylko kondominium międzynarodowego towarzystwa prywatnych bankierów niepodlegających jego kontroli – coś w rodzaju Księstwa Warszawskiego.
  3. Portugalia nie została zniszczona ani przez I ani też przez II Wojnę Światową, a mimo to jest dziś ona w gorszej sytuacji gospodarczej niż nawet Polska.
  4. Słusznie zauważyłeś, że Pan Kasprowicz rolę i istnienie państwa traktuje jako zło konieczne i że takim przypadku to przynależność do Niemiec byłaby dla Polaków korzystna dla prowadzenia biznesu. Przecież Niemcy maja np. lepiej działające prawo, a w GG za niemieckiej okupacji wielu Polaków robiło z Niemcami doskonałe wręcz interesy!
  5. Polska Ludowa zrzekła się tylko odszkodowań od NRD, w zamian za uznanie polskiej zachodniej granicy. Ale nigdy nie zrzekła się ona (PRL) odszkodowań od RFN, które to państwo, w przeciwieństwie do NRD, uważało się za kontynuację III Rzeszy i długo nie uznawało polskiej zachodniej granicy!
  6. Szwajcaria wzbogaciła się na praniu brudnych pieniędzy – była ona przecież m. in. bankierem III Rzeszy, ale nie pozbyła się ona własnej waluty a poza tym, to jest ona zjednoczona, a nie podzielona, jak Cypr, na dwa, nieuznające się nawzajem państwa…

 50. @axiom1
  1. Zgoda, że Cypr jest przykładem liberalnej zbrodni dokonanej na państwie i narodzie oraz że ‘ekonomia’ Cypru, podobnie jak większości krajów Uni i USA są sztucznymi stworami. Te ekonomie nie potrafią (poza wyjątkami takimi jak np. Niemcy, kraje Skandynawskie, Francja, Belgia, Holandia i Austria oraz północne Włochy) same na siebie zarobić.
  2. Zgoda także, iż obecnie nie ma uzasadnienia dla istnienia prywatnych banków, operujących a nawet także tworzących państwowy pieniądz. Z jakiej racji taki np. Laiki Bank na Cyprze mógł udzielać kredytów w euro, a więc de facto tworzyć euro? Gdyby mógł on tylko udzielać kredytu w swej własnej, prywatnej walucie, to nie doszłoby do jego upadku, gdyż nie byłoby zbyt dużego popytu na kredyty w prywatnej walucie tegoż banku. Po prostu rynek regulowałby popyt na kredyt, co nie zachodzi w przypadku, gdy jak dziś, prywatne banki udzielają kredytów w walucie gwarantowanej przez państwo.
  3. Skandalem jest także, iż na Cyprze jest zarejestrowanych jakieś 5-10 tys. polskich firm, które tam, a nie w Polsce rozliczają się z podatku i tam mają swoje konta bankowe, a to jest przecież nic innego jak ucieczka od płacenia podatków w Polsce. Ciekawe, że P. Kasprowicz nie widzi w tym nic złego…
  4. Zgadzam się też, że w roku 1989 Polska nie odzyskała niepodległości, a tylko zamieniła jednego protektora (ZSRR) na drugiego (USA).
  5. Zgoda też, że gdyby nie bolszewicka rewolucja w Rosji, to nie byłoby niepodległej Polski, gdyż Rosja, jako członek zwycięskiej koalicji z USA, Anglią i Francją, wzbogaciłaby się o wszystkie ziemie zamieszkałe przez Polaków.
  6. Zgoda, że system ekonomiczny Zachodu typu “rząd pomaga korporacji a korporacja pomaga rządowi, zaś reszta się nie liczy” (to efekt liberalnej religii) powoduje tylko deficyty i systematyczne zadłużanie się kraju, do momentu kiedy już więcej nie można pożyczyć, a wtedy rządy kradną prywatna własność, tak jak obecnie na Cyprze.
  7. Niestety, ale 100% prawdą jest, to że Unia zabrania Polsce rozwoju własnego przemysłu i badań naukowych. Dzieje się tak poprzez zakaz wspomagania przez państwo własnego przemysłu, np. stoczniowego, co doprowadziło właśnie do upadku polskich stoczni, a wraz z nimi zakładów kooperujących ze stoczniami, np. Zamech w Elblągu czy też Cegielski w Poznaniu. Formalnie Unia popiera naukę i badania, ale zakazuje powstawania w Polsce dużych państwowych firm, a przecież tylko one mogą być w stanie, w mniej rozwiniętych państwach, takich jak np. Polska, finansować nowe technologie. To jest zwyczajna obłuda i hipokryzja ze strony Brukseli. Zgoda, że w Polsce trzykrotnie (!) za małe są nakłady na naukę, badania i prace rozwojowe oraz dwukrotnie za niski poziom zatrudnienia w sektorze B+R, ale skąd się to bierze? To przecież Unia kazała Polsce pozamykać albo sprywatyzować duże fabryki, a tylko je było w Polsce stać na finansowanie badań oraz nowych technologii! Zgoda, winni są tu też polscy politycy, którzy za wcześnie dążyli do wejścia Polski do Unii oraz przede wszystkim doprowadzili do nieudanej transformacji z lat 1990tych, która była preludium do zniszczenia polskiego przemysłu, a przede wszystkim polskiej myśli technicznej oraz polskiej nauki, w zrozumieniu ‘science’, czyli nauki ścisłe i przyrodnicze.
  8. Zgoda także, iż problemami Polski są dziś w szczególności niski poziom PKB na głowę (za mały o 40-50%), zbyt niski jest też w Polsce poziom rozwoju infrastruktury, zbyt niski poziom spójności społecznej wyrażany płacą minimalną (dwukrotnie za niska, by dorównać średniej w trzech najgorszych krajach Unii Walutowej), zbyt niski poziom rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia, trzykrotnie za mały poziom budownictwa mieszkaniowego, zbyt niski poziom ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami przemysłowymi”. A P. Kasprowicz chce obniżki płac realnych… 🙁

 51. @marek.b
  1. LOT to jest wciąż znana marka, a więc jego likwidacja, przez ciebie proponowana, nie ma sensu. LOT potrzebuje tylko fachowców w zarządzie.
  2. Cypr powinien ciebie interesować, gdyż to, co tam się dzieje, jest testowaniem w małej skali rozwiązań, które wprowadzi się w większych krajach (Włochy, Hiszpania, pewnie też i Polska), kiedy one znajdą się w sytuacji podobnej do Cypru, czyli niewypłacalności.

 52. @WojciechK.Borkowski
  1. Cypryjczycy wiedzieli doskonale, że oni nic praktycznie nie produkują (poza ziemniakami), a żyją na poziomie Niemców i Francuzów, czyli krajów z wysoko rozwiniętym, wysokokonkurencyjnym, nowoczesnym przemysłem. Nie da się ukryć, że Cypryjczycy (t.j. Grecy Cypryjscy) żyli tak jak Grecy z Grecji, czyli na kredyt, a na dodatek z prania brudnych pieniędzy (nie tyko rosyjskich, ale także i np. arabskich, po tym, kiedy to arabskie banki uciekły z Libanu na Cypr po agresji Izraela na Liban oraz z powodu wojny domowej w tymże Libanie).
  3. Zgoda, ze bandy konsultantów finansowych chodzą po firmach (i ludziach) i sprzedają im złudzenia. Ale to się nazywa marketing i jest nieodłączną cechą kapitalizmu rynkowego!

 53. @Andrzej
  1. Co tu mają do rzeczy Rosjanie? To nie oni doprowadzili Cypr do bankructwa, a Cypryjczycy, którzy nie potrafili zrobić pożytku z kapitałów, które Rosjanie inwestowali na Cyprze. Przemawia przez ciebie bezrozumna nienawiść do Rosji.

 54. @ozzy
  1.Rracja. Przez lata wszyscy wiedzieli co się działo na Cyprze ale nikt tym się nie przejmował. Cala sprawa sama w sobie jest bardzo prosta. Przez dekadę tzw. banki rozkwitały na Cyprze, pomimo ze ich „koncept finansowy” był zwykłą machlojką. Banki bez pytania o pochodzenie pieniędzy pozwalały lokować pieniądze na swych kontach i do tego na korzystnych warunkach, (ostatnie lata 5-7%) niespotykanych w innych bankach europejskich.
  2. Jednakże ludzie SĄ głupi i NIE każdy był w stanie zrozumieć, ze taka działalność finansowa jest na krotka metę i ze przyjdzie „dzień zapłaty” niczym łańcuszek listowy. I tak się stało.
  3. Zgoda także, iż system „bankowy” na Cyprze rozpada się, oraz że zaufanie zostało już wyczerpane i że nikt zapewne nie będzie tutaj powierzał swoich pieniędzy. A to oznacza, że Grecy Cypryjscy będą teraz, i to na długie lata, jeszcze biedniejsi niż Turcy Cypryjscy!

 55. @le_mon
  1. Takie państwo jak obecna RP nie jest nikomu potrzebne poza garstką bogaczy, jako iż to państwo wyraźnie stoi na straży interesów góra 10% jego populacji.

 56. @Śleper
  1. OFE to typowa piramida finansowa. ZUSowskie emerytury są przynajmniej gwarantowane przez państwo, a prywatne OFE są tak samo niewiarygodne jak cypryjski Laiki Bank. 🙁
  2. Żaden prezes, obojętnie jakiego przedsiębiorstwa, NIE jest 10 000 razy mądrzejszy od przeciętnego pracownika, który mu podlega, a więc jakim prawem zarabia on 10 000 razy więcej niż ów przeciętny pracownik? P. Kasprowicz nie chce widzieć, że zbyt niski poziom spójności społecznej w Polsce, wyrażany m. in. płacą minimalną (dwukrotnie za niską, aby dorównać średniej w trzech najgorszych krajach Unii Walutowej), musi doprowadzić (wcześniej czy później) do rewolucji. 🙁

 57. @Gospodarz
  1. Racja, wielkie korporacje niczym się właściwie dziś nie różnią od firm państwowych. Szkoda, że na studiach nie uczono Pana o J.K. Galbraith’u, który opisał to zjawisko ‘zlewania’ się państwa i wielkiego biznesu w USA już jakieś pół wieku temu!
  2. II Wojnę Światową wywołał Zachód, oddając Niemcom (a także częściowo Polsce – niesławnej pamięci zajęcie Zaolzia) Czechy w niesławnym traktacie z Monachium, a wcześniej nie reagując na złamanie przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.

 58. @ trasat
  Rozwoj swiata trzeba podzielic na dwa okresy: okres przed wynalezieniem maszyny parowej i po jej wynalezieniu. Niestety slaba znajomosc tego skad sie bierze bogactwo jest przyczyna biedy wielu wspolczesnych krajow.
  Do czasow gdy czlowiek nie potrafil konstruowac maszyn, wszystko robilo sie recznie, co bylo przyczyna wysokich kosztow, bo jezeli juz byly jakies produkty rzemisla, byly one drogie. Wprzegniecie maszyn do wszelkiej mozliwej dzialalnosci spowodowalo ze zycie stalo sie latwiejsze, bogatsze i bardziej zasobne w zywnosc, dlatego ze ziemia lepiej uprawiana przy pomocy maszyn wiecej potrafi rodzic. Coraz bardziej wszechstronne umaszynowienie naszego zycia wymaga dostarczania nowych maszyn, ktore coraz bardziej nowoczesne sa mniej energochlonne, trwalsze a takze potrafia coraz to nowe dziedziny zycia zdominowywac. Kraj ktory potrafi zarowno wiecej takich maszyn wyprodukowac, jak tez ich wykorzystac, staje sie bogatszy, lepiej zagospodarowany i latwiejszy do zycia. Polska miala bardzo dobra baze startowa w 1989 roku do wchodzenia na wyzszy poziom modernizacji swego kraju na wzor Japonii. Niestety brak wyobrazni wszystkich obecnych przy okraglym stole spowodowal iz Polska te szanse stracila. Ciagle zyjac zludzeniami iz nic sie nie stalo i wmawiajac spoleczenstwu ze pozbyto sie niepotrzebnego balastu przeszlosci PRL-owskiej bedzie tak dlugo trwalo az wreszcie bieda wejdzie do kazdego domu. Wtedy ludzie zaczna sobie przypominac co tutaj pisalem ja czy inne osoby krytycznie oceniajace terazniejszosc Polski. Im szybciej zacznie sie widziec to ze NIE MA ALTERNATYWY DLA PRZEMYSLU, wtedy latwiej bedzie, bo z wyzej polozonego dna. Przemysl to przede wszystkim wielkie przedsiebiorstwa produkujace na kraj i na eksport wszelkiego rodzaju maszyny zastepujace ludzka prace. To moga byc zarowno maszyny sluzace do transportu, produkcji, czy do gospodarstwa domowego. Dzisiaj mozna produkowac wszystko, pod warunkiem ze beda to produkty lepsze niz na rynku, albo takie ktorych dotad nie ma na rynku. Zeby to dalo sie zrealizowac musi byc program oparty na analizie naukowej zrobiony przez ekspertow z wielu dziedzin, przede wszystkim ludzi techniki ktorych dzisiaj sie nie wykorzystuje uwazajac ze planowanie nie ma sensu bo negatywne kojarzenie planowania z PRL-em i jego mankamentami. Tymczasem tak jak sportowiec planuje swoja kariere zawodowa dzielac swoj cykl treningowy w koordynacji z olimpiadami, tak kraj, ktory tez ma jakies docelowe daty: na przyklad zakladanie kiedy osiagnie poziom zycia RFN-u. Zrobienie takiego planu mobilizuje zarowno wladze jak i spoleczenstwo. Jest takie powiedzenie: nie swieci garnki lepia. Dlaczego Polacy nie sa w stanie byc tacy jak sasiedzi? Malo ambicji? Trzeba poddac krytyce wszystko co do tej pory zle i zaczac isc do przodu stosujac wszystkie formy wlasnosci srodkow produkcji. Tylko w ten sposob mozna dokonac przyspieszenia na miare skoku cywilizacyjnego.

 59. @trasat
  „II Wojnę Światową wywołał Zachód, oddając Niemcom (….) Czechy w niesławnym traktacie z Monachium, a wcześniej nie reagując na złamanie przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.”

  Druga Wojne Swiatowa wywolalo Wall Street z pelna aprobata rzadu USA.
  **http://www.guardian.co.uk/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar
  **http://thehiddenevil.com/nazis.asp

 60. @Marcin
  1. Zgoda, ze rozwoj swiata trzeba podzielic na dwa okresy: okres przed wynalezieniem maszyny parowej i po jej wynalezieniu (a wlasciwie po jej zastosowaniu na wieksza skale). Pamietajmy tez, ze maszyne parowa (dokl. turbine parowa) wynalezli juz Starozytni Grecy, ale ze mieli oni nadmiar niewolnikow, to nie byli oni zainteresowani jej praktycznym zastosowaniem. Dopiero brak sily roboczej w XIX-wiecznej Anglii, a szczegolnie w XIX-wiecznym USA, doprowadzil do tego, ze powaznie zainteresowano sie mechanizacja produkcji. Tak wiec nadmiar sily roboczej oraz idace z nim w parze niskie place, powoduja, ze nie warto stosowac maszyn oraz nozowczesnych, kapitalochlonnych technologii i tym samym powoduja zacofanie gospodarki, wbrew temu, co twierdza liberalowie. I tak przechodzimy do nastepnego punktu.
  2. Zgoda tez, ze slaba znajomosc tego skad sie bierze bogactwo jest przyczyna biedy wielu wspolczesnych krajow. Adam Smith twierdzil, ze z bogactwo narodow bierze sie glownie podzialu pracy, a posrednio takze z mechanizacji (znany jego przyklad z produkcja szpilek). Niestety, Smitha czyta sie dzis dosc selektywnie, co powoduje, ze kladzie seie nacisk na jego bledna idee tzw. niewiedzialnej reki (wl. dloni – hand) rynku, ktora rzekomo mialaby niejako automatycznie regulowac gospodarke. To, ze ta “niewiedzialna reka” w praktyce nie dziala, widzimy dzis, np. na przykladzie Polski z jej permanentnie niezrownowazonym rynkiem, w tym glownie rynkem pracy oraz na przykladzie cyklicznych kryzysow nadprodukcji, ktore sa nieodlaczna cecha i plaga kapitalizmu rynkowego.
  3. Zgoda tez, ze bogactwo narodu bierze sie glownie z produkcji sektora realnego, przy czym najwazniejsze sa tu sektory, ktore NIE sa oparte na rabunkowej gospodarce surowcami, czyli przemysl i rolnictwo, a jesli chodzi o przemysl, to tu najwazniejsza jest produkcja maszyn, i to takich maszyn, ktore produkuja inne maszyny, a wiec dzis takze i robotow oraz kompletnych, zrobotyzowanych i skomputeryzowanych linii produkcyjynych oraz calych fabryk (kompletnych obiektow przemyslowych). A jeszcze wazniejsze jest projektowanie tychze maszyn oraz robotow oraz wynalazczosc, czyli nowe idee, ktore przekladaja sie na zwiekszona konkurencyjnosc. Niestety, w roku 1989 postanowiono, ze Polska bedzie konkurowac tylko niskimi płacami… 🙁
  4. Przyklad Cypru pokazuje tez cala nedze filozofii polegajacej na preferowaniu sektora uslug, a szczególnie wirtualnego z definicji sektora uslug finansowych. Niedawno jeszcze dawano Polakom jako przyklad wlasnie Cypr – kraj bez przemyslu i bez bogactw naturalnych a zyjacy na poziomie niemalze Niemiec. Ci, którzy jak ja, zwracali uwage na to, ze Cypr zyje glownie ze spekulacji finansowych, prania brudnych pieniedzy oraz z zaciagania coraz to nowych kredytow konsumpcyjnych, wysmiewani byli, także na tym blogu, jako ‘przezytki bylego okresu’ i ‘sieroty po PRLu”… 🙁
  5. Zgoda wiec, ze NIE MA ALTERNATYWY DLA PRZEMYSLU, szczegolnie w warunkach takich, w jakich znajduje sie Polska, czyli dla srednich panstw pozbawionych wiekszych bogactw mineralnych. Polska to bowiem nie jest Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt, Kanada czy Australia, ktore moga, oczywiscie tylko do czasu, zyc z wyprzedazy swego majtku narodowego w postaci bogactw mineranlych.
  6. Także zgoda, iż trzeba poddac krytyce wszystko co do tej pory zle i zaczac isc do przodu stosujac wszystkie formy wlasnosci srodkow produkcji. Tylko w ten sposob mozna dokonac przyspieszenia na miare skoku cywilizacyjnego, niezbednego dla Polski, aby mogla sie ona wreszcie wyrwac z tego ‘zakletego kregu zacofania i ubostwa’, do ktorego wepchnieto ja w roku 1989.
  7. Ponadto zgadzam się, ze aby dokonac tego skoku cywilizacyjnego, to trzeba miec cel i plan oraz srdkiu do jego wykonania. Tyle, ze planowanie wymaga ograniczenia zywiolu rynkowego, podobnie jak ograniczamy zywioly przyrody. Ciekawe, ze liberalowie nie maja nic przeciwko ograniczaniu niszczacej sily takich zywiolow jak np. woda, wiatr czy ogien, ale nie zgadzaja sie na ograniczenie jeszcze bardziej niszczycielskego zywiolu, jakim sa sily rynkowe, ktorych niekontrolowane dzialanie pograza cyklicznie cale narody i kontynenty w glebokiej recesji a jeszcze wecej narodow i kontynentow utrzymuje w stalej i neprzezwyciezalnej nedzy… 🙁

 61. @axiom1
  1. Zgoda, II Wojnę Światową wywołała zachodnia finansjera (Wall Street, londyńskie City, banki z Zurychu etc.), przerażona wielkim kryzysem lat 1930tych. To, że nie wywołała ona III Wojny Światowej wynika tylko z tego, ze zdaje sobie ona sprawę z tego, że po tej wojnie nie byloby już z kim robić interesów. Tak więc od roku 1945 mamy do czynienia tylko z lokalnymi konfliktami (Korea, Wietnam, Irak, Afganistan etc. a ostatnio np. Mali), które jednak nie są w stanie tak dobrze nakręcić koniunktury jak porządna wojna światowa. A to oznacza globalny kryzys kapitalizmu rynkowego i zapewnie jego nieuchronny koniec.
  Pozdr.!

 62. @Gospodarz
  1. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, iż na każde „uratowane” miejsce pracy w dużej, często państwowej fimie, przypadają dwa stracone w małych firmach?
  [i]Primo[/i] – miejsce pracy nie jest równe miejscu pracy, np. stracone dobrze opłacane miejsce pracy w GM albo u Forda nie jest skompensowane utworzeniem nowego, niskopłacanego miejsca pracy w Walmarcie, gdyż GM oraz Ford produkowali realne amerykanskie samochody, a Walmart tylko importuje wyroby z Chin, co gorsza głównie na kredyt, co tylko zwieksza zadłużenie USA oraz przyspiesza jego upadek. Analogicznie jest też w Polsce – utracone miejsce pracy w FSO nie jest skompensowane utworzeniem miejsca pracy w Biedronce.
  [i]Secundo/[i] sektor prywatny raczej niszczy a nie tworzy miejsca pracy. [b]Na skutek prywatyzacji w samej Polsce stracono od roku 1990 prawie 6 milionow miejsc pracy. [/b]
  (w/g GUSu bylo w Polsce 16465 tys. zatrudnionych w roku 1990 a tylko 10700 w r. 2012).

 63. @ trasat
  „7. Ponadto zgadzam się, ze aby dokonac tego skoku cywilizacyjnego, to trzeba miec cel i plan oraz srdkiu do jego wykonania. ”
  O srodkach pisalem. Polska jako jedyny kraj na swiecie byl dwa razy w ostatniej wojnie polem bitwy dwoch swiatowych mocarstw. Nie pytano nas o to czy zezwalamy aby nasze domy, miasta wsie i gospodarstwa byly miejscem nastraszliwszej z wojen jakie zna historia, a ilosc zniszczen wojennych nieznana nigdy w historii. Dwa razy ten walec sie przetaczal przez Polske
  na glowym uderzeniu najpotezniejszych armii w dziejach swiata.
  Niemcy stosowali taktyke spalonej ziemii niszczac wszystko co napotkali po drodze. Magazyny materialow wybuchowych przygotowanych do wysadzenia i nie dokonczona dewastacja obejmowala wszystkie wieksze miasta, mosty, cala infrastrukture Polski. Dotad nikt sie nie upominal o zadoscuczynieniu tej nikczemnosci. Czas by obecne pokolenie w koncu sie tym zajelo. Za zbrodnie trzeba zaplacic aby wiecej ich nie powtorzono. Polska potrzebuje pieniedzy, bo tylko w ten sposob sie jest w stanie dzwignac z sytuacji jaka zgotowal jej swiat nienawisci i teutonskiej buty.

 64. @Marcin
  1. Zgoda. Polska, na wzor Izraela, powinna wreszcie wyciagnac od Niemcow (RFN) nalezne jej odszkodowanie za straty wojenne z lat 1939-1945.

 65. @trasat i Marcin

  A wy swoje i wkolo to samo o roszczniach. Niemcy winne, ruskie winne itp itp rzygac sie chce. Kiedy to do was wreszcie dotrze ze gdy sezon roszczeniowy sie zacznie od Polski inni beda sie rowniez domagac a kwota moze byc kilkaset tysicy razy wieksza. Szczegolnie ze Marcin jest tak laskawy i chcialby zanegowac Jalte czyli oddac Niemcom 1/3 Polski, zaplacic wypedzonym niemcom odszkodowania i zaplacic za przesiedlenie i zakwaterowanie polskich osadnikow.

  A przedewszystkim przemawia przez was tchorzostwo. Bo w kazdej zbrodni winny jest nie tylko ten kto pociagnal za cyngiel. Winny jest rowniez ten kto te zbrodnie sfinansowal.

  Zamieszczam jeszcze raz. Zdobyjcie sie na odwage by to preczytac.

  Druga Wojne Swiatowa wywolalo Wall Street z pelna aprobata rzadu USA.
  **http://www.guardian.co.uk/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar
  **http://thehiddenevil.com/nazis.asp

  Najwiekszych zniszczen w histori Polski dokonaly tumanske nie-rzady ostatnich 24 lat !!!

 66. @ trasat
  Roszczenia dotyczace tzw wypedzonych i prywatne pozwy o odszkodowania wskazuja na to ze gdy sie Polska nie upomni o swoje, z ofiary stanie sie katem.
  Historia zna przypadki eksploatowania przez sprytnych wyludzaczy ulomnosci wladzy w krajach ktore nie osiagnely dostatecznie ugruntowanego systemu wladzy w demokracji. I tego rodzaju teksty ktore wychodza spod piora Gospodarza ignorujace role panstwa sprawujacego piecze nad narodem prowadza wlasnie do zerowania na nim sil znajacych jak to panstwo skubac. Panstwo tylko wtedy bedzie spelnialo swoja role, gdy jego obywatele beda doceniali jego role. Pamietajac ze podatki to nie wszystko. Zasadnicza rola panstwa jest dbalosc o interesy obywateli, zwlaszcza przed zakusami innych panstw. To oczywiscie dobre panstwo. Zle panstwo o interesy obywateli nie dba. Panstwo po 1989 roku o te interesy nie dba, to widac na kazdym kroku.

 67. @ axiom1
  „Szczegolnie ze Marcin jest tak laskawy i chcialby zanegowac Jalte czyli oddac Niemcom 1/3 Polski, zaplacic wypedzonym niemcom odszkodowania i zaplacic za przesiedlenie i zakwaterowanie polskich osadnikow. ”
  Sluchaj, jak znam zycie w tym swiecie obowiazuje zasada: jak nie roscisz pretensji i nie walczysz o swoje to po pierwsze nikt ci nic nie odda, a po drugie dla systemu prawnego jest oczywista oczywistoscia ze tylko ktos kto jest winien nie upomina sie o swoje. Jednym slowem chowaniem glowy w piasek Polska sama skazuje sie na roszczenia, a moze nie tylko dla siebie wyciagnac kase od winnych, ale tez skierowac te roszczenia pod wlasciwy adres.

 68. @Marcin & axiom1
  1. Tzw. Ziemie Ozyskane byly tylko rekompensta za Wilno i Lwow, ktore Polska utracila na rzecz ZSRR, czyli obecnej Litwy i Ukrainy. I zgoda, ze te wojne wywolal kapital, glownie amerykanski, ale zabijali w niej Niemcy i to tez Niemcy, a nie np. bankierzy z Wall Street zburzyli Warszawe. Rzad RP powinien zas dbac o interesy Polski i Polakow, a nie o interesy zachodniego kapitalu. A poza tym, to Polska jest bardziej potrzebna Unii, Zachodowi oraz Niemcom, niz Unia, Zachod oraz Niemcy sa potrzebne Polsce…

 69. Panowie – odnośnie reparacji za „krzywdy na przestrzeni dziejów”
  Znacie powiedzenia – „Owcę się strzyże a nie goli” a także – „małą łyżką a ciągle”.
  Więcej korzyści mieć bedziemy z dobrej współpracy z Niemcami i Rosją niż wyrywanie od nich odszkodowań za straty wojenne.
  Nawet jeśli udałoby się jakieś odszkodowania wyciągnąc to i tak zostałyby one szybko przejedzone czy w inny spoób zmanrowane i co dalej ?
  Podzielam zdanie axioma1.

 70. @ trasat
  „A poza tym, to Polska jest bardziej potrzebna Unii”. Dobrze powiedziane.
  Z racji tej ze nie przyjela planu Marshalla ma jeszcze troche zapasu w kredycie zanim jej gospodarka nie dostanie koncowej zadyszki. Produkty z RFN-u ktos musi kupowac. Polski rola, tak jak i byla rola Cypru napedzac lokomotywe unii, bo tylko wtedy ten pociag moze sie poruszac. To ze obywatel musi tyrac na zmywakach w tym RFN-ie sie nie liczy, wazne ze byznes sie kreci. Jednak tylko od nas zalezy czy to sie bedzie krecic pod nasze dyktando, czy tez bedziemy w tym mechanizmie coraz mniejszym koleczkiem?
  Jak natomiast chodzi o postanowienia Jalty sami uczestnicy konferencji wkrotce po tej konferencji zaczeli krecic wlasne byznesy z ktorych nalepszy ukrecil Stalin. Niemniej Jalta wpisala nowy rozdzial w historii Europy pod nazwa „przemeblowanie kraju” ktory na tym przemeblowaniu nic nie zyskal.
  Przypisywanie mnie ze nawoluje do oddania ziem zachodnich Niemcom ze strony Axioma1 jest niepowazne. Uwazam ze czas przychodzi na to zeby Polska wstala z kolan i zaczela zachowywac sie jak normalny kraj, a nie jak strachliwa baba. Pytac nalezy tych ktorzy sa strachliwi: czy Polska zrobila aneksje Ziem Zachodnich? Skoro odpowiedz jest przeczaca wiec odpowiedz brzmi: Polska jest ich legalnym wlascicielem bo tak zadecydowala Konferencja w Jalcie. Dlaczego tak zadecydowala? Polakow przy tym nie bylo, nalezy zapytac o to kraje ktore w Konferencji Jaltanskiej uczestniczyly. Wszelkie pretensje o to do niej.

 71. @ kaesjot
  „Nawet jeśli udałoby się jakieś odszkodowania wyciągnąc to i tak zostałyby one szybko przejedzone czy w inny spoób zmanrowane i co dalej ?”
  Nie rozumiesz calej sprawy. Jest tylko sprawa czasu gdy prywatne pozwy zbiorowe ziomkow rusza lawina i wtedy po raz kolejny Polska na kolanach wobec mocniejszego sasiada bedzie wypruwala flaki rodakom by zadowolic nienasycone apetyty cwanych prawnikow. Zeby skonczyc z tym pastwieniem sie nad ofiara trzeba powiedziec wyraznie: wojne wywolaly Niemcy, nie zadni nazsisci. A ziemie zachodnie przypadly Polsce na zasadzie kaprysu mocarstw.
  Skoro sie uwaza ze ktos na tym ucierpial, roszczenia prosze kierowac na wlasciwy adres. Przesuniecia Polski z ofiarami wojny nie wolno wkladac do jednego worka. Dotad nie rzady nie polskie czekaly na to az sprawy przyschna, jak sam piszesz siedzac cicho i korzystajac po troszeczku.
  To jest droga do nikad. Panstwo chcac byc panstwem musi pokazac swoj charakter. Dobrosasiedzkie stosunki tylko wtedy maja prawdziwe fundamenty gdy sa oparte na wzajemnym poszanowaniu. Sasiedzi nie beda Polski szanowac dopoki ta nie pokaze ze potrafi sie o swoje upomniec, chociaz z sasiadami chce zyc w zgodzie i harmonii, nie moze ta przyjaz wnikac z braku kompensaty krzywd. W calym swiecie trwa seria rozliczen z przeszloscia. Anglicy juz przeprosili setki tysiecy sierot ktore odebrali po wojnie rodzinom i wyslaly je do Australii i Kanady. Nie ma przedawnienia w sprawie krzywd.
  Polska tez jest jako caly kraj w kolejce do tego aby w koncu zaczac dzialac jak wszyscy na tym swiecie. Duzo krzyku o pedofilie w kosciele, natomiast morderstwa, grabieze i gwalcenie calych narodow jak dotad nie doczekalo sie swojego miejsca w instytucjach miedzynarodowej sprawiedliwosci.

 72. Wojna się skończyła 68 lat temu – ci co czynnie w niej uczestniczyli mają conajmniej 85 lat ( jeśli jeszcze żyją ). Aktywni zawodowo są teraz ich wnuki i prawnuki – oni mają płacić za czyny swoich dziadków i pradziadków ?.
  Trzeba przyjąć określoną granicę czasową, po upływie której wszelkie roszczenia się przedawniają oraz zasadę, że odszkodowania może dochodzić tylko osoba poszkodowana a nie jej spadkobiercy.
  Ma to być wyrównanie krzywd a nie sposób na wzbogacania się cwaniaków i prawników.
  Pora uczynić to, co zrobił Piast ze „Starej baśni ” kończąc wojnę z rodem Leszków – „Jak kamień w wodę…”.
  Zapewnijmy spokojną przyszłość naszym dzieciom i wnukom.

 73. kaesjot
  2 kwietnia o godz. 10:23
  „Więcej korzyści mieć bedziemy z dobrej współpracy z Niemcami i Rosją niż wyrywanie od nich odszkodowań za straty wojenne.”

  Oczywiscie.

  Jestem zdumiony ze obydwaj stratedzy trasat i Marcin nawet nie rozwazaja posuniec innych krajow ani ston w tej roszczeniowej grze.

  A Polska ma duzo szkieletow w szafach, bardzo duzo.

  Marcin jednak sie upiera by zanegowac Jalte i zmniejszyc Polske o co najmniej 1/3. Zaplacic wypedzonym niemcom odszkodowania, zaplacic polskim osadnikom odszkodowania, zaplacic za przemieszczenie i zakwaterowanie polskich osadnikow,…… Zaplacic za 70 lat uzywania ziem odzyskanych (czynsz). To jest stanowisko swira tysiaclecia ! I jeszcze smial mnie nazwac antypolakiem !!!

  Jak mozna byc az tak nie rozwaznym ??? Trzymaj co masz, chwal Jalte i mocarstwa ktore tam decydowaly. Chwal Rosje za 45 lat protekcji. Bo bez ich wkladu w wyzwolenie Polski i protekcji nawet bys dzis nie istnial ani Polski by nie bylo. A byla to protekcja za ktora Polska nawet nie placila.

  Zupelnie innaczej to wyglada obecnie. Nowy ochroniarz USA chcial za proponowana tarcze $3-5 mld plus kilkadziesiat milionow dolarow rocznie. A tarcza to nic innego jak rozpoczecie nowej zimnej wojny. Wypedzi to kapital z Polski.

  Ponad wszystko, roszczeniowe fantazje abu strategow trasata i Marcina dowodza ze nie maja wizji dla Polski ani nie rozpoznaja ogromu zniszczen ostatnich 24 lat. Ani nie rozpoznaja faktu ze ten proces trwa.

 74. @ axiom1
  „Zaplacic za 70 lat uzywania ziem odzyskanych (czynsz). ”
  Najlepiej zrobic proste referendum z nastepujacymi pytaniami:
  1. czy chcesz zarabiac tyle co mieszkancy RFN-u?
  2. czy chcesz likwidacji zlotywki i zastapienia jej przez euro?
  3.czy chcesz by emerytury byly na poziomie mieszkancow RFN-u?
  Jezeli na te pytania odpowiesz twierdzaco wszystko wroci do normy.
  Odszkodowania zaplaci rzad w Berlinie. Zmieni sie hymn i flaga, orzel pozostanie -tyle ze zmieni kolor na czarny. Bundes Bahn zajmie sie koleja, Lufthansa samolotami, a Bundeswehra bedzie bronic.Jak myslisz ile procent poszloby na ten lep? Zdaje sie ze 100. Patriotyzm zostal tylko u Kaczorow.

 75. @ axiom1
  „roszczeniowe fantazje abu strategow trasata i Marcina dowodza ze nie maja wizji dla Polski ani nie rozpoznaja ogromu zniszczen ostatnich 24 lat. Ani nie rozpoznaja faktu ze ten proces trwa.”
  Polska zawsze probowala swoja pozycje ratowac przy udziale sasiadow z jednej albo z drugiej strony zapominajac o tym ze jej interesy nie sa zbiezne z inetersami sasiadow. Zasada jest prosta: trzeba sasiadow szanowac, ale nie pozwolic sie im wykorzystywac w postaci umarzania dlugow ktore sa winni za to ze z powodu wojny i okupacji narazili nasz kraj na straty. Masz komentaz co do tego? Czy strategicznego myslenia nie trzeba od tego zaczynac?

 76. Marcin
  2 kwietnia o godz. 20:03

  To skandalicznie zdradziecka postawa. Wstyd, ohyda i hanba tak pisac. Reprezetujesz zgnilizne moralna.
  ***

  Podobnie skandaliczna postawa jest determinacja rezimu do sprzedazy LOT-u. Sam fakt ze rezim chce sprzedac LOT wskazuje ze rezim wierzy ze LOT moze funkcjonowac bo prywatny wlasciciel zatrudni fachowcow. Pytaniem jest dlaczego rezim nie potrafi zatrudnic fachowcow ???

  Niedawny konkurs na nowego prezesa zostal przerwany bo faworyt ministra skarbu, archologa srodziemnomorskiego, przepadl juz w pierwszej rundzie. Archeolog srodziemnomorski nominowal swego faworyta i rozwiazal komisje konkursu. W normalnym kraju bylby oskarzony o korupcje, nepotyzm i wyrzucony z rzadu. Ale nie w Polsce. Jest dobry bo nie zagraza dyktatorowi Donkowi Tuskowi.

  Z kolei nominowany faworyt tuz po nominacji wydzieral sie zeby sprzedac LOT. A przeciez nowy prezes mial przedstawic plan naprawy LOT-u. I tak skandaliczna orgia zdrady nawet nie zostala zauwazona przez te polskie jakze ubogie media ani opozycje.

  Pozatym kto sprzedaje firme w stanie updalosci ??? Tylko pajac. Naprawic, doprowadzic do swietnosci i wystawic na gielde ale zachowac 51%. To jest biznes.

  Niestety zgnilizna moralna, paskuda i ohyda a przdewszystkim zdrada, zbydlecenie i brak kompetencji przebijaja jako glowne charakterystyki polakow. Juz oddali powierzchne Luksemburga dla KK, chcieli by dalej oddac 1/3 Polski niemcom i posprzedawac wszystko co polskie. W dodatu przelajdaczono juz zycie dzieciom i wnukom i nawet tym jeszcze nie urodzonym. Skurwienie moralne dominuje. A wystarczylo bo wybrac rzad fachowcow i wymagac pracy.
  Tylko tyle !

 77. @ axiom1
  „To skandalicznie zdradziecka postawa. Wstyd, ohyda i hanba tak pisac. Reprezetujesz zgnilizne moralna.”
  Jezeli moja postawa jest skandaliczna to wobec tego odpowiedz mi gdzie widzisz te zgnilizne? Mysle ze czasami nie bardzo wiesz o co chodzi.
  Jakos nie moze dotrzec do Twojej glowy ze Polska najbardziej ze wszystkich krajow ucierpiala od Niemcow, mieli zamiar biologicznie wyniszczyc caly narod, a gdy przychodzi do rozliczen za to, wysuwasz argumenty nie na temat snujac domysly ze jak to Polska przeciez nie ma zadnych roszczen. Od kiedy to jeden axiom decyduje o tym czy Polska ma roszczenia czy nie? Ja uwazam ze Polska ma roszczenia i podpisuje sie pod nimi obydwoma rekami.
  Nie bede kontynuowal dyskusji dalej, bo nie jest spojna. Zarzucasz obecnej wladzy ze jest denna, natomiast gdy w dyskusji przewija sie temat: jaka powinna byc wladza, wyjezdzasz z Watykanem. Co ma piernik do wiatraka?
  Juz wczesniej pisalem ze religia nie jest tematem tego blogu. O tym dyskutuje sie na blogu Listy Ateisty. Pytanie na ktore czekam ze odpowiesz: czy rzad Niemiecki pod przywodztwem Adolfa wydal rozkaz zrownania z ziemia Warszawy? Wyjmij glowe spod przylbicy i napisz ze mam racje, bo za tym przemawiaja argumenty. Juz trasat Ci odpowiedzial ze Wall Street i owszem mogla robic podpuchy prowadzace do wojny, ale Polske , a w szczegolnosci Warszawe zburzyli NIEMCY.

 78. @Marcin & axiom1
  1. Nie schodzmy z tematu tego blogu, czyli kryzysu na Cyprze i wynikajacych z tego kryzysu lekcji dla Polski.
  2. Prywatyzacja nie uratuje LOTu, a tylko doprowadzi do jego szybkiej likwidacji.
  3. Moja wizje dla Polski przedstawilem juz wiele razy – w wielkim skrocie polega ona na przejsciu z etapu “Made in Poland” (i to dzis najczesciej w montowni nalezacej do obcego kapitalu i uzywajacej importowana technologie) do etapu “Designed in Poland”, co wymaga odbudowy polskiego przemyslu, a szczegolnie polskiej mysli technicznej – jesli Unia zacznie blokowac ten rozwoj, pod pretekstem, ze wymaga on na poczatku finasowania z budzetu panstwa, to wtedy trzeba bedzie wyjsc z Unii.
  4. Skad ten pomysl, ze Polska mialaby komukolwiek placic za uzywanie polskiej ziemi?
  5. Jakie to niby szkielety ma Polska “w szafie”? Ktos tu wyraznie myli ofiare (Polske) z bandyta, ktory na nia napadl w roku 1939 (Niemcami) i do dzis nie wyplacil odszkodowania za to, co nakradl i zniszczyl.
  6. Zgadzam sie z Marcinem, ze dobrosasiedzkie stosunki tylko wtedy maja prawdziwe fundamenty gdy sa oparte na wzajemnym poszanowaniu, w tym tez na poszanowaniu Polakow przez Niemcow.

 79. @Kaesjot
  1. Zbrodnie wojenne nie ulegaja przedawnieniu.

 80. A tymczasem w Polsce zaczyna sie powaznie mowic o samolikwidacji OFE, doslownie w przedzien rozpoczecia przez owe OFE wyplat emerytur. Okazuje sie wiec, ze ta cala prywatyzacja emerytur okazala sie kolejnym przekretem finansowym, a OFE – piramidami finansowymi…

 81. @ trasat
  Ostatnie lata wyraznie pokazuja ze jest jakas planowa dywersja w tej likwidacji panstwa, a w szczegolnosci wykrecanie sie go z obligatoryjnych powinnosci. Co ciekawe zupelna jednosc w tym dzialaniu, przy pelnej akceptacji opozycji. Nie chce tutaj punktowac wszystkiego co udalo sie im w ciagu ostatnich 24 lat zlikwidowac. A spoleczenstwo nic. Nawet nie interesuje go to czy bedzie na nastepna wyplate. Ci ktorzy padaja w tym marszu do nikad zwyczajnie sie chowaja ze wstydu, albo wyjezdzaja. Emeryci umieraja.
  Jak dlugo jeszcze?

 82. @trasat
  W jakze „wolnym” kraju ktory w 1989 „podobno odzyskal wolnosc” OFE zostaly wprowadzonie na zadanie amerykanskiej agncji US-Aid

  Leokadia Oręziak – Jak wprowadzono w Polsce OFE

  **http://www.kurkiewicz-family.com/OFE.htm

 83. @trasat i Marcin

  Roszczeniowcy, zastanawia mnie dalczego nie domagacie sie odszkodowan za zniszczenia ostatnich 24 lat ? Co stoi na przeszkodzie ?

  Przeciez wina liberalow i ekip rzadzacych jest oczywista.

 84. @ axiom1
  „Roszczeniowcy, zastanawia mnie dalczego nie domagacie sie odszkodowan za zniszczenia ostatnich 24 lat ? Co stoi na przeszkodzie ?
  Przeciez wina liberalow i ekip rzadzacych jest oczywista.”
  Zgadza sie, wiadomo kto jest winien. Nie widze powodu aby nie rozliczyc tych ktorzy stworzyli prywatne OFE. Piramidy finansowe wiadomo ze trzeba karac.
  Nie ma przeszkod w poszukaniu winnych.

 85. @ axiom1
  „Roszczeniowcy, zastanawia mnie dalczego nie domagacie sie odszkodowan za zniszczenia ostatnich 24 lat ? Co stoi na przeszkodzie ? ”
  Rozliczenie dzikiej transformacji i tych ktorzy ja stworzyli jest oczywistym obowiazkiem wladzy ktora ma zamiar zmierzyc sie z problemami tego kraju.

 86. trasat
  3 kwietnia o godz. 7:00
  @Kaesjot
  1. Zbrodnie wojenne nie ulegaja przedawnieniu.

  Ilu jeszcze tych zbrodniarzy nadal umyka sprawiedliwosci ?
  Czy nie jest to pretekst do funkcjonowania pasozytniczych instytucji typu IPN.
  Stawienie przed sadem stetryczałego , 85-90-letniego staruszka to nie sprawiedliwość !
  Może postawić przed sądem ich dzieci, wnuki, prawnuki ?

 87. Minister Skarbu, archeolog srodziemnomorski i co za blazen ! I daltego zostanie w rzadzie bo nie zagraza Tuskowi.

 88. Ryszard Bugajski: dlaczego jest zle?
  ” „Układ zamknięty” pokazuje, że ludzie skompromitowani w poprzednim systemie świetnie urządzili się w nowej rzeczywistości.
  Gruba kreska wynikała być może z chrześcijańskiej postawy wybaczania wrogowi, ale była błędem. W przeciwieństwie do Niemców czy Czechów Polacy nie rozliczyli się z przeszłością. I dzisiaj, 
po 25 latach, te sprawy nadal są bolesne. Komunistyczni aparatczycy okopali się, zdobyli majątki. Choć wielu żyje w strachu, że stare grzechy wyjdą na jaw.”
  Liste otwiera Mazowiecki, czlowiek ktory aparatczikom oddal wszystko co chcieli, bo oni znali dokladnie jego grzeszki. Typowy model polski: dla jednych dran, dla drugich bohater.

 89. @ axiom1
  Zaproponowana przez Polskę ustawa reprywatyzacyjna umożliwi Niemcom wysuwanie roszczeń względem należących do Polski terytoriów, położonych na zachód od Odry. Niezalezna prasa o tym informuje od dawna.
  Czyli masz odpowiedz na to co z tymi 24 latami, czy tez je dodac do pakietu roszczeniowego? Mniejszosc niemiecka w sejmie pracuje cala para by zrobic ze sprawce ofiare. „Kaszub” ich w pelni w tym wspiera. Adolf za jakies 100 lat a moze predzej, bedzie drugim Napoleonem. Hymny o nim beda z duma spiewac. Traktowac go beda jako piewce wielkich Niemiec od Atlantyku po Wladywostok, ofiare swiatowego spisku. Na szczescie to tylko marzenie lemingow. O Napoleonie tez predzej czy pozniej zaczna pisac prawde. Tylko co on robi w polskim hymnie?

 90. @Marcin & @axiom1
  1. Nie powino byc w Polsce żadnej reprywatyzacji, gdyz to jest otwieranie drogi do niezasluznego wzbogacenia sie dla roznego rodzaju oszustow i kombinatorow.
  2. Mniejszosc niemiecka powinna miec dokladnie takie same prawa w Polsce, jak mniejszosc polska w Niemczech, tyle, ze Polacy powinni miec dzis w Niemczech conajmniej 10 poslow w Bundestgu i conajmniej 2 w Bundesracie.
  3. Zgadzam sie z Marcinem, ze rozliczenie dzikiej transformacji i tych ktorzy ja stworzyli jest oczywistym obowiazkiem wladzy, ktora ma zamiar zmierzyc sie z problemami tego kraju oraz ze nie ma powodu aby nie rozliczyc tych ktorzy stworzyli prywatne OFE, gdyz trzeba karac tworcow piramid finansowych oraz ze nie ma przeszkod w poszukaniu winnych obecnej zapasci polskiej gospodarki.
  4. Zgadzam sie tez z axiomem, ze prywatyzacja emerytur w Polsce, czyli wrowadzenie obowiazkowych prywatnych OFE byla wykonana na polecenie Zachodu.
  5. Zgadzam sie takze z Marcinem, ze ostatnie lata wyraznie pokazuja ze jest jakas planowa dywersja w tej likwidacji panstwa polskiego, a w szczegolnosci wykrecanie sie go z obligatoryjnych powinnosci oraz ze odbywa sie to przy pelnej akceptacji opozycji, jak iz dzis w Polsce nie ma parlamencie prawdziwej opozyzcji, a. jest dokladnie jak w PRLu, czyli wladza jednej , ‘jedynie slusznej’ ideologii (dawniej ‘komunistycznej’, dzis neo-liberalnej).

 91. @Kaesjot
  1. Zbrodnie wojenne nie ulegaja przedawnieniu. Odnosi sie to tez do zbrodni popelnionych po II Wojnie Swiatowej, np. w Korei, Wietamie, Iraku czy Afganistanie. Zgoda takze, ze sądzenie dzis za zbrodnie popelnione w latach 1939-1945 nie ma sensu, ale pamietajmy, ze RFN (a takze caly Zachod, w tym np. USA, Argentyna i Australia) udzielil schronienia wielu zbrodniarzom wojennym z Niemiec i wspolpracujacych z nia krajow takich jak np. Ukraina, Litwa czy tez Lotwa.
  2. Zgoda, ze utrzymywanie IPNu z pieniedzy podatnikow nie ma sensu, ale to nie znaczy, ze nie powinno sie gromadzic dokumentacji o niemieckich zbrodniach popelnionych w latach 1939-1945 na Polakach.

 92. @ trasat
  „Zgoda takze, ze sądzenie dzis za zbrodnie popelnione w latach 1939-1945 nie ma sensu”
  Uwazam ze powinnismy rozgraniczyc sadzenie i karanie za zbrodnie od wystawiania rachunku za straty spowodowane prowadzenie wojen na terenie Polski, w tym z Polska i ZSRR. Niemcy raz zniszczyli Polske najezdzajac na nia, a drugi raz ja zniszczyli gdy sie bronili przed Sowietami. Mogli sie poddac w momencie gdy zostali wyrzuceni z terenu ZSRR. Broniac sie dalej i stosujac taktyke spalonej ziemii, a takze celowo niszczac miasta polskie powinni za to odpowiedziec finansowo. Polska powinna doprowadzic do takiej sytuacji przez swoj jednoznaczny glos w sprawie naleznego odszkodowania za wyrzadzone straty, ze od tego momentu rozwiazywanie silowe pomiedzy krajami przestanie sie oplacac. Gdy najezdzca policzy jakie koszty go czekaja za wkroczenie na obszar obcego panstwa, dojdzie do wniosku ze lepiej mu sie oplaci nie uzywac sily, nawet chociaz bedzie jej mial o 10 razy za duzo.
  Uwazam ze to powinno dzialac dawno. Niestety dumne i bezczelne panstwa ktore sprawily ze sa na tym swiecie rowni i rowniejsi nawet w ONZ-ecie (Rada Bezpieczenstwa) czas by swiat sie obudzil i zaczal prawdziwie pokojowy sposob egzystencji. O jakim bezpieczenstwie my mowimy? Raczej o niebezpieczenstwie. Kraje tylko wtedy beda czyly sie bezpieczne gdy agresorzy zaplaca bardzo wysoka cene za swoje czyny. Polska powinna byc pierwszym krajem ktory wysrubuje do maksymum taka cene. Za smierc niewinnych ludzi nie ma ceny. O tym kazdy kto siega po orez powinien dzisiaj wiedziec.

 93. @Marcin & trasat
  Wasza roszczeniowa postawa jest ekstremalnie skandaliczna !!! Wybraliscie sobie czastke histori ktora wam pasuje, na ktorej chcecie zerowac. Niemcy i ruskie napadli na nas w 1939 i nic innego sie nie liczy.

  Z osla upartoscia odmawiacie rozpznania sytuacji w ktorych to Polska byla agresorem, bandyta, oprawca i zlodziejem. Powazny gracz zawsze rozwaza mozliwe posuniecia przeciwnika. Was na to nie stac.

  Jednoczesnie wrzeszczac za roszczniami negujecie Jalte co jest rownonaczne z oddaniem Niemcom 1/3 Polski. Przyznajecie ze wlacznie do Polski zeim zachodnich bylo zle. Co z kolei spowoduje gigantyczne roszczenie za strony Niemiec i polakow mieszkajacych na ziemiach odzyskanych.

  Swa postawa reprezentujecie szczyt najbardziej paskudnego warcholskiego zdziczenia i awanturnictwa. Jestescie zagrozeniem dla Polski i pokoju swiatowego.

  Wczoraj minister skarbu (archeolog srodziemnomorski) odrzucil mozliwosc $3-5 mld inwestycji w druga nitke gazociagu jamalskiego. Zaledwie kilka godzin po pojawieniu sie tego pomyslu w rosyjskich mediach. A wiec odrzucil nawet nie studiujac tego projektu. Pozbawil polakow 2-3 tys miejsc pracy i dochodow z tranzytu gazu przez terytorium Polski. Zrobil to bez konsultacji i widac ze pod wplywem rusofobi.

  Wy roszczniowcy zaslepieni swa fantazja odszkodowan za rok 1939 i nawet nie byliscie w stanie skomentowac straty $3-5 miliardowej inwestycji. Bo przyszlosc was nie interesuje. Wstyd i chanba.

 94. Poprawnie zachowal sie vice premier.
  Piechociński umówił się z szefem Gazpromu. Tak powinno byc. Kazda mozliwosc zarobku nalezy analizowac i dyskutowac. Minister skarbu, archeolog srodziemnomorski, powinien byc wyrzucony ze stanowiska. Jest tylko posmiewiskiem.

 95. Premier i minister skarby dali dzisiaj wspaniały popis swej ignorancji !
  Rozpacz ogarnia, że tacy … rządzą w kraju.

 96. @ kaesjot
  „Rozpacz ogarnia, że tacy … rządzą w kraju.”
  Obawiam sie ze ci ludzie wcale nie rzadza. Dawno oddali panstwo w „niewidzialna reke rynku” z prostej przyczyny: sa niekompetentni o czym nawet nie wiedza. Bo gdy ktos czegos nie wie, wtedy po prostu nie wie czego nie wie. Dopiero jak osiagnie odpowiedni poziom wiedzy, zorientuje sie jaki ogrom wiedzy trzeba posiadac by rzadzic: DOBRZE RZADZIC, sredniej wielkosci panstwem ktore dopiero uczy sie demokracji.

 97. Powyzsza dyskusja wskazuje jak niebezpieczny jest polski warchol. Jest zagrozeniem dla pokoju w Europie i nawet swiecie.

  Po 70 latach chcialby negowac Jalte, sprowadzic tym balagan na dziesiatki krajow i setki milionow ludzi. I tylko dlatego ze wybral sobie czastke historii w ktorej widzi sie poszkodowany (gdzie tam nawet go wtedy nie bylo) i wrzeszczy o odszkodowania.

  Ja myslalem ze Solidarnosc jest absolutna definicja warcholstwa i zdziczenia. Ze to byl odpowiednik zera absolutnego, jak zero stopni Kelvina w fizyce. Mylilem sie.

  Niestety w Polsce warcholstwo jest czynnikim jednoczacym i nie podlega moderacji po przez edukacje. W tym wymiarze absolwenci podstawowki i absolwenci uniwersytetow niczym sie nie roznia.

css.php